Roszatom - a világ legnagyobb kísérleti reaktora - helyére emelték a reaktortartályt
Az új kísérleti reaktor nemcsak az orosz hanem a globális nukleáris ipar számára is nagy jelentőségű, miután egy olyan fejlett és technológiailag jelentős kísérleti infrastruktúráról van szó, amely lehetővé teszi a kétkomponensű atomenergetika létrehozását és üzemanyagciklus zárását célzó technológia tanulmányozását, közelebb hozva és megalapozva a biztonságosan üzemeltethető negyedik generációs atomerőművek megvalósítását. Az új kísérleti blokk lehetőséget teremt arra, hogy az elkövetkező 50 évben az alap- és az alkalmazott kutatások terén áttörést hozó kutatásokat hajtsanak végre.
„A reaktortartály beemelése a tudósok, mérnökök, tervezők és építők csapatmunkájának eredménye és fontos állomás az MBIR-projekt megvalósítása során, ami lehetővé teszi a reaktor és berendezéseinek beszerelését. Ezután már jelentősen felgyorsul az építkezés, amely már így is az ütemtervnél gyorsabban halad.
A Roszatom MBIR kísérleti rektora és az orosz megatudományos projekt – a Kurcsatov Intézet PIK reaktora – kiegészítik egymást, és a neutronkutatás teljes spektrumát lefedik – közölte Jurij Olenyin, a Roszatom tudományos és stratégiai vezérigazgató-helyettese.
Az MBIR reaktortartálya 12 méter magas, 4 méter átmérőjű és több mint 83 tonnát nyom. Az ütemtervben előírtakhoz képest 16 hónappal korábban, már 2022 áprilisában a telephelyre szállították. A berendezést a Roszatom volgodonszki (Rosztov-megye) Atommas üzemében gyártották.
AZ MBIR kísérleti reaktor építésével párhuzamosan Dimitrovgrádban nemzetközi kísérleti központ is létesül, amely a gyorsneutronos reaktorok kompetenciaközpontja lesz vezető orosz és nemzetközi tudományos intézmények részvételével.
Jelenleg mintegy 1400 építő, köztük mérnökök és más műszakiak, valamint több mint 80 építőipari gép végzi a munkát az építkezésen, amelynek befejezését 2026-ra tervezik, ami egy teljes évvel a kitűzött határidő elő lesz. Ennek megfelelően az MBIR indítása 2027-re várható.