Rekordszámú szerző kapott jogdíjat, rekordszámú új dal született

2024-ben több mint 13,5 milliárd jogdíjat fizetett ki a dalok, zeneművek szerzőinek az Artisjus, ami reálértékben elérte a pandémia előtti szintet. Ennek az összegnek minden korábbinál nagyobb része járt a magyar szerzőknek.

Rekordszámú szerző kapott jogdíjat, rekordszámú új dal született

A globális trendeknek megfelelően rekordot döntött a bejelentett új művek száma, továbbá az új regisztrált szerzőké is.

Visszaállt a jogdíjak reálértéke a pandémia előtti szintre

Az Artisjus 2024-ben összesen 13 milliárd 538 millió forint jogdíjat fizetett ki a dalok, zeneművek alkotóinak. Ez a 2023-ban szétosztott 11 milliárd 969 millió forintnál 13%-kal több. Ezzel a jogdíjak mértéke inflációval korrigálva is elérte a pandémia előttit, vagyis 1,5% híján egyenlő a 2020-ban szétosztott 9,37 milliárd forint jogdíj reálértékével.

A jogdíj minden korábbinál nagyobb arányban magyar szerzőknek jutott

A teljes összeg minden korábbinál magasabb hányada, 57,5%-a jutott a magyar zenékre, és 42,5%-a külföldi dalokra. A korábbi nagyjából 50-50%-os megoszlás az utóbbi két évben tolódott el a hazai szerzők javára, nagyrészt annak köszönhetően, hogy az Artisjus 2022-ben és 2023-ban jelentősen növelni tudta a nemzetközi digitális szolgáltatók (YouTube, Spotify, Apple Music stb.) jogdíjainak kifizetését. Ezek esetén a külföldi jogosultak számára jellemzően a nagy nemzetközi jogkezelők egyike szedi be a jogdíjakat a magyarországi lejátszások után is.

A magyar-külföldi arány eltolódásához a rádiós játszások is hozzájárulnak. 2024-ben az előző évhez képest 7%-kal többször hangzott el magyar zenemű a rádiókban. Ez volt az első teljes olyan év, amikor az MR2 Petőfi Rádió csak magyar dalokat játszott. A 2024-es rádiós játszások a 2025-ben felosztott jogdíjakban éreztetik majd hatásukat.

Tovább bővült a jogdíjban részesülők száma, de ez leginkább a jogdíjpiramis alján látszik

A jogdíjban részesülő szerzők száma folyamatosan nő, 2024-ben először haladta meg a 20 ezret: 20 735-en kaptak jogdíjat. Ez másfélszerese annak, ahányan öt évvel korábban, 2019-ben jogdíjban részesültek.

A jogdíjbevétel a szerzők bérének is tekinthető, ezért a jogdíjak alakulását az átlagbérekhez viszonyítva is érdemes megvizsgálni. Kimagasló jogdíjakat olyan szerzők kapnak, akik mögött már komoly életmű áll, sok, gyakran elhangzó dallal. Ezért nem meglepő, hogy a szerzők számának bővülése leginkább a jogdíjpiramis alján látszik: az éves átlagbér kevesebb mint 2%-át jogdíjként megkereső szerzők száma 11%-kal nőtt.

Magyarországon a professzionális zenészek jövedelmének átlagosan egyötödét teszi ki a szerzői jogdíj, míg a bevételük fennmaradó része fellépői gázsiból, zeneoktatásból, pályázatokból, előadói jogdíjakból, fizikai és digitális értékesítésből, merchandise termékek eladásából származik.

Az átlagbér legalább egyötödét 878-an kapták meg jogdíjként 2024-ben, ami még mindig kicsit kevesebb, mint 2020-ban (913 fő). Nagyjából ennyire tehetjük tehát azok számát, akik zenészként megkeresik az éves átlagbért.

A szerzői középosztály – vagyis azok, akik az egyhavi átlagbér összegénél kevesebb jogdíjat kaptak, de elérték annak 5%-át – nagysága lényegében nem változott: 2063 szerzőt sorolhatunk ide. 2024-ben 64 szerző kapott az átlagbér kétszeresét meghaladó jogdíjat.

Rekordszámú új mű született, a negyedük popdal

2024-ben 1501 új zeneszerző, dalszövegíró regisztrált az Artisjushoz, ami növekedés a korábbiakhoz képest, és ezen belül még gyorsabban emelkedik a fiatalok száma: az új szerzők 13%-a 20 év alatti. A legtöbben (kb. 40%) még mindig 20 és 30 éves koruk között regisztrálnak. A nők aránya stabilan 20% körül mozog.

26 284-re nőtt az Artisjushoz bejelentett új művek száma. A pandémia alatt az új művek száma jelentősen megugrott, majd a következő években visszaesett, de még mindig a covid előtti szint fölött maradt. Ez a több mint 26 ezer dal viszont nemcsak a 2023-as mértéket haladja meg 27%-kal, hanem a 2020-ast is 14%-kal. Mindez illeszkedik abba a globális trendbe, hogy egyre több zene születik és kerül be a digitális zenei szolgáltatók katalógusába.

A műfajok között – a szerzők által megadott besorolás szerint – a pop vezet (25%), a rock/metal (21%), az electro / dance (14%), az instrumentális / klasszikus (11%) és a hiphop (10%) aránya jelentős még.
Egy-egy új dalra átlagban 1,72 szerző jutott, ami évtizedes távlatra visszatekintve állandó arány.

A művek számának 27%-os növekedésénél is nagyobb mértékben, 37%-kal, vagyis 16 401-re emelkedett az egyszerzős művek száma, ezen belül is az egyszerzős szöveges dalok száma jobban nőtt (+43%), mint az instrumentális zenéké (+33%).

Az egy dalra jutó szerzők átlagos száma úgy maradhatott állandó, hogy közben a sokszerzős művekből is jóval több lett, pl. több mint 1200 dal született, aminek legalább öt szerzője volt (+21% 2023-hoz képest).

Az továbbra is igaz, hogy a sikeres dalok között jóval több a kollaboráció. A rádiókban legtöbbet játszott 30 dal közül egy-egyre átlagolva 2,8 szerző jutott. A korábbi évekhez hasonlóan az online sikerek még inkább több szerző munkái: a legtöbb digitális jogdíjat kereső dalokra átlagban 4-4 szerző jutott; a top 30-ban mindössze egy dalnak volt egyetlen szerzője. 

Elektromos autókat adtak át a DRV. Zrt.-nél

Tizenhat elektromos kishaszongépjárművet vásárolt 200 millió forintos beruházással a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (DRV), a járműveket a cég szerdán vette át zamárdi telephelyén.
2026. 03. 04. 22:30
Megosztás:

A 4iG Csoport az Ericssonnal épít zöldmezős 5G hálózatot Észak-Macedóniában

A 4iG Csoport tagvállalata, a One Macedonia Telecommunications DOOEL (One Macedonia) és az Ericsson négy évre szóló szerződést írtak alá Észak-Macedónia zöldmezős 5G Standalone hálózatának kiépítésére.
2026. 03. 04. 22:00
Megosztás:

Idén is 25 millió forinttal támogatja az E.ON a legjobb intézményi zöldprojekteket

Idén is 25 millió forinttal támogatja az E.ON Föld bajnokai pályázata a legjobb intézményi zöldprojekteket, a felhívásra április 11-ig lehet jelentkezni a cég weboldalán.
2026. 03. 04. 21:30
Megosztás:

Tripláztak a hibridek, jönnek fel a villanyautók, de a benzineseké a főszerep

Masszív fölényben vannak a benzinesek az autóval rendelkező középkorúak táborában, hiszen 66 százalékuk ilyen meghajtású gépkocsival rendelkezik. A dízelmotoros autók aránya 27 százalékos, a hibrid aránya megháromszorozódott, de így is csak 6 százalékos részesedést értek el derül ki a K&H biztos jövő felméréséből.
2026. 03. 04. 21:00
Megosztás:

Ripple áttörés: a stabilcoin-alapú fizetési platform már átlépte a 100 milliárd dolláros forgalmat

A Ripple új szintre emeli a vállalati digitális pénzügyi infrastruktúrát. A cég bejelentette, hogy stabilcoin-alapú fizetési platformja már meghaladta a 100 milliárd dolláros feldolgozott tranzakciós volument. Az új funkciók révén a vállalatok immár egyetlen integrált rendszeren keresztül kezelhetik a fiat pénzeket és a stabilcoinokat – a gyűjtéstől kezdve a váltáson át egészen a kifizetésekig.
2026. 03. 04. 20:30
Megosztás:

Erősödött szerdán a forint

Erősödött szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 03. 04. 20:00
Megosztás:

Csaknem 630 ezer négyzetméter ingatlan energetikai korszerűsítéséhez járul hozzá a Baross Gábor Tőkeprogram

A Baross Gábor Tőkeprogram Ingatlanalapok alprogramjának köszönhetően mintegy 630 ezer négyzetméternyi ingatlan felelhet meg a korszerű energetikai követelményeknek – közölte a Nemzeti Tőkeholding (NTH) szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 04. 19:30
Megosztás:

Gigabitképes optikai hálózatfejlesztéseket indít a ViDaNet

Gigabitképes optikai hozzáférési hálózatok fejlesztését indítja hat járásban a ViDaNet Zrt. a Széchenyi Terv Plusz keretében, a Gigabit Magyarország program támogatásával, a fejlesztésekhez a távközlési vállalat összesen 6,385 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert el.
2026. 03. 04. 19:00
Megosztás:

3 magyar női topvezető őszintén életük legrosszabb pénzügyi döntéseiről

A statisztikák szerint a nők jellemzően később kezdenek el befektetni, mint a férfiak, és hajlamosabbak alacsonyabb kockázatot vállalni. A kutatások azonban rávilágítanak arra is, hogy hosszú távon sokszor stabilabb és fegyelmezettebb hozamokat érnek el.1 A nemzetközi nőnap alkalmából a Lightyear idén a bérszakadék helyett a konkrét pénzügyi döntésekre fókuszál. Három olyan meghatározó női topvezetőt - Gyarmati Fannit, Liptay Gabriellát és Pistyur Veronikát -, akiknek a neve a Forbes legbefolyásosabb nőket és sikeres vállalkozókat bemutató listáiról is ismerős lehet, arról kérdezték, hogyan viszonyulnak a kockázatokhoz, mibe fektetnének ma, és mi volt életük legrosszabb pénzügyi húzása.
2026. 03. 04. 18:30
Megosztás:

Járatokat töröl a Wizz Air - Dubaj is érintett

Jövő vasárnapig biztosan nem indít járatot a Wizz Air Izraelbe, Dubajba, Abu-Dzabiba és Ammánba sem - közölte a Wizz Air szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 04. 18:00
Megosztás:

Ripple-vezér a kriptoszabályozás mellett: Garlinghouse szerint a CLARITY Act az amerikaiak érdekeit védi

Fokozódik a politikai és pénzügyi nyomás Washingtonban a kriptoszektor szabályozásának ügyében. A Ripple vezérigazgatója, Brad Garlinghouse ismét nyilvánosan kiállt az úgynevezett CLARITY Act mellett, amely szerinte kulcsfontosságú lépés lenne a kriptovaluta-piac jogi kereteinek tisztázásában az Egyesült Államokban. A vállalatvezető szerint az új törvény nemcsak a kriptoipar fejlődését segítené, hanem az amerikai fogyasztók érdekeit is védené.
2026. 03. 04. 17:30
Megosztás:

A Mol és a Slovnaft formális panaszt nyújtott be a Janaffal szemben az Európai Bizottságnál

A Mol és szlovákiai vállalata, a Slovnaft monopolhelyzettel való visszaélés vádjával formális panaszt nyújtott be a Janaf ellen az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságánál, továbbá kifogásolják a horvát kőolajvezeték üzemeltetőjének árképzési gyakorlatát is - közölte a Mol szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 04. 17:00
Megosztás:

Jönnek a virtuális páciensek a betegségbiztonság érdekében

A digitális egészségügy új korszakában a mesterséges intelligencia már nem csupán elemzésre alkalmas eszköz, hanem a precíziós orvoslás motorja, amely a diagnosztikától a predikcióig minden szinten felülírja a korábbi korlátokat. A technológia legnagyobb fegyverténye a ritka betegségek elleni küzdelemben a szintetikus adatok és virtuális modellek alkalmazása, ahol a kevés mintaszám ellenére is megbízható szimulációk születhetnek. Ez a folyamat közvetlenül fokozza a betegbiztonságot és felgyorsítja, hatékonyabbá teheti a terápiákat.
2026. 03. 04. 16:30
Megosztás:

Az Ethereum jövője a digitális szabadság és a magánszféra védelme lehet

Az Ethereum társalapítója szerint a blokklánc jövője nem csupán a pénzügyekről szól. Vitalik Buterin legfrissebb megszólalásaiban arra figyelmeztette a kriptoközösséget, hogy az Ethereum fejlesztési irányának nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie a digitális autonómiára, a magánszféra védelmére és a felhasználói szabadságra.
2026. 03. 04. 16:00
Megosztás:

Gyorsult az euróövezet gazdasági növekedése februárban

Két hónap lassulás után februárban gyorsult az euróövezet gazdasági növekedése - derül ki a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank AG közös beszerzésimenedzser-indexének (BMI) szerdán közzétett végleges számaiból.
2026. 03. 04. 15:30
Megosztás:

A magyar cégvezetők fókuszában a technológiai átalakulás kényszere áll

A magyar cégvezetők fókuszában a technológiai átalakulás kényszere áll - közölte a PwC nemzetközi tanácsadó cég szerdán az MTI-vel a magyar vezérigazgatók körében végzett felmérése alapján.
2026. 03. 04. 15:00
Megosztás:

Pénzügyi fegyelmezettség az online játékokban

Az online szerencsejáték kockázatos kaland lehet, ha nem kezelik megfelelően. Ha valódi pénzről van szó, a szerencsejátékosok gyakran megfeledkeznek az esetleges veszteségekről.
2026. 03. 04. 14:44
Megosztás:

A Marathon kriptobányász vállalat eladhatja Bitcoin-tartalékait

Komoly figyelmet kapott a kriptopiacon a Marathon Digital Holdings legfrissebb pénzügyi jelentése. A világ egyik legnagyobb Bitcoin-bányász vállalata módosította treasury-stratégiáját, amely immár lehetővé teszi a korábban felhalmozott BTC-k értékesítését is.
2026. 03. 04. 14:30
Megosztás:

Eltilthatják tevékenységüktől a biztosítással nem rendelkező építőipari vállalkozókat

Tavaly január óta az építészeti-műszaki tervezési tevékenységet végző és építőipari kivitelezési tevékenységet folytató vállalkozóknak meghatározott tartalmú felelősségbiztosítással kell rendezniük. Az Insura információi szerint a fedezet ellenőrzését végző kamarák megkezdték a kötelességet elmulasztó vállalkozások szankcióját: a biztosítással nem rendelkező vállalkozásokat eltiltják a tevékenységüktől. A független biztosításközvetítő hangsúlyozza, hogy a meglévő szerződések felülvizsgálata is szükséges.
2026. 03. 04. 14:00
Megosztás:

Kötelező korszakváltás a magyar építőiparban

A magyar építőipar szereplői számára a digitalizáció és az adatalapú működés szintje többé nem önkéntes vállalás vagy távoli jövőkép kérdése. Egy friss hazai jogszabályi környezet ugyanis egyértelműen az egységes, digitális azonosítás felé tereli a szektort, ahol a talpon maradás záloga a pontos és szabványos adatkezelés.
2026. 03. 04. 13:30
Megosztás: