Havi 20.000 Ft adómentes rezsiátalány lehet megoldás az emelkedő energiaárakra
A koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzet idején került bevezetésre a távmunkavégzéssel összefüggésben költségtérítés, amely 2022. június 1-jétől már törvényi szinten került szabályozásra; a személyi jövedelemadóról szóló (röviden: „Szja Tv.”) 3. számú melléklete kiegészült a korábban „rezsiátalányként” ismertté vált jogintézménnyel. A jogintézmény lehetőséget biztosít a munkáltatók számára, hogy a távmunkavégzés keretében munkát végző munkavállalóknak – a felek megállapodás alapján – havonta, maximum az adóév első napján érvényes havi minimálbér 10%-ának megfelelő összeget (2022-ben havi 20.000 Ft-ot) fizessenek ki adómentesen.
Ma már az esetek túlnyomó többségében a home office a munkavállalók alapvető igényeként jelenik meg az állásinterjúkon és a gyakorlat is azt mutatja, hogy a munkavállalók egy jelentős része munkaidejét részben vagy egészben távmunkában tölti. A korábban „rezsicsökkentett” számlák miatt eddig részükről, ill. a munkáltató részéről is csak kevés esetben merült fel ez az adómentes költségtérítés. A fejlemények tükrében érdemes átgondolni, hogy ezzel az adómentes költségtérítéssel éljenek az érintettek, hiszen a bérfejlesztések sokkal több kiadással járnak – állapítja meg Dr. Zsidi Roland, vezető ügyvéd.
Kinek, mire és hogyan adható a „rezsiátalány”?
Távmunkavégzés keretében munkát végző munkavállalónak adható a távmunkavégzéssel összefüggésben. Tekintettel arra, hogy igazolás nélkül adható, így konkrétan nem kell meghatározni, ill. számlával vagy bizonylattal igazolni, hogy a költségtérítés a távmunkavégzéssel összefüggésben mely felmerülő költségre kerül elszámolásra.
Fontos megemlíteni, hogy a távmunkavégzés keretében történő foglalkoztatásról (és annak részletszabályairól) és a költségtérítésről is munkaszerződésben (munkaszerződésmódosításban) kell megállapodni, a költségtérítés hivatalosan csak így adható a munkavállalónak.
A jelenleg 20.000.- Ft-os maximum összeg csak abban az esetben adható, ha a munkavállaló munkaidejének 100 %-t távmunkában tölti. Ha a távmunkavégzés nem érinti az egész hónapot, a havi összegnek a távmunkavégzéssel érintett napokkal arányos része fizethető ki – figyelmeztet az Ügyvéd úr.
A munkáltató köteles meghatározni a munkavégzéshez szükséges, egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülmények szabályait és ennek részletszabályait, amit a távmunka egyéb részletszabályaival együtt célszerű egy összefoglaló távmunka (home office) szabályzatban megtenni.
Egyéb alternatívák?
A rezsiátalány mellett a másik lehetőség, hogy a távmunkát végző munkavállaló a távmunkavégzéssel összefüggésben terhelő kiadásait tételesen igazolja és annak költségei kerülnek részére megtérítésre a munkáltató által (szintén adómentesen).
Ezért a rezsiátalány csak akkor adható, ha a munkavállaló a távmunkavégzéssel összefüggésben a fentiek szerinti egyéb költséget nem számol el.
Ilyen költség lehet az internethasználat díja, ill. a munkavégzés helyéül szolgáló ingatlan bérleti díja és rezsi (fűtés, világítás, technológiai energia díja) költségei (Szja tv. 3. melléklet I. alcím 24. pont c) és d) alpontja szerinti).
A rezsiköltségekkel kapcsolatban azonban, ha a lakás és a munkavégzési hely műszakilag nem elkülönített, akkor e kiadás(oka)t a távmunkavégzéssel arányosan, az adott költségre jellemző mértékegységek (munkaidő, m2, m3 stb.) alapulvételével lehet figyelembe venni.
Érdemes tehát a tételes költségelszámolás megfontolása, amennyiben a munkavállalónak a távmunkával összefüggésben felmerülő havi kiadásai a 20.000.- Ft-ot meghaladják.
Eddigi tapasztalatunk szerint a munkáltatók a rezsiátalányt is ritkán alkalmazzák, ennél még ritkább a fentiek szerinti tételes rezsi-elszámolás, azonban a villany- és gázár várható emelésével ez a trend elképzelhető, hogy megfordul – hívja fel a figyelmet, Dr. Zsidi Roland, az ICT Legal, dr. Termel Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje.
Fordulhat a Home Office trend?
A rezsiárak emelkedésével és távmunkával összefüggő költségtérítés bevezetése nélkül elképzelhető, hogy a jelenleg népszerű és egyre nagyobb teret kapó otthoni munkavégzési trend is megfordul, hiszen a munkavállalónak a rezsiárak emelkedésével jelentős költségei merülnek fel, amelyet a hagyományos irodai munkavégzéssel megspórolhat.
Azonban sok munkáltató már úgy alakította ki a munkavégzés feltételeit, hogy irodai kapacitást, férőhelyet csökkentett, így a tömegesen irodai munkavégzést választó kollégák szintén kihívást fognak jelenteni a munkáltatóknak.
A fentiek tükrében érdemes lehet megfontolni a rezsiátalány adómentes mértékének emelését is – javasolta Dr. Zsidi Roland, az ICT Legal, dr. Termel Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje.