Románia döntő lépést tesz az energetikai függetlenség felé
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és a Carlyle magántőke-befektető csoport által alapított BSOG évi egymilliárd köbméter gázt tervez felszínre hozni a román partoktól 120 kilométernyi távolságra lévő Midia térségből, ez becslések szerint Románia szükségletének mintegy 10 százalékát fedezheti. Ciuca szerint azonban így - a szárazföldi termeléssel együtt - Románia gázszükségleteinek már 90 százalékát saját forrásból fedezheti.
A kormányfő szerint a BSOG által kitermelt napi 3 millió köbméter gázzal "minden feltétel adott" ahhoz, hogy Románia teljesítse azt a kötelezettségvállalást, miszerint minden uniós tagállam legalább 80 százalékban feltölti tárolási kapacitásait a tél beállta előtt. Elmondta: Románia gáztározóinak feltöltöttsége jelenleg 41 százalékos. A tervek szerint augusztus elsejéig el fogják érni a 46, szeptemberig az 57, októberig a 66 százalékot, november elsejéig pedig a tárolási kapacitás 80 százalékát. A megszabott határidőig Románia elegendő gáztartalékokkal fog rendelkezni a téli időszak átvészeléséhez - ígérte a miniszterelnök.
Ciuca szerint Románia Azerbajdzsánnal és az Egyesült Államokkal is tárgyal gázvásárlásról, de az energiahordozó Romániába juttatása nemcsak a szerződő feleken, hanem a tranzitországon - Törökországon, illetve Görögországon és Bulgárián - is múlik. A román kormányfő üdvözölte azt az amerikai bejelentést, miszerint az Egyesült Államok 14 millió dolláros finanszírozást biztosít a román Nuclearelectricának az amerikai gyártmányú, kisméretű moduláris atomreaktorok (SMR) telepítését célzó program előkészítéséhez.
A szénbányák bezárásának esetleges elhalasztását firtató újságírói kérdésre válaszolva Ciuca azt mondta: Románia újra fog tárgyalni "mindent, ami újratárgyalható" az Európai Bizottsággal a nemzeti helyreállítási és ellenállóképességi terv (PNRR) energetikai fejezetéből a polgárok és a vállalkozások érdekében.
A BSOG június 15-én kapta meg az országos energiaszabályozó hatóság jóváhagyását a Midia földgázkitermelési projekt beindításához. A kitermelés megkezdésével először került fekete-tengeri földgáz a román gázszállítási rendszert üzemeltető (Transgaz) hálózatba. A Fekete-tenger Romániához tartozó kontinentális talapzata alatt másutt is találtak jelentős gáztartalékokat. A partoktól távolabb lévő Neptun mélytengeri térségből leghamarabb 2026 végén kezdheti meg évi tízmilliárd köbméternyi gáz felszínre hozatalát az osztrák OMV-Petrom és a román Romgaz.