Sötét mintázatok: jogszerű marketing vagy csapda a fogyasztóknak?

Az elmúlt években az európai fogyasztóvédelmi és adatvédelmi politika fókuszába kerültek az ún. sötét mintázatok. Ezek olyan gyakorlatok, melyek nem kívánt döntések meghozatalára, például vásárlásra, vagy adatkezelési hozzájárulás megadására) késztethetik a fogyasztókat. A CERHA HEMPEL szakértői bemutatják ezeket a jogszerűtlen gyakorlatokat, az ezzel foglalkozó legfrissebb tanulmányokat, és azt hogyan kerülhetőek el a súlyos GVH bírságok.

Mik is azok a sötét mintázatok?

Bár generálisan elfogadott definíció egyelőre nem született, a nemrég hatályba lépett digitális szolgáltatásokról szóló Uniós rendelet („DSA”) meghatározása jó kiindulópont lehet. Eszerint az „online platformok felületein megjelenő sötét mintázatok olyan gyakorlatok, amelyek akár szándékosan, akár ténylegesen jelentősen torzítják vagy korlátozzák a szolgáltatás igénybe vevőinek azon képességét, hogy önálló és megalapozott döntéseket hozzanak.”

A sötét mintáztok egyben alkalmasak lehetnek arra, hogy a digitális térbe vetett fogyasztói bizalmat aláássák. A sötét mintázatok lehetnek akár vizuális vagy szöveges elemek, illetve olyan honlap design megoldások is, melyek pszichológiai eszközökkel is képesek felgyorsítani, hogy egy adott értékesítési technika célba érjen. A sötét mintázatok sok esetben a szűkösségi hatásra (scarcity effect, termék szűkösségére, limitált elérhetőségére utaló hatás) vagy a közösségi megerősítés elvére (social proof, a fogyasztó aszerint dönti el, mit tegyen, hogy más, hozzá hasonló emberek hogyan döntöttek), illetve a FOMO-ra (kimaradás érzése) építenek. Összefoglaló módon elmondható, hogy a sötét mintázatok a fogyasztók online döntéseit a korábbi technikáknál szofisztikáltabban manipuláló-torzító online kereskedelmi gyakorlatokat jelentik.

Bár a potenciálisan sötét mintázatnak minősíthető megoldásokról kimerítő felsorolást adni szinte lehetetlen, mivel folyamatosan jelennek meg új módszerek, azok jellemzően mégis besorolhatóak valamely alábbi kategóriába:

a) cselekvésre késztetés (pl. kötelező regisztráció);

b) nem megfelelő felület kialakítása (pl.: fontos információk – akár részbeni – kitakarása, bizonyos fogyasztói döntések választásával kapcsolatos érzelmi manipuláció alkalmazása, előre bepipált jelölőnégyzetek, melyek a cégnek kedveznek);

c) erőszakoskodás (pl.: ismételt kérések az applikáció értesítéseinek engedélyezése iránt);

d) akadályozás (pl.: szolgáltatásról leiratkozás vagy kosár elemeinek törlésének aránytalanul nehézkessé tétele;

e) bújtatás (pl.: rejtett költségek alkalmazása, csepegtető ár alkalmazása);

f) közösségi igazolás (pl.: más fogyasztók vásárlásairól való értesítések küldése);

g) sürgetés (pl.: elérhető termékek számának szűkösségére való utalás vagy ajánlat elérhetőségével kapcsolatos visszaszámláló használata).

Formájuktól függetlenül a sötét mintázatok célja minden esetben egybevág: a konverziós ráta növelése (az adott honlapot látogatók minél nagyobb számban vásárlókká is váljanak) révén többletbevételt generálni.

Sötét mintázatokkal kapcsolatos tanulmányok

2022 tavaszán a sötét mintázatok témakörével kapcsolatban a Bizottság is közzétett egy tanulmányt, illetve 2022. októberében a téma aktualitására tekintettel az OECD is megjelentette ezzel kapcsolatos jelentését.

A Bizottság tanulmánya nem csak „akadémiai” feldolgozását adja a témának, hanem empirikus kísérleteket is bemutat, arra vonatkozóan, hogy valóban képesek-e a sötét mintázatok a fogyasztói döntések befolyásolására, illetve valóban hatnak-e azok a fogyasztók érzelmeire. A tanulmányban szerepel egy 120 résztvevős laboratóriumi kísérlet, ami megerősítette, hogy a sötét mintázatoknak lehetnek a fogyasztói döntés befolyásolásra alkalmas hatásai (különösen az erőszakoskodással járó sötét mintázatoknak). Ugyanakkor a kísérlet eredményei alapján egyértelmű bizonyíték nincs arra, hogy ezen gyakorlatok fogyasztókra gyakorolt neurofiziológiai (illetve pszichológiai) hatásai jelentősek lennének.

A tanulmányban bemutatott másik, 7430 résztvevőt számláló online kísérlet azt vizsgálta, hogy a sötét mintázatok alkalmasak-e az ügyleti döntés befolyásolására. A kísérlet rámutatott, hogy a rejtett információk, illetve az érzelmekkel való játék („toying”) személyre szabott gyakorlatokkal („personalization”) való kombinálása összezavarhatja a fogyasztókat, így ügyleti döntésükre is hatást tud gyakorolni. A kísérlet rámutatott arra is, hogy a nyomasztó helyzetek alkalmazása (pl. visszaszámláló alkalmazása) a sérülékeny fogyasztók ügyleti döntését jobban képes befolyásolni, mint az ésszerűen eljáró átlagfogyasztóét.

A hivatkozott Bizottsági jelentés szerint a legnépszerűbb 75 Uniós weboldal és applikáció közül 73 esetében azonosítható sötét mintázat. Egy 2021-ben közzétett tanulmány rögzítette, hogy a 105 legnépszerűbb Google Play alkalmazás mindegyike valamilyen módon tartalmaz sötét mintát. Nyilvánvaló, hogy nem indul majd minden esetben hatósági eljárás, vélhetően csak azon gyakorlatok esetében melyek nagy számú fogyasztó döntésére gyakorolnak hatást, vagy a fogyasztók számára különösen sérelmesek / zavaróak.

„Érdekes kérdés, hogy a Bizottsági tanulmány megállapításait mennyire fogják a hatóságok figyelembe venni jogalkalmazási gyakorlatuk során, illetve esetlegesen az eljárás alá vontak javára értékelik-e majd például az első tanulmány megállapításait” – mondja el dr. Priskin Boglárka, a CERHA HEMPEL ügyvéde. „Felmerül a kérdés, hogy amennyiben egy gyakorlatot a GVH sötét mintázatnak minősít, automatikusan az ügyleti döntés torzítására is alkalmasnak ítéli-e majd. Véleményünk szerint a kívánatos az volna, hogy a hatóság esetről esetre (az adott tanulmányok megállapításait is áttekintve) alaposan megvizsgálná, hogy az adott minta ténylegesen alkalmas lehet-e a fogyasztói döntések manipulálására.”

Szabályozás, hatósági beavatkozások

A GVH a szállásközvetítő portálok (Szallas.hu, Booking.com) kereskedelmi gyakorlatait vizsgáló 2020. évben hozott határozataiban a sötét mintázatok jelenséget még nem nevesítette, a sürgető állítások közzétételét agresszív kereskedelmi gyakorlatnak minősítette. Az OECD jelentése ugyanakkor a sötét mintázatokkal kapcsolatos hatósági beavatkozások kapcsán a Booking.com ügyet kifejezett említi.

A Szallas.hu. az ellene folyó eljárásban a bírságelengedés fejében vállalta többek között, hogy felméri, hogy a hazai online szállásfoglalási piacon továbbá a magyarországi e-kereskedelmi piacok egészén milyen pszichés nyomásgyakorlásra alkalmas online értékesítési technikák, vásárlásösztönzési mechanizmusok vannak jelen. A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy bár a vásárlást ösztönző üzenetek (dark patternként, vagyis sötét mintázatként tekint ezekre a tanulmány) bosszantják a fogyasztókat, és akár magasabb stresszszintet is eredményezhetnek, jelentősen nem befolyásolják a fogyasztók döntéseit. A káros hatásuk a tanulmány szerint inkább az, hogy a fogyasztók rosszul érzik magukat a honlapon, így csökken a brand élmény.

Szintén kérdéses, hogy ezen megállapítások a GVH határozataiban is visszaköszönnek-e majd. A Viagogo eljárásban a GVH többek között az ún. „csepegtető árazás” miatt marasztalta el a vállalkozást, mely során a fogyasztóknak a vásárlási folyamat során újabb és újabb információkból kell összegyűjteniük a termék teljes árát, ami így csak a vásárlási folyamat legvégén jelenik meg. „Bár a GVH ekként nem nevesíti, az OECD jelentése szerint a csöpögtető árazás szintén sötét mintázat egyik típusa. Szintén történik utalás a sötét mintázatokra az Alza ügyben, ugyanakkor a GVH itt is inkább agresszív kereskedelmi gyakorlatnak minősítette annak feltüntetését, hogy mennyi fogyott, illetve éppen hányan érdeklődnek egy adott termék iránt” – magyarázza dr. Baumgartner Máté a CERHA HEMPEL részéről.

A sötét mintázatok ugyanakkor nemcsak versenyfelügyeleti eljárások során kerülhetnek a GVH látókörébe, hanem például gyorselemzés (ún. sweep) keretében is. 2022. októberében a GVH a légitársaságok honlapjai, illetve a jegyár-összehasonlító weboldalak esetén tekintette át, hogy alkalmaznak-e azok sötét mintázatokat a jegyeladási- és reklámgyakorlatuk során.

Mit hozhat a jövő?

„Fontos látni, hogy bár a fogyasztók magatartását nem kívánt döntések meghozatalára késztető eladói praktikák jóval a digitalizáció előtt is jelen voltak, az online tér számos olyan sajátossággal jár együtt, amely ezeket a megoldásokat egyrészt elterjedtebbé, másrészt kifizetődőbbé teszi” – foglalja össze dr Priskin Boglárka. Sem a sötét mintázatok „kihasználása”, sem a konverzió-optimalizálás önmagában nem jogsértő, de ezek egyes esetekben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokat vagy adatvédelmi jogsértéseket valósítanak meg. A fentiek alapján a Bizottság szabályozó és a GVH jogalkalmazói tevékenységének valószínűleg egyik kiemelt eleme lesz a sötét mintázatok vizsgálata.

Így igényelhetsz Te is 50.000 Ft-ot az Államkicstártól Április 1-ig

A 2025–2027 közötti bérmegállapodáshoz kapcsolódóan a kormány olyan kompenzációs programot vezetett be, amely a minimálbér emeléséből fakadó munkáltatói többletterhek enyhítését célozza. A konstrukció középpontjában a szociális hozzájárulási adó (szocho) növekményének részbeni átvállalása áll, amely különösen a kisebb, alacsony bérszinten foglalkoztató vállalkozások számára jelenthet érdemi segítséget.
2026. 03. 24. 02:00
Megosztás:

5 forintért adják el az elektromos áramot - ebből van a gond!

Sokan úgy vélik, hogy a napelemes rendszer minden esetben kiváló befektetés, a valóság azonban ennél összetettebb. A jelenlegi szabályozási környezetben a háztartások gyakran mindössze körülbelül 5 forintos áron tudják értékesíteni a megtermelt villamos energiát, ami jelentősen kitolja a beruházás megtérülési idejét.
2026. 03. 24. 01:00
Megosztás:

Áprilistól a cukrászdák is pályázhatnak az 5+5 millió forintos hitel- és támogatási konstrukcióra

A vendéglátóhelyek mától, a cukrászdák pedig április 8-tól igényelhetik az 5 millió forint összegű Kisfaludy Turisztikai Hitelközpont (KTH) Start hitel mellé az 5 millió forint vissza nem térítendő támogatást - jelentette be Suhajda-Molnár Anikó, a Kisfaludy Program vezérigazgatója sajtótájékoztatón hétfőn, Budapesten.
2026. 03. 24. 00:30
Megosztás:

Jelentősen drágulnak az üzemanyagok Szlovéniában

Éjféltől jelentősen emelkednek a szabályozott üzemanyagárak a szlovéniai autópályákon és gyorsforgalmi utakon kívüli benzinkutakon, annak ellenére, hogy a kormány tovább csökkentette a jövedéki adót és ideiglenesen felfüggesztette az üzemanyagok környezetvédelmi díját - közölte hétfőn a környezetvédelmi, klíma- és energiaügyi minisztérium.
2026. 03. 23. 23:30
Megosztás:

Az EU fokozza a Libanonnak szánt támogatását

A múlt héten bejelentett 100 millió eurós humanitárius segélyen felül az Európai Unió felgyorsítja a 2024-2027-es időszakra tervezett egymilliárd eurós támogatási csomagjának kifizetéseit Libanon számára - közölte az Európai Bizottság hétfőn.
2026. 03. 23. 23:00
Megosztás:

Tarol a legális Bitcoin most Magyarországon is

Az OTP Bank napi vásárlási aktivitása a Lightyear platformján márciusban 244%-kal nőtt az előző hónaphoz képest. Kilőtt a WisdomTree Physical Bitcoin, mivel a magyarországi kriptotőzsde-tilalom miatt a befektetők szabályozott alternatívákat keresnek. Új feltörekvő piaci és latin-amerikai ETF-ek kerültek fel először a hazai vásárlási toplistákra.
2026. 03. 23. 22:30
Megosztás:

Csökkentette az üzemanyagok áfáját az északmacedón kormány

Az északmacedón kormány 18 százalékról 10 százalékra csökkentette a benzin és a gázolaj általános forgalmi adóját (áfa), az intézkedés hétfőn lépett hatályba, és két hétig marad érvényben - közölte a kabinet.
2026. 03. 23. 22:00
Megosztás:

A Deloitte új korszakot nyit: stabilcoin infrastruktúra épül a kanadai bankrendszer számára

A kriptoipar és a hagyományos pénzügyi szektor közötti határvonal egyre inkább elmosódik. A Deloitte Canada legújabb kezdeményezése jól mutatja, hogy a stablecoinok már nem csupán spekulatív eszközök: a cél immár az intézményi szintű integráció. A projekt középpontjában a QCAD áll – egy kanadai dollárhoz kötött digitális valuta, amely alapjaiban alakíthatja át a pénzforgalmi és elszámolási rendszereket.
2026. 03. 23. 21:30
Megosztás:

Választás 2026 - Itt a 663 egyéni jelölt

A 663, jogerősen nyilvántartásba vett egyéni jelöltből 39 indul függetlenként az április 12-ei parlamenti választáson, a többiek valamilyen párt, pártszövetség jelöltjeként méretik meg magukat. Két párt és egy pártszövetség tudott mind a 106 egyéni választókerületben jelöltet állítani - derül ki a Nemzeti Választási Iroda hétfői adataiból.
2026. 03. 23. 21:00
Megosztás:

A baloldal megőrizte a francia nagyvárosok többségét a helyhatósági választásokon

A baloldal megőrizte Franciaország három legnagyobb városát, Párizst, Marseille-t és Lyont a helyhatósági választások második fordulójában - derül ki a belügyminisztérium által hétfőn közzétett végleges eredményekből, amelyeket a pártok a jövő évi elnökválasztás előtti erőviszonyok tükrében értelmeztek.
2026. 03. 23. 20:30
Megosztás:

Erősödött a forint hétfő estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 03. 23. 20:00
Megosztás:

Túlnyomórészt nyereséggel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Túlnyomórészt emelkedéssel zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék hétfőn.
2026. 03. 23. 19:00
Megosztás:

A hazai erdőgazdálkodás aktívan reagál a klímaváltozás kihívásaira

A hazai erdőgazdálkodás aktívan reagál a klímaváltozás kihívásaira - közölte az Agrárminisztérium (AM) hétfőn az MTI-vel.
2026. 03. 23. 18:00
Megosztás:

Vége az ”AI-rulett korszakának” – célzottabban használják a cégek a mesterséges intelligenciát, de térségünk még lemaradással küzd

Megjelent a KPMG Global Tech Reportja, amelyben 27 országból, 2500 technológiai vezetőt – többek között a Google, az Open AI és a Microsoft 365 Copilot szakembereit – kérdezték meg arról, hogy a mesterséges intelligencia bevezetésével és alkalmazásával kapcsolatban milyen tapasztalataik és észrevételeik vannak. A felmérés legfőbb megállapítása, hogy a technológia bevezetése és alkalmazása önmagában nem jelent versenyelőnyt, az igazi fejlődést annak tudatos, stratégiai használata jelenti, azonban a KPMG szakértői kiemelték, hogy Magyarországon még a kezdeti fázisban van a technológia használata.
2026. 03. 23. 17:30
Megosztás:

Smart Home és épületgépészeti megoldások – az egészségedbe is befektetsz

Az okosotthon ma már jóval több, mint látványos technológiai extra, főleg, ha modern épületgépészeti megoldásokkal van ötvözve. A smart home az otthoni komfort, az energiahatékonyság és az egészségtudatos életmód szempontjából is nagyon sok előnnyel szolgálhat. Amikor tehát azon gondolkodunk, hogy megéri-e befektetni automatizált ablakokba, intelligens árnyékolásba vagy HEPA szűrős szellőztetésbe, valójában arról döntünk, mennyit ér meg számunkra a tisztább levegő, a jobb közérzet és a kiszámíthatóbb, kényelmesebb mindennapok.
2026. 03. 23. 17:00
Megosztás:

Újabb intézkedéscsomagot fogadott el a horvát kormány az energiaárak emelkedése miatt

A horvát kormány a hétfői ülésén elfogadta a lakosság és a gazdaság védelmét szolgáló tizedik átfogó intézkedési csomagot az energiahordozók világpiaci árának emelkedése miatt - közölte Andrej Plenkovic miniszterelnök.
2026. 03. 23. 16:00
Megosztás:

Saylor újabb Bitcoin-vásárlásra utal – miközben cége már 10%-os mínuszban áll

A kriptopiac újabb bizonytalan időszakába lépett, de Michael Saylor nem hátrál: a Strategy vezetője ismét vásárlási jelzést adott, még akkor is, amikor a vállalat Bitcoin-pozíciója veszteségbe fordult. Vajon ez egy újabb bikapiaci előjel, vagy túlzott kockázatvállalás?
2026. 03. 23. 15:30
Megosztás:

Válsághelyzetet hirdet a kőolajtermékek piacán a román kormány

Válsághelyzetet hirdet Romániában a kormány a kőolajtermékek piacán, amely lehetővé teszi, hogy a haszonkulcs és az export korlátozásával fékezzék meg az üzemanyagok drágulását - közölte hétfőn a bukaresti kabinet.
2026. 03. 23. 15:00
Megosztás:

Szlovéniai választások - Elemzők szerint nincs egyértelmű győztes

Szlovén politikai elemzők szerint a vasárnapi parlamenti választásnak nincs egyértelmű győztese, mert egyik politikai blokk sem rendelkezik stabil parlamenti többséggel, ezért a koalíciós tárgyalások várhatóan nehezek lesznek.
2026. 03. 23. 14:30
Megosztás:

Élénk a márciusi lakásbiztosítási kampány, már csak egy hét van a zárásig

Most kezdődik a legnagyobb hajrá a márciusi lakásbiztosítási kampányban - hívta fel a figyelmet a Netrisk és az Insura.hu hétfőn.
2026. 03. 23. 13:30
Megosztás: