Rengeteg pénzt érhet, ha nálad van ez a sérült 200 Ft-os érme!

Van egy 2009-ben kibocsátott, valójában hibásnak számító 200 forintos érmeszéria, amely nagy izgalmat keltett a magyar érmegyűjtők körében.

Rengeteg pénzt érhet, ha nálad van ez a sérült 200 Ft-os érme!

Valóban értékesek a 2009-es „hosszú vízvonalas” kétszázasok? A numizmatikai szakértők így látják a helyzetet

A klasszikus numizmatikai értelmezés szerint ezeknek az érméknek nincs nagyobb értékük a névértéküknél, vagyis 200 forintnál. A Pénzcentrumnak nyilatkozó szakértők egyöntetű véleménye, hogy a körülöttük kialakult lelkesedés elsősorban a kevésbé tapasztalt gyűjtők körében terjed, azonban szakmai szemmel nézve ezek az érmék nem képviselnek valódi értéket.

Hazánkban időről időre felüti fejét egy-egy numizmatikai fellángolás, amelyek rendszerint a laikus gyűjtői réteget mozgatják meg. Az egyik ilyen, néhány éve indult, de máig tartó hullám épp a 200 forintos érméket érinti.

A figyelem középpontjába azonban egy meghatározott, valójában hibásan vert, 2009-es széria került, amely különösen izgalomban tartja azokat, akik érdeklődnek az érmekülönlegességek iránt. A szakmai körök ezt az érmetípust „hosszú vízvonalas 200 forintosként” emlegetik, utalva arra a grafikai eltérésre, amely az érme hátoldalán, a Duna ábrázolásán figyelhető meg.

A hibás veret több ponton is eltér a megszokott változattól – egy 2018-as, Az Érem című folyóiratban megjelent írás szerint összesen 12 eltérés sorolható fel. Ezek közül a legismertebb, és az érme becenevét is adó különbség a Duna hullámainak ábrázolásában rejlik: míg a szokványos érméken a harmadik vízvonal-sorban három apró vonalka látható, addig a ritkább változaton csak kettő – ezek azonban hosszabbak. Innen ered a megnevezés: „hosszú vízvonalas”.

forint

Valóban ritkaságról van szó?

A fent idézett cikk szerzője rendkívüli ritkaságként írja le ezt az érmét, noha sok szakértő szerint ez korántsem állja meg a helyét. A 2009-es évjáratból több mint 71 millió darab kétszázas került forgalomba, ebből egyes becslések szerint mintegy 200–220 ezer darab lehet a hosszú vízvonalas változat.

A Webnumizmatika 2021-es elemzése alapján ugyanakkor ekkor csupán körülbelül 1000 példány volt gyűjtők birtokában. Bár ez a szám elsőre alacsonynak tűnhet, a teljes mennyiséghez viszonyítva nem tekinthető extrém ritkának.

A hosszú vízvonalas érméket először 2018-ban kezdték felfedezni, így azóta tart az úgynevezett „bányászat” – vagyis a keresésük –, elsősorban azok körében, akik különleges értéket tulajdonítanak nekik. Az utóbbi években az ilyen érméket akár 6500–7500 forintos áron is kínálták, ami a névérték harmincötszöröse. Jelenleg inkább 4000–5000 forint körül mozognak az árak, de még mindig akadnak olyan eladók, akik bátran hirdetnek borsos összegekért.

Egy, a TikTokon működő „numizmatikamagyar” nevű oldal például egy darabot 6500 forintért, míg négyet összesen 24 ezer forintért kínál. A hirdetésben a következő kijelentés is olvasható: „#ritka és ezzel le is zártam a sok buta emberek véleményét.”

De valóban „buta” mindenki, aki kételkedik?

forint

Kétségtelen, hogy léteznek ilyen hibás veretű érmék, és valóban nem túl gyakoriak a teljes mennyiséghez képest. Ez azonban még nem jelenti automatikusan azt, hogy numizmatikai szempontból értékesek lennének. Több tapasztalt magyar gyűjtő szerint ez a jelenség inkább egyfajta „tömeghisztéria”.

Egy a Pénzcentrumnak nyilatkozó szakember úgy fogalmazott: ezeknek az érméknek nincs valódi gyűjtői értékük. Véleménye szerint bárki bármit feltehet az internetre bármilyen áron, ám ettől még az adott tárgy nem lesz értékesebb.

Ha egy érme valóban értékes lenne, annak kifogástalan, sérülésmentes állapotban kellene fennmaradnia – márpedig a hirdetések többségében inkább kopott, forgalomban használt példányok bukkannak fel. Mint fogalmazott: „Ez a 2009-es felhajtás puszta butaság. Lehet, hogy sokan élvezik az ilyen mazsolázgatást, de ezeknek az érméknek az értéke szerintem konkrétan 200 forint.”

A szakértő emlékeztetett: hasonló fellángolás volt korábban a két pengős „mosolygós Madonna” változata körül is, amit szintén túlhájpoltnak tartott.

Úgy véli, ha valóban csak 1-2 ezer példány maradt volna fenn ezekből az érmékből, az is túl sok lenne ahhoz, hogy igazi ritkaságnak számítsanak. Ráadásul egy érme akkor válik igazán értékessé, ha az évtizedek során csak kevés, kifogástalan állapotú példány marad fenn. „Ha 120 év múlva is megmarad belőlük mondjuk száz darab, amik ráadásul szépek is, akkor talán beszélhetünk majd értékről – de ez még nagyon messze van.”

Azt is kiemelte, hogy a numizmatikában – ellentétben például a bélyeggyűjtéssel – a technológiai hibák nem értéknövelő, hanem értékcsökkentő tényezők. Vagyis az ilyen jellegű eltérések rendszerint inkább rontanak az érme áron, semmint növelnék azt.

Az egész csupán egy laikusok körében terjedő fellángolás?

A Pénzcentrum egy másik tapasztalt szakértőt is megkérdezett, aki jól ismeri a hosszú vízvonalas 200-as történetét. Szerinte az egész „egy amatőr hűhó”, amely mögött inkább gyűjtői szenvedély, mintsem szakmai érték áll. Azt is megjegyezte, hogy a numizmatikában 10–20 év gyakorlat kevésnek számít, egy 2009-es kiadás pedig szinte „mintha tegnap lett volna”.

A múltban is előfordult már hasonló felbolydulás, például az 1993-as 50 forintos kapcsán, ahol egyes érméken hiányzott a fatuskó erezete. Az ilyen eltéréseket azonban gyakran túlárazták – volt, hogy egy-egy hibás 50 forintost 25 ezer forintért kínáltak, holott az érme valódi értéke a szakértő szerint legfeljebb ennek ötöde lehetett.

Megéri gyűjteni a hibás kétszázasokat?

A prominens szakértők egybehangzó véleménye szerint a hosszú vízvonalas 200-asok nem rendelkeznek tényleges numizmatikai értékkel. Azonban ha valaki örömét leli a keresgélésben, és izgalmat jelent számára az ilyen érmék birtoklása, akkor nyugodtan foglalkozhat velük – csak tisztában kell lennie azzal, hogy piaci értékük csekély.

Ma bárki hirdethet bármilyen áron az interneten, de ez még nem jelenti azt, hogy az adott termék valóban ér is annyit. Érdemes tehát megfontoltan dönteni, mire költjük a pénzünket.

Természetesen ha valaki talál egy szép állapotú hosszú vízvonalas kétszázast, akár több ezer forintért is eladhatja azt – amennyiben akad vevő, aki hajlandó ennyit fizetni egy ilyen különlegességért. Viszont aki befektetésként tekint ezekre az érmékre, annak számolnia kell a csalódás lehetőségével.

Ahogy egyre többen kutatják fel ezeket az érméket, úgy telítődik a piac – és ez óhatatlanul az árak csökkenéséhez vezet. Ha a mostani 1000–2000 darabos gyűjtői szám mondjuk 4000 fölé emelkedik, az árak minden bizonnyal tovább esnek majd.

Bár elképzelhető, hogy 100–120 év múlva ezek az érmék valóban értékessé válnak, ennek bekövetkezéséig még hosszú időnek kell eltelnie.

A cikk eredeti változata a webnumizmatika.hu oldalán olvasható. A képek forrása: Pénzcentrum.hu.

5 terület, ahol az AI átformálja az információs technológiát

Az AI fejlődése mélyreható változásokat indított el az IT-szektorban. A támogató megoldásból egyre inkább az innováció és az üzleti stratégia motorjává váló mesterséges intelligencia integrálása ma már nem csupán optimalizálja, hanem az AI-ra épülő vállalati működés központi elemévé teszi az informatikát.
2025. 04. 12. 19:00
Megosztás:

Pályázik a Vidék - nem csak a kocsmák és a kisboltok juthatnak pályázati lehetőséghez

Akár 30 millió forint vissza nem térítendő támogatás is elnyerhető a GINOP Plusz-1.2.4-24 pályázat keretében, amely a hátrányos helyzetű térségekben működő mikro- és kisvállalkozások számára érhető el.
2025. 04. 12. 18:00
Megosztás:

Fontos határidő közeleg: még van idő felkészülni a szabályos tárolásra a cégeknek

Július elsejével várhatóan életbe lép a kötelező e-számlázás az energiaszektorban. A vállalkozásoknak még három hónapjuk maradt felkészülni a számlák szabályos befogadására. „Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és kibocsájtás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: egészen az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig. A lényeg, hogy véletlenül se történjen adatvesztés, mert akkor nem érvényesíthető az adólevonás. Tapasztalataink alapján a jogszabályoknak megfelelő digitális archiválás jelenti a legnagyobb kihívást a cégek számára, de van még idő kidolgozni a rendszert” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 12. 17:00
Megosztás:

Bérlés vagy vásárlás: melyik éri meg jobban a logisztikában?

A vállalkozások számára az optimális raktárkapacitás biztosítása kulcskérdés. Az elmúlt években megnőtt a kereslet a kiadó logisztikai központok és a kiadó raktárak iránt, köszönhetően az e-kereskedelem bővülésének és a szállítmányozási igények növekedésének. A döntés azonban nem egyszerű: bérelni vagy vásárolni érdemes inkább?
2025. 04. 12. 16:00
Megosztás:

Max Verstappen és Charles Leclerc - Az új korszak legnagyobb szembenállása

Az autósport világának érdeklődése az elmúlt években egyre inkább a fiatalabb generációra összpontosul, ahol két kiemelkedő tehetség dominál a reflektorfényben: Max Verstappen és Charles Leclerc.
2025. 04. 12. 15:00
Megosztás:

Amit tudni érdemes a mobiltelefonok szervizeltetése kapcsán

Idővel előfordulhat, hogy a régi mobiltelefonunk már nem működik megfelelően, nem érhetőek el már hozzá frissítések vagy egyszerűen csak elavultnak érezzük, és emiatt szeretnénk lecserélni egy újra. Ennek pedig semmi akadálya, különösen, hogy manapság már meglehetősen széles választék áll a rendelkezésünkre.
2025. 04. 12. 14:00
Megosztás:

Mekkora fizetés kell a munkáshitelhez?

Sok ezren igényeltek munkáshitelt a K&H-tól az idén, és a folyósításoknál is már ezres nagyságrendekről van szó – közölte a pénzintézet. A kedvezményes kamatozású munkáshitel esetében a legalacsonyabb igényelhető összeg 500 ezer forint. Az alkalmazottak és a vállalkozók 200 ezer forintos nettó keresettel már belevághatnak az igénylésbe.
2025. 04. 12. 13:00
Megosztás:

Magyarország pénzügyi helyzete stabil, hazánk továbbra is befektetésre ajánlott célpont

A Standard and Poor’s nemzetközi hitelminősítő ismét megerősítette Magyarország államadósság-besorolását, és – hasonlóan a többi hitelminősítőhöz – továbbra is befektetésre ajánlott kategóriában tartja nyilván hazánkat - olvashatjuk az NGM friss sajtóközleményében.
2025. 04. 12. 12:00
Megosztás:

Nagy Márton: tovább kell mélyíteni a magyar-japán gazdasági kapcsolatokat!

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter Tokióban tett hivatalos látogatása során olyan világszinten is meghatározó japán cégek vezetőivel folytatott kétoldalú tárgyalásokat, mint a Suzuki, a Hitachi, a JBIC Bank és a Nippon Paper.
2025. 04. 12. 11:00
Megosztás:

Kína is vámot emelt

Az ázsiai ország bejelentette, hogy a magasabb amerikai vámokra válaszul 84-ről 125%-ra emelik az amerikai termékek importjára kivetett terhet.
2025. 04. 12. 10:00
Megosztás:

Sikeresen zárta az első negyedévet a JP Morgan

A JP Morgan a várt 4,61 dolláros egy részvényre jutó nyereséget közel 10%-kal szárnyalta túl, 5,07 dollárt könyveltek el, míg tavaly ilyenkor 4,43 dollárt.
2025. 04. 12. 09:00
Megosztás:

Nem kitűnő a Wells Fargo bizonyítványa

A Wells Fargo 6%-os profitnövekedésről számolt be az év első negyedévében, ami a vagyonkezelési és befektetési banki szolgáltatások magasabb díjainak köszönhető.
2025. 04. 12. 08:00
Megosztás:

Tovább bővülnek a hazai űripari források, 1,5 millió eurós pályázat indul az ESA-val együttműködésben

A Nemzetgazdasági Minisztérium és az Európai Űrügynökség (ESA) közreműködésével újabb, 1,5 millió euró keretösszegű pályázati felhívás nyílt meg a magyar űripar szereplői számára. A 2025. április 11-én, a „3rd ESA Requesting Party Activity Fixed Call Briefing in Hungary” című szakmai eseményen bejelentett pályázattal a magyar űripari fejlesztésekre aktuálisan rendelkezésre álló források teljes összege 3,5 millió euróra emelkedett. A magyar űripari és technológiai vállalatok, kutatóintézetek és akadémiai szereplők számára új pályázati lehetőség nyílik, amely hozzájárulhat a szektor fejlődéséhez és nemzetközi integrációjához.
2025. 04. 12. 07:00
Megosztás:

Elállnak az árnöveléstől a telekommunikációs cégek – a kormány megvédi a magyar családokat

A kormány üdvözli, hogy a magyar családok terheinek enyhítése érdekében a telekommunikációs cégek önkéntesen korlátozzák áraikat. A bankokon túlmutatóan a telekommunikációs cégek felelős magatartása is rámutat, hogy a családok jóléte közös érdek.
2025. 04. 12. 06:00
Megosztás:

Folytatódott a robusztus növekedés a világ legnagyobb chipgyártójánál

A Taiwan Semiconductor Manufacturing az első negyedévben 25,6 milliárd dollárnak megfelelő bevételt ért el a cég frissen közzétett adatai szerint.
2025. 04. 12. 05:00
Megosztás:

Tovább esett az olajár, csúcson az arany

A WTI határidős ára péntek reggel hordónként 60 dollár körül mozgott, a Brent pedig 64 dollárba került a csütörtöki esés után, mivel a globális feszültségek fokozódása növelte a keresleti kilátásokkal kapcsolatos aggodalmakat.
2025. 04. 12. 04:00
Megosztás:

Tornasorba sorakozz! - mondja Trump

A Fehér Ház gazdasági tanácsadója, Kevin Hassett tegnapi nyilatkozatának köszönhetően ismét egy picivel többet tudunk a trumpi adminisztráció vámstratégiájáról.
2025. 04. 12. 03:00
Megosztás:

A 45-54 év közöttiek és a 75 év felettiek vannak most a legnagyobb veszélyben

A Statisztikai Hivatal adatai szerint az elmúlt öt év során jelentősen nőtt azoknak a száma, akik a háztartásuk anyagi helyzete miatt bizonytalanul érzik magukat. Ez a bizonytalanság leginkább a 45–54 év közötti korosztályt, valamint a 75 év feletti lakosságot érinti. Az OTP Nyugdíjpénztár álláspontja szerint a tudatosan megtervezett, időben megkezdett öngondoskodás kulcsfontosságú lehet a nyugdíjas évekre szóló anyagi biztonság megteremtésében.
2025. 04. 12. 02:00
Megosztás:

23 évig az anyámmal éltem – az esküvőm napján tudtam meg a megdöbbentő igazságot róla

„Mindig nagyon szoros kapcsolatunk volt” – meséli K. Emília (becenevén: Emily, 23 éves), aki egy kis faluban nőtt fel édesanyjával Katalinnal. Ám az esküvője napján egy váratlan megjegyzés lavinát indított el, ami alapjaiban rengette meg egész addigi életét.
2025. 04. 12. 00:01
Megosztás:

Februárban esett a hazai ipari termelés

2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari alágak mindegyikében visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában - erősítette meg pénteken kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2025. 04. 11. 23:05
Megosztás: