PLC vezérlés kisokos
Mi a PLC?
A PLC a Programmable Logic Controller rövidítése, ami magyarul programozható logikai vezérlőt jelent. Fontos tudni, hogy a PLC vezérlés nem egy számítógép. A PLC a villamosan működtetett folyamatok irányításában, valamint az ipari szabályozástechnikában működtetett berendezés. Ennek alapján értelem szerinti fordítása lehetne programozható logikai egység.
Mi volt a PLC vezérlés előtt?
A PLC vezérlés és programozás jelentősen megkönnyítette az összetettebb ipari rendszerek, például gyártósorok és szerszámgépek működtetését, amelyeknél több egység munkájának összehangolása szükséges. Ezt korábban bonyolult logikai hálózat segítségével, mechanikus reteszelő rendszerrel vagy relés módszerrel oldottak meg a szekemberek. Ezeknek a megoldásoknak viszont számos hátránya van: bonyolult a hibakeresésük, rengeteg alkatrészből állnak és nehéz a módosításuk valamint a hibaelhárításuk.
Ezekhez az elavult megoldásokhoz képest a PLC vezérlés kompakt felépítése, illetve szabványosított ki- és bemenetei lehetővé teszik a rendszer egyszerű megépítését, a megbízható és folyamatos működést, valamint a PLC program módosításával a működés későbbi módosítását.
PLC vezérlés kialakítása
A PLC vezérlés kialakítása nagyban függ annak ipari környezetétől, de jellemzően zárt, robusztus, szükség esetén saját szellőzéssel és hűtéssel rendelkezik.
A működő állapotot, a be- és kimenetek állapotát illetve az esetleges meghibásodást, általában LED-ek jelezhetik. A hagyományos, számítógépeknél megszokott beviteli és megjelenítési funkciókkal ugyanis a PLC nem rendelkezik. A PLC programoztás, általában számítógépre telepített fejlesztőkörnyezetben lehetséges.
A PLC vezérlés csatlakozásai
- Üzemi bemenetek: analóg vagy digitális (flag, számláló)
- Tápfeszültség
- Üzemi kimenetek (kapcsoló, speciális kimenet)
- Bővítő csatlakozó
- Szervizcsatlakozó
A PLC vezérlés be- és a kimenetei jellemzően relés vagy optoelektronikus túlterhelés védelemmel is el vannak látva.
Hogy működik a PLC vezérlés?
A PLC vezérlés közepes bonyolultságú munkafolyamatok vezérlésére alkalmas.Két oldala van: a bemeneti és a kimeneti. A berendezés az előbbin a nyomógombokat és a helyzetkapcsolókat, az utóbbin mágneskapcsolókat, tengelykapcsolókat és hidraulikus szerepeket működtet.
A PLC vezérlés köztudottan egyszerűen programozható: lehet Boole-algebrai írásmód, áramutas valamint PLC programnyelv is. A modernebb PLC vezérlő eszközök aritmetikai utasítások, időzítő, illetve számláló, valamint feltétel nélküli és feltételes ugróutasítások, betáplálásával szinte elérik egy folyamatirányító számítógép teljesítményét.
Hol és mire használják?
A PLC vezérlés napjainkban rendkívül széles körben használatos eszköz. Az alábbiakban a az ipari felhasználás fő területeit gyűjtöttük össze:
A PLC vezérlés ipari felhasználása
- Gyártószalagok
- Csomagolási és címkézési rendszerek működtetése
- Automata palack- vagy folyadéktöltő rendszer
- Mozgólépcsők és liftek
- Ipari daruvezérlő rendszer futódaru működtetéséhez
- Üvegipar: az üveggyártáshoz és az adatok rögzítéséhez
- Papíripar: oldalak, könyvek vagy újságok stb.
- Automatikus leeresztő szivattyú felügyeleti és vezérlő rendszer
- Idő- és számalapú vezérlőrendszer ipari gépekhez
- Ipari gépek, például indukciós motorok hibaészlelése és védelme
- Szélturbinarendszer a maximális hatékonyság, az adatrögzítés és biztonsági célok érdekében
- Olaj- és gázipar az öblítési eljárás ellenőrzéséhez
A PLC vezérlés előnyei és hátrányai
Kezdjük a PLC vezérlés előnyeivel, amelyből sokkal több van:
- Kis méret
- Nagy üzemi hőmérséklet-tartomány
- Univerzális felhasználhatóság
- Interneteléréssel bárhonnan végezhető program módosítás és hibaelhárítás
- Gyors és egyszerű programozhatóság
- Szabvány be-és kimeneti (feszültség és áram) interfészek
- Rugalmasság a be- és kimenetek számában valamint az eszköz tulajdonságaiban
A PLC vezérlés hátrányai:
- A PLC vezérléssel működtetett eszközökhöz elengedhetetlen elektromos-mechanikai átalakítás
- Folyamatos villamosenergia szükséglet
Összefoglalás
Ahogyan az a fentiekből látható a PLC vezérlés rendkívül hasznos eszköze a modern iparnak, de a hétköznapokban is gyakran használjuk, sokszor anélkül, hogy tudnánk róla. Bízunk benne, hogy cikkünkkel sikerült megválaszolnunk a PLC vezérléssel és programozással kapcsolatos kérdéseidet.