Roszatom-innovációk: nyomtatható szervek és szuperszámítógépek

Harmadik alkalommal rendezték meg a Jövő Technológiáinak Fórumát 2025. február 20-21-én Moszkvában a Roszatom a Gazprombank és Moszkva város közös szervezésében. A csúcstechnológiák és innovatív tudományos fejlesztések között a Roszatom egy olyan új biotechnológia eljárást mutatott be, amely a jövőben forradalmasíthatja a szervátültetést. A szervnyomtató eljárás segítségével a páciens sejtjeiből lehet előállítani ereket, illetve további fejlesztések nyomán pótolhatóvá válnak a jövőben a sérült szövetek és akár szervek, kiváltva ezzel a donorszerveket.

Roszatom-innovációk: nyomtatható szervek és szuperszámítógépek

A Roszatom biotechnológiai fejlesztése forradalmian új eljárást jelent a szervátültetések terén

Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója a fórumra ellátogató Vlagyimir Putyin orosz elnöknek bemutatta a vállalat csúcstechnológiás fejlesztései között azt az egyedülálló eljárást, amelynek segítségével ultrahangos akusztikus mezőben sikerült egy 10 centiméter hosszúságú érszakaszt előállítani. A várakozások szerint az eljárás a szívkoszorúér és más érrendszeri betegségek, a trombózis, illetve a visszerek gyógyításában hozhat áttörést. Már folynak az állatkísérletek annak igazolására, hogy az így előállított érszakasz kompatibilis és képes megfelelően szervesülni. A jövőben az eljárás továbbfejlesztésével lehetővé válik akár a sérült szövetek és teljes szervek helyreállítása is.

„A Roszatom tudósai áttörést jelentő kutatást és fejlesztést végeznek az egészségügyi területen, hogy növeljék az emberi élettartamot és javítsák az életminőséget. Nemsokára az orvosok az őssejtek segítségével képesek lesznek helyreállítani a sérült szöveteket és szerveket. Az eljárás segítségével tanulmányozhatják a különböző betegségeket és új gyógyszereket tesztelhetnek. A számos tudományág, köztük a fizikai, biológiai és informatikai technológia metszéspontjában zajló fejlesztés közelebb hozza a jövő orvostudományát” – közölte a Roszatom vezetője.

A biotechnológiai fejlesztéssel foglalkozó troicki tudományos kutatóintézet additív technológiai is biomérnöki szakembere, Jegor Plahotnyuk a részletekről elmondta, hogy 2030-ig ki kívánnak fejleszteni egy mágneses-akusztikus bioprintert, amelynek segítségével nemcsak egyszerű érszakaszokat, de akár bonyolult érhálózatokat is létre tudnak hozni, illetve erre alapozva szerveket, például a májat reprodukáló szöveteket is. Jegor Plahotnyuk szerint mindez forradalmasíthatja a szerváltöltetéseket, nem kell donor szervre várni, hanem létre lehet hozni a páciens sejtjeiből egy kompatibilis, veseként, hasnyálmirígyként vagy akár tüdőként funkcionáló szervet.

„A mostani fejlesztés várhatóan kielégíti a visszérbetegségben, trombózisban, szívkoszorúér-betegségben és egyéb érrendszeri betegségekben szenvedő betegek növekvő biokompatibilis anyagok iránti igényét, és a jövőben más károsodott szövetek és szervek helyreállítására is felhasználható a technológia” – közölte a Roszatom szakembere.

A jövő technológiának moszkvai fórumán a Roszatom egy másik fejlesztéséről is szó volt. A „Kvantumtechnológiák az új lehetőségek határán” elnevezésű rendezvényen megvitatták a kvantumszámítógépek gyakorlati alkalmazásának lehetőségét az orosz gazdaságban és a társadalmi szférában a 2030-ig terjedő időszakban. Elhangzott, hogy a Roszatom égisze alatt 2020 és 2024 között zajlott fejlesztések nyomán Oroszország egyike lett a világ azon hat országának, ahol 50 qubit vagy ennél nagyobb kapacitású kvantumszámítógép működik. Jekatyerina Szolnceva, a Roszatom kvantumtechnológiai részlegének igazgatója javasolta, hogy hozzanak létre egy közös orosz platformot azon ipari alkalmazások körének meghatározása céljából, amelyekhez nélkülözhetetlen a jövőben a kvantumszámítógép használata.

Ennek kapcsán az igazgatónő kifejtette: a nukleáris ipar hatalmas számítási igénye miatt egyedülálló lehetőséget biztosít a kvantumtechnológia tesztelésére és gyakorlati alkalmazására. „Azon dolgozunk, hogy ezt az előnyt kihasználjuk. Közös munkára hívjuk ezért az ipari partnereket és a tervezett pilot projektek keretében megerősítésre vár, hogy milyen hatékonysággal hasznosulhat a kvantumtechnológia az iparban, a Roszatom partnerinél, illetve Oroszország egészében. Erre szolgál a kvantumtechnológia alkalmazásának és fejlesztésének javasolt egységes platformja”.

„Annak köszönhetően, hogy a vállalatok számára hozzáférést biztosítunk a kvantuszámítógép alkalmazásával megoldható ipari feladatok listájához bővíti a technológia használatát a jövőben és növeli a termelékenységet” - hangsúlyozta Jekatyerina Szolnceva.

A fórumon bemutatták a Roszatom anyagtechnológiai fejlesztéseit is.

Az MSZ-21 300-as utasszállító repülőgép szárnya és törzsének részegységei a Roszatom szénszálas kompozit anyagából készülnek

A nukleáris üzemanyagciklus zárását célzó Proriv – Áttörés elnevezésű Roszatom-projekt innovatív fejlesztéseit is bemutatták a Jövő Technológiáinak Fórumán. Alekszandr Zserebcov, a nukleáris üzemanyagciklushoz kapcsolódó technológiák és anyagok fejlesztési osztályának vezetője beszámolt a zárt nukleáris üzemanyagciklus (CNFC)  megvalósítását biztosító új technológiák és anyagok fejlesztéséről.

 „Azon dolgozunk, hogy egy kompakt, teljesen emberi kéz érintése nélküli létesítményt hozzunk létre a kiégett nukleáris fűtőelemek feldolgozására, amely automata üzemmódban működik a robotika vívmányait felhasználva – közölte a szakember.

 Egy ilyen üzem esetében teljesen új követelmények jelentkeznek a szerkezeti anyagokra illetve azok méretezésére és élettartamára vonatkozóan. A kiégett üzemanyag pirokémiai feldolgozása során ugyanis agresszív olvadt kloridokat használnak technológiai közegként, ezért olyan anyagra van szükség, ami sokáig képes ellenállni ennek a közegnek. A Roszatom és az orosz Tudományos Akadémia Uráli Tagozatának Magas Hőmérsékletű Elektrokémiai Intézetével együtt a cirkónium-oxid alapú kerámiák fejlesztésében látják erre a megoldást. Alekszandr Zserebcov szerint az atomenergetika mellett más iparágakban is van kereslet erre az anyagra.

A szakember azt is elmondta, hogy az Áttörés projekt részeként tanulmányozzák a gyorsneutronos reaktorokban használt, 8%-ban nehéz atomokat tartalmazó kiégett nitrid üzemanyag lézer használatával történű feldolgozását. Tavaly az atomreaktorok tudományos kutatóközpontjában

(GNC NNIAR) már sikeresen alkalmazták a lézeres technológiát a komponensek szétválasztására. Az eredményeket figyelemmel követik külföldön is és a tudományos publikációban gyakran hivatkoznak az orosz eredményekre – tette hozzá.

Újabb hulladékudvarokat épít a MOHU

A MOHU tovább bővíti a hulladékudvar-hálózatot: Komáromban, Fóton, Veresegyházon, Tatán és Karcagon épít újabb modern udvarokat, amelyek megkönnyítik és hatékonyabbá teszik a lakossági hulladék leadását, illetve kezelését - közölte a cég az MTI-vel pénteken.
2025. 03. 23. 05:00
Megosztás:

Erősödnek az egyetemek és a befektetők közötti kapcsolatok

Erősödnek az egyetemek és a kockázatitőke-befektetők közötti kapcsolatok, ezek előmozdítását a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) küldetésének tekinti - közölte a NIÜ csütörtökön az MTI-vel.
2025. 03. 23. 04:00
Megosztás:

Visszaélhetett erőfölényével egy Pest vármegyei víziközmű szolgáltató

Visszaélhetett erőfölényével az érdi központú, összesen nyolc Pest vármegyei településen ivóvíz-, illetve szennyvízelvezetési szolgáltatást biztosító cég a mellékvízmérőkhöz köthető egyes szolgáltatások árazásának meghatározásakor, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárás keretében vizsgálja a vállalkozás valószínűsíthető jogsértését - közölte a versenyhatóság pénteken az MTI-vel.
2025. 03. 23. 03:00
Megosztás:

Jöhet a CSED extra. De mennyivel több pénz kaphatnak emiatt az anyák?

Egy társadalmi egyeztetésre bocsátott jogszabálytervezet alapján a munkába visszatérő kismamák a CSED összegének 70 százalékát is megkaphatják. Így érdemben növekedhet az érintett anyukák, családok jövedelme. De mégis mennyivel kerül több pénz a családi kasszába?
2025. 03. 23. 02:00
Megosztás:

A nyugdíjasok a rezsiváltozás legnagyobb vesztesei - a Kádár-kockában lakók jól járnak

A földgáz és az elektromos áram árának emelkedésére azonnal megnőtt a kínálat a régebbi építésű, nagy alapterületű és belmagasságú házak hirdetései között, miközben az újlakások iránti kereslet érezhetően emelkedett. Miért járt jól az, aki Kádár-kockában lakik? A szakértői véleményt cikkünkben olvashatják.
2025. 03. 23. 01:30
Megosztás:

Kitilthatják a települések a beköltözőket – Hol kerülhet ki a „megtelt” tábla?

Akár már a nyáron hatályba léphet az a törvény, ami új eszközt adna az önkormányzatok kezébe: bizonyos településeken egész egyszerűen megtilthatnák az ingatlanvásárlást, hogy ezzel korlátozzák a népességszám további emelkedését. A részletek egyelőre nem ismertek, de az már látszik, melyik településeken lenne létjogosultsága egy ilyen szabálynak, elsősorban a budapesti agglomeráció, a Balaton és a Velencei-tó térsége került fókuszba. De milyen hatással lenne mindez az ingatlanpiacra?
2025. 03. 23. 01:00
Megosztás:

Újabb vállalkozások finanszírozását teszi lehetővé a Széchenyi Kártya Program üzletszabályzatának módosítása

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kezdeményezésére újabb vállalkozások előtt nyílnak meg a kedvező finanszírozási lehetőségek a Széchenyi Kártya Program üzletszabályozásának módosításával - mondta pénteki sajtótájékoztatóján Budapesten a tárca kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.
2025. 03. 23. 00:05
Megosztás:

Mávinform: Bicskénél folytatódik a győri vonal felújítása

Március 24-től május 9-ig módosul egyes személyvonatok és intercityk menetrendje a győri fővonalon - tájékoztatta a Mávinform szombaton az MTI-t.
2025. 03. 22. 23:00
Megosztás:

Megvalósult a leggyorsabb WiFi kiépítése az Óbudai Egyetemen

Magyarországon a felsőoktatási intézmények közül az Óbudai Egyetem az első, ahol a legmodernebb, a WiFi 7 szabványnak megfelelő vezeték nélküli hálózatot építettek ki. A Huawei kampusz megoldásának bevezetésével az egyetem egy jövőbiztos 10 Gbps-os hálózatot hozott létre a jobb hálózati élmény és a hatékonyabb oktatás, kutatás és adminisztráció érdekében. A folyamatos innováció és átalakítás révén az Óbudai Egyetem úttörővé és példaképpé vált, új mércét állított fel a hálózatfejlesztés terén az európai egyetemek között. Ennek kulcstényezői a fejlett hálózati technológiák és a magas színvonalú digitális oktatási környezet.
2025. 03. 22. 22:00
Megosztás:

Kína nagyszabású földi űrkörnyezet-figyelő hálózatot épít ki

Kína földi űrkörnyezet-figyelő műszerhálózata, a Chinese Meridian Project (CMP) pénteken sikeresen átment az országos szintű ellenőrzés második fázisán is - jelentette a kínai állami média.
2025. 03. 22. 21:00
Megosztás:

A mémcoin-maffia átveszi az irányítást: Mi történik a Solana körüli kriptóőrületben?

Rug pull-ok, sniping, zárt kereskedői csoportok – a Solana blokkláncon születő memecoinok világa a kriptovaluta-szféra egyik legforróbb, ugyanakkor legveszélyesebb szegmense lett. A kezdetben organikusnak tűnő növekedés mára egy titkos belső kör által uralt milliárd dolláros piacba csapott át, ahol a bennfentesek kaszálnak, míg a kisbefektetők gyakran nagyot buknak.
2025. 03. 22. 20:00
Megosztás:

AI alkotta bor Somlóról, ismeretlen hazai szőlőfajták, nagyágyú vörösek, mentes és kóser borok

10+1 stand, amit nem hagyhatsz ki a Winelovers Grandon!
2025. 03. 22. 19:02
Megosztás:

Új kórházi információs platform készült

Az együttműködést segítő kórházi információs platform készült, az új rendszerrel az állami és a magánegészségügyi szolgáltatók hatékonyabban szervezhetik meg az ellátást, kezelhetőbbekké válnak az erőforrások, csökkenthetőek a várakozási idők és a költségek is optimalizálhatóak - közölte a megvalósító konzorcium szombaton az MTI-vel.
2025. 03. 22. 18:00
Megosztás:

Még nem vagyunk túl a ragadós száj- és körömfájás járvány nehezén

Még nem vagyunk túl a ragadós száj- és körömfájás járvány nehezén, de remélhető, hogy a járványhoz köthető intézkedések szigorítására nem lesz szükség Magyarországon - mondta az Állatorvostudományi Egyetem stratégiai rektorhelyettese pénteken az M1 aktuális csatornán annak kapcsán, hogy megjelent a vírus Szlovákiában.
2025. 03. 22. 17:00
Megosztás:

2027 közepéig mentesülnek az ESG adatszolgáltatás alól a kkv-k

A magyar kkv-k 2027 közepéig teljes mértékben mentesülhetnek minden ESG adatszolgáltatási feladat alól - jelentette be Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár pénteken a Facebook-oldalán.
2025. 03. 22. 16:00
Megosztás:

Az Egyesült Államok iráni olaj feldolgozása miatt vett szankciós listára egy kínai olajterminált és egy olajfinomítót

Az Egyesült Államok iráni olaj feldolgozása miatt vett szankciós listára egy kínai olajterminált és egy olajfinomítót - közölte az amerikai külügyminisztérium pénteken.
2025. 03. 22. 15:00
Megosztás:

Másfél ezernél többet vennének már támogatással a legnépszerűbb gyártó autóiból

A BYD termékeiből több mint 1500 megvásárlásához kértek eddig állami hozzájárulást az e-autó programban pályázó vállalkozások. A harmadik legkeresettebb Hyundai szintén újonnan lépte át a félezres küszöböt - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) szombati Facebook-bejegyzésében.
2025. 03. 22. 14:00
Megosztás:

Nem mindig szűrik ki a poggyászokba rejtett robbanóanyagokat

A belgiumi Charleroi repülőterén a poggyászokba rejtett robbanóanyagokat nem mindig veszi észre a légikikötő biztonsági szolgálata - közölte a belga közszolgálati televízió az internetes oldalán a témában lefolytatott vizsgálatokra hivatkozva.
2025. 03. 22. 13:00
Megosztás:

Szennyvíztisztítás folyamata Magyarországon

Szennyvíztisztító-telepi nyílt napok keretében ismerkedhetnek meg az érdeklődők a szennyvíztisztítás folyamatával és a legkorszerűbb hazai technológiával a Víz Világnapja és Nagy-Budapest megalakulásának 75. évfordulója alkalmából. Közel 5000 előre beregisztrált látogató fogadására készül a Fővárosi Csatornázási Művek.
2025. 03. 22. 12:00
Megosztás:

Még mindig jelentősen kevesebb a női vállalkozó Magyarországon

Bár a vállalkozó nők teljesítménye, innovációs képessége nem marad el férfitársakéitól, még mindig jelentősen kevesebb nő vállalkozik hazánkban és vállalkozói önértékelésük is alacsonyabb. A Visa (NYSE: V) harmadik alkalommal indítja el a női tulajdonú vállalkozások fejlődését támogató She’s Next programját Magyarországon. A népszerű pályázatra 2025. április 30-ig egy egyszerűen kitölthető űrlap beküldésével pályázhatnak a női vállalkozók. Az öt nyertes és két különdíjban részesülő vállalkozónő az egyenként hárommillió forintos támogatáson túl, egyéves vállalkozására szabott mentorálásban is részesül.
2025. 03. 22. 11:00
Megosztás: