Pluszban zártak az európai tőzsdék

A bankrendszerrel szembeni fenntartások enyhülésének köszönhetően indexemelkedéssel zártak hétfőn a főbb európai értékpapírpiacok.

Pluszban zártak az európai tőzsdék

A páneurópai FTSEurofirt 300 index 1,00 százalékkal, a STOXX 600 index 1,10 százalékkal zárt magasabban hétfőn, az euróövezeti EuroStoxx50 index pedig 0,80 százalékos nyereséggel.

Londonban 0,89 százalékkal végzett magasabban az FTSE-100 index, a frankfurti DAX 1,16 százalékos, a párizsi CAC-40 index 0,90 százalékos nyereséggel fejezte be a napot. Milánóban 1,20 százalékos, Madridban 1,43 százalékos indexemelkedéssel fejeződött be a hétfői tőzsdenap.

A hétfői erősödést főként a banki papírok vezették. A bankszektornak nyújtott sürgősségi hitelkeret kiterjesztésének amerikai felvetése valamelyest eloszlatta a befektetői aggodalmakat a pénzügyi válság kiterjedésével kapcsolatban. A volatilitás erősödésétől azonban változatlanul tartanak az értékpapírpiacok. A bizakodóbb hangulatot erősítették a kínai kereslet élénkülésével kapcsolatos remények, és az, hogy a várakozások szerint a Fed hamarosan véget vethet a monetáris szigorítási szakasznak.

Az európai bankok helyzetével kapcsolatban az EKB már pénteken biztosította a piacot, hogy kellőképpen fel vannak tőkésítve, rendelkeznek megfelelő likviditással a pénzügyi rendszer zavarainak átvészeléséhez. Az ifo gazdaságkutató intézet hétfőn publikált felmérése szerint pedig márciusban a legnagyobb európai nemzetgazdaságban, Németországban a várakozáson felüli mértékben egy éve a legmagasabbra javult az üzleti bizalom.

A WTI nyersolaj határidős jegyzései hétfőn a 70 dollár/hordó fölé emelkedtek, a múlt heti nyereségre építve. Az európai kereskedési idő végén a WTI nyersolaj ára 2,13 százalékkal állt magasabban 70,73 dolláron hordónként, a Brent ára pedig 1,46 százalékkal emelkedett 76,08 dollárra.

Az arany ára a múlt héten 2000 dollár felett elért egyéves csúcsról tovább húzódott vissza hétfőn miután az értékpapírpiacon enyhültek az aggodalmak a bankválság továbbgyűrűzésével kapcsolatban. Az arany ára a mostani csökkenéssel együtt is mintegy 7 százalékos nyereségben jár a hónap eleje óta, amit befektetési menedék szerepének köszönhetően halmozott fel.

Az európai kereskedési idő végén az arany spot ára 0,98 százalékkal állt alacsonyabban, unciánként 1957,81 dolláron.

Az európai gázár az irányadónak számító TTF holland gáztőzsdén a legközelebbi, áprilisi határidős jegyzésében 41,9 euró/megawattóra árfolyamon állt a kereskedési idő végéhez közelítva, 1,9 százalékkal magasabban az előző napi záróértékénél.

A dollárindex 0,14 százalékkal csökkent 102,97 pontra, az eurót 0,21 százalékkal jegyzik erősebben 1,0781 dolláron.


1185,5 milliárd forintra nőtt a SPAR forgalma 2025-ben

A SPAR Magyarország márkaforgalma 2025-ben 1185,5 milliárd forintot ért el, ami 5,9 százalékos növekedést jelentett a megelőző évhez képest. A vállalat a kihívásokkal teli piaci környezet ellenére is folytatta fejlesztési programját: 27,7 milliárd forintot fordított meglévő áruházai korszerűsítésére és új üzletek létesítésére. Miközben három új egységet nyitott és húsz áruházat modernizált, tovább bővítette franchise-hálózatát, valamint jelentős logisztikai és élelmiszer-termelési beruházásokat hajtott végre.
2026. 06. 02. 02:00
Megosztás:

Vigyázat! Az özvegyi nyugdíj 3 esetben is megszűnhet

Sokan azt gondolják, hogy ha egyszer megállapították az özvegyi nyugdíjat, akkor az automatikusan, változatlanul jár tovább. A valóság ennél jóval árnyaltabb: a nyugdíjtörvény pontosan meghatározza, milyen esetekben szűnhet meg az özvegyi nyugdíjra való jogosultság.
2026. 06. 02. 01:30
Megosztás:

Mi történt májusban a magyar tőzsdén?

Kiegyensúlyozott kereskedési aktivitás mellett zárta a májust a Budapesti Értéktőzsde, a BUX index 134 616,81 ponton állt a hónap végén. Az azonnali részvénypiaci forgalom összesen 511,6 milliárd forintot tett ki, ami napi átlagban 26,9 milliárd forintos kereskedési volument jelentett. A befektetői aktivitás továbbra is az OTP Bank, a MOL és a Magyar Telekom részvényeire koncentrálódott, amelyekkel 306,9, 64,4 és 57,9 milliárd forintos forgalom zajlott a tőzsdén. A brókercégek közül májusban is a WOOD & Company zárt az első helyen a kereskedési volumeneket tekintve, a dobogó második és harmadik helyein a Concorde és az ERSTE zárt.
2026. 06. 02. 01:00
Megosztás:

Kétezermilliárdos növekedési tartalék hever parlagon a magyar munkaerőpiacon

A 45 év feletti, 20-30 éves tapasztalattal rendelkező vezetők és szakemberek munkaerőpiaci kiszorítása nem csupán HR-kihívás vagy egyéni probléma, hanem súlyos makrogazdasági és vállalati veszteség. A The Seniors számításai alapján a kordiszkrimináció Magyarországon évente 1400-2200 milliárd forintos GDP-kiesést okoz, ami a teljes nemzeti össztermék 1,6-2,5 százalékának felel meg. Csillag-Csatlós Csilla executive coach szerint a túl drága a senior munkaerő érvelés egy olyan számviteli illúzió eredménye, amely a negyedéves pénzügyi jelentésekben ugyan megtakarításnak látszik, de 12-18 hónapos időhorizonton drasztikus EBITDA-csökkenést és súlyos hatékonyságveszteséget okoz a vállalatoknak.
2026. 06. 02. 00:30
Megosztás:

A tavaszi vetéssel az ország nagy részén végeztek május közepére

A tavaszi gabonafélék vetése az előirányzott terület 97,5 százalékán fejeződött be május 14-ig, kisebb arányban, mint egy éve. Az egyes gabonafélék vetése a vizsgált időpontban a szemescirok kivételével megközelítette a 90-100 százalékot az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összefoglalója szerint.
2026. 06. 02. 00:05
Megosztás:

A WizzAir három nap alatt csaknem 80 extra járatot repült Budapest és London, valamint Párizs között

A Wizz Air több mint 20 éves történetének egyik legjelentősebb üzemelési kihívását zárta le sikeresen a budapesti UEFA Bajnokok Ligája döntőjének hétvégéjén, a légitársaság a három nap alatt csaknem 80 extra járatot repült Budapest és London, valamint Párizs között, amelyeket a légitársaság több mint 400 pilótája és légiutas-kísérője szolgált ki - közölte a Wizz Air Magyarország hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 23:30
Megosztás:

Lemondott a felvidéki Magyar Szövetség alelnöke

Lemondott a felvidéki magyar pártban betöltött minden tisztségéről Őry Péter, a Magyar Szövetség országos alelnöke - erről a közösségi médiaprofilján hétfőn közzétett rövid bejelentésében tájékoztatott a politikus.
2026. 06. 01. 23:00
Megosztás:

A rendőrség több száz millió forintnyi vagyont azonosított a vagyonvisszaszerzési akcióban

Az Europol koordinációjában megtartott négynapos nemzetközi akcióban a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) munkatársai több száz millió forintos vagyont derítettek fel magyarországi büntetőeljárásokkal összefüggésben - közölte a KR NNI a police.hu oldalon.
2026. 06. 01. 22:30
Megosztás:

Belgium megszigorítja az EU-n kívülről érkező diákokra vonatkozó szabályokat

A belga kormány hétfőn közölte, hogy megszigorítja az Európai Unión kívülről érkező hallgatók tanulmányi és tartózkodási feltételeit annak érdekében, hogy megakadályozza a rendszerrel való visszaéléseket.
2026. 06. 01. 22:00
Megosztás:

A kereseti adatok településszinten is elérhetőek a KSH térképes interaktív felületén

Frissült június 1-jén a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) térképes interaktív felülete (TIMEA), a legfontosabb újdonság, hogy a teljes munkaidőben alkalmazásban állók 2019 és 2025 közötti, éves bruttó és nettó átlagkeresete már a munkavállalók lakcíme szerinti települési szintű bontásban is elérhető - közölte a KSH hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 21:30
Megosztás:

Új taggal bővült a KiberPajzs program: a One Magyarország elsőként csatlakozott a telekommunikációs vállalatok közül

A One Magyarország csatlakozott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság részvételével megvalósuló KiberPajzs programhoz, hogy aktívan hozzájáruljon az online csalások elleni fellépéshez és erősítse a digitális tudatosságot. Az internetes és telefonos visszaélések a telekommunikációs szektorban is egyre nagyobb kihívást jelentenek, ezért az iparág szerepvállalása és az edukáció kiemelt jelentőségű. Az együttműködés részeként a vállalat országos edukációs kampányt indít, amely ismert szereplők bevonásával hívja fel a figyelmet a csalások felismerhető jeleire.
2026. 06. 01. 21:00
Megosztás:

Szerbia ismét meghosszabbította az üzemanyag-export tilalmát

A szerb kormány rendkívüli ülésén egy hónappal, július 2-ig meghosszabbította a kőolaj és a kőolajszármazékok kivitelének ideiglenes tilalmát - közölte hétfőn a kabinet.
2026. 06. 01. 20:30
Megosztás:

Az öregedő budapesti irodaállomány megújítása stratégiai kérdéssé vált

A fővárosi irodaállomány bár európai összevetésben fiatalnak mondható, kulcsfontosságú az öregedő irodaházak piaci szerepének újragondolása a technológia gyors fejlődése, a bérlői preferenciák változása és az energiahatékonysági elvárások szigorodása miatt – hangzott el az EY‑Parthenon üzleti eseményén. Az ingatlanpiaci szakértők szerint a következő évek nyertesei azok a tulajdonosok lehetnek, akik időben döntenek a felújításról, az átalakításról vagy akár a funkcióváltásról.
2026. 06. 01. 20:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 06. 01. 19:30
Megosztás:

Budapest bisztróvilágának gasztronómiai felfedezése

Budapest, amely élénk kulturális életéről és lenyűgöző történelmi építészetéről ismert, egyben virágzó gasztronómiai központ is. A város tele van bisztrókkal, kávézókkal és éttermekkel, amelyek a legkülönfélébb ízléseknek is megfelelnek. Akár elegáns vacsorára, akár egy hangulatos brunchhelyre vágyik valaki, Budapest bőséges választékot kínál.
2026. 06. 01. 19:20
Megosztás:

Eltűnt 1,2 milliárd dollárnyi USDT: mit jelez a hirtelen stabilcoin-visszaváltási hullám?

Egyetlen nap alatt több mint 1,2 milliárd dollárral csökkent az USDT piaci kapitalizációja, ami azonnal találgatásokat indított el a kriptopiacon. Pánikra azonban önmagában nincs ok: a Tether stabilcoin kínálatának mozgása gyakran nem összeomlást, hanem likviditási átrendeződést, intézményi pozícióváltást és rövid távú kockázatkerülést jelez.
2026. 06. 01. 19:00
Megosztás:

Kazahsztán mellett Görögország felé veszi az irányt az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cégcsoport

Idén május végére újabb mérföldkőhöz érkezett hazánk piacvezető takarmánygyártó és egyik legnagyobb takarmányalapanyag-kereskedő cégcsoportjának kazahsztáni beruházása, amellyel párhuzamosan az UBM Csoport a görög piacra is beléphet. Ennek köszönhetően a cégcsoport teljes gyártási kapacitása immár meghaladhatja az évi 1 millió tonnás szintet.
2026. 06. 01. 18:00
Megosztás:

MNB: bővített programmal támogatja a zöld ágazatokat a jegybank

A banki portfóliók nagyobb része továbbra is magas üvegházhatású gázkibocsátással járó tevékenységeket finanszíroz. A banki portfóliókban a zöld ágazatok előtérbe helyezését, és ezáltal a klíma- és környezeti kockázatok mérséklését, az MNB bővített, újabb egy évvel meghosszabbított Zöld tőkekövetelmény-kedvezmény (TKK) programja immár még szélesebb körben támogatja - emelte ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn megjelent friss Zöld pénzügyi jelentése.
2026. 06. 01. 17:30
Megosztás:

Gyorsult Svájc GDP növekedése az első negyedévben negyedéves összevetésben

Svájc bruttó hazai terméke (GDP) gyorsuló ütemben nőtt az idei első negyedévben negyedéves összevetésben a svájci gazdasági államtitkárság (SECO) hétfőn közzétett végleges adatai szerint.
2026. 06. 01. 17:00
Megosztás:

A következő héten a Békés vármegyében lévő holtágaknál lesz szúnyogirtás

A következő héten a Békés vármegyében lévő holtágaknál lesz szúnyogirtás - közölte a katasztrófavédelem hétfőn az MTI-vel.
2026. 06. 01. 16:30
Megosztás: