Öntözésfejlesztéssel évi 80-100 milliárd forint plusz jövedelemre tehet szert az agrárium

Közvetve akár évi 80-100 milliárd forint plusz jövedelmet jelenthetnek a magyar mezőgazdaság számára a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervében frissen megnyíló öntözéses pályázatok keretében megvalósuló beruházások.

Öntözésfejlesztéssel évi 80-100 milliárd forint plusz jövedelemre tehet szert az agrárium

Ezek révén az – MBH Bank szakértői szerint – számottevően csökkenthető lenne az éghajlatváltozás termőföldekre és a szántóföldi növénytermesztésre gyakorolt kedvezőtlen hatása, valamint a hazai agrárium kibocsátásának nemzetközi összehasonlításban is jelentős volatilitása.

A hitelintézet ehhez kapcsolódóan partnereivel közösen bejelentette, hogy konzorciumot létrehozva a tervezéstől az utókövetésig tartó egyablakos kiszolgálással segítik az összesen mintegy 130 milliárd forint projektösszeget generáló pályázatok hatékony megvalósítását, és ezáltal a hazai agrárium fenntartható, zöld átmenetét.

A magyar mezőgazdaság értékteremtő képességének változékonysága a legmagasabb, 18 százalék feletti az Európai Unióban. Ennek oka részben az időjárási szélsőségeknek kitett szántóföldi növénytermesztés nagy súlya és az öntözés nemzetközi összevetésben is alacsony mértéke.

Magyarországon a legfrissebb adatok szerint több mint 210 ezer hektáron engedélyezett jogilag az öntözés, ami a mintegy ötmillió hektár mezőgazdasági terület négy százaléka. Ténylegesen ennek azonban csak 50-60 százalékát öntözik egy-egy évben, hozzávetőleg 100-130 ezer hektárt. Az öntözhető területek nagysága becslések szerint 10-15 százalékra lenne bővíthető, ami jelentősen növelhetné a vízellátás és az alapanyagtermelés stabilitását.

„A magyar mezőgazdaság kibocsátása mintegy 4000 milliárd forint volt 2024-ben, ennek valamivel több mint felét a növénytermesztés, azon belül is legnagyobbrészt a gabonafélék tették ki, amelyek volumene csaknem 16 százalékkal csökkent, részben a szárazság miatt. Az aszályos termeléshez szükséges új technológiák, talajművelés és genetika mellett az öntözési rendszer bővítése és fejlesztése is elengedhetetlen eszköz az alkalmazkodásban és a klímaváltozás hatásainak mérséklésében, de ugyanígy a hatékonyságbeli előrelépésben és az ágazat termelékenységének javításában is” – emelte ki a szemléletváltás jelentőségét Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatója, hozzátéve, hogy az öntözésfejlesztés nyomán nemcsak stabil vízellátás, hanem a bank számításai szerint 20-25 százalékkal magasabb eredmény, és ágazati szinten évi 80-100 milliárd forint többletbevétel lenne elérhető.

 „Így több okból is rendkívül fontos, hogy partnereinkkel közösen hatékony szakértői, jogi és finanszírozási megoldással segítsük a gazdálkodókat az öntözési pályázatok megvalósításában és a fenntartható, zöld átállásban.”

A hitelintézet, valamint az MBH Csoport pénzügyi tanácsadó és vállalkozásfejlesztési cége, az MBH Forrás, Magyarország egyik vezető ügyvédi irodája és tanácsadó cége, a Dentons, valamint a FÖNK-Expert Kft. agrárpiaci szakértő által létrehozott öntözésfejlesztési konzorcium egyablakos csomagajánlatot alakít ki az összesen mintegy 65 milliárd forint támogatással és hasonló mértékű finanszírozással járó két pályázat megvalósítására.

A piacon egyedülállónak számító megoldás magában foglalja az öntözési program szakmai előkészítését, a jogi támogatást, a fenntartható öntözési közösségek (FÖNK) alapítását, jogi átvilágítását, továbbá a pályázat szakmai anyagainak elkészítését. Kiterjed emellett a pályázatírásra, a pályázatmenedzsmentre, a hitelkérelmek előkészítésére, a finanszírozásra, valamint a pályázat utókövetésére.

„A fenntartható öntözéses gazdálkodásra való átállás és a technológiai fejlesztések mezőgazdasági hasznosítása hívta életre a piaci igényt, hogy ezen a téren is teljes körű szolgáltatást nyújtsunk a termelőknek. Ez az együttműködés fontos lépés annak érdekében, hogy a termelők olyan egyedülállóan komplex csomagajánlatot kapjanak, amely jelentősen megkönnyíti és támogatja a pályázati konstrukcióban megvalósuló öntözésfejlesztési beruházások kivitelezését, mindezt egy egyablakos rendszer keretein belül” – mondta Horváth Imre, a FÖNK-Expert Kft. tulajdonos-ügyvezetője az együttműködésről, amelyben az MBH Bank a finanszírozást, az MBH Forrás a pályázati menedzsmentet, a FÖNK-Expert Kft. az agrárpiaci szakértőként az ügyfélkezelési gyakorlatot, a Dentons pedig a termékfejlesztés mellett a jogi támogatást, a minőségbiztosítást és a projektmenedzsment-támogatást biztosítja.

„Magyarország szerencsés, hiszen nagyon gazdag termőföldben. A magyar agrárium a gazdasági növekedés egyik letéteményese, a fejlett és hatékony mezőgazdasághoz azonban fejlett öntözési technológiák is kellenek. A KAP Stratégiai Terv öntözésfejlesztési programjai ezt segítik elő. Egyablakos ügyintézési ajánlatunk a magyar gazdák érdekeit szolgálja, egyrészt csökkenteni kívánjuk az előfinanszírozási nehézségekkel járó kockázatokat, másrészt meggyőződésünk, hogy az egyre nagyobb szárazsággal sújtó években a pályázatokon való részvétel nemcsak életmentő, hanem egyértelműen jó befektetés is. Büszkék vagyunk arra, hogy kiváló szakmai partnereink révén, mint az MBH Bank, az MBH Forrás és a FÖNK-Expert Kft, magas színvonalú szolgáltatást nyújthatunk az érdeklődő agrárvállalkozásoknak” – emelte ki Dr. Nagy Andor, a Dentons Europe Consulting igazgatósági tagja.

A szolgáltatást az MBH Bank országszerte elérhető csaknem 40 Agrárcentrumában, az MBH Forrásnál és a FÖNK-Expert Kft.-n keresztül vehetik igénybe az ügyfelek.

Nem fizet osztalékot a CIG Pannónia

A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. közgyűlése elfogadta a társaság tavalyi pénzügyi beszámolóját, és úgy döntött, hogy a 2025. évi eredmény után nem fizet osztalékot, azt az eredménytartalékba helyezik - közölte a társaság a BÉT honlapján hétfőn.
2026. 04. 20. 17:30
Megosztás:

Már minden harmadik lakáshitelt 30 év alattiak vesznek fel Magyarországon

Az MNB legfrissebb statisztikái alapján a magyar lakáshitelpiac 2025 végére látványos szerkezeti elmozdulást mutatott. Az év utolsó három hónapjában a 30 év alatti hitelfelvevők aránya, valamint az alacsony önerővel felvett, magas hitelarányú (LTV) lakáshitelek súlya is jelentősen nőtt – derül ki a money.hu elemzéséből.
2026. 04. 20. 17:00
Megosztás:

Már minden harmadik lakáshitelt 30 év alattiak vesznek fel Magyarországon

Az MNB legfrissebb statisztikái alapján a magyar lakáshitelpiac 2025 végére látványos szerkezeti elmozdulást mutatott. Az év utolsó három hónapjában a 30 év alatti hitelfelvevők aránya, valamint az alacsony önerővel felvett, magas hitelarányú (LTV) lakáshitelek súlya is jelentősen nőtt – derül ki a money.hu elemzéséből.
2026. 04. 20. 17:00
Megosztás:

A Coinbase kriptovaluta tőzsde AI-ügynökökkel formálja át a munka világát

A mesterséges intelligencia már nem csupán automatizálási eszköz: a Coinbase most egy merőben új irányba lép. A vállalat olyan AI-alapú „vezetőket” tesztel, amelyek stratégiai tanácsadóként segítik az alkalmazottakat a mindennapi döntésekben. A kísérlet jól mutatja, hogyan alakulhat át a vállalati működés a kriptoszektor egyik legnagyobb szereplőjénél.
2026. 04. 20. 16:30
Megosztás:

Kiugró történelmi csúcs a belföldi használtautó-piacon

A DataHouse legfrissebb előzetes adatai szerint márciusban minden eddiginél magasabban alakult a belföldi használtautó-adásvételek száma: a hazai piacon az elmúlt hónapban mintegy 93 900 személygépkocsi cserélt gazdát. Ez az érték nem kevesebb, mint 14 százalékkal haladja meg a tavaly márciusban beállított eddigi rekordot (82 ezer adásvétel). Az ilyenkor szokásos szezonális aktivitást ezúttal a januárban elmaradt vásárlások pótlása, illetve áttételesen a használtautó-import felfutása is segíthette.
2026. 04. 20. 16:00
Megosztás:

Magyar Péter ezért kéri a háborús veszélyhelyzet meghosszabbítását

Azt kéri a jelenlegi kormánytól Magyar Péter, a választáson győztes Tisza Párt elnöke, hogy hosszabbítsa meg a háborús veszélyhelyzetet május 31-ig.
2026. 04. 20. 15:30
Megosztás:

Több mint 200 ezer embernek egyszerűsíti az adminisztrációt az eSZJA

Idén is megkönnyíti a lakáskiadással és ingatlanértékesítéssel kapcsolatos jövedelmek bevallását a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kérdés-felelet alapú kitöltési módja, amely tavaly debütált az eSZJA rendszerben. A fejlesztés már bizonyított, és most több mint 200 ezer magánszemélynek egyszerűsíti az adminisztrációt - közölte az adóhatóság hétfőn az MTI-vel.
2026. 04. 20. 15:30
Megosztás:

A Polymarket 15 milliárd dolláros értékelésre tör: robban a predikciós piacok szektora

Újabb mérföldkőhöz érkezhet a kriptoalapú predikciós piacok világa: a Polymarket egy nagyszabású tőkebevonásra készül, amely nemcsak a vállalat értékét emelheti rekordmagasságba, hanem az egész szektor növekedési ütemét is jól tükrözi. A háttérben brutális forgalomnövekedés, fokozódó verseny és egyre szigorodó szabályozói nyomás rajzolja át a piac jövőjét.
2026. 04. 20. 15:00
Megosztás:

Minden harmadik lakáskár-ügyintézésben az MI segít, dönt és fizet az UNIQA ügyfeleinek

Új korszakot nyit a kárrendezésben az UNIQA Biztosító Zrt. Minden harmadik lakáskár-ügyintézésben az MI segít, dönt és fizet. A cég mesterségesintelligencia-alapú virtuális asszisztense, NiQA a hét minden napján, 24 órában támogatja az ügyfeleket, jelentősen lerövidítve az ügyintézési időt. A megoldás gyorsabbá, átláthatóbbá teszi a folyamatokat és megszünteti a „felesleges köröket” – jelentette be Kurtisz Krisztián, az UNIQA Biztosító vezérigazgatója.
2026. 04. 20. 14:30
Megosztás:

Tavaszi élelmiszer-biztonsági és higiéniai ellenőrzések – vendéglátóhelyeket és népszerű termékeket ellenőrzött az NKFH

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalokkal együttműködve 240 vendéglátóhelyet ellenőrzött, valamint 600 élelmiszerterméket vizsgált a tavaszi időszakban. Az eljárások eredményeként összesen több mint 21 millió forint bírság kiszabására került sor. A hatóság a lejárt minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági idejű, illetve a nem megfelelően nyomonkövethető élelmiszerek miatt összesen 345 kilogramm terméket vont ki a forgalomból.
2026. 04. 20. 14:00
Megosztás:

Kriptovaluta eladás után hogyan jutok készpénzhez?

Kriptót adnál el? Íme minden, amit tudnod kell a kifizetés előtt. A kriptovaluták eladása első ránézésre egyszerű folyamatnak tűnik, de amikor ténylegesen készpénzhez szeretnél jutni, a helyzet gyorsan bonyolultabbá válhat. Különböző díjak, limitek és akár adózási következmények is befolyásolhatják a végső összeget. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és a leggyakoribb kifizetési módszereket, hogy ne érjen meglepetés.
2026. 04. 20. 13:30
Megosztás:

Vegán fehérjék: kompromisszummentes választás mindenkinek

Napjainkban egyre több ember dönt úgy, hogy búcsút mond az állati eredetű termékeknek, legyen szó egészségi okokról vagy etikai megfontolásokról. Akár vegánként élsz, akár csak mérsékelnéd az állati termékek fogyasztását, biztosan felmerül benned a kérdés: hogyan biztosíthatod a megfelelő fehérjebevitelt? A növényi fehérjék között azonban nem szükséges kompromisszumokat kötni.
2026. 04. 20. 13:00
Megosztás:

A globális PC-kiszállítások 4 százalékkal nőttek az első negyedévben

A globális személyi számítógép-kiszállítások 4 százalékkal, 62,8 millió készülékre nőttek az idei első negyedévben éves összevetésben a Gartner amerikai technológiai piackutató cég honlapjára fölkerült friss jelentés szerint.
2026. 04. 20. 12:00
Megosztás:

Dinamikus növekedés a Costa del Solon: készpénzes vásárlók és szűk kínálat hajtja a piacot

Miközben Európa nagy részén a kamatkörnyezet alakítja a lakáspiacot, a Costa del Sol egyre inkább függetlenedik ettől. A Duna House adatai szerint a térségben a készpénzes és nemzetközi vevők dominanciája 2026-ban is stabil keresletet biztosít, miközben a szűk kínálat tovább emeli az árakat.
2026. 04. 20. 11:30
Megosztás:

Ennyit kereshetsz most a LIDL-ben - mutatjuk a fizetéseket

A Lidl bejelentette a 2026-os gazdasági évre vonatkozó bérfejlesztést, amellyel tovább erősíti piaci pozícióját a hazai munkaerőpiacon.
2026. 04. 20. 11:00
Megosztás:

Estek a fejlett piaci kötvényhozamok; a hazai kötvény- és devizapiacon a választás volt a mozgatórugó

A fejlett gazdaságok kötvény- és devizapiacin is közel-keleti konfliktus diktálta az ütemet. A Hormuzi-szoros körüli hírek mellett nem sok vizet zavartak a múlt heti makrogazdasági adatok, sem a vártnál jobb európai és a gyengébb amerikai ipari termelési adatok, sem a vártnál jobb kínai GDP-adat nem hozott érdemi hatást.
2026. 04. 20. 10:30
Megosztás:

A Wall Street is ünnepelte pénteken a Hormuzi-szoros megnyitását; vaskos emelkedéseket hozott a hét

A Wall Streeten is kizöldültek az indexek a Hormuzi-szoros megnyitása nyomán: az S&P 500 és a NASDAQ zsinórban a harmadik napjukat zárták történelmi csúcson, míg a Dow február vége óta a legmagasabb szinten fejezte be a kereskedést.
2026. 04. 20. 10:00
Megosztás:

Pénteken és a hét egészében is emelkedtek a vezető európai indexek és a KKE-régió tőzsdéi

Az európai részvénypiacok pénteken nagyot emelkedtek a Hormuzi-szoros megnyitásáról szóló hírek nyomán. A páneurópai Stoxx600 1,6%-kal került feljebb, a német DAX, a francia CAC40, az olasz FTSE MIB és a spanyol IBEX is 2% körüli pluszig kúsztak. Szektorszinten az olaj árával együtt eső energián és közműveken, valamint a telekommunikáción kívül minden emelkedett; a Shell és a BP árfolyama 5,5%-kal, illetve 7,2%-kal esett. Az éllovas az utazás és szabadidő volt, miután nagyot rallyztak a légitársaságok; a Ryanair, a Lufthansa és az easyJet 6% felett emelkedett. Jól teljesítettek a luxus szektor papírjai is, ahol a hét első felében még a háború okozta kereslet csökkenés miatti aggodalom dominált. A repülőgépipari és védelmi, valamint a bank szektor 3% körüli pluszt mutatott.
2026. 04. 20. 09:30
Megosztás:

A Szerb Haladó Párt elnöke bízik abban, hogy Magyar Péter tisztában lesz a szerb-magyar kapcsolatok jelentőségével

Milos Vucevic, a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke, Szerbia korábbi miniszterelnöke bízik abban, hogy Magyar Péter tisztában lesz Szerbia és Magyarország kapcsolatainak jelentőségével, és törekedni fog azok további erősítésére.
2026. 04. 20. 08:30
Megosztás:

Megalakult a Vajdasági Magyar Újrakezdés

Megalakult a Vajdasági Magyar Újrakezdés nevű kezdeményezés Zentán, amelyet a Vajdasági Magyar Plénum, a Magyar Mozgalom, a Vajdasági Tisza Szigetek Közösségi Tér, valamint más civil csoportok tagjai hoztak létre - közölte a Vajdasági Magyar Plénum.
2026. 04. 20. 08:00
Megosztás: