Rossz hangulatban zajlott a kereskedés a nyugat-európai piacokon hétfőn; stagnált a BUX
A bankszektor 0,7%-kal emelkedett, míg az energetikai részvények 0,4%-kal erősödtek, mivel az OPEC+ döntése, miszerint elhalasztják a kitermelés növelésére vonatkozó terveket, több mint 2%-kal emelte az olajárakat. A DAX és a CAC 40 mérséklődött, az FTSE 100 pedig 0,1%-kal emelkedett. Az STMicroelectronics, Európa legnagyobb árbevételű chipgyártója mintegy 3%-ot veszített, miután a Morgan Stanley „egyenlő súlyozásról” „alulsúlyozásra” minősítette le a részvényt.
A Schneider Electric 2,3%-ot esett, miután a francia ipari óriásvállalat közölte, hogy azonnali hatállyal menesztette Peter Herweck vezérigazgatót. A Volvo Cars 5%-kal emelkedett, miután a svéd autógyártó októberben 3%-kal növelte eladásait az előző év azonos időszakához képest. A brit Burberry 4,8%-ot ugrott, miután egy hétvégi jelentés szerint az olasz Moncler ajánlatot fontolgat a luxuscégért. A Moncler 2%-kal csökkent.
A hazai feldolgozóipari BMI októberi értéke 47,6 pont lett, további gyengülést mutatva, miközben az eurozónában a befektetők továbbra is negatív hangulatban vannak a Sentix novemberi felmérése alapján.
Minden szem a keddi amerikai választásokra szegeződik Európában is. Donald Trump esetleges győzeleme valószínűleg az európai piac további relatív alulteljesítését vetíti előre az amerikai piaccal szemben a befektetők véleménye szerint.
A KKE-régióban jobb hangulatban kereskedtek a tőzsdéken a hét első napján: a BUX oldalazott, a WIG 20 azonban 2,1, a PX pedig 0,3%-os
emelkedéssel zárt. A hazai blue chipek közül a Mol és az OTP árfolyama nőtt, a Richter és az MTelekom pedig mérséklődött.
(Forrás: OTP Ébresztő)