Ön öregségi nyugdíjas vagy öregségi résznyugdíjas? Sok pénz múlik rajta

Miben hasonlít, és miben különbözik egymástól az öregségi résznyugdíj, és az öregségi teljes nyugdíj? Az Adó.hu blogbejegyzése alapján egy érdekes témát járunk most körbe: az öregségi nyugdíj és az öregségi résznyugdíj fogalomkörét.

Ön öregségi nyugdíjas vagy öregségi résznyugdíjas? Sok pénz múlik rajta

Hány nyugdíjas van Magyaországon és hogyan alakul ez az évek során?

A KSH adatai között megtaláljuk a hazai saját jogú nyugdíjasok számát is.

Nézzük meg, hány nyugdíjas is van Magyarországon:

Saját jogú nyugdíjasok száma 2000-től napjainkig:

2000: 2.461.000 fő

2001: 2.465.000 fő

2002: 2.465.000 fő

2003: 2.453.000 fő

2004: 2.461.000 fő

2005: 2.474.000 fő

2006: 2.489.000 fő

2007: 2.523.000 fő

2008: 2.525.000 fő

2009: 2.496.000 fő

2010: 2.463.000 fő

2011: 1.985.000 fő

2012: 2.013.000 fő

2013: 2.041.000 fő

2014: 2.023.000 fő

2015: 2.015.000 fő

2016: 2.046.000 fő

2017: 2.027.000 fő

2018: 2.032.000 fő

2019: 2.054.000 fő

2020: 2.029.000 fő

Sokaknak nyújthat segítséget az a lehetőség, amely a nyugdíjkorhatár betöltésekor akkor is nyugdíjba vonulást tesz lehetővé, amikor a nyugdíjkorhatár betöltéséig az öregségi teljes nyugdíj megállapításához szükséges  legalább húsz év szolgálati idő megszerzése  nem történt meg. Ebben az esetben lehet megoldás az öregségi résznyugdíj igénybe vétele, ha legalább tizenöt év szolgálati idővel rendelkezik az érintett személy.

Jó tudni, hogy a résznyugdíj fogalom nem azonos a nyugdíjrész kifejezéssel. Ez utóbbi fogalom egy másik esettel kapcsolatos, amikor a nemzetközi vonatkozású nyugdíjaknál egy-egy érintett ország által az összes szolgálati időből nála szerzett szolgálati idő mértéke szerinti nyugdíjrész kifizetéséről van szó.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 18. §-a szerint öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, és rendelkezik legalább húsz év szolgálati idővel.

Öregségi résznyugdíjra az a személy lesz jogosult, aki betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt, és legalább tizenöt év szolgálati idővel rendelkezik. Mindkét nyugellátás igénybe vehető akár a biztosítási jogviszony (például munkaviszony) fenntartása, akár megszüntetése mellett.

Fontos tudni, hogy az öregségi résznyugdíj  kizárólag a szolgálati idő rövidsége esetén nyújt megoldást, a nyugdíjkorhatárhoz képest alacsonyabb életkor esetén nem. A korhatár betöltése előtt csak egy nyugdíjba vonulási lehetőség van: a nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugellátása vehető igénybe életkortól függetlenül, a negyven év jogosultsági idő meglététől.

Öregségi nyugdíjkorhatár:

aki 1952-ben született, a 62. életév betöltését követő 183. nap,

aki 1953-ban született, a betöltött 63. életév,

aki 1954-ben született, a 63. életév betöltését követő 183. nap,

aki 1955-ben született, a betöltött 64. életév,

aki 1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183. nap,

aki 1957-ben vagy azt követően született, annak a betöltött 65. életév.

2022-ben az 1957-ben születettek töltik be nyugdíjkorhatárukat a 65. születésnapjukon.

Attól az időponttól kezdve, amikor a nyugdíjjogosultság mindkét feltétele ( életkor  és szolgálati idő ) megszerzésre került, már kérhető akár az öregségi résznyugdíj, akár az öregségi teljes nyugdíj  megállapítása. Mindkét korbetöltött öregségi nyugdíj esetében, amennyiben a nyugdíj jogosultsághoz szükséges, a szolgálati idő követelmény teljesítéséhez egy kedvező lehetőség is rendelkezésre áll.

A társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény 48.§ (4) bekezdésében foglaltak szerint szolgálati idő szerzése érdekében megállapodás köthető, ha az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges húsz év szolgálati időből, illetve az igénylőre irányadó nyugdíj korhatár 1997. december 31-e utáni betöltése esetén az öregségi résznyugdíjhoz szükséges tizenöt év szolgálati időből legfeljebb öt év hiányzik. Ez a megállapodás kizárólag a nyugdíj jogosultsághoz hiányzó, legfeljebb öt év szolgálati időre köthető.

Ha a nyugdíjjogosultság már bekövetkezett, és nincs olyan ok, amely miatt feltétlenül, mihamarabb igénybe kellene venni a nyugdíjat, célszerű átgondolni, hogy mikortól kérjük az ellátást. Ez különösen igaz abban az esetben, amikor a korhatár betöltéskor a személy szolgálati ideje alapján még csak résznyugdíjra lenne jogosult.

2022-ben a korhatárt ebben az évben betöltőkön túl sok olyan személy is dönthet a nyugdíj igény benyújtása mellett, aki már a korábbi években betöltötte a nyugdíj korhatárát, de valamilyen ok miatt eddig nem kérte az öregségi nyugdíj megállapítását. Ez az ok lehet például a nyugdíj növelésre való jogosultság szerzése, ha lehet, minél hosszabb növelésre jogosító időszakkal.

A Tny. 21.§ (2) bekezdése szerint aki betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, rendelkezik legalább húsz év szolgálati idővel, és a nyugdíj megállapítása nélkül legalább harminc naptári napra szolgálati időt szerez, nyugdíj növelésben részesül. A nyugdíj növelés mértéke minden harminc nap után az öregségi nyugdíj 0,5%-a. Ez igen kedvező helyzetet teremt, mert a nyugdíj növeléssel az öregségi nyugdíj összege a megállapítása alapjául szolgáló havi átlagkeresetet meghaladhatja.

Ez a lehetőség azonban az öregségi résznyugdíjra jogosultak esetében természetesen nem áll fenn, mivel a szabály legalább húsz év szolgálati idő meglétéhez köti a nyugdíjnövelés megállapíthatóságát.

A Tny. 82.§-a szerint nem kérhető résznyugdíjra való jogosultság esetén a nyugdíj rögzítése, azaz folyósítás nélküli megállapítása sem, mert a korhatár betöltése mellett ez esetben is legalább húsz év szolgálati idő szükséges a rögzítéshez.

A nyugdíjkorhatár betöltésekor még csak öregségi résznyugdíjra jogosult személy esetében az azonnali nyugdíjba vonulás helyett általában a nyugdíj igénylés elhalasztása és a munka folytatása a jobb megoldás, hogy az így szerzett további szolgálati idővel a teljes nyugdíjhoz szükséges húsz év szolgálati idő elérése megtörténhessen. Ha pedig ez nem teljesíthető, a további szolgálati idő szerzés a résznyugdíj összegénél lehet kedvező.

A nyugdíj összege ugyanis erőteljesen függ a szolgálati idő hosszától is, A résznyugdíjhoz minimálisan szükséges tizenöt év szolgálati idő esetén a nyugdíj alapját képező havi átlagkereset 43 százaléka lesz a nyugdíj összege, a résznyugdíj „felső határa”, tizenkilenc év szolgálati idő esetén pedig már 51 százaléka, a növekedés szolgálati idő évenként  2-2 százalék.

Nagyon meg kell fontolni, hogy ha folytatni szeretné a munkát a korhatárt betöltött, még csak résznyugdíjra jogosult személy, kérje-e, és mikortól a résznyugdíj megállapítását. Az öregségi nyugdíj megállapításától ugyanis (akár öregségi teljes nyugdíjról, akár öregségi résznyugdíjról van szó) további szolgálati idő nem szerezhető a nyugdíj melletti keresőtevékenységgel.

Befolyásolhatja a döntést az is, hogy az öregségi teljes nyugdíjnak van úgynevezett minimum összege, ami azt jelenti, hogy az öregégi nyugdíj legkisebb összegének jogszabályban meghatározott összegénél nem lehet kevesebb a nyugdíj összeg, ha a nyugdíj alapjául szolgáló havi átlagkereset ezt az összeget eléri, az öregségi résznyugdíjnak azonban ilyen minimuma nincs.

Az öregségi teljes és résznyugdíj közötti fenti, a nyugdíj összegéhez kötődő különbségeken túl nyugdíj szempontból nincs további eltérés e két, korbetöltéshez kötött nyugellátás között. Mindkét nyugellátást azonosan megilleti a nyugdíjak évenkénti rendszeres emelése, a tizenharmadik havi nyugdíjra való jogosultság, vagy a különböző nyugdíjas kedvezmények. Azonosak esetükben az öregségi nyugdíj folyósításának szüneteltetésére vonatkozó rendelkezések is - olvashatjuk az ado.hu portál írásában.

Vasárnapi boltzár - zárva lesz a Penny, az ALDI és a LIDL is

Március 15. minden esztendőben különleges jelentőséggel bír Magyarországon, hiszen az 1848–49-es forradalom és szabadságharc emléknapja. Ilyenkor az ország számos pontján tartanak ünnepi rendezvényeket, megemlékezéseket és programokat, sok család pedig kirándulással vagy közös kikapcsolódással tölti az időt. 2026-ban azonban egy apró eltérés lesz a megszokott rendhez képest: a nemzeti ünnep vasárnapra esik, így most nem alakul ki hosszú hétvége. De mely boltok lesznek zárva és esetleg nyitva?
2026. 03. 12. 02:00
Megosztás:

Ezüst árfolyam elemzés - meddig ragyoghat még?

Noha január végén történelmi nagyságrendű zuhanást lehetett látni az ezüst árfolyamában, a nemesfém piaca 2026-ban az egyik legizgalmasabb nyersanyag-befektetési területté válhat: az ipari felhasználás rekordokat dönt, miközben a kínálat továbbra is képtelen lépést tartani. A tartós fizikai hiány, a zöldtechnológiai boom és a geopolitikai bizonytalanság egyszerre hajtja fel az árfolyamot. Az MBH Befektetési Bank szakértője az arany után az ezüst piaci kilátásait is értékelte.
2026. 03. 12. 01:30
Megosztás:

Érdemes a lottón minden héten ugyanazokkal a fix számokkal játszani?

Sokan hisznek abban, hogy ha évekig ugyanazokat a számokat játsszák meg, előbb-utóbb biztosan „beüt a szerencse”. Mások viszont minden héten új számokat választanak, mert úgy érzik, így nagyobb az esélyük a nyerésre. De vajon matematikailag tényleg számít, hogy mindig ugyanazokat a számokat játsszuk, vagy hetente változtatjuk őket?
2026. 03. 12. 01:00
Megosztás:

Kijev: nincs hivatalos státusza a Barátság vezetéket vizsgáló magyar csoportnak

Ukrajna területén nincs hivatalos státusza vagy tervezett hivatalos találkozója a Barátság kőolajvezeték állapotának vizsgálatára Magyarországról érkezett csoportnak, ezért helytelen őket "küldöttségnek" nevezni - jelentette ki Heorhij Tihij ukrán külügyi szóvivő szerdán újságíróknak.
2026. 03. 12. 00:30
Megosztás:

Spanyolország eszközt vezet be az online gyűlöletbeszéd figyelésére

A közösségi médiában megjelenő gyűlöletbeszéd nyomon követésére és mérésére alkalmas eszköz bevezetését jelentette be a spanyol miniszterelnök szerdán Madridban, az első Gyűlölet Elleni Fórumon tartott megnyitóbeszédében.
2026. 03. 12. 00:05
Megosztás:

Már csak pár napig lehet kérni az szja-bevallási tervezetek postázását

Még öt napig, március 16-ig kérhetik az szja-bevallási tervezetek postázását azok, akik nem rendelkeznek elektronikus elérhetőséggel - hívta fel a figyelmet szerdán a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 03. 11. 23:30
Megosztás:

A Leadec Kft. európai szolgáltatóközpontot hozott létre Győrben

A Leadec Kft. európai szolgáltatóközpontot hozott létre Győrben, amelynek nyomán hatvan új, magas képzettséget igénylő munkahely jön létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán a városban.
2026. 03. 11. 23:00
Megosztás:

Lengyelországban nyomozás indult az Epstein-akták ügyében

Az Epstein-akták elemzése alapján Lengyelországban nyomozás indult feltételezett emberkereskedelem ügyében, az eljárás során két másik európai országhoz fordultak kölcsönös jogsegély keretében - közölte szerdán a lengyel államügyészség.
2026. 03. 11. 22:30
Megosztás:

Franciaország eddig 20 ezer állampolgárát utaztatta haza

Franciaország mintegy 20 ezer állampolgárát utaztatta haza a február 28-án megindított iráni háború kezdete óta a közel-keleti régióból - közölte szerdán Maud Bregeon kormányszóvivő.
2026. 03. 11. 22:00
Megosztás:

Felfüggesztik a március 8-tól tartó sztrájkot a pécsi buszvállalatnál

Csütörtöktől felfüggeszti a március 8-tól érvényben lévő sztrájkmenetrendet a pécsi közösségi közlekedési feladatokat ellátó Tüke Busz Zrt. - közölte a társaság szerdán az MTI-vel. A társaság mellett működő Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (Szaksz) elnöke az érdekképviselet közösségi oldalán azt írta, hogy értesülései szerint a Tüke Busz Zrt. vezérigazgatója folytathatja a bértárgyalást.
2026. 03. 11. 21:30
Megosztás:

Ideiglenes üzemanyaghiány jelent meg egyes szlovén kutakon

A kereslet hirtelen növekedése miatt egyes Petrol-töltőállomásokon átmeneti üzemanyaghiány alakult ki Szlovéniában, de a közelben található kutaknál általában továbbra is elérhető az üzemanyag - közölte szerdán a Petrol szlovén olajipari vállalat.
2026. 03. 11. 21:00
Megosztás:

Fennállásának 130. évfordulóját ünnepli a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala

Fennállásának 130. évfordulóját ünnepli a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH), a jubileum kapcsán megtartott, jelentős nemzetközi jelenléttel lezajlott ünnepi esemény középpontjában Magyarország egyik legrégebbi, folyamatosan működő állami intézményének története, valamint a jövő technológiai és egyéb kihívásai álltak - közölte az SZTNH szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 11. 20:30
Megosztás:

Csalók élnek vissza a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nevével

Adathalász sms-ekben próbálnak adatokat kicsalni ismeretlenek a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőre (NEAK) hivatkozva - hívta fel a figyelmet a szervezet az MTI-nek szerdán küldött közleményében.
2026. 03. 11. 20:00
Megosztás:

Jövő héten indul a munkakörülmények fejlesztését célzó pályázat második szakasza

A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében megvalósításra kerülő GINOP_PLUSZ-3.2.5-24-2024-00001 "Munkakörülmények fejlesztése" elnevezésű kiemelt projektre fordítandó 8,610 milliárd forint összegű vissza nem térítendő támogatást társfinanszírozás keretében az Európai Szociális Alap+, valamint Magyarország költségvetése biztosítja. A második szakaszban, március 16-ától további mintegy 1,857 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatás válik elérhetővé mikro-, kis- és középvállalkozások számára - tájékoztatott szerdai közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 03. 11. 19:30
Megosztás:

Megelőzheti valaha a Zcash a Bitcoint?

A kriptovaluták világában időről időre felmerül a kérdés: vajon létezhet-e olyan digitális eszköz, amely egyszer letaszítja a trónról a Bitcoint? A közelmúltban különösen sok figyelmet kapott a Zcash, amely az elmúlt egy évben látványos árfolyam-emelkedést produkált. A privát tranzakciókat lehetővé tevő technológiája miatt egyesek szerint akár komoly kihívóvá is válhat a kriptovaluták királyával szemben. De mennyire reális az, hogy egyszer a Zcash értéke meghaladja a Bitcoinét?
2026. 03. 11. 19:00
Megosztás:

A hazai ízekre és fogásokra fókuszálnak az idei MBH Bank Gourmet Fesztiválon

Május vége helyett idén június 4-7. között rendezik meg az MBH Bank Gourmet Fesztivált a Millenárison, ezúttal fókuszban a magyar vidékkel, a hazai ízekkel és fogásokkal.
2026. 03. 11. 18:30
Megosztás:

Mi váltja fel az év végén elköszönő ÁNYK-t?

Az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogram (ÁNYK) közel két évtizeden át volt a magyar adóügyintézés egyik legfontosabb “munkalova”: bevallások, adatszolgáltatások és számos hatósági űrlap beadása vált mindennapos rutinfeladattá rajta keresztül. Az utóbbi években viszont egyre látványosabban kijöttek a keretrendszer határai, és az is világossá vált, hogy működési logikája nem illeszthető az adóhatóság adatvezérelt stratégiájába. A döntés megszületett: 2026. december 31-én kivezetik az ÁNYK-t. Ezt követően az adóbevallások és adatszolgáltatások beküldése csak korszerű, adatalapú csatornákon történhet.
2026. 03. 11. 18:00
Megosztás:

Tavasszal is tehetnek a szőlőtermelők az aranyszínű sárgaság ellen

Tavasszal is sokat tehetnek a szőlőtermelők az aranyszínű sárgaság ellen, a betegség terjedését megfékezhetik a körültekintő munkálatok - olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján szerdán közzétett tájékoztatóban.
2026. 03. 11. 17:30
Megosztás:

Egyhangúlag szavazott az MNB Monetáris Tanácsa az alapkamatról februárban

Egyhangúlag szavazott Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa az alapkamat csökkentéséről februárban - olvasható a jegybank honlapján szerdán közzétett jegyzőkönyben.
2026. 03. 11. 17:00
Megosztás:

Ethereum: rekordközeli hálózati aktivitás mellett oldalaz az árfolyam

Miközben az Ethereum hálózatán egyre intenzívebb az aktivitás, az ETH árfolyama továbbra is oldalazó mozgást mutat. A blokklánc használata rekordközeli szintre emelkedett az aktív címek számát tekintve, ami erősödő fundamentumokra utal. A piac rövid távon azonban még nem árazta be ezt a növekedést, így egy érdekes ellentmondás alakult ki a hálózat alapmutatói és az árfolyam teljesítménye között.
2026. 03. 11. 16:30
Megosztás: