Richter, infláció meg a forint
A bizonytalanságot valószínűleg az okozta, hogy a Richter a negyedévben 9 milliárd forintos készletleírást és 5 milliárd forintos céltartalékképzést számolt el, ami különben a készpénztermelést, a cash flow-t nem érintette.
A cég az idénre várt iránymutatást is megerősítette, nevezetesen a 2,15-2,25 milliárd eurós árbevétel és a 725-750 millió eurós üzemi eredmény tervet. Igaz, azzal a felkiáltással, hogy az eredmény lehet, hogy inkább a tartomány alja lesz.
A helyzet viszont az, hogy egyre látványosabb a neurológiai mellett a többi üzletág térnyerése. Biztatóan alakul a bioszimiláris üzletág, amely 2,5 milliárd forintra csökkentette, azaz felezte a veszteségét tavalyhoz képest, miközben két bioszimiláris készítménnyel is megjelenhet hamarosan az európai piacon, ha az engedélyeket megkapja.
S egy harmadik még klinikai vizsgálatok alatt van, de belátható időn belül akár az is piacra kerülhet. Ezek pedig segíthetik az üzletág nullszaldóssá válást 2027-re. Szóval egy kis megbicsaklást láthattunk ugyan egyszeri tételeknek (leírások, céltartalék és FX veszteség) betudhatóan, de pl. a rubel-forint keresztárfolyamra nézve annak a 20 milliárd forint veszteségnek nagy része már „vissza” is jött, elsősorban a forint gyengülése miatt (s ha persze ez így marad). Vagyis egy szó, mint száz, a kilátások jók, s ezt a cég meg is említette. S úgy tűnik, hogy az üzenet eljutott a befektetőkhöz is, legalábbis ezt látjuk, ha az árfolyamra tekintünk.
A mai meglepetés infláció, ami elsősorban a szolgáltatások árcsökkenésesének köszönhető, komoly meglepetést hozott, mivel a hó per hó alapú magyar infláció (0,1 százalék) alatta maradt az uniósnak (0,3 százalék).
Ezért az egyszerűsített vásárlóerőparitás modellünk szerint mintegy 80 fillérrel, 408,55 környékére csökkent a „PPP egyensúlyi” euró-forint árfolyam. Ezzel a forint újra a gyenge oldalon van. Ez pedig letörheti a külföldi bevásárlási kedvet a határ mentén élők körében, ami pozitív lehet a költségvetés, meg a folyó fizetési mérleg szempontjából is. S akkor álljon itt az ábra, arról, hogy a régiós alapkamatoknál magasabb kamatunk ellenére mi gyakorlatilag a paritáson, míg a többiek jóval alatta tartózkodnak.
Forrás: Bloomberg, Erste