Svájci-Magyar Együttműködés a Hazai Digitális Egészségügy Fejlesztéséért
November 22-én harmadik alkalommal gyűltek össze az egészségügy fontos szereplői, hogy megvitassák a prevencióban rejlő lehetőségeket és az egészségügy digitalizációját célzó kezdeményezéseket. A Svájci-Magyar Kereskedelmi Kamara által, a magyarországi svájci nagykövetség és svájci székhelyű magyar partnervállalatok támogatásával szervezett konferencián hazai és svájci szakemberek osztották meg tapasztalataikat és jó gyakorlataikat, különböző perspektívákból elemezve az egészségügyi és a népegészségügyi fejlesztések lehetőségeit.
A felszólalók egyetértettek abban, hogy az egészségügy és különösen a prevenció olyan befektetés, amely össztársadalmi és nemzetgazdasági szintű megtérülést eredményezhet. A digitális megoldások fejlesztése terén kiemelt fontosságú az állami, akadémiai és egészségipari szereplők közötti együttműködés, melynek kiváló példája a „Dr. BetMen” betegúttervező megoldás.
A magyar egészségpolitika döntéshozói és a Magyar Személyre Szabott Egészségügy Fejlesztéséért Alapítványt létrehozó Roche Magyarország képviselőnek jelenlétében a konferencián aláírt megállapodás célja a magyar egészségügy digitalizációjának segítése és a betegelégedettség növelése. Az együttműködés során a SzEFA és Novartis Magyarország folytatja az EESZT-hez kapcsolódó „Dr. BetMen” digitális betegút támogató rendszer fejlesztését és új szakmai területeken történő gyakorlati tesztelését.
Bidló Judit, a Belügyminisztérium egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: „A Dr. BetMen projekt kiemelkedő példa arra, hogyan segíthet egy háromoldalú egészségügyi együttműködés abban, hogy a digitális eszközök hogyan segíthetik a betegek útját az ellátórendszerben. Az EESZT-hez kapcsolódó rendszer célja a betegutak jobb követése és az ellátástervezés optimalizálása, ami hosszútávon fokozza az ellátórendszer hatékonyságát, és támogatja a pácienseket a betegségterhek csökkentésében."
Raffaella Bondi, a Roche Magyarország ügyvezető igazgatója, így nyilatkozott: „Évekkel ezelőtt a Roche Magyarország társadalmi felelősségvállalási programként hívta életre a SZEFA-t, hogy elősegítse az egészségügy fenntarthatóságát. Az Alapítvány első eredménye a Dr. BetMen néven ismert digitális betegútkezelő alkalmazás, amely a betegek és egészségügyi szakemberek munkáját segíti a betegutak optimalizálásában. A köz- és magánszféra szakértőinek együttműködésével az Alapítvány idén novemberben adta át a magyar kormánynak a rendszer továbbfejlesztett verzióját, amely az elmúlt két év tapasztalataira épül. A SZEFA alapítójaként örömmel látjuk, hogy új, innovatív partner csatlakozik az eszköz hatásának növeléséhez, hogy tovább javuljon az ellátás minősége és elérhetősége.”
Dr. Molnár-Gallatz Zsolt, a SzEFA kuratóriumának elnöke kiemelte: „A digitális eszköz az egész betegút során, a kivizsgálástól és diagnózistól az utógondozásig összekapcsolja a résztvevőket, így javítva a gyógyulási esélyeket és a kezelések hatékonyságát. Hisszük, hogy ez a rendszer valódi változást hozhat a betegellátásban, és azon dolgozunk, hogy minél több terápiás területen kiaknázzuk az előnyeit. A mai aláírás egy újabb lépés céljaink elérése felé."
A Novartis Hungária első lépésként a Dr. BetMen emlőrákdiagnosztikai paneljének fejlesztését támogatja. Colette Matz, a Novartis Magyarország vezérigazgatója kiemelte: „Női vezetőként különösen fontos számomra, hogy a nők egészségének támogatása mellett álljunk ki. A Novartis elkötelezett az iránt, hogy olyan kezdeményezéseket támogassunk, amelyek a nők speciális egészségügyi szükségleteire fókuszálnak, mint például az emlőrák diagnosztikai és kezelési lehetőségeinek fejlesztése. Büszkék vagyunk arra, hogy részt vehetünk a Dr. BetMen programban, amely nemcsak innovatív megoldásokat kínál, hanem egyúttal hosszútávú változást is elindít az egészségügyi rendszerben.”