Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter meglátogatta a Vajda-Papír norvégiai gyárát
A Vajda-Papír Csoport 2013 júniusában indította be a papírgyártást és feldolgozást az Oslo melletti, több mint 100 éves múltra visszatekintő drammeni gyárban, ahol 120 munkavállalót foglalkoztatnak és a higiéniai papírtermékek teljes spektrumát állítják elő. Az éves termelés mára máreléri a 30 ezer tonnát, a forgalom pedig tavaly csaknem kétszeresére nőtt, elérte a 20 milliárd forintot és ezzel a norvégiai gyár adta a csoport árbevételének negyedét.
„Az elmúlt 10 év eredményei is azt bizonyítják, hogy jól döntöttünk a norvégiai leányvállalat megalapításakor, hiszen a Vajda-Papír Scandinavia tavaly a vállalatcsoport árbevételének a negyedét adta. Skandináviában szépen fejlődik az export és a helyi forgalom, ezért a közeljövőben további beruházásokat, terjeszkedést tervezünk” – fogalmazott az alapító-tulajdonos a norvégiai vállalat alapításának 10. évfordulóján, a külgazdasági és külügyminiszter látogatásakor.
Vajda Attila, a Vajda-Papír alapító ügyvezető igazgatója elmondta, a piaci kilátásokat jelentősen javítja, hogy ebben a térségben az európai átlagnál erősebb a fizetőképes kereslet, így ehhez igazodva magasabb polci árak érhetők el, ezért a magasabb szállítási költségek ellenére is érvényesíthetők a magasabb beszállítói árak. Ennek köszönhetően évről évre az összvállalati forgalomnál nagyobb ütemben bővül a Skandináviába irányuló export, tavaly például már a teljes magyarországi kivitel 63%-a (12,5 milliárd forint értékben) érkezett a régióba – mondta. Elmondta, hogy A 2019-es 21%-ról 1 év alatt 29%-ra ugrott a Vajda-Papír Kft. forgalmában a Skandináviába irányuló export, ami azóta is évről évre a vállalat értékesítésénél nagyobb mértékben nő, ezzel növelve részarányát. Ezzel a teljes exporton belül a 2022-es évben már 63%-ot képviselt a régió.
A piaci potenciál mellett a versenyhelyzet is kiélezett, a Vajda-Papír azonban az ügyvezető igazgató szerint erős pozíciót épített fel, elsősorban annak köszönhetően, hogy gyáraikban a legmodernebb technológiát alkalmazzák, amely egyben biztosíték az energiatakarékos működésre is. Az ukrajnai háború és az energiaválság rontotta tavaly a jövedelmezőséget, hiszen magas energiaigényű iparágról van szó, de Vajda Attila idén már javuló tendenciára számít. A nehéz körülmények mellett jelentős eredménynek nevezte az ügyvezető igazgató, hogy a cég megtartotta alkalmazotti létszámát, sőt a dunaföldvári gyára második ütemének átadásával 50 új munkahelyet is létrehoztak, miközben az alapanyaggyártásban biztosították a teljes önellátást. „Ezzel is tovább erősítettük Magyarország önellátó képességét higiéniai papírtermékekből, mivel az alapanyag saját gyártása erősíti a termelés biztonságát, és a Vajda-Papír éves, 140 ezer tonnás termelése messze képes biztosítani szükség esetén akár az ország 90 ezer tonnás éves teljes igényének kielégítését” – mondta. Vajda Attila hozzátette, hogy az elért eredményeket nagyban támogatták a cég külpiaci pozíciói, ezért a hangsúly idén is az export további növelésén és az exportpiacok bővítésén van. „Az eddigi eredmények bizonyítják, hogy jó úton haladunk, amikor a magas színvonalú technológia, a környezettudatos termelés, a dolgozók folyamatos edukációja mellett tettük le a voksunkat, ezzel nem csak a papíripar hozzáadott értékét növeljük, de hozzájárulunk az egész nemzetgazdaság erősödéséhez” - mondta.
Vajda Attila beszámolt róla, hogy az Észak-Európai régióban és Skandináviában évről-évre erősödik az export és a helyi forgalom is nő. A cégvezető kiemelte, hogy Svédország kiemelkedik a régió országai közül, az ide irányuló export nőtt a legdinamikusabban, 3 év alatt több mint hatszorosára (641%), így a Vajda-Papír külpiaci kivitelének tekintetében ez a legjelentősebb ország, az ide irányuló 6 milliárd forintot is meghaladó exportforgalom 2022-ben majdnem háromszorosa volt, mint a sorrendben utána következő Dániában. A régióba – Norvégia, Dánia, Finnország, Izland, Svédország – 2022-ben több mint 16 millió csomag papírterméket értékesítettünk partnereinknek.
Az idei svéd exportbevételek meghaladhatják a 8 milliárd forintot is. A Skandináv desztinációba érkezett teljes exportbevétel tavaly 12,5 milliárd forintot tett ki, idén pedig a tervek szerint meghaladhatja a 16,5 milliárd forintot Észak-Európai régióban, amelybe a skandináv országokon kívül Finnország és Izland is beletartozik.
A Vajda-Papír ügyvezető igazgatója elmondta, hogy tavaly több mint 13 000 tonna papírárut szállított a cégcsoport az Észak-Európai régióba, havi 1000 tonnánál is többet, így elmondható, hogy minden munkanapon 10 kamion indult a régió felé a Vajda-Papír termékeivel. Az idei kiszállítás a tervek szerint megközelítheti a 14,5 ezer tonnát. A skandináv régióba 97%-ban lakossági termékeket szállít a vállalat - 62%-ban toalettpapírt, 31%-ban papírtörlőt, így mind a papír zsebkendő, mind a szalvéta kategória nagy potenciált jelent még - de további nagy fejlődési lehetőséget nyújt a közületi választék bővítése is.
Vajda Attila kiemelte, hogy a Skandinávia - Magyarország gyártási tengely lehetőséget ad a Vajda-Papír Cégcsoport számára, hogy Észak-Európától Nyugat-Európán át, a Balkánon keresztül egészen Dél-Európáig kiemelt beszállítóként láthassa el partnereit a legjobb ár és minőség arányú, a legalacsonyabb környezet terheléssel előállított higiéniai késztermékekkel.