Sok nyugdíjas nincs tisztában vele: vissza kell fizetni a kiutalt nyugdíjat! De miért?

A hatályos törvényi szabályozás precízen meghatározza, hogy mik azok a helyzetek, mikor valakinek vissza kell fizetnie az állami nyugdíját. Az 1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról szabályozza többek között azt is, hogy mikor kell visszafizetni a kiutalt nyugdíjat. Mutatjuk a jogszabály pontos részleteit.

Sok nyugdíjas nincs tisztában vele: vissza kell fizetni a kiutalt nyugdíjat! De miért?

Mi van ha meghalt a nyugdíjas és felvették a nyugdíját?

Aki a jogosult halála esetén a kiutalt nyugellátást jogalap nélkül vette fel, köteles azt visszafizetni. Az ilyen ügyekben az ügyintézési határidő azon a napon kezdődik, amikor megállapítják, ki vette fel jogalap nélkül a nyugellátást - áll a törvényben.

És milyen más eset lehetséges még, amikor vissza kell fizetni a nyugdíjat?

Aki a nyugdíjat jogalap nélkül vette fel, köteles azt visszafizetni, ha a nyugellátás jogalap nélküli megállapítása, folyósítása vagy felvétele neki felróható.

Felróhatóság hiányában is vissza kell fizetni a nyugdíjat akkor, ha:

- a közigazgatási bíróság ítélete alapján folyósított nyugellátást, ha a Kúria felülvizsgálati eljárásban úgy dönt, hogy a nyugellátás megállapítása vagy folyósítása nem volt jogszerű,

- a nyugdíjelőleget, illetve annak egy részét, ha a nyugellátás iránti kérelmet elutasítják, vagy a nyugellátást a nyugdíjelőlegnél alacsonyabb összegben állapítják meg.

- A megállapított nyugellátás visszamenőlegesen járó összegét csökkenteni kell annak - a nyugdíjfolyósító szerv által folyósított - ellátásnak az összegével, amely ugyanarra az időszakra került folyósításra, ha a jogosultat a két ellátás egyidejűleg nem illethette volna meg.

Ha a visszamenőlegesen járó ellátás összege alacsonyabb, mint a beszámított összeg, és a beszámított ellátás jogalap nélküli megállapítása, folyósítása vagy felvétele az ellátásban részesülőnek felróható, a jogalap nélkül felvett különbözetet vissza kell fizetnie.

Önnek sok vagy kevés a nyugdíja a magyar átlaghoz képest? IDE kattintva kiszámoljuk Önnek.

Foglalkoztató esetén...

A foglalkoztató, valamint egyéb szerv és személy köteles megtéríteni a jogalap nélkül felvett nyugellátást, ha a nyugellátás jogalap nélküli megállapítása vagy folyósítása az ő mulasztásának, valótlan adatszolgáltatásának vagy egyéb felróható magatartásának a következménye.

Ha a nyugellátás jogalap nélküli megállapítása vagy folyósítása több foglalkoztatónak vagy egyéb szervnek, személynek is felróható, a jogalap nélkül felvett nyugellátás megtérítéséért egyetemlegesen felelnek.

Ha a nyugellátás jogalap nélküli megállapítása, folyósítása vagy felvétele a foglalkoztatónak vagy egyéb szervnek, személynek és a nyugellátásban részesülőnek is felróható, a jogalap nélkül felvett nyugellátást közrehatásuk arányában kötelesek megtéríteni, illetve visszafizetni.

Ha a közrehatások aránya nem állapítható meg, a foglalkoztatót vagy egyéb szervet, személyt és a nyugellátásban részesülőt egyetemlegesen kell megtérítésre, illetve visszafizetésre kötelezni.

A közrehatás arányában megállapított megtérítési és visszafizetési kötelezettség nem módosítható amiatt, mert valamelyik kötelezettet terhelő rész nem hajtható be, vagy azt mérsékelték vagy elengedték.

Ha a jogalap nélkül felvett ellátás teljes összege nem éri el az öregségi nyugdíj legkisebb összegét, a visszafizetést és a megtérítést nem kell elrendelni.

Az Ön nyugdíja sok vagy kevés? IDE kattintva megmutatjuk.

Magyar fejlesztés segítheti a villamosenergia-hálózatok energia-egyensúlyát

Segítheti a hálózati egyensúly fenntartását a Prolan Irányítástechnikai Zrt. fejlesztése, amely a villamosenergia-felhasználást mérő készülékek távleolvasásában, valamint a fogyasztói-termelői berendezések befolyásolásában használható – közölte a társaság az MTI-vel.
2026. 01. 27. 02:00
Megosztás:

„Miért pont én?” - így kerülhetők el a súlyos diagnózisok

A 21. század nagy egészségügyi ellentmondása: miközben az egészségtudatosság nő, a krónikus betegségek és a fiatalkori daganatok száma mégis drasztikusan emelkedik. A CMC Déli Klinika „Miért pont én? A biológiai dominóhatás visszafordítható!” című sajtótájékoztatóján Dr. Balázs Anna orvos igazgató rámutatott: a súlyos diagnózisok többsége nem „derült égből villámcsapás”, hanem egy hosszú, csendes folyamat – az úgynevezett anyagcsere-dominóhatás – végkifejlete, amelyet a rutin vizsgálatok sokszor későn jeleznek.
2026. 01. 27. 01:30
Megosztás:

Kiemelkedő kihasználtság és innovatív portfóliófejlesztés – a Prologis 2025-ös hazai eredményei

A Prologis ismét sikeres évet zár Magyarországon: 2025-ben hazai portfóliójának kihasználtsága elérte a 97%-ot, ami jelentősen meghaladja a piaci átlagot. Ezt az eredményt a magas színvonalú ügyfélközpontú működés, az épületek minősége, a stratégiai elhelyezkedése, valamint a piaci változásokra gyorsan reagáló bérbeadási stratégia együttesen biztosították.
2026. 01. 27. 01:00
Megosztás:

Robert Kiyosaki ismét kriptóra és nemesfémekre fogad

Miközben a kriptovaluták árfolyama vad hullámzásokon megy keresztül, Robert Kiyosaki, a világhírű Gazdag papa, szegény papa könyv szerzője továbbra is magabiztosan vásárol Bitcoint és Ethert. Őt nem rettenti el sem az árfolyamingadozás, sem a kritikus hangok. Hosszú távon ugyanis nem az árfolyamok számítanak – állítja –, hanem az, hogy az USA adóssága nő, a dollár vásárlóereje pedig csökken.
2026. 01. 27. 00:30
Megosztás:

2 milliárd dolláros XRP tartalék: Cégek új korszaka a kriptoeszközök vállalati pénzügyekben

Miközben a piaci szereplők még mindig azon vitatkoznak, hogy az XRP-nek van-e jövője, csendben, de határozottan átalakul a digitális eszköz szerepe a vállalati világban. Több milliárd dolláros intézményi elköteleződés mutatja, hogy az XRP már nem csak spekuláció tárgya, hanem a vállalati kincstári stratégiák szerves része lett.
2026. 01. 26. 23:30
Megosztás:

Aki megjósolta a 2021-es kriptokrachot, újabb dermesztő figyelmeztetést adott ki

Benjamin Cowen, a kriptovilág egyik legismertebb elemzője, akit sokan a 2021-es piaci összeomlás „prófétájaként” emlegetnek, ismét megszólalt – és amit mondott, az korántsem megnyugtató. Az altcoinok jövője szerinte sötétebb, mint valaha, és a Bitcoin sem ússza meg a „lassú vérzést”. Ha érdekel, mi áll a háttérben, olvass tovább – érdemes.
2026. 01. 26. 22:30
Megosztás:

Megkerülhetetlenné váltak az algoritmusok a tartalomfogyasztásban

A magyar lakosság információfogyasztása ma már döntően az online térben zajlik, ahol a tudatos keresést egyre inkább felváltja az algoritmusok és közösségi ajánlások ereje – egyebek mellett erről ír egy, az Egységes Digitális Mérésért Egyesület (EDME) megbízásából, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) támogatásával készült friss kutatás. Az Inspira Research Kft. 2025 novemberében lefolytatott vizsgálata arra is rávilágít, hogy a rövid, gyorsan fogyasztható tartalmak mellett a fiatalabbak körében is erős maradt a minőségi, szerkesztett anyagok iránti igény.
2026. 01. 26. 22:00
Megosztás:

Új lakóingatlan fejlesztést indít Bukarestben a Cordia

Sikeres beruházásai után új projektbe kezd Bukarestben a Cordia. A vállalat egy, a Bucharest Mall közvetlen közelében fekvő telken valósítja meg a Centropolitan névre keresztelt fejlesztést. A 274 lakás építése év elején el is indult.
2026. 01. 26. 21:30
Megosztás:

A Ryanair csökkenő negyedéves nyereségről és emelkedő bevételről jelentett

Az ír Ryanair Holdings Plc, Európa legnagyobb diszkont légitársasága csökkenő negyedéves nyereségről és növekvő bevételről jelentett hétfőn.
2026. 01. 26. 21:00
Megosztás:

A minőség szerepe az online hitelességben

Az online hitelesség nem látványelemeken múlik, hanem azon, hogy egy márka mennyire következetesen képvisel értéket a kommunikációjában. Ha egy vállalkozás hiteles a közönsége szemében, azzal bizalmat épít, új érdeklődőket ér el, és hosszú távon is megtartja a meglévő ügyfeleit.
2026. 01. 26. 20:30
Megosztás:

Befejeződött a tokaji kutatóintézet beruházása

Befejeződött a Tokaji Kutatóintézet Szőlészeti és Borászati Kutató Nonprofit Kft. komplex beruházási programja, a szervezet 305 millió forint támogatásban részesült a Tokaj-Zemplén Térség Fejlesztési Programból - közölte hétfőn a Tokaj Borvidék Fejlesztési Tanácsa az MTI-vel.
2026. 01. 26. 20:00
Megosztás:

Felülteljesített a magyar tőzsde a nemzetközi piacokhoz képest

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1601,97 pontos, 1,28 százalékos emelkedéssel, új történelmi csúcson, 126 663,78 ponton zárt hétfőn.
2026. 01. 26. 19:30
Megosztás:

Mostantól a banknak kell szólnia, ha túl drága a számlánk – akár 30 ezret is spórolhatunk

Évente akár több tízezer forintot is feleslegesen fizethetnek ki azok a banki ügyfelek, akik ugyan digitálisan intézik pénzügyeiket, mégis drága számlacsomagot használnak. A money.hu legfrissebb elemzése szerint a digitálisan bankoló ügyfelek számára ma már több olyan bankszámla is elérhető, amelynél a számlavezetés, az utalás és az első évben akár még a bankkártya is teljesen díjmentes.
2026. 01. 26. 19:00
Megosztás:

Új trade marketing vezető csatlakozott a HEINEKEN Hungáriához, Zahovay Ádám group márkamenedzserként folytatja a sörgyártó vállalatnál

Fontos változásokkal kezdte az évet a HEINEKEN Hungária: Palcsó Sára trade marketing vezetőként csatlakozott a céghez, Zahovay Ádám eddigi trade marketing vezető pedig a HEINEKEN mainstream márkáiért felelős group márkamenedzserként folytatja pályafutását.
2026. 01. 26. 18:30
Megosztás:

Javul a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Volán-szolgáltatás színvonala

Javul a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Volán-szolgáltatás színvonala, a fejlesztésben alvállalkozók segíthetik majd a MÁV-csoportot – olvasható a társaság vezérigazgatójának hétfői Facebook-bejegyzésében.
2026. 01. 26. 18:00
Megosztás:

Folytatódik az MBH Bank tőkepiaci menetelése: jelentős túljegyzés mellett zajlott a bank idei első nemzetközi kötvénykibocsátása

Újabb eredményes kötvénykibocsátást hajtott végre az MBH Bank a nemzetközi tőkepiacokon, miután jelentős túljegyzés mellett csaknem 2,2 milliárd euró értékű befektetői ajánlat érkezett a bank MREL-képes kötvényei iránt. Az MBH Bank 500 millió euró össznévértékű kötvénykibocsátásról döntött. Az idei tranzakcióval az MBH Bank az elmúlt 3 évben összesen közel 2 milliárd euró értékben bocsátott ki MREL-képes kötvényeket, ami kiemelkedőnek számít a hazai kibocsátók körében. A mostani tranzakció – a szabályozói megfelelés biztosítása mellett – visszaigazolja a bank fundamentumai iránti szilárd befektetői bizalmat és hozzájárul az MBH Bank további építkezéséhez a nemzetközi tőkepiacon.
2026. 01. 26. 17:30
Megosztás:

Ketyeg az óra: most kell lépniük a hazai cégeknek, hogy vámmentesen importálhassanak

Február végéig kell cselekedniük azoknak a vállalatoknak, amelyek már a jövő év elejétől vámmentesen vagy csökkentett vámteherrel szeretnének importálni az Európai Unióban nem elérhető, vagy csak korlátozott mennyiségben beszerezhető árucikkeket. Mindez azért fontos, mert az ezt lehetővé tevő úgynevezett vámfelfüggesztések és vámkontingensek alkalmazásával jelentős megtakarításokat, ezáltal pedig versenyelőnyt érhetnek el a hazai társaságok – hívja fel a figyelmet az EY.
2026. 01. 26. 17:00
Megosztás:

Ethereum bálnák újra mozgásban – újabb ETH-vásárlási hullám indulhat a mélypont után

Az Ethereum árfolyama három hónapos mélypontra süllyedt, de a legnagyobb piaci szereplők – az úgynevezett bálnák – éppen most kezdenek újra vásárolni. A 2 800 dolláros szint nemcsak technikai támaszként funkcionál, hanem olyan árszintként is, ahol a legtöbb hosszú távú befektető már korábban is pozíciót épített. Vajon újraindulhat az emelkedés az ETH esetében?
2026. 01. 26. 16:30
Megosztás:

Jelentős béremelés az Auchannál

Az Auchan Magyarország az idei bérfejlesztés során két lépcsőben, összesen több mint 9,2%-kal emeli meg az alapbéreket a munkakörök legnagyobb részében. Januárban 5%-kal, júliustól pedig további 4,2%-kal emelkedik az áruházi és a logisztikai fizikai munkakörökben foglalkoztatott munkatársak alapbére. A magasabb alapbérek a pótlékok és juttatások széles körével egészülnek ki, amelyek egyes elemeit szintén megemeli a vállalat. A szakképzettséget igénylő pozíciókban – például egy pék esetében – a szakértői szinten foglalkoztatott munkavállalók bruttó átlagkeresete meghaladja a 640 000 Ft-ot. A logisztikán mirelit területen dolgozó komissiózó munkatársak bruttó havi jövedelme pedig elérheti akár a 850 000 forintot is.
2026. 01. 26. 16:00
Megosztás:

A befektetők kevesebbet vásároltak és több ingatlant adtak el tavaly

A befektetők vevőként visszafogottabbá váltak, eladóként viszont kifejezetten aktívak maradtak az ingatlanpiacon 2025-ben - közölte a Duna House hétfőn az MTI-vel.
2026. 01. 26. 15:30
Megosztás: