Saját kávéjukat mérgezik a magyarok, ha a kávéfőzővel ezt csinálják
Szereted a reggeli kávét? Akkor biztosan van otthon kávéfőződ is. De vajon gondoltál már arra, hogy a kedvenc géped valójában mennyire tiszta? Lehet, hogy épp most is baktériumok melegágya, amik a következő csésze kávédban landolnak? Lisa Yakas mikrobiológus szerint sokan nem is tudják, hogy rendszeresen tisztítaniuk kellene a kávéfőzőiket. És ez bizony nemcsak a géped élettartamát rövidítheti meg, de az egészségedre is káros lehet!
Miért kell tisztítani a kávéfőzőt?
A kávéfőzőkben a nedves, meleg környezet ideális hely a baktériumok és penészgombák számára, hogy elszaporodjanak. És bár lehet, hogy nem gondolsz rá, de minden egyes főzés után ottmaradnak a kávéőrlemény maradványai és víz, amik idővel problémát okozhatnak.
Hogyan tisztítsd meg a kávéfőződet?
Lisa Yakas szerint fontos, hogy figyelj a gyártói tisztítási ajánlásokra, de most adunk néhány egyszerű tippet, hogy otthon is könnyen elvégezhesd a szükséges karbantartást:
- Dobd ki a kávézaccot: Ne hagyd a gépben az őrleményt, mert az csak szaporítja a baktériumokat. Hasznosítsd inkább a kertedben vagy a komposztban!
- Mosogass rendszeresen: A kávéfőző minden levehető részét mosd el meleg, szappanos vízben, vagy használd a mosogatógépet!
- Szárítás: Mosogatás után mindig töröld szárazra az alkatrészeket, vagy hagyd őket levegőn megszáradni. Ez megakadályozza a nedvesség felhalmozódását.
- Töröld át a gépet: Ne felejtsd el a gép külső részét is letörölni egy nedves konyharuhával.
- Ecetes tisztítás: Havonta egyszer töltsd fel a víztartályt ecettel, és futtass le egy tisztító ciklust. Ez segít megszabadulni a lerakódásoktól és a penésztől.
- Áztatás: Hagyd az ecetet legalább 30 percig a gépben állni, majd indíts el egy-két főzési ciklust, hogy teljesen kitisztítsd a rendszert.
- Alapos öblítés: Az ecetes tisztítás után ne felejtsd el többször átöblíteni a gépet friss vízzel, amíg az ecetszag teljesen el nem tűnik.
Mikor jött el az ideje a nagytakarításnak?
- Figyelj oda a jelekre: ha a kávéfőzés hosszabb ideig tart, a csészéd nem telik meg rendesen, kávészemcsék úszkálnak a kávédban, vagy éppen penészes szagot érzel, akkor itt az idő egy alapos tisztításra!
Ne feledd, hogy az egészséged és a kávéd minősége érdekében fontos, hogy a kávéfőződ mindig tiszta legyen. Egy kis odafigyeléssel a reggeli kávéd nemcsak finomabb, de biztonságosabb is lesz!