Románia 2025-ös költségvetése: gazdasági stabilitás vagy politikai szerencsejáték?

Románia 2025-ös költségvetése arra törekszik, hogy csökkentse az ország jelentős deficitjét, miközben a gazdasági stabilitást is fenntartja. A kormány komoly kihívásokkal néz szembe, mivel a kiadások csökkentése és az adóemelések nyilvános ellenállást váltanak ki. A politikai kockázatok tehát egyértelműen nőnek a májusi elnökválasztás előtt, a befektetők és a vállalkozások pedig tisztánlátást várnak azzal kapcsolatban, hogy ezek az intézkedések vajon miként befolyásolják a gazdasági növekedést.

Románia 2025-ös költségvetése: gazdasági stabilitás vagy politikai szerencsejáték?

A deficit csökkentése és a politikai nyomás

Az Európai Unióban Romániának volt a legmagasabb költségvetési hiánya, amely 2024-ben a GDP 8,65%-át tette ki. Az Európai Bizottság ezért azt a célt tűzte ki, hogy Románia 2031-re 3% alá csökkentse a deficitet. Ennek elérése érdekében a kormány egyrészt a közkiadások csökkentését, másrészt az adóbevételek növelését tervezi. Ezek az intézkedések azonban már most tiltakozásokat és az ellenzéki pártok kritikáját váltották ki.

A legfontosabb intézményekben a közszféra átszervezése már meg is kezdődött. Ennek keretében a Szenátus, valamint a Képviselőház - az ellenállás ellenére is - jóváhagyta a létszámcsökkentést. Minden bizonnyal a minisztériumok is követni fogják ezt a példát, néhány tisztviselő ugyanakkor a döntés ellenére sem hajlandó végrehajtani az elbocsátásokat. Florin Barbu mezőgazdasági miniszter például konkrétan kijelentette, hogy nem fogja elbocsátani a minisztérium alkalmazottait. Ennek fényében pedig ezeknek az intézkedéseknek a hatékonyságára nincs semmi garancia.

Mindemellett a költségvetés jóváhagyási folyamata is vitatott volt. A parlamenti képviselők késő éjszakába nyúlóan vitatták a rendelkezéseket, ami aggodalmakat keltett a sietős döntéshozatal miatt. Az ellenzéki pártok attól tartanak, hogy problémás záradékok maradhattak ki; példaként említhető az Alkotmánybíróság gyógyszerköltségekre fordított nagy összegű támogatása. A kritikusok szerint az ilyen kiadások egyértelműen a közszféra hatékonyságának problémáira utalhatnak.

Az adóreformok által érintett gazdasági ágazatok

A kormány az adókedvezmények megszüntetésével, valamint a vállalkozások adóterheinek módosításával kívánja növelni az adóbevételeket; decemberben például eltörölték az agrár-, az építőipari és az IT-szektorban dolgozók adókedvezményeit. Ezek a változások azonban aggodalmat váltottak ki azokban az iparágakban, amelyek ezekre az ösztönzőkre támaszkodnak.

A kis- és középvállalkozások (KKV-k) az új adóstratégia miatt nagyobb adóterheket kénytelenek viselni, az üzleti vezetők pedig arra figyelmeztetnek, hogy ezek a változások lassíthatják a befektetéseket és a munkahelyteremtést. A stabilitás és a kiszámíthatóság továbbra is kiemelt szempont a magánszektor növekedése szempontjából. A politikai döntéshozók szerint az új szabályozási rendszer hosszú távon növeli az állami bevételeket.

A kormány egyik fő stratégiája az állami bevételek növelésére a nagy bevételt termelő iparágak, köztük a gyorsan növekvő online kaszinószektor adóztatásának optimalizálása. Az elmúlt években - mind a helyi, mind a nemzetközi szolgáltatókat bevonzva - Románia regionális központtá vált a szabályozott online gambling terén.

Ez az iparág pedig jelentősen hozzájárult az államháztartáshoz, hiszen az online szerencsejátékból származó adóbevételek mind a közszolgáltatások, mind a gazdasági kezdeményezések finanszírozását elősegítették. A 2025-ös költségvetési terv részeként a döntéshozók további olyan módokat keresnek, amelyek biztosítják az ágazat fenntartható növekedését, miközben az igazságos szabályozási környezetet is biztosítják.

A tőzsde reakciói és a befektetői bizalom

A Bukaresti Értéktőzsde (BVB) háza táján ingadozás volt tapasztalható a gazdasági bizonytalanságok miatt. Románia legfontosabb tőzsdeindexei csökkenéssel zárták a hetet, ami a befektetők óvatosságát tükrözi. A BÉT index például, amely a legforgalmasabb cégeket követi, 0,45%-kal csökkent, de más indexek, köztük a BET-TR és a ROTX is negatív tendenciát mutattak.

A vezető részvények közül azonban az Electrica szenvedte el a legnagyobb veszteséget, melynek árfolyama 1,8%-kal 14,18 lejre csökkent. A befektetők az energetikai szektor szabályozási változásaira vonatkozó aggodalmakra reagáltak. Az OMV Petrom 1,67%-kal csökkent, 0,7436 lejen zárva. Ezek mellett a pénzügyi részvények teljesítménye is igen vegyes volt, hiszen a Banca Transilvania árfolyama 0,18%-kal csökkent, míg a BRD-é 1,09%-kal emelkedett.

A PwC szerint 2024-ben a fúziók és a felvásárlások (M&A) tevékenysége Romániában 12%-kal nőtt, a politikai bizonytalanság ellenére a befektetők tehát továbbra is keresik a lehetőségeket a kulcsfontosságú ágazatokban. Az adópolitikai és a szabályozási változások azonban mindenképp hatással lehetnek a jövőbeli tranzakciókra, minek tükrében látható, hogy a kormányzati stabilitás továbbra is kulcsfontosságú tényező a befektetési döntésekben.

A nyilvánosság reakciója és társadalmi zavargások

A 2025-ös költségvetés heves reakciókat váltott ki a különböző társadalmi csoportokban; tiltakozások zajlottak a munkahelyek csökkentése, valamint az adóemelések miatt. A bukaresti metró dolgozói pl.: „japán sztrájkot” szerveztek elégedetlenségük kifejezésére, és ha mindez nem lenne elég, a következő hónapokban várhatóan további demonstrációkra is sor fog kerülni.

A kormányzati tisztviselők tehát egyre nagyobb nyomás alatt állnak, hogy egyensúlyt találjanak a gazdasági prioritások és a társadalmi elégedetlenség között. A kormánykoalíció elnökjelöltje, Crin Antonescu óvatosan nyilatkozott a költségvetési aggályokról. Annak ellenére, hogy korábban a PNL-t vezette, a hírek szerint májusban független jelöltként tervezi az indulást.

Infláció és monetáris politikai kiigazítások

2025-ös inflációs előrejelzését a központi bank 3,8%-ra emelte, ami egyértelműen az adópolitikai változások és a globális piaci feltételekből eredő nyomások hatását tükrözi. Az infláció alakulása jelentősen befolyással bír egyrészt a fogyasztók vásárlóerejére, másrészt az üzleti költségekre is, a politikai döntéshozóknak tehát mindenképp törekedniük kell arra, hogy egyensúlyt teremtsenek a növekedési célok és a pénzügyi stabilitás között.

A befektetők és a vállalkozások kiszámítható gazdaságpolitikát remélnek a fenntartható növekedés érdekében. A piaci reakciók pedig rámutatnak a szabályozási változásokkal és a gazdasági bizonytalansággal kapcsolatos aggodalmakra. Románia elnökválasztásának kimenetele jelentős hatással lehet a jövőbeli adópolitikára, ezért a kormánynak egyensúlyt kell találnia a pénzügyi felelősségvállalás, valamint a közvélemény és a befektetők bizalmának fenntartása között.

Több szakaszon is megújul a budai villamospálya

Július 26-tól felújítási munkák kezdődnek a főváros XII. kerületében az 56-os, a 61-es és 59-es villamosok vonalán - tudatta a BKV Zrt. közleményben az MTI-vel hétfőn.
2025. 07. 21. 23:00
Megosztás:

Új tagokkal bővül az S&P 500 tőzsdeindex

Pénteken tőzsdezárás után jelentették be, hogy a Block július 23-tól bekerül az S&P 500 indexbe, átvéve a Hess olajvállalat helyét, melyet a Chevron felvásárolt.
2025. 07. 21. 22:00
Megosztás:

Orbán Viktor is segített: jól alakultak a Ryanair számai

A Ryanair ma reggel publikálta a 2026-os pénzügyi év első negyedéves eredményét.
2025. 07. 21. 21:00
Megosztás:

Nyomás alatt maradhat az olaj árfolyama

A WTI nyersolaj határidős ára hétfőn hordónként 67,3 dollár volt ma reggel, a Brent pedig 69 dollár körül mozgott.
2025. 07. 21. 20:00
Megosztás:

Nézz rá az EURÓ árfolyamra! Mi a furcsa?

Pénteken minimális mozgások jellemezték a hazai devizapiacot, 399 körül oldalazott a forint az euró ellenében.
2025. 07. 21. 19:00
Megosztás:

Több ezer járművezetőt ellenőriztek a rendőrök Budán

Közlekedésbiztonsági akció keretében 2347 járművezetőt ellenőriztek a rendőrök a hétvégén Budán, 23 esetben merült fel ittas járművezetés gyanúja - írta a rendőrség hétfőn a honlapján.
2025. 07. 21. 18:00
Megosztás:

Farkaséhség

Több alkalommal írtunk róla, hogy mintha valamiféle rózsaszín köd, túlzott optimizmus uralkodna a részvénypiacokon, főleg az amerikai piac esetében.
2025. 07. 21. 17:00
Megosztás:

Már több mint félszáz cég fejlesztési terveiről született döntés a Demján Sándor Tőkeprogramban

A Kormány mindent megtesz a hazai kkv-k termelékenységének növelése, méretugrásuk elősegítése és beruházásaik támogatása érdekében. A Demján Sándor Program keretében a Kormány több, mint 1.400 milliárd forintnyi forrással támogatja a vállalkozások megerősítését, így nemcsak a gazdaság fejlődéséhez, hanem a családok anyagi biztonságához is hozzájárul, hiszen a hazai vállalkozások 99 százalékát adó kkv-szektor a foglalkoztatottak 72 százalékának biztosít megélhetést.
2025. 07. 21. 16:00
Megosztás:

Ethereum 10 éve: A The Torch NFT ünnepi útja és a decentralizált innováció diadala

Az Ethereum, a világ egyik legnagyobb blokklánc-hálózata, 2025. július 30-án ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját. Ennek tiszteletére elindult egy különleges kezdeményezés: The Torch NFT, vagyis a Fáklya NFT – egy digitális emléktárgy, amely 10 napig vándorol kriptotárcák között, mielőtt szimbolikusan megsemmisül.
2025. 07. 21. 15:00
Megosztás:

Meglepetés nélkül zárult a hét a piacokon – stabil hozamok, oldalazó devizák

Pénteken minimális mozgás volt a fejlett piaci hozamokban. A német és amerikai hosszú hozamok is csak pár bázispontot mozdultak.
2025. 07. 21. 14:00
Megosztás:

Sok roller, rendkívül magas kárösszegek – mit tanácsol az Allianz a mikromobilitás híveinek?

Új korszakot hoztak a városi közlekedésben a robbanásszerűen terjedő elektromos rollerek, amelyekre 2024. július 16-tól kötelező felelősségbiztosítást kell kötni. Azokra mindenképpen, amelyek tervezett végsebessége meghaladja a 25 km/h-t, a 25 kg-ot elérő saját tömegű eszközök esetében pedig már azokra is, amelyek legalább 14 km/h-val képesek haladni. Egy évvel a kötelező biztosítás bevezetése után gyorsmérleget készített az Allianz Hungária Zrt. a rollerhasználatból fakadó tanulságokról.
2025. 07. 21. 13:00
Megosztás:

Soha ennyi pénzt nem fizettünk vissza a bankoknak, mégis egyre mélyebbre süllyedünk az adósságban

Rekordösszegeket fizetünk vissza a bankoknak – ennek ellenére csak még jobban eladósodunk. A magyar háztartások hiteltartozása május végére megközelítette a 11 596 milliárd forintot, miközben a törlesztések összege is minden korábbi szintet túlszárnyalt. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a nettó eladósodás folytatódni fog, aminek az év második felében még nagyobb lökést adhat a nyári személyi kölcsön boom, ősztől pedig az új, 3 százalékos kamatú lakáshitel lehetősége.
2025. 07. 21. 12:00
Megosztás:

Bitcoin újabb rekord közelében, de árnyak gyülekeznek – Ethereum vezeti a ralit

A kriptovaluta piac újabb lendületet vett az ázsiai kereskedési hét nyitányával, de a felszín alatt aggasztó jelek kezdenek kirajzolódni. Miközben a Bitcoin továbbra is közel jár az eddigi csúcsához, az Ethereum még dinamikusabban teljesít – a befektetői hangulat erős, ám a bálnák és a bányászok eladási hulláma megakaszthatja az emelkedést.
2025. 07. 21. 11:00
Megosztás:

Így zártak pénteken az amerikai tőzsdék - csökkentek a hosszú távú inflációs várakozások

Vegyesen zárták a pénteken a főbb amerikai indexek. Az ipari Dow veszített értékéből, az S&P 500 index stagnált, míg a technológiai Nasdaq enyhén emelkedett.
2025. 07. 21. 10:00
Megosztás:

Vegyes mozgások a nyugat-európai tőzsdéken pénteken

Meglehetősen vegyesen mozogtak pénteken a vezető nyugat-európai indexek: a német DAX csökkent, a francia CAC, az EuroStoxx 600 és a spanyol IBEX stagnált, a brit FTSE és az olasz FTSE MIB pedig emelkedni tudott.
2025. 07. 21. 09:00
Megosztás:

Így változott a forint árfolyama hétfő reggelre

Gyengült a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2025. 07. 21. 08:00
Megosztás:

Fabrikált hírszerzési iratok miatt nyomozást sürget az amerikai hírszerzés vezetője

Bűnügyi nyomozást javasol az Egyesült Államok Nemzeti Hírszerzésének igazgatója a 2016-os választások után a leköszönő Obama-adminisztráció tevékenységéről szóló iratok fényében az úgynevezett "orosz választási beavatkozásról" szóló ügyben - erről Tulsi Gabbard beszélt vasárnap egy interjúban.
2025. 07. 21. 07:05
Megosztás:

Az Otthon Start programmal új időszámítás kezdődik Magyarország életben

A Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szerint az Otthon Start programmal új időszámítás kezdődik Magyarország életben, hiszen egy olyan lakástámogatási program indul, amely minden eddiginél szélesebb társadalmi csoport számára válik elérhetővé.
2025. 07. 21. 05:00
Megosztás:

Újabb hőhullám érkezett

Újabb hőhullám érkezett Olaszországba vasárnap, amely a déli Puglia, Basilicata tartományban, valamint Szicília és Szardínia szigetén negyven Celsius-fok fölé emelheti a hőmérő higanyszálát az előrejelzések szerint.
2025. 07. 21. 04:00
Megosztás:

Van 180 ezer forintod? Íme 3 kockázatosabb kriptovaluta, amit érdemes lehet évtizedekre megtartani

A kriptovaluták újra lendületbe jöttek az elmúlt évben, ahogy a kamatok csökkenése ismét vonzóvá tette a spekulatív eszközöket. Míg a legtöbb befektető továbbra is a jól ismert „kék csipkékben” – a Bitcoinban és az Ethereum-ban – látja a hosszú távú potenciált, vannak olyan merészebb alternatívák is, amelyek kisebb tőkével, nagyobb kockázatvállalással szintén komoly növekedési lehetőségeket kínálhatnak.
2025. 07. 21. 03:00
Megosztás: