Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

A szívelégtelenség több mint 64 millió embert érint világszerte, és ahhoz képest, mennyire gyakori betegség, rengeteg hiedelem és félelem övezi. Hamis feltételezésekre hagyatkozni azonban rendkívül veszélyes lehet, amelyek mind a betegség megelőzését, mind pedig a páciensek gyógyulását, illetve partnerként történő együttműködését hátráltathatják. Az alábbiakban összegyűjtött néhány fontos tévhit megcáfolásával mindezt elkerülhetjük.

Számoljunk le a szívelégtelenséget övező leggyakoribb tévhitekkel!

A szívelégtelenség azt jelenti, hogy a szív leáll

A hirtelen szívleállás nem szívelégtelenség. Szívelégtelenség esetén a szív tovább működik, azonban a szívizom nem megfelelő működése miatt nem tudja úgy pumpálni a vért, ahogy kellene. Ennek eredményeként a vesék visszatarthatják a sót és a vizet, és az így felgyülemlett folyadék duzzanatot okozhat testszerte, a bokában, a lábfejben, illetve a hasüregben. A tüdő keringését megterhelő folyadék légszomjat, tartós köhögést és sípoló légzést okozhat.

A szívbetegség csak az időseket érinti

Az, hogy jelenleg milyen életmódot folytatunk, meghatározó hatással van arra, hogy mekkora a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázata életünk későbbi szakaszában. Noha a szívbetegségek gyakran  idős korban jelentkeznek, már akár gyermekkorban és serdülőkorban elkezdhetnek plakkok felhalmozódni az artériákban, amelyek később az artériák elzáródásához vezethetnek. Sajnos egyre többször alakulnak ki szívproblémák fiataloknál és középkorúaknál is, különösen, hogy az elhízás, és a 2-es típusú cukorbetegség is egyre gyakrabban fordul elő fiatalabb korban.

A szívelégtelenség gyógyíthatatlan betegség

A szívelégtelenség egy krónikus betegség, amellyel hosszú távon együtt lehet élni. Bár a szívelégtelenség nem gyógyítható, ma már számos olyan kezelés létezik, amelyek megfelelő életmódbeli változtatásokkal kiegészítve nagyon hatékonyan csökkentik a tüneteket és késleltetik a betegség előrehaladását.

A szívbetegek hamarabb meghalnak

A szívbetegség nem halálos ítélet. Ráadásul ez egy gyűjtőfogalom, amely a szívet érintő állapotok széles körét fedi le, beleértve az érrendszeri betegségeket, például a koszorúér-betegséget, a veleszületett szívhibákat, a szívritmuszavarokat (aritmiák) és a szívbillentyű-betegséget. Minden állapotnak megvannak a jellegzetes tünetei, kezelési lehetőségei, amelyek befolyásolják a várható élettartamot. Továbbá az életmódbeli döntések, a kezelés sikere és a kezdeti tünetek súlyossága mind-mind hatással vannak a beteg életkilátásaira.

Ha a családban előfordult szívbetegség, akkor nincs mit tenni

Noha azok, akiknek a családjában előfordult szívbetegség, valóban nagyobb kockázatnak lehetnek kitéve, rengeteget tehetünk azért, hogy drasztikusan csökkentsük azt. Többek között étkezzünk egészségesen, figyeljünk oda a koleszterinszintünkre, mérjük rendszeresen a vérnyomásunkat, tartsuk testsúlyunkat normál tartományban, ellenőrizzük a vércukorszintünket, kezeljük a mindennapi stresszt, aludjunk eleget és hagyjunk fel a dohányzással. Továbbá ne feledkezzünk meg a testmozgásról sem, a fizikailag aktívabb emberek kisebb valószínűséggel kapnak szívrohamot vagy szélütést, még akkor is, ha genetikailag fennáll náluk a szívbetegség kockázata. Amennyiben a családi kortörténet miatt fokozott kockázatnak vagyunk kitéve, ma már egy kardiológiai genetikai vizsgálat segítségével kideríthetjük, hogy érintettek lehetünk-e örökletesen előforduló szívbetegségben.

Csak az egészségtelen életmódot folytató emberek lesznek szívbetegek

Igaz, hogy ha telített zsírokban, transzzsírokban és koleszterinben gazdag az étrendünk, túl sok alkoholt iszunk, dohányzunk és nem mozgunk eleget, magasabb kockázatnak tesszük ki magunkat. Azonban vannak olyan emberek, akik esetében minden előre meghatározott kockázat nélkül alakul ki szívbetegség, vagy más kezeletlen betegségek, többek között magas vérnyomás, cukorbetegség szövődményeként jelentkezik.

Nincsenek tüneteim, úgyhogy biztos jól vagyok

Sok ember nem tapasztal szívbetegségre utaló tünetet, egészen addig, amíg valami komoly dolog nem történik. Nem tudják, hogy szívkoszorúér-betegségben szenvednek, amíg az első mellkasi fájdalmak nem jelentkeznek és szívrohamot kapnak, vagy szívük hirtelen leáll. 

A szívbetegeknek, nem szabad edzeni

Nagyon fontos, hogy amint az orvos engedélyezi, a szívelégtelenségben szenvedők újra elkezdjenek mozogni. Ugyanakkor az is fontos, hogy ne vigyék túlzásba. A megfelelő mennyiségű, kezelőorvos által javasolt testmozgás javíthatja a vérkeringést, hozzájárulhat a testsúly megőrzéséhez, segíthet a vérnyomás szabályozásában, és javíthatja az általános szív- és érrendszeri állapotot.

Az egészséges döntések meghozatala, valamint a jelek és tünetek ismerete akár élet-halál kérés lehet. Probléma esetén kérjen a lehető leggyorsabban orvosi segítséget. A szakember segíthet a megfelelő kezelést terv felállításban, hogy szíve a lehető legjobban működjön, amíg csak lehet.

Kriptóforradalom a kiskereskedelemben: Walmart és Amazon saját stabilcoint tervez

14 milliárd dolláros megtakarítást remélnek, miközben új korszak kezdődhet a vállalati fizetésekben – jogi háttérként jöhet a GENIUS törvény. Két globális kiskereskedelmi óriás, a Walmart és az Amazon olyan lépésre készül, amely alapjaiban rengetheti meg a hagyományos pénzügyi rendszert: saját vállalati stabilcoint (stablecoin) fejlesztenek, amerikai dollárhoz kötött értékkel.
2025. 06. 15. 14:00
Megosztás:

Harmadára esett a kölcsönből megvehető új lakások száma

Hiába ért el közel 3 éves csúcsot az új lakások finanszírozására folyósított hitelösszeg áprilisban, Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője arra figyelmeztet, hogy az új lakások árának elképesztő drágulása miatt a most folyósított hitelből harmadannyi átlagos méretű lakás megvásárlása lehetséges, mint 2022-ben volt.
2025. 06. 15. 13:00
Megosztás:

Bevált a NAV új gazdaságfehérítő eszköze

Bevált a NAV új gazdaságfehérítő eszköze, az adategyeztetés, hétfőn újabb egyeztetések kezdődnek - tájékoztatta Vágujhelyi Ferenc, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke az MTI-t.
2025. 06. 15. 12:00
Megosztás:

Megújította nevét és vállalati identitását az AccorInvest

Megújította nevét és vállalati identitását az AccorInvest, immár Essendi néven van jelen a piacon, így Magyarországon is - közölte a szálloda-üzemeltető cég az MTI-vel.
2025. 06. 15. 11:00
Megosztás:

Donald Trump: nagyrészt Iránról, kisebb részt Ukrajnáról szólt a szombati telefonbeszélgetés Vlagyimir Putyinnal

Donald Trump szerint elsősorban az Irán körül kialakult helyzetről, és kisebb részt Ukrajnáról szólt Vlagyimir Putyin orosz elnök szombaton folytatott telefonbeszélgetése - ezt az amerikai elnök közösségi médiaoldalán közölte.
2025. 06. 15. 10:00
Megosztás:

Fizetésképtelenség fenyegeti a román állami vasúttársaságot

Fizetésképtelenség fenyegeti a román állami vasúttársaságot - írja az economedia.ro a CFR Calatori SA-nak a bukaresti szállításügyi minisztériumnak címzett levele alapján.
2025. 06. 15. 08:00
Megosztás:

A klímaváltozás hatásait mérséklő program indult Szegeden

A klímaváltozás hatásait mérséklő program indult uniós támogatással Szegeden - közölte Nagy Sándor (Szeged Jövője) városfejlesztési alpolgármester szombaton.
2025. 06. 15. 06:00
Megosztás:

Megünnepelték a brit uralkodó hivatalos születésnapját

Hagyományos katonai pompával ünnepelték meg szombaton Londonban a 76 esztendős III. Károly király hivatalos születésnapját.
2025. 06. 15. 05:00
Megosztás:

Nem támogatja Magyarország a tíz évesnél idősebb autók évenkénti műszakiztatását

Nem támogatja Magyarország az Európai Bizottság jogszabálymódosítási kezdeményezését, amely a tíz évesnél idősebb autók esetében évente írná elő az időszakos műszaki vizsgálatot. A magyar álláspontot Nagy Bálint közlekedési államtitkár a Közlekedési Tanács múlt heti ülésén hivatalosan is megerősítette - közölte a tárca az MTI-nek küldött pénteki közleményében.
2025. 06. 15. 04:00
Megosztás:

Csalók élnek vissza a Gondosórával

Csalók élnek vissza a Gondosóra és az egyik hazai mobilszolgáltató nevével, ismeretlenek megtévesztő e-maileket küldenek ki - hívta fel a figyelmet a problémára Nyitra Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója szombati Facebook-bejegyzésében.
2025. 06. 15. 03:00
Megosztás:

Kormányzati bejelentés! Jó hír a GYED-et és CSED-et kapó szülőknek!

Július 1-től kezdődően a csecsemőgondozási díj (csed) és a gyermekgondozási díj (gyed) után nem kell személyi jövedelemadót (szja) fizetni.
2025. 06. 15. 02:00
Megosztás:

Milyen színű a pénztárcád? Na, ez az oka, ha sosincs pénzed!

Nem véletlen, hogy bizonyos emberek mintha mágnesként vonzanák a pénzt, míg mások hiába dolgoznak keményen, a pénz mintha mindig kicsúszna a kezükből. A válasz lehet, hogy ott lapul a zsebedben – pontosabban, a pénztárcád színében rejlik! Az ezoterikus tanok szerint ugyanis minden színnek külön rezgése van, amelyek hatással lehetnek az életünk különböző területeire – így a pénzügyekre is.
2025. 06. 15. 01:00
Megosztás:

A Hyperlane partnerségtől szárnyal a Solaxy előértékesítése

A Solaxy június 10-én bejelentette, hogy partnerségbe lép a Hyperlane-nel, ami lehetővé teszi a projekt és az Ethereum blokkláncai közötti átjárhatóságot.
2025. 06. 15. 00:01
Megosztás:

A szennyvízátemelők szerepe a modern otthonokban

A szennyvízkezelés sokak szerint nem tartozik a legérdekesebb témák közé, mégis alapvető fontosságú a mindennapi életünk során. A szennyvízátemelők olyan eszközök, amelyek lehetővé teszik, hogy a szennyvíz hatékonyan és zökkenőmentesen jusson el a megfelelő helyekre. Miért is olyan fontos ez a berendezés, és mire érdemes figyelni a kiválasztásakor?
2025. 06. 14. 23:00
Megosztás:

Így válassz strapabíró telefont

Ha extrém sportot űzöl, vagy olyan területen dolgozol, ahol a telefonod könnyen megsérülhet, akkor érdemes egy olyan készüléket választanod, ami rendkívül strapabíró. Anyagilag is jobban megéri egyszer a befektetés, mint állandóan új mobiltelefont venni.
2025. 06. 14. 22:00
Megosztás:

A táblás kerítések előnyei és alkalmazásuk

A táblás kerítések különösen népszerűek lettek az elmúlt években, köszönhetően esztétikus megjelenésüknek és egyszerű telepíthetőségüknek. A cikk célja, hogy bemutassa ezen kerítések előnyeit, felhasználási területeit és technikai részleteit. Esztétikus és biztonságos szerkezetet kapunk végeredményül.
2025. 06. 14. 21:00
Megosztás:

Bemutatkozott a magyar méz és a mangalica Oszakában

Tovább kell erősíteni az olyan prémium mezőgazdasági termékek jelenlétét a távol-keleti piacokon, mint a méz és a mangalica, mert ezek lehetnek a magyar agrárium kitörési pontjai a térségben - jelentette ki Nagy István agrárminiszter pénteken a 2025-ös Oszakai Világkiállítás Magyar Pavilonjában megtartott rendezvényen az AM pénteki közleménye szerint.
2025. 06. 14. 20:00
Megosztás:

Lufthansa: csökkenhet az amerikai járatok iránti kereslet ősszel

A német Lufthansa légitársaság a nyári fellendülés után a harmadik negyedévben gyengébb keresletre számít az Egyesült Államokba induló járatok iránt - jelentette ki Carsten Spohr, a vállalat vezérigazgatója.
2025. 06. 14. 19:00
Megosztás:

Döcög a japán ipar

Japán ipari termelése 1,1%-kal csökkent áprilisban a végleges adatok szerint, ami 0,2 százalékponttal rosszabb a korábbi, előzetes adatokhoz képest.
2025. 06. 14. 18:00
Megosztás:

A tanév végén először értékelik pontozással a pedagógusok egyéni teljesítményét

A kormány a köznevelés minőségének javítása érdekében 2023-ban bevezette a pedagógusok egyéni teljesítményértékelését (TÉR), amit a KRÉTA rendszer webes felülete támogat. A 2024/2025-ös tanév elején az igazgatók valamennyi pedagógus esetében egyéni teljesítménycélokat rögzítettek. A tanév végén első alkalommal kerül sor az egyéni teljesítmények pontozásos értékelésére - közölte a Belügyminisztérium pénteken az MTI-vel.
2025. 06. 14. 17:00
Megosztás: