Stagnált a horvát turistaforgalom az első fél évben

Horvátországban 7,6 millió turistát és 29,5 millió vendégéjszakát regisztráltak az idei első fél évben, mindkét adat megegyezik az egy évvel korábbival - közölte hétfőn a Horvát Turisztikai Közösség (HTZ) az eVisitor rendszer adatai alapján.

Stagnált a horvát turistaforgalom az első fél évben

Az Adriai-tenger partvidékén 27,1 millió vendégéjszakát töltöttek el a turisták, ugyanannyit, mint tavaly. A kontinentális országrészben, Zágrábbal együtt 2,4 millió vendégéjszakát jegyeztek fel, egy százalékkal többet az egy évvel korábbinál.

Júniusban 3,1 millió turista érkezett az országba, 7 százalékkal kevesebb, mint tavaly ugyanebben a hónapban. A vendégéjszakák száma 6 százalékkal, 15,4 millióra csökkent. Az előzetes adatok szerint ugyanakkor július első kilenc napjában mintegy 2 százalékkal több turistát regisztráltak, mint egy évvel korábban.

A júniusi visszaesés elsősorban a külföldi vendégforgalmat érintette. A Németországból érkező turisták száma 36 százalékkal, vendégéjszakáiké 28 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A belga, a francia, a holland és az osztrák piac szintén gyengült, míg a cseh, a lengyel és a magyar forgalom lényegében stagnált. A szlovén és a belföldi vendégforgalom enyhén nőtt.

Az első fél évben a német vendégek töltötték el a legtöbb, 5,6 millió vendégéjszakát Horvátországban. A belföldi turisták 4,2 millió, a szlovénok 2,9 millió, az osztrákok 2,5 millió, a lengyelek 1,6 millió, a britek 1,4 millió, a csehek 1,1 millió, az amerikaiak pedig egymillió vendégéjszakát töltöttek el az országban.

Kristjan Stanicic, a HTZ igazgatója szerint a júniusi visszaesés nem ad okot aggodalomra. A gyengébb adatokat az ünnepnapok és az iskolai szünetek tavalyitól eltérő időzítésével magyarázta a legfontosabb küldőpiacokon, köztük Németországban és Ausztriában.

Kiemelte: az első fél év összesített forgalma elérte a tavalyi rekord előidény szintjét, július elején pedig már ismét nőtt a vendégek száma.

Andrej Plenkovic miniszterelnök korábban úgy értékelte: Horvátország megközelítette a turistaforgalom jelenlegi felső határát. Az ország az elmúlt években rendre évi 21-22 millió vendéget és mintegy 110 millió vendégéjszakát regisztrált, ezeket a számokat már nehéz jelentősen növelni - mondta.

A kormányfő szerint ezért a mennyiségi növekedés helyett egyre nagyobb figyelmet kell fordítani a szálláshelyek és más turisztikai szolgáltatások áraira, valamint a mediterrán versenytársak kínálatára.

Damir Novotny gazdasági elemző az N1 horvát hírcsatornának úgy vélekedett: a politika és a közvélemény többet vár a turizmustól, mint amennyit az ágazat teljesíteni képes. Szerinte a fogyasztói szokások változása, az infláció és a klímaváltozás átalakította a keresletet, miközben a horvát kínálat nem fejlődött kellő ütemben.

Az elemző a jó minőségű szállodák, az egész éves programok és a megfizethető, helyi gasztronómiai kínálat hiányát emelte ki. Úgy vélte: Horvátország túlzottan a magánszállásokra, valamint a napfényre és a tengerpartra épít, ezért hátrányba kerülhet mediterrán versenytársaival szemben.

Novotny szerint a turisták száma várhatóan nem csökken jelentősen, költésük azonban mérséklődhet, mert rövidebb időt töltenek az országban. A szezon meghosszabbításához jelentős beruházásokra, több kulturális és gasztronómiai programra, valamint az egészségügyi és a kontinentális turizmus fejlesztésére lenne szükség - hangsúlyozta.


Nyári diákfoglalkoztatás 2026: tudnivalók a kötelező szakmai gyakorlatról

A nyári kötelező szakmai gyakorlat nemcsak a diákok számára jelent lehetőséget arra, hogy valódi munkatapasztalatot szerezzenek, hanem a fogadó cégeknek is alkalmat kínál arra, hogy fiatal, motivált munkaerőt vonjanak be működésükbe. A diákok foglalkoztatása azonban csak akkor jelent valódi előnyt, ha a munkáltatók pontosan ismerik a vonatkozó jogszabályi és adminisztrációs előírásokat. A Niveus összefoglalta, mire kell figyelni a szerződéskötéstől a bérszámfejtésen át egészen a NAV-adminisztrációig.
2026. 08. 02. 17:00
Megosztás:

Megugrott a Circle részvénye a New York-i hatósági engedély után

Öt százalékkal emelkedett a Circle Internet Group részvényének árfolyama, miután az USDC stabilcoin kibocsátója megszerezte a New York-i pénzügyi felügyelet korlátozott célú trustengedélyét. A jóváhagyás tovább erősítheti a vállalat szabályozási pozícióját az Egyesült Államokban, miközben a stabilcoinpiacon egyre intenzívebb verseny és fokozódó hatósági figyelem tapasztalható.
2026. 08. 02. 16:00
Megosztás:

Lezárult a Lunar Program 246,5 millió forintos startup-inkubációs projektje

Lezárult a Lunar Program Zrt. 246,5 millió forint támogatásból megvalósított Startup Factory 2023 inkubációs projektje, amelynek során kilenc innovatív magyar startup vállalkozás kapott finanszírozást és komplex szakmai támogatást - közölte a társaság az MTI-vel.
2026. 08. 02. 15:00
Megosztás:

Javaslatokat fogalmazott meg az iparkamara az energiaválság enyhítése érdekében

Összefoglaló javaslatokat fogalmazott meg a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) az energiaválság lehetséges enyhítése érdekében - közölte a köztestület szombaton az MTI-vel.
2026. 08. 02. 14:00
Megosztás:

Változik az ügyfélszolgálatok rendje a NAV-nál a jövő héten

Az adóhivatal ügyfélszolgálatain jövő héten is intézhetőek az adóügyek, de a rendkívüli körülmények miatt a személyes ügyfélfogadást hétfőtől szerdáig a helyszínek adottságaihoz igazítják - közölte a NAV vasárnap az MTI-vel.
2026. 08. 02. 13:00
Megosztás:

A bölcsődék és óvodák zárva tartását ajánlja a szakminisztérium a hőség miatt

Valamennyi bölcsőde és óvoda számára megfontolásra ajánlja az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium a hőségriadó idejére a zárvatartás lehetőségét, erről tájékoztatott Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter Facebook-oldalán szombaton.
2026. 08. 02. 12:00
Megosztás:

Hackertámadás érhette a michigani állami vízellátó rendszert

Hackertámadás érhette az Egyesült Államok Michigan államának vízellátó rendszerét, az eseteket szövetségi nyomozók vizsgálják – jelentették be az állam illetékesei szombaton.
2026. 08. 02. 11:00
Megosztás:

Erős UV-B sugárzásra figyelmeztet a HungaroMet

Erős, a figyelmeztetési kritériumot meghaladó vasárnapi UV-B sugárzásra figyelmeztet, és fokozott védekezést javasol a HungaroMet Nonprofit Zrt. az MTI-hez szombaton eljuttatott közleményében.
2026. 08. 02. 10:00
Megosztás:

Megjelent a Magyar Közlönyben a nagyfogyasztók lekapcsolhatóságáról szóló kormányrendelet

Megjelent a kormányrendelet szombat este a Magyar Közlönyben, amely lehetővé teszi, hogy az ipari nagyfogyasztókat lekapcsolhassák az áramellátásról, amennyiben nem hajtják végre az elvárt fogyasztáscsökkentést.
2026. 08. 02. 09:00
Megosztás:

Turisztikai szervezetek az energiafogyasztás racionalizálását javasolják tagjaiknak

A felelős energiagazdálkodás érdekében ajánlást adott ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ); a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) szintén arra kéri tagjait, hogy vizsgálják meg az átmeneti energiamegtakarítás lehetőségeit.
2026. 08. 02. 08:00
Megosztás:

Nyugdíj emelés módszertana Németországban

A német nyugdíjemelési rendszer egyik legfontosabb sajátossága, hogy az ellátások éves korrekcióját nem közvetlenül az inflációhoz, hanem elsősorban a munkabérek változásához köti. A szabályozás célja, hogy a nyugdíjasok részesedjenek a gazdaság és a munkajövedelmek növekedéséből, miközben a rendszer pénzügyi fenntarthatósága és a járulékfizetők teherbíró képessége is megjelenik a számításban.
2026. 08. 02. 07:00
Megosztás:

Lejárt a NAV-elnöki pályázat jelentkezési határideje, csaknem ötvenen pályáztak

Lejárt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöki tisztségének betöltésére kiírt pályázat jelentkezési határideje - közölte Kármán András pénzügyminiszter Facebook-oldalán szombaton, hozzátéve, hogy csaknem ötvenen jelentkeztek a feladatra.
2026. 08. 02. 06:00
Megosztás:

Megéri most XRP-t venni? Íme az érvek mellette és ellene

Az XRP árfolyama az elmúlt egy évben több mint 60%-ot esett, így sok befektetőben felmerült a kérdés: jó beszállási lehetőséget kínál-e a token, vagy további gyengülés várható?
2026. 08. 02. 05:00
Megosztás:

Soha nem látott szintre pörögtek a hitelek: júniusban is rekordot döntött a lakossági piac

Júniusban újabb történelmi csúcs született a személyi hitelek piacán – az új szerződések összege 156,51 milliárd forint volt, ami még a korábbi csúcstartó májusi eredményt is 19%-kal múlta felül. Emellett a lakáshitelek kihelyezése is történelmi csúcsot produkált, elvégre a konstrukció új szerződéseinek összege 282,06 milliárd forint volt júniusban. A lakáshitelpiac így az év első felében megközelítette az 1 577 milliárd forintos kihelyezést, elérve a teljes tavalyi év eredményének a 80%-át - írja a Bank360.
2026. 08. 02. 04:00
Megosztás:

SkyNomad: megnövelt hatótávolságú elektromos SUV-kat mutatott be a Xiaomi

A Xiaomi egy Európában kevéssé ismert, Kínában viszont népszerű autópiaci szegmensbe, az EREV-ek, vagyis a megnövelt hatótávolságú elektromos járművek piacára lépett be – egyelőre még csak Kínában. A vállalat július 30-án Pekingben mutatta be a vadonatúj Kunlun platformra épülő új SkyNomad
2026. 08. 02. 03:00
Megosztás:

A Szerencsejáték Zrt. csökkenti telephelyein az energiafelhasználást

A Szerencsejáték Zrt. vezetése a kormányzati energiatakarékossági intézkedésekhez csatlakozva átfogó intézkedéscsomagot vezetett be, hogy érdemben csökkentse energiafelhasználását, eközben továbbra is biztosítja szolgáltatásainak zavartalan működését - tájékoztatta a nemzeti lottótársaság közleményben az MTI-t szombaton.
2026. 08. 02. 02:00
Megosztás:

Hétfőn és kedden zárva tart a Pannon Egyetem

Zárva tartanak hétfőn és kedden a Pannon Egyetem épületei, a dolgozókat mentesítik a munkavégzési kötelezettségek alól - közölte a felsőoktatási intézmény szombaton az MTI-vel.
2026. 08. 02. 00:05
Megosztás:

A 4iG Csoport fogyasztáscsökkentő intézkedésekkel segíti a villamosenergia-rendszer stabilitását

A 4iG Csoport fogyasztáscsökkentő intézkedésekkel segíti Magyarország villamosenergia-rendszerének stabilitását - közölte a vállalat szombaton az MTI-vel.
2026. 08. 01. 23:00
Megosztás:

Hőség és torlódások nehezítik a közlekedést Horvátországban

Rendkívüli hőség és több kilométeres torlódások nehezítik a közlekedést szombaton Horvátországban: az ország több térségében vörös riasztás van érvényben, az Adria felé vezető utakon pedig hosszú kocsisorok alakultak ki délelőtt.
2026. 08. 01. 22:00
Megosztás:

A miniszterelnök továbbra is az áram- és vízfogyasztás visszafogását kéri

Továbbra is az áram- és vízfelhasználás visszafogását kéri a miniszterelnök. Magyar Péter erről Facebook-oldalán tett közzé felhívást szombat kora délután.
2026. 08. 01. 21:00
Megosztás: