Szigorították a vízkorlátozási intézkedéseket Franciaországban
A folyók, a duzzasztógátak és a felszín alatti vízkészletek alacsony töltöttségi szintje miatt a Pireneusoktól a Földközi-tenger partjáig terjedő területen korlátozzák a hatóságok a mezőgazdasági öntözést, betiltották a kerti medencék feltöltését és a gyógyfürdők használatát. Eddig csak fokozott riasztás volt érvényben a szárazság által leginkább sújtott francia megyében, ahol a csapadékhiány az elmúlt 12 hónapban rendkívüli volt (60-65 százalékos) a hatóságok szerint.
A június 13-ig bevezetett korlátozások értelmében a tengerparton a tusolókat lezárták, s a prefektúra kedd este közzétett közleményében a vízhasználókat az igazságos elosztásra kéri a mezőgazdaságban, minden egyéb gazdasági tevékenységben és a háztartási vízhasználatban. A konyhakertek és a zöld területek öntözése, továbbá a kerti medencék feltöltése tilos.
A golfpályákon este 8 óra és hajnali 2 óra között engedélyezett az öntözés, de kizárólag a szennyvíz újrahasznosítási rendszeréből. Az autómosás csak azokon a töltőállomásokon engedélyezett, amelyek 70 százalékában újrahasznosított vizet használnak.
Bruno Vila, a gazdák megyei szövetségének elnöke szerint "ez kevésbé rossz, mintha egyáltalán nem lenne víz, de az 50 százalékkal kevesebb vízzel történő öntözésnek lesznek következményei: a félelmeink megnőttek, és még csak a szezon elején tartunk" - mondta az illetékes. "Realistának kell lenni, éghajlati csoda hiányában őszig nem térhetünk vissza (a megszokott rendbe), és gazdasági téren ez nem lesz könnyű" - tette hozzá.
Marc Fesneau agrárminiszter a megyében tett látogatásán szombaton arról biztosította a gazdákat, hogy kártérítést kapnak a rendkívüli szárazság okozta károkért.
"Ez olyan helyzet, mint a koronavírus-járvány. Fedezni foguk a termelési és bevételi veszteségeket" - jelentette be a tárcavezető.
Három déli megyében (Bouches-du-Rhône, Gard, Var) már korábban bevezették a legmagasabb riasztási fokozatot, míg kilenc további megyében fokozott riasztás van érvényben a vízhasználatot illetően.
Christophe Béchu környezetvédelmi miniszter a múlt héten egy interjúban kiemelte, hogy "a 2023-as nyárra való felkészüléskor nem szabad, hogy a prefektusoknak remegjen a keze, amikor korlátozó intézkedésekre van szükség".
A hatóságok már április közepén figyelmeztették a rendkívüli szárazság fokozott veszélyére egyes régiókban, miután a márciusi eső nem volt elégséges a felszín alatti vízkészletek feltöltéséhez, amelyek 75 százaléka alacsony vagy nagyon alacsony töltöttségi szinten van jelenleg.