Szerencsejáték-bevételek: Európa a fellendülés útján?
Ezek az eredmények azonban nem mind kedvezőek voltak, mivel sok vállalat továbbra is küzd a Covid-19 járvány okozta következményekkel, míg mások különböző más okok miatt küszködtek.
Ha azonban kizárólag Európára szűkítjük a szemüveget, a helyzet mindenképpen ígéretesnek tűnik a tavaly ilyenkor tapasztaltakhoz képest; legalábbis ha az érintett országok elemzéséről van szó, nem pedig egyes vállalatok kiemeléséről.
A kontinens nagy része már "együtt él a vírussal", mivel a legszigorúbb korlátozások szinte teljesen eltűntek a kontinensen. Az ilyen korlátozások feloldása, az online felé való elmozdulással párosulva, számos pozitív pénzügyi eredményt eredményezett Európa különböző országaiban.
Az elmúlt hónapokban a régió öt országában pozitív változást mutattak ki a második negyedév vagy az első félév eredményei az előző évhez képest, legutóbb Litvánia számolt be a szerencsejáték-bevételek 66%-os növekedéséről 2022 első felében, 89,3 millió euróra (91,8 millió dollár).
A Litván Szerencsejáték Felügyeleti Hatóság által e hónap elején közzétett eredményekhez hozzájárult, hogy a Covid-19 korlátozások eltörlését követően az ügyfelek visszatértek a szárazföldi helyszínekre. Az ilyen szankciók azt jelentették, hogy a kaszinók, nyerőgépek, fogadási és totalizátorpontok nem nyithattak meg és nem működhettek.
A Fogadóirodák szárazföldi bevételei egyedül 34,7 millió eurót tettek ki az összes bevételből, több mint 1000%-kal ugrottak meg a 2021-es 2,8 millió euróról 2022-re 34,7 millió euróra.
Júniusban egy másik európai ország is növekedést könyvelhetett el az előző évhez képest: Dánia 20%-os növekedést jelentett az iparág bruttó játékbevételében (GGR) 2022 első negyedévében.
A Dán Szerencsejáték Hatóság jelentése szerint a fogadásokból, online kaszinókból, játékgépekből és földi kaszinókból származó bevétel 1,5 milliárd DDK dollárt (210 millió dollár) tett ki. Ez az adat azt követően jött ki, hogy az országban feloldották a korlátozásokat, a kaszinók és játéktermek 2021 első negyedévében bezártak, de 2022 első negyedévének nagy részében nyitva lesznek.
Visszatérve erre a hónapra, Portugália engedéllyel rendelkező üzemeltetői szintén a GGR növekedéséről számoltak be, amely éves szinten 17%-kal 146,4 millió euróra emelkedett.
Hasonló volt a helyzet idén áprilisban Franciaországban is, ahol az ország Nemzeti Szerencsejáték Hatósága (ANJ) 10,7 milliárd eurós bevételt jelentett 2021-re, ami 7%-kal több, mint 2020-ban. A testület megjegyezte, hogy az online felé való elmozdulás és a közegészségügyi intézkedések enyhülése a nemzet szerencsejáték-iparát a fellendülés útjára állította, a bevételek éves szintű növekedését pedig különösen az "online sportfogadás iránti lelkesedés" hajtotta.
Miközben számos európai nemzet élvezi a rivaldafényt a fellendülés útján, az Egyesült Államok biztosítja, hogy ők is csatlakozhatnak a mókához: az Amerikai Szerencsejáték Szövetség (AGA) a múlt héten jelentette, hogy a második negyedévben a kereskedelmi szerencsejátékokból származó bevétel 3%-kal nőtt 2021 negyedik negyedévéhez képest, összesen 14,81 milliárd dollárra.
Az Egyesült Királyság piaca is sikeres eredményeket ért el ebben a hónapban: a Gambling Commission az első negyedévre (2022 áprilisától 2022 júniusáig) 1,2 milliárd font (1,44 milliárd dollár) online bruttó szerencsejáték-bevételt (GGY) jelentett, ami közel 1%-os növekedést jelent a negyedik negyedévhez (2022 januárjától 2022 márciusáig) képest.
Itt fontos megjegyezni, hogy ilyen érett piacként az Egyesült Királyságban talán már nem lehet jelentős - akár pozitív, akár negatív - évenkénti változásokra számítani.
Ennek ellenére a nyerőgépek GGY-je 4%-kal, közel 565 millió fontra nőtt, az egy óránál hosszabb online nyerőgépes ülések száma 5%-kal, 8,4 millióra emelkedett, az engedélyezett fogadási szolgáltatók (Licensed Betting Operators, LBO) GGY-je pedig 6%-kal, 584 millió fontra nőtt, ami mind rendkívül örvendetes hír az Egyesült Királyság szerencsejáték-iparának egésze számára.