Retro: Az Ikarus, amely elindította a nyugati arculatot a Volánnál és a Malévnél

Újabb különleges Ikarus autóbusszal bővült az Aeropark nosztalgiaflottája. Hamarosan szolgálatba áll a Centrumbusz, amely a 80-as években kényelmes, és nyugati színvonalú összeköttetést biztosított az újonnan átadott Ferihegy 2 és Budapest belvárosa között. A jármű nem csak ezért fontos mérföldkő a hazai közlekedés történetében.

Retro: Az Ikarus, amely elindította a nyugati arculatot a Volánnál és a Malévnél

Különleges busz, különleges szolgálatban

A Volánbusz Hatvanban rendezett Retro napján láthatta először a közönség a Centrumbuszt, amely ezer szállal kötődik a hazai légiközlekedéshez is. 1985-ben a busztársaság ezzel a vadonatúj típussal erősítette a frissen átadott Ferihegy 2 terminál új dimenziót jelentő szolgáltatásait. Az Ikarus gyár külön erre a célra tervezte és 260.32R típusjelzéssel látta el az elegáns megjelenésű autóbuszokat, melyek a Ferihegyi repülőtér és az Erzsébet tér között szállították az utasokat és az elsők között hordozták a Volánbusz legendás “hamburger”-emblémáját. Az utasok kényelmes távolsági üléseken foglalhattak helyet sötétített ablakok mögött, a jármű hátuljában elhelyezett nagyméretű csomagtárolóban pedig poggyászaikat is el tudták helyezni.

Izgalmas időszak volt ez abból a szempontból is, hogy ekkor köszöntött be a modern hazai vállalati vizuális kultúra hajnala, ugyanis a Volánbusz, Ferihegy 2 és a Malév arculatának története szervesen összekapcsolódott.

Új arculat nyugati mintára földön és levegőben

A 80-as években hirtelen feléledt az érdeklődés a vizuális arculattervezés iránt. Nyugaton, a fejlett kapitalista világban már évszázados hagyománya volt az igényes, megkülönböztető arculati elemeknek (pl. Shell, Coca-Cola), de a tervgazdálkodás nem kényszerítette ki az erre irányuló fogékonyságot a KGST-országokban mindaddig, amíg nem kellett helytállni a nemzetközi versenyben.

A Ferihegyi repülőtér üzemeltetője, a Légiforgalmi és Repülőtéri Igazgatóság (LRI) sem járt élen ebben, viszont hatalmas lehetőséget teremtett a változtatásra az új ferihegyi terminál 1982 és 1985 közötti tervezése és megépítése – emelte ki Somogyi Tóth Gábor, az Aeropark ügyvezetője, a 2-es Terminál egykori építész létesítményfelelőse. Itt a vizuális utastájékoztatás magas grafikai színvonalon tervezett, összehangolt és következetesen alkalmazott megvalósítása egységes vizuális arculatot eredményezett – ha nem is egy cég, de egy kiemelkedő jelentőségű közlekedési létesítmény számára.

A dizájn ügyének élharcosa volt ebben az időben a Pohárnok Mihály által vezetett Ipari Formatervezési Tájékoztató Központ. Missziójuk egyik eleme volt az igény felébresztése az ipari/kereskedelmi szereplőkben, valamint a potenciális megrendelők és a tervezők összehozása. Pohárnok Mihály úgy vélte: példaértékű, nemzetközi színvonalat képviselt a 2-es Terminálhoz tervezett Centrumbusz külső és belső megjelenése, amellyel elindulhatott egy új folyamat a kiemelt magyar közlekedési vállalatok vizuális kultúrájában. 

Az új terminál egységes, modern megjelenésének közös sikere a MALÉV vezetésében is felébresztette az igényt: a terminál megnyitására időzítették a Pierre Cardin által tervezett új formaruha bevezetését, majd nem sokkal később döntés született egy teljeskörű vizuális arculati pályázat meghirdetéséről. Ennek a pályázatnak nyertese Zsótér László és az általa irányított csapat lett. A világszínvonalú munka pedig egészen a légitársaság 2012-es csődjéig méltón jelenítette meg a MALÉV-et Európa, Amerika és Ázsia sok repülőterén. Így hatott egymásra a VOLÁNBUSZ, a Ferihegy 2-es Terminál és a MALÉV vizuális arculatának története, ezáltal a modern hazai vállalati vizuális kultúra hajnala. 

Bővülő Ikarus-flotta az Aeroparknál

Az Aeroparkot üzemeltető Légiközlekedési Kulturális Központ – a BKV és a Volánbusz mellett – az ország legnagyobb Ikarus nosztalgiabusz-flottáját üzemeltető szervezete, mely egyben a repülőtér történetéhez szorosan kötődő autóbuszok felkutatását, restaurálását és bemutatását is jelenti – közölte Somogyi-Tóth Dániel, az LKK alapítója. Ebbe a sorba illeszkedik a most elkészült Centrumbusz, amely a tervek szerint nyártól nosztalgia élményjáratokat fog teljesíteni Budapest belvárosa és a ferihegyi repülőmúzeum között, amely az elmúlt évben rekordszámú, 100.000 látogatót fogadott.

Az elektromos autó a magasabb jövedelműek járműve Németországban

Az elektromos autók és a plug-in hibridek németországi elterjedése továbbra is erősen jövedelemfüggő: minél magasabb egy háztartás nettó jövedelme, annál nagyobb az esélye annak, hogy elektromos meghajtású járművet tart - derül ki a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kimutatásából.
2026. 01. 22. 19:00
Megosztás:

Ezek húzzák a GDP-t 2026-ban

Idén az első fél évben főként a fogyasztás, a második fél évtől kezdve pedig a beruházások támogatják majd a bruttó hazai termék (GDP) növekedését - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szóvivője az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány csütörtöki budapesti sajtóbeszélgetésén.
2026. 01. 22. 18:30
Megosztás:

Mezőgazdasági szempontból kedvező a hideg idő

Mezőgazdasági szempontból kedvező volt eddig a januári időjárás az országos, tartósan megmaradó hóval és komoly hidegekkel, de elősorban az Alföldön nagy területen továbbra is száraz a talaj, így ott további csapadékra lenne szükség - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 01. 22. 18:00
Megosztás:

Az Európai Parlament elutasította az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítványt

Elutasította az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön. A javaslatot 165 képviselő támogatta, 390-en ellene szavaztak, 10-en tartózkodtak.
2026. 01. 22. 17:30
Megosztás:

Nagy-Britannia egyelőre nem csatlakozik a Béketanácshoz

Nagy-Britannia is meghívást kapott a Béketanácsba, amelynek létrehozását Donald Trump amerikai elnök kezdeményezte, de a brit kormány egyelőre nem csatlakozik a formálódó szerveződéshez - közölte csütörtökön Yvette Cooper brit külügyminiszter.
2026. 01. 22. 17:00
Megosztás:

Új korszak az európai pénzmosás és terrorizmus-finanszírozás elleni harcban

Az Európai Unió új pénzmosás-ellenes rendelete, az Anti-Money Laundering Regulation (AMLR), alapjaiban alakítja át a pénzügyi szektor megfelelési környezetét. A cél, hogy a tagállamokban egységes, adatalapú és kockázati szemléletű rendszer jöjjön létre a pénzügyi bűncselekmények megelőzésére. A következő években több mint 100 határidő és megfelelési mérföldkő vár az érintett pénzügyi szervezetekre. A Deloitte szakértői szerint a legfontosabb feladat most az, hogy a cégek időben felkészüljenek az új követelményekre, kialakítsák a szükséges belső folyamatokat és technológiai hátteret, valamint biztosítsák a munkatársak képzését.
2026. 01. 22. 16:30
Megosztás:

Hollandia nincs felkészülve a heves esőzések következményeire

A korábbi intézkedések ellenére Hollandia még mindig nincs felkészülve a szélsőségesen nagy mennyiségű csapadék által okozott biztonsági kockázatokra, miközben a heves esőzések egyre gyakoribbá válnak az országban - közölte a Holland Biztonsági Tanács (OVV) jelentését ismertetve az NL Times című, angol nyelvű holland hírportál csütörtökön.
2026. 01. 22. 16:00
Megosztás:

Megnyitotta első romániai boltját a német drogérialánc, a BIPA

Január 22-én megnyitotta első romániai boltját a német drogérialánc, a BIPA - írja a profit.ro.
2026. 01. 22. 15:30
Megosztás:

Magyar cég erősíti meg Európa versenyképességét a drónszektorban

Miközben a kínai gyártók uralják a globális drónpiacot, az ABZ Európa vezető kihívójaként pozícionálja magát a nagy teherbírású szegmensben. Mindeközben európai gyártású alternatívát kínál, ellátásilánc-biztonsággal és adatbiztonság. A magyarországi, dinamikusan fejlődő robotikai klaszterben működő cég versenyképes árú hardvert ötvöz egy teljeskörű európai autonómia platformmal, hogy a drónok valódi automatizálási eszközökké váljanak. Az ABZ drónjait már több mint 25 országban használják, erős jelenléttel az Egyesült Államok piacán is.
2026. 01. 22. 15:00
Megosztás:

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint Magyarország pénzügyei rendezettek

Magyarország pénzügyei rendezettek. Így a kormány 2025-ben is minden szükséges forrást előteremtett az olyan családokat, nyugdíjasokat, fiatalokat és vállalkozásokat támogató programokhoz, mint a fix 3 százalékos Otthon Start program, a fix 3 százalékos kkv-hitel, a családi adókedvezmény megemelése, a háromgyermekes anyák szja-mentessége, a nyugdíjasok 30 ezer forintos élelmiszer-utalványa, vagy a Demján Sándor Program - írta az államháztartás úgynevezett központi alrendszerének tavaly év végi helyzetéről csütörtökön kiadott részletes tájékoztatójában a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 01. 22. 14:30
Megosztás:

Újabb kerület tiltaná be az airbnb-zést Budapesten

Szigorítana az airbnb szabályokon a főváros első kerülete, ahol akár be is tilthatják a rövid távú lakáskiadást. Elsőként a VI. kerületben lépett érvénybe ilyen szigorítás, ahol a kiadó lakások átlagos bérleti díja 1 százalékkal csökkent egy év alatt.
2026. 01. 22. 14:00
Megosztás:

Hogyan változtatja meg a weboldal sebessége fizikailag a látogatók agyát és a bevételedet

A digitális gazdaságban a weboldal sebességét gyakran csupán technikai kényelmi funkciónak tekintjük. Egy "jó, ha van" tényezőnek, ami boldoggá teszi a Google algoritmusait. Az ember-számítógép interakció területén végzett legújabb kutatások azonban rávilágítanak, hogy a késleltetés (latency) sokkal több, mint egy technikai mérőszám: ez egy pszichológiai trigger, amely alapvetően megváltoztatja a felhasználó kognitív állapotát. Amikor egy potenciális ügyfél megérkezik az oldaladra, nem csupán információt keres. Egy kognitív munkafolyamatba lép be. Az weboldal válaszideje pedig eldönti, hogy az agya fókuszált állapotban marad-e, vagy átvált a stressz és a szkepticizmus állapotába.
2026. 01. 22. 13:30
Megosztás:

Baj van? Miért zuhan ilyen meredeken a Netflix részvény árfolyama?

A Netflix nehéz hónapokon van túl: az amerikai streamingóriás árfolyama több mint 30%-kal esett vissza a csúcsértékéhez képest, és a vállalat 2025-ös negyedik negyedéves eredményeinek közzététele után a Wall Street még intenzívebben kezdte eladni a részvényeket. Az okokat és a várható tendenciákat a globális, Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB szakértői járták körbe.
2026. 01. 22. 13:00
Megosztás:

Törvényt sértett a Megasztár két adása

Megközelítőleg 17 millió forint bírságot szabott ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a TV2 Zrt.-re a klasszifikációs rendelkezések megsértése miatt. A testület továbbá egy, az ATV-n sugárzott burkolt kereskedelmi közlemény közzétételét is szankcionálta.
2026. 01. 22. 12:30
Megosztás:

Először előzte meg a szél- és a napenergia a fosszilis forrásokat az EU áramtermelésében 2025-ben

A szél- és a napenergia együtt 2025-ben termelt első alkalommal több villamos energiát az Európai Unióban, mint a fosszilis tüzelőanyagok. A fordulatot elsősorban a napenergia gyors bővülése hozta, miközben a szén szerepe történelmi mélypontra esett, az EU ugyanakkor továbbra is jelentős mértékben támaszkodik a földgázra - derül ki az Ember energetikai agytröszt honlapján csütörtökön publikált elemzésből.
2026. 01. 22. 12:00
Megosztás:

Százezreket érhet idén a lakáshiteleseknek a minimálbér-emelés és az egészségpénztár kombinációja

A 2026-os minimálbér-emelés nem várt helyről hoz segítséget a lakáshiteleseknek: az egészségpénztári megtakarításokból törleszthető havi keretösszeg 11 százalékkal emelkedett. A BiztosDöntés.hu szakértői szerint egy házaspár így évente már közel 233 ezer forintot kaphat vissza „ajándékba”, csupán a tudatos pénztárhasználat révén.
2026. 01. 22. 11:30
Megosztás:

Emelkedéssel zártak a főbb amerikai indexek, miután Trump elállt az Európát sújtó újabb vámok bevezetésétől

Az amerikai részvénypiacok jelentősen erősödtek tegnap, miután az európai zárást követően Donald Trump elállt az Európát célzó újabb vámok bevezetésétől, mivel állítása szerint megszületettek a Grönlanddal kapcsolatos megállapodás keretei. A piacok már Trump korábbi, davosi beszéde után emelkedésnek indultak, mivel az elnök kizárta a katonai erő alkalmazását, a vámfenyegetések visszavonása azonban tovább erősítette a kockázatvállalási hangulatot.
2026. 01. 22. 11:00
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap a főbb európai tőzsdék Donald Trump davosi beszéde után

Az európai részvénypiacok vegyesen zárták a tegnapi kereskedést, miután Donald Trump amerikai elnök a davosi Világgazdasági Fórumon elmondott beszéde felerősítette az EU–USA kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmakat. A Stoxx Europe 600 index a nap végére stagnálás közelében zárt, korábbi veszteségeit ledolgozva, miközben az egyes ágazatok eltérően teljesítettek.
2026. 01. 22. 10:30
Megosztás:

Erősen kezdték a csütörtököt az európai tőzsdék

Indexemelkedéssel kezdtek az európai tőzsdék csütörtökön.
2026. 01. 22. 10:00
Megosztás:

Vegyesen alakult, alig változott reggelre a forint árfolyama

Vegyesen alakult, kevéssé változott csütörtök reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 01. 22. 09:30
Megosztás: