Sok autósnak kell döntenie, egy hetük maradt váltani

Közel egymillió autósnak, köztük majd félmillió magánszemélynek kell arról döntenie néhány napon belül, hogy szeretnének-e biztosítót váltani. Az inflációs hatás a biztosítások díját és a fedezetlenségi díjakat is jelentősen emeli, így érdemes alaposan megfontolni, hogy váltsunk-e, és ha igen, melyik társasághoz vigyük a kötelező biztosítást – írja a Bank360.hu.

Sok autósnak kell döntenie, egy hetük maradt váltani

December 1-jén éjfélig tudják elküldeni a felmondó nyilatkozatot a biztosítóknak azok az autósok, akik 2023. januártól máshová szeretnék vinni a kötelező biztosításukat. Bár 2010 után a szerződési évforduló napja már a gépkocsi megvásárlásának időpontjához kötődik, a több, mint 5,8 millió kgfb-szerződésből még mindig 925 ezer érintett az év végi fordulóban, köztük 497 ezer magántulajdonban lévő személygépkocsi üzembentartója.

Az infláció a biztosítási díjra is hatással van

Ha nem is az októberi, 20 százalék feletti infláció mértékével drágulnak a kötelező biztosítások, érezni azért ezt is fogják az autósok. A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) átlagosan 10 százalék körüli emelkedéssel számol az év végi váltások esetében, amit az infláció mellett az emelkedő kifizetések is indokolnak.

Az autósok november első felében már kézhez kapták a biztosítójuk jövő évre vonatkozó ajánlatát. Hogy végül elfogadják-e, azt legkésőbb 2022. december 1-jén éjfélig tudják eldönteni, eddig kell ugyanis elküldeni a felmondó nyilatkozatot, ha váltani szeretnének.

Ha meg is vannak elégedve a biztosító szolgáltatásaival, a kínálatot mindenképpen érdemes átnézni, az éves díjak között ugyanis akár több tízezer forintos eltérések lehetnek. Mivel az év végi váltás elsősorban az idősebb autókat és autósokat érinti, példaszámításunkban mi is idősebb autót, egy 2005-ös Suzuki Ignis díját néztük meg, feltételezve, hogy az üzembentartójának B10-es bonus-malus besorolása van. A kötelező biztosítások díjai között kifejezetten nagy különbségek vannak: van olyan biztosító, ahol a 17 éves Suzukira akár 20 ezer forint alatt is megköthetjük az éves kötelezőt, míg máshol ennek a kétszeresét vagy annál is többet kellene fizetni.

Az összehasonlítás során érdemes minél több adatot megadni, és személyre szabott kalkulációt végezni. Kedvezményt jelenthet, ha a választott biztosítónál már van másik szolgáltatásunk, például lakás-, casco vagy életbiztosítás, illetve az olyan körülmények is szerepet játszhatnak a fizetendő összegnél, hogy melyik banknál van bankszámlánk, közfeladatot ellátó személyek vagyunk-e vagy vannak-e gyermekeink.

A biztosításoknál is drágább lesz, ha nem kötjük meg a kötelezőt

A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) szerint jövőre átlagosan 15,2 százalékkal kell többet fizetnie azoknak, akikről kiderül, hogy érvényes kgfb nélkül vesznek részt a közúti forgalomban. Személygépjárművek esetében az üzemben tartónak a 2022-es 600-1290 forinttal szemben 650-1400 forintot kell fizetni azokra a napokra, amelyeken a gépjármű nem rendelkezett érvényes kötelező felelősség biztosítási szerződéssel.

A nagyobb járművekre értelemszerűen még többet kell fizetni. Az autóbuszoknál a fedezetlenségi díj 980-6670 forint közötti összeg lehet, tehergépkocsik esetében pedig akár a 5380 forintot is elérheti naponta. Fontos tudni, hogy a fedezetlenségi díj alól abban az esetben sem lehet mentességet kapni, ha a járművet hosszabb ideig nem használja az üzembentartó. Ehhez ideiglenesen ki kell vonni a forgalomból a járművet.

A kötelező biztosítás elmulasztása nemcsak az esetleges büntetések miatt jár súlyos következményekkel – figyelmeztet a Bank360.hu. Egy közlekedési baleset esetén ugyanis, ha a biztosítatlan jármű vezetője a felelős, akkor a teljes kárt meg kell térítenie.

Mire van szükség a váltáshoz?

A biztosítóhoz az alábbi adatokat, dokumentumokat kell eljuttatni, ha szeretnénk kötelezőt váltani:

- felmondó nyilatkozat,

- személyes adatok,

- a biztosított jármű alapadatai,

- a felmondani kívánt szerződés száma.

A felmondás elküldése után meg kell őriznünk a feladott ajánlott levélről szóló igazolást vagy tértivevényt, vagy az ügyfélszolgálaton kapott átvétel igazolólapját. Ennél kényelmesebb módja az ügyintézésnek, ha egy online brókernél intézzük az átkötést, aki elintézi az átkötéssel járó adminisztrációt, miután kiválasztottuk a kínálatából a következő egy évre szóló, szimpatikus ajánlatot.


Kaposvárra 44 új elektromos autóbusz érkezik jövő nyárig

Negyvennégy új elektromos autóbuszt állítanak a helyi tömegközlekedés szolgálatába jövő nyárig Kaposváron, ebből kettőt hétfőn átadtak, további tizenhárom július végéig érkezik a somogyi vármegyeszékhelyre - tájékoztatott Szita Károly (Fidesz-KDNP) polgármester a Facebook-oldalára hétfőn feltöltött videóban.
2026. 07. 14. 00:05
Megosztás:

Megszünteti az üzemanyagárak korlátozását a cseh kormány

Megszünteti az üzemanyagárak korlátozását a cseh kormány - jelentette be Alena Schillerová pénzügyminiszter a hétfői kormányülés utáni sajtótájékoztatón.
2026. 07. 13. 23:00
Megosztás:

Stagnált a horvát turistaforgalom az első fél évben

Horvátországban 7,6 millió turistát és 29,5 millió vendégéjszakát regisztráltak az idei első fél évben, mindkét adat megegyezik az egy évvel korábbival - közölte hétfőn a Horvát Turisztikai Közösség (HTZ) az eVisitor rendszer adatai alapján.
2026. 07. 13. 22:00
Megosztás:

A Mercedes új gyára fontos helyet foglal el a magyar gazdaságban

A Mercedes új gyára fontos helyet foglal el mind a cég termelési láncában, mind a magyar gazdaságban, a vállalat jelenléte erősíti Magyarország beágyazottságát a globális autóipari értékláncba és bizonyítja, hogy hazánk képes hosszú távú, stratégiai jelentőségű ipari beruházások befogadására - jelentette ki Magyar Péter miniszterelnök Kecskeméten hétfőn.
2026. 07. 13. 21:00
Megosztás:

A covid óta látott legkisebb júniusi áremelkedést hozta a hazai albérletpiac

Júniusban visszafogott drágulás következett be az albérletpiacon a KSH-ingatlan.com lakbérindex adatai szerint. Országosan 0,9, ezen belül Budapesten 1,1 százalékkal növekedtek a lakbérek havi összevetésben. Az egy évvel korábbihoz képest országos szinten 5,2, a fővárosban pedig 4,7 százalékos volt az emelkedést. A reállakbérek az előző év azonos időszakinál országosan 3,4, Budapesten 2,9 százalékkal, a 2021. évi bázisidőszakinál pedig egyaránt 17 százalékkal voltak magasabbak. „A júniusi emelkedés önmagában nem meglepő, hiszen a felsőoktatási felvételi időszak közeledtével hagyományosan élénkül az albérletpiac. Ugyanakkor az idei növekedés a 2020-as járványidőszak óta a legvisszafogottabb júniusi drágulás, ami jól mutatja, hogy az év eleje óta folyamatosan lassul a lakbérek emelkedésének üteme” – mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
2026. 07. 13. 20:00
Megosztás:

A Dealz-értékesítés után magasabb éves eredménnyel számol a Pepco Group

A Csoport 2026. június 3-án bejelentette, hogy megállapodott a lengyelországi Dealz üzletág értékesítéséről. Ezzel lezárult a gyorsan forgó fogyasztási cikkek (FMCG) kiskereskedelméből való stratégiai kivonulás, és létrejött a kizárólag a Pepco működésére fókuszáló üzleti modell. Ennek megfelelően az alábbi kiemelt eredmények – eltérő jelzés hiányában – a Dealz nélkül értelmezett Csoport teljesítményére vonatkoznak, vagyis a Pepco márkára és a központi funkciókra.
2026. 07. 13. 19:00
Megosztás:

Sony-bejelentés azonnali hatással: megugrott a PS5-ös játékok iránti kereslet

A Sony bejelentette, hogy 2028 januárjától nem készülnek többé fizikai lemezek új PlayStation játékokhoz. A hír azonnal érezhető hatást váltott ki a vásárlói keresésekben: az Árukereső.hu adatai szerint a PS5-ös játékok iránti érdeklődés 44,97 százalékkal ugrott meg a bejelentést követően.
2026. 07. 13. 18:00
Megosztás:

Nyolcszoros ugrást hozott az Otthon Start a támogatott lakáshiteleknél

Meghaladta az 1000 milliárd forintot az év első öt hónapjában megkötött támogatott lakáshitel-szerződések összege, ami közel nyolcszorosa az egy évvel korábbinak – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. A május végéig megkötött lakáshitelek teljes összege megközelítette az 1300 milliárd forintot, ami csaknem a duplája az egy évvel korábbinak. A bankok több százezres kedvezményekkel pörgetik még jobban az Otthon Start iránti keresletet.
2026. 07. 13. 16:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: mostantól a GYSEV is havonta publikálja a menetrendszerűségi adatokat

Júliustól a GYSEV is havonta nyilvánosságra hozza teljesítmény- és minőségriportját, amelyben pontos, összehasonlítható adatokat lehet kapni a menetrendszerűségről, a pályák állapotáról és az aktuális sebességkorlátozásokról - írta Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter a Facebookon hétfőn.
2026. 07. 13. 15:00
Megosztás:

Országos dinnyeellenőrzést indít a fogyasztóvédelmi hatóság

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) és a szakmai irányítása alatt álló kormányhivatalok az idén is országos ellenőrzéseket végeznek a görögdinnye-forgalmazóknál, kiemelt figyelmet fordítanak a termékek származására, jelölésére és minőségére. A tavalyi ellenőrzéseken több mint 19 millió forint bírságot szabtak ki a szakemberek - közölte a hatóság hétfőn az MTI-vel.
2026. 07. 13. 14:00
Megosztás:

Áradások bénítják Észak-Kína közlekedését

Súlyos áradások alakultak ki az észak-kínai Hopej és az északkeleti Liaoning tartományban, ahol az özönvízszerű esőzések utakat öntöttek el, járműveket sodortak el, és fennakadásokat okoztak a közlekedésben.
2026. 07. 13. 13:00
Megosztás:

Az elmúlt héten jellemzően emelkedtek a fejlett piaci és a hazai kötvényhozamok

Az elmúlt héten 9 bázisponttal 4,57%-ig emelkedett az amerikai 10 éves hozam. A közel-keleti konfliktus ismételt éleződése növelte az inflációs kockázatokat. A piacok már 85% valószínűséggel árazták pénteken, hogy a FED legalább egy kamatemelést végrehajt az év végéig. A német 10 éves hozam heti viszonylatban 10 bázisponttal 3,03%-ig emelkedett.
2026. 07. 13. 12:00
Megosztás:

Fix stabilcoin-hozammal célozza meg a vállalatokat az Aave

Az Aave Labs Stable Vaults néven indította el új, vállalati és intézményi ügyfeleknek szánt termékét. A szolgáltatás fix kamatozású hozamot kínál a stabilcoin-betétekre, így kiszámíthatóbb alternatívát teremthet a hagyományosan változó hozamokkal működő decentralizált pénzügyi megoldásokkal szemben.
2026. 07. 13. 11:00
Megosztás:

Online Oldalak Magyar Játékosoknak

Az online kaszinók forintban futó, engedélyezett oldalakon át érik el a magyar játékosokat.
2026. 07. 13. 10:58
Megosztás:

Csökkenés várható a tőzsdén az elemző szerint

Az újabb iráni eszkaláció miatt elromlott a nemzetközi befektetői hangulat, így a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) is negatív nyitásra lehet számítani. A BÉT részvényindexe, a BUX 145,94 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 142 467,45 ponton zárt pénteken.
2026. 07. 13. 10:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő reggelre

Gyengült a forint hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek délutáni jegyzéséhez képest a nemzetközi devizapiacon.
2026. 07. 13. 09:00
Megosztás:

Megkérdeztek négy mesterséges intelligenciát: túlélheti-e a Strategy, ha a Bitcoin 50 ezer dollárra zuhan?

A világ legnagyobb vállalati Bitcoin-tulajdonosának számító Strategy (korábban MicroStrategy) jövőjével kapcsolatban gyakran felmerül a kérdés: mi történne, ha a Bitcoin árfolyama ismét nagyot esne? Négy vezető mesterséges intelligencia – ChatGPT, Gemini, Claude és Grok – egyetértett abban, hogy egy 50 ezer dolláros Bitcoin komoly kihívást jelentene, de önmagában nem sodorná csődbe a vállalatot.
2026. 07. 13. 08:00
Megosztás:

A közösségi média hatását vizsgálták bőrbetegséggel küzdő fiataloknál az SZTE kutatói

A közösségi média életminőségre gyakorolt hatását vizsgálták bőrbetegséggel küzdő fiataloknál a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói, eredményeikről a magas idézettségű Children című gyermekgyógyászati folyóiratban számoltak be.
2026. 07. 13. 07:00
Megosztás:

Kínai külügyminisztérium: Japánnak nincs joga állást foglalni a Dél-kínai-tenger ügyében

Kína határozottan elutasította, és sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a japán külügyminiszter nyilatkozatában támogatta a Dél-kínai-tenger ügyében 2016-ban hozott hágai választottbírósági döntést – közölte vasárnap a kínai külügyminisztérium szóvivője.
2026. 07. 13. 06:00
Megosztás:

NAV: július 1-jétől 3,2 millió kiscsomag és 11,3 milliárd forint az új átalányvám mérlege

Fennakadás nélkül állt át Magyarország az új uniós vámszabályokra: július első kilenc napjában több mint 3,2 millió kiscsomag érkezett. A NAV július 9-ig 10,6 millió tételsort dolgozott fel, és több mint 11,3 milliárd forint átalányvámot szedett be - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-vel szombaton.
2026. 07. 13. 05:00
Megosztás: