20 %-ot spórolsz azonnal a rezsiden ezzel 4 egyszerű lépéssel - ez akár százezres nyereség is Neked!
A lakossági felhasználók és a cégek egyaránt folyamatosan keresik azokat a lehetőségeket, amelyek csökkentik kiadásaikat.
Ez a trend újabb lökést adhat az elmúlt években már eleve egyre népszerűbb okosotthon-, illetve okosépület-rendszerek elterjedésének, hiszen ezekkel a megoldásokkal akár 20 százalékos energiamegtakarítás is elérhető – derül ki a Visual Europe Project szakértőjének elemzéséből.
Az egyre környezettudatosabbá váló felhasználók és cégek a fenntarthatóságot szem előtt tartva eleve évek óta keresik az olyan megoldásokat, amelyekkel csökkenthetik a felesleges energiafelhasználást. Így váltak egyre népszerűbbé többek között a különféle napelemes megoldások, hőszivattyúk, okosotthon-és okosépület-rendszerek is.
A világszerte idén kibontakozó energiaválság és árrobbanás pedig tovább fokozta ezt a trendet.
„A lakossági felhasználóknak és a vállalkozásoknak egyaránt meghatározó igénye napjainkban, hogy minden lehetséges módon csökkentsék rezsijüket. Ehhez számos lehetőség áll rendelkezésükre, ám a legtöbb megoldás komoly beruházást igényel és jelentős átalakításokkal jár, vagyis munka-és költségigényes.
Az okosotthon-, illetve az irodaépületekben használható okosépület-rendszer azonban ár-érték arányban sokkal kedvezőbb, ráadásul a vezeték nélküli kommunikáció adta lehetőségeknek köszönhetően akár utólag is beépíthetők” – fogalmaz Hódi József, a Visual Europe Project üzletágvezetője.
A szakértő 4 olyan megoldást említ, amelyek alkalmazásával egy megfelelően beállított okos rendszer akár 20 százalékkal is csökkentheti egy otthon vagy egy iroda energiafelhasználását.
1. Szabályozott fűtési rendszer
Ha egy lakóépület vagy egy iroda minden helyiségének hőmérsékletét önállóan tudjuk szabályozni, akkor nincs elpazarolt energia: nem szükséges például fűtenünk a kevésbé használt helyiségeket. A változást a pénztárcánkon is gyorsan észrevesszük: ha csak 1 Celsius-fokkal csökkentjük a hőmérsékletet, máris 5-6 százalékot megtakarítottunk a számlánkból.
„A pontos szabályozással egyenletes hőmérsékletet biztosíthatunk, mert pontosan beállíthatjuk, mikor kapcsol le és fel a fűtési rendszer. A nagyon hideg téli napokon pedig különösen fontos az egyenletesség, hiszen a kihűlt helyiségek felfűtése rengeteg energiát és időt igényel” – mondja Hódi József.
2. Nincs égve hagyott villany
A világítás és az árnyékolástechnika megfelelő használatával és pontos szabályozásával is sokat takaríthatunk meg. Az okosotthon-rendszerrel nincs véletlenül égve hagyott villany otthon vagy az irodában. Nincs leengedve felejtett redőny sem, így például nap közben a téli nap erejét és a természetes beáramló hőt is kihasználhatjuk.
3. Ha klímával fűtünk
A szakértő azt javasolja: ha klímát használunk fűtésre, célszerű már reggel elindítani a berendezést kisebb fokozaton, az áramfogyasztás ugyanis a folyamatos használat mellett a legalacsonyabb. A legtöbb energiát mindig az igényli, ha lehűlt helyiséget kell újra és újra felmelegíteni – ezeket a szabályozó feladatokat is okosotthon-rendszerünkre bízhatjuk, amely mesterséges intelligenciájának köszönhetően folyamatosan vizsgálja és optimalizálja az épület működését, így segítve a felhasználókat a fogyasztásuk feletti kontrollban.
4. Tervezhető költségek
Az okosotthon-rendszer beépített energiagazdálkodási funkciójának köszönhetően folyamatosan nyomon követhető a rendszerbe integrált elektromos eszközök fogyasztása. Ha ugyanis jobban akarjuk kontrollálni az energiafogyasztásunkat, elengedhetetlen a pontos fogyasztásmérés. Így az energiaszámlák költsége is előre tervezhető.