Play-to-Earn: mi ez, és milyen kapcsolatban áll a TFS-sel?
Ezeket a játékokat kedvtelésből játszhattuk, mondhatni tét nélkül. Ha viszont szerettünk volna nyerni is, akkor meg elmentünk egy játékterembe és ott valódi pénzben is kipróbálhattuk magunkat. A kriptovaluták és a blokkláncok megjelenése, amellett, hogy a teljes internetes világot felforgatta, a játékok világára sajátos hatással volt: egyedi módon összekapcsolta a fent felvázolt kétféle funkciót.
Ma ugyanis lehetőségünk van olyan online játékokat játszani, amelyekben játék közben nyerhetünk is, mégpedig kriptovalutákat, NFT-ket. Egyre több az olyan platform, amilyen például a Fairspin, ahol úgynevezett Play-to-Earn tokenek segítségével tudunk játszani és gyarapodni. Na de, mivel lehet, hogy most egy bekezdésen belül túl sok volt az ismeretlen fogalom, vegyük át ezeket sorban.
Mit jelent a Play-to-Earn?
Már magának a kifejezésnek a leford ításával közelebb kerülhetünk annak megértéséhez. Ez azt jelenti, hogy játék közben tudunk nyerni. Vagyis, az egész úgy működik, hogy az ilyen játékok során a résztvevők kriptovalutában kifejezett bevételekhez juthatnak. Ezek a játékok elsősorban az NFT-k világához kapcsolódnak.
Nézzük ezt példával illusztrálva. Belépünk egy metaverzumba, amely rendelkezünk saját tokennel. Alapvetően a játékban való részvételhez vásárolnunk kell ezekből a tokenekből, de miután már elkezdtünk játszani, az előírt feladatok teljesítésével, előrelépéssel mi magunk is nyerhetünk tokeneket.
Ennek a modellnek kétféle haszna is van. Egyrészt, maga a játékos a részvétel és sikeresség által tokenekkel gyarapodik, másrészt pedig ezzel az aktivitásával hozzájárul azon blokklánc működéséhez, amelyen az adott tokent futtatják.
És mi az a TFS?
Elérkeztünk a témánk másik fontos fogalmához, ez pedig a TFS. Nos, ahogy azt már fent felvázoltuk, ez egy nemrég óta létező token, amely a fent már említett platform belső fizetőeszköze. A TFS az Ethereum blokkláncán fut, ez biztosítja neki a stabil működést. Maga a token rendelkezik deflációs funkcióval, amit úgy biztosít, hogy a forgalomban lévő készlet korlátozott, ugyanakor hónapról hónapra a tokenek egy meghatározott arányát visszavonják a forgalomból, így biztosítva annak stabilitását.
Működésének lényege, hogy magát a tokent fizetési módként tudjuk használni, ha szeretnénk részt venni valamely játékban, ugyanakkor pedig, ha nyerünk, akkor a jutalmunkat is TFS-ben kapjuk meg.
Ezen a ponton kapcsolódik össze a fent említett két fogalom. Tehát a TFS tokenek használatával Play-to-Earn játékokban vehetünk részt. A projekt másik előnye, hogy rendelkezik egy Hold-to-Earn programmal is, ami egyszerűen megfogalmazva a birtokunkban lévő tokenek egy részének a tartását jelenti.
Ilyen módon hozzájárulunk a blokklánc-hálózat stabil működéséhez, amiért jutalmat kapunk. Ezeket a tokeneket akár egy óráig, de akár egy napig, vagy 3 napig is tarthatjuk, majd az időszak lezárultával részesedéshez juthatunk.
A koncepció előnyei
Egyre többen állítják, hogy a Play-to-Earn és az olyan tokenek, amilyen a TFS jelentik a játékok jövőjét. A szakértők szerint ez a koncepció azért népszerű, mert lehetőséget biztosít arra, hogy maguk a játékosok ellenőrizzék a saját mikro ügyleteiket. Ugyanakkor, játszva tudunk pénzt keresni, ami szintén előnyösebb, mint ennek az ellentéte. Ugyanakkor, egy játékos közösség tagjai lehetünk és hozzájárulhatunk a hálózat stabilitásának biztosításához.