Stabilizálódhat a forint árfolyama az MNB lépéseinek köszönhetően
S az alapkamat sem változott, maradt 13%-on. Ugyanakkor bevezetett egy új eszközt, az egynapos betéti gyorstendert, amit átmentinek szán, amíg a piaci turbulencia nem enyhül. Ezzel az effektív kamatráta a korábbi 13,5 százalék körüli értékről nagyot, 18 százalékra ugrik. Mindeközben 17 százalékon FX deviza swap tendereket is tart a nemzeti bank, amellyel további euró likviditást nyújt a piac számára.
A magas energiaárak és a megnövekedett volumenek jelentős negatív hatással vannak a kereskedelmi mérlegre, s ez negatív hatást gyakorol a piacra. Ennek csökkentése érdekében az MNB az elkövetkező hónapokban biztosítja a deviza szükségletet a nemzetgazdasági számlák kifizetéséhez.
Azt gondoljuk, hogy ezek jelentős lépések a devizapiaci feszültségek csökkentésére, s komoly lépés a stabilitás elérése felé. Úgy véljük, hogy ezek az intézkedések addig maradnak fenn, amíg az EU el nem fogadja a magyar intézkedéseket a jogállamisági kérdésekben, s világossá válik mindenki számára, hogy pénzvesztés nélkül vagy minimális pénzvesztéssel újraindulnak az európai támogatások Magyarország felé, valamikor jövő február-márciusban.
Ha a közel 10 milliárd eurós hitelt is figyelembe vesszük, na meg az idén elmaradt támogatások megérkezését, plusz a várható megegyezést az újjáépítési alapról is, akkor jövőre 15-20 milliárd euró is érkezhet az országba, ami komoly euró többletet jelent a nemzetgazdaság számára. Ezért ezek az intézkedések nagy valószínűséggel komoly pozitív hatással lesznek a forint árfolyamra. Így ezen tényezők tisztázódása esetén a most bevezetett intézkedéseket nagy valószínűséggel ki lehet majd vezetni, azaz vélhetően 1-2 hónapig maradhatnak csak fenn.
A lépések hatására sokat erősödött a forint, s azt gondoljuk, hogy ilyen erőteljes lépésre további stabilizálódásra lehet számítani a forint piacon - érvelnek az ERSTE elemzői.