Szijjártó Péter: új energiaforrásokat kell bevonni, nem a meglévőket lecserélni

Büszkeségét fejezte ki azzal kapcsolatban Szijjártó Péter, hogy ő volt az első magyar politikus, aki hosszú távú gázbeszerzési megállapodást kötött egy nem orosz szereplővel. A diverzifikáció nem meglévő energiaforrások lecserélését jelenti, hanem újak bevonását - mondta a külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.

Szijjártó Péter: új energiaforrásokat kell bevonni, nem a meglévőket lecserélni

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a Shell Hungary centenáriumi fogadásán legelőször is köszönetet mondott a vállalatnak, amiért egy kisebb megszakítással immár száz éve jelen van Magyarországon, s a meglévő partnerséget méltatta.

Üdvözölte, hogy anélkül is folyamatosan bővülni tudott a cég, hogy hazánkban jelentős földgáz-, illetve kőolajmezők lennének, és az energiaellátás biztonsága teljes mértékben a szomszédos államoktól függ.

"És ha visszatekintünk a térség közelmúltjának a történelmére, nem minden szomszéd és nem minden szomszéd szomszédja viselkedett felelősségteljesen, barátságosan és tisztességesen (…) Tehát ezekben a súlyos kihívásokkal teli időkben nagyra értékeljük azon partnereket, akik hozzájárulnak a biztonságos energiaellátáshoz itt, Magyarországon, az ugyanis a nemzeti szuverenitás és a stratégiai érdekek része"

- mondta.

Ezután kifejtette, hogy a magyar kormány értelmezésében a diverzifikáció nem valamely energiaforrás lecserelését jelenti egy másikra, hanem újabb források bevonását.

"És ezért el kell mondanom, büszke vagyok arra, hogy én voltam az, aki letárgyalta néhány évvel ezelőtt a Shell-lel azt a megállapodást, amelynek az értelmében egy hat éves hosszú távú szerződés keretében évente 250 millió köbméter cseppfolyósított földgázt vesz Magyarország a horvátországi Krk kikötőjén keresztül"

- jelentette ki.

"Figyelembe véve a velem szembeni, geopolitikával kapcsolatos bírálatokat, el kell mondanom, büszke vagyok arra, hogy én voltam az első magyar politikus, aki hosszú távú gázbeszerzési megállapodást kötött egy nem orosz szereplővel" - folytatta.

"Büszke vagyok arra, hogy ez a partnerség diverzifikációt jelentett, mert ez hozzáadott értéket jelentett az energiabiztonságunk szempontjából. Ez egy új forrás egy új szállítási útvonalon (…) És remélem, hogy 2027 után, amikor a szerződésünk lejár, újat tudunk kötni" - tette hozzá.

Ugyanakkor rámutatott, hogy ehhez a horvát kormányra is szükség van, az LNG-terminál Horvátország területén található ugyanis, és reményét fejezte ki, hogy nem fognak akadályt gördíteni a hosszabbítás elé.

Szijjártó Péter kitért a környezetvédelmi szempontokra is, és kiemelte, hogy a magyar kormány ezeket igen fontosnak tartja, viszont nem politikai, hanem gyakorlati oldalról közelíti meg a kérdést.

"Hiszünk abban, hogy egyensúlyt kell tartani a környezetvédelem, valamint a versenyképesség javítása, a gazdasági növekedés között. Ha ezt az egyensúlyt megbontjuk, akkor biztosan tönkretesszük az egész folyamat kiszámíthatóságát" - fogalmazott.

Hangsúlyozta, hogy Magyarország elkötelezett a zöld átállás iránt, azonban csakis észszerű módon, így nem fognak felelőtlen, teljesíthetetlen vállalásokat tenni.

"Hiszünk abban, hogy ha el akarjuk érni saját zöld céljainkat, akkor folytatnunk kell a közúti közlekedés elektromos átállását, mivel (…) ez a szektor felelős a globális károsanyag-kibocsátás 17 százalékáért" - figyelmeztetett.

Ennek kapcsán pedig üdvözölte, hogy a Shell idén megnyitotta a századik elektromos töltőállomását is hazánkban, így a vállalat hálózata gyakorlatilag országos lefedettséget biztosít.


Felpattant a magyar ipar teljesítménye márciusban

A márciusi ipari termelési adatokat tette ma reggel közzé a KSH. Az adat jelentős pozitív meglepetést hozott, és jól magyarázza, hogy miért lett a vártnál lényegesen kedvezőbb a GDP adat az első negyedévben.
2026. 05. 06. 12:30
Megosztás:

Lemondott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke

Országgyűlési feladataira hivatkozva lemondott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke. Papp Zsolt ezt a közösségi oldalán jelentette be.
2026. 05. 06. 12:00
Megosztás:

Mire számíthatnak szerdán a befektetők?

Az ázsiai-csendes-óceáni tőzsdéken alapvetően kedvező volt a hangulat, melyek közül a dél-koreai Kospi újabb csúcsig futott meglovagolva a Wall Street által tegnap vetett hullámokat. A Samsung több mint 15%-kal emelkedve ért el új rekordot, amivel átlépte az 1000 milliárd dolláros piaci kapitalizációt. A japán tőzsde ünnepnap miatt zárva tart.
2026. 05. 06. 11:30
Megosztás:

Újabb Bitcoin-piaci viharban is talpon maradt a Strategy

Saylor pénzügyi trükkje új lendületet adott a BTC-felhalmozásnak. Michael Saylor cége, a Strategy Inc. ismét túlélte a kriptovaluta-piac egyik látványos megingását. A korábban MicroStrategy néven ismert vállalat hatalmas Bitcoin-kitettsége továbbra is komoly kockázatokat hordoz, ám a friss pénzügyi konstrukcióknak köszönhetően Saylor újra képes volt tőkét bevonni, és folytatni a BTC-felhalmozást.
2026. 05. 06. 11:00
Megosztás:

Mérséklődtek a fejlett piaci hosszú hozamok; tovább erősödött a forint az euróval szemben

Az olajárak csökkenése mellett enyhén csökkentek a kötvényhozamok és minimálisan erősödött az euró.
2026. 05. 06. 10:30
Megosztás:

Rallyzott a technológiai szektor; történelmi csúcson zárt az S&P500 és a NASDAQ

Új történelmi csúcson zárt az S&P500 és a NASDAQ a mesterséges intelligenciához kapcsolódó cégek és a chipgyártók vezette emelkedés közepette. Az S&P szektorindexei kivétel nélkül emelkedni tudtak. Bár a közel-keleti konfliktus lezárásához nem kerültünk közelebb és a Hormuzi-szorosban továbbra is izzik a levegő, de az Egyesült Államok megerősítette, hogy továbbra is érvényben lévőnek tekinti a korábbi tűzszüneti megállapodást, ami mérsékelte a szoros körüli eszkaláció miatti aggodalmat.
2026. 05. 06. 10:00
Megosztás:

Az FTSE100 kivételével emelkedtek a vezető európai tőzsdék; pluszban zárt a BUX

A hétfői mínuszok után kedden többségében emelkedni tudtak a vezető európai indexek; az emelkedést a gyorsjelentési szezon számai és mérséklődő olajárak fűtötték. A páneurópai Stoxx600 0,7%-kal emelkedett, melynek többségében pluszba kapaszkodó szektorindexei közül a technológia bizonyult messze az éllovasnak, ami a szektor Wall Streeten látható jó teljesítményébe kapaszkodott bele.
2026. 05. 06. 09:30
Megosztás:

Meta: ennél több kell, ha ilyen ütemben költik a pénzt

Miközben az első negyedéves számok összességében „csak” hozták a piaci várakozásokat, a Meta megemelte egész éves beruházási tervét az emelkedő AI költések miatt. Mivel Mark Zuckerberg a jelentés utáni tájékoztatón nem tudott megnyugtató választ adni arra, hogy miből, hogyan, mikorra, mekkora megtérüléssel számolnak AI vonalon, ez rossz emlékeket ébreszthetett a Meta befektetőkben, akik vélhetően nem akarnak majd a metaverzumhoz hasonló fiaskóba beleszaladni. Rövid távon ez a fajta kétely a részvényt nyomás alatt tarthatja, megítélésünk szerint azonban a vállalat teljesítménye kellően erős ahhoz (amiben az AI korai hozadéka is megjelenhet már), hogy ez a beruházásokat idővel validálja.
2026. 05. 06. 09:00
Megosztás:

Kijött a rangsor: a keszthelyi Festetics-kastély a magyarok abszolút kedvence

A keszthelyi Festetics-kastély, a fertődi Esterházy-kastély és a nádasdladányi Nádasdy-kastély vezeti a legszebb hazai kastélyok rangsorát – derül ki a Csodásmagyarország.hu legfrissebb online felméréséből. A tízes lista negyedik helyén a Gödöllői Királyi Kastély szerepel, ezt követi a szabadkígyósi Wenckheim-kastély, a füzérradványi Károlyi-kastély, a tiszadobi Andrássy-kastély, a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély, az Edelényi kastélysziget és a nagycenki Széchenyi-kastély. A felmérés szerint a kastélylátogatások fő vonzerejét az építészeti látvány, a parkok és a történelmi háttér adja.
2026. 05. 06. 08:30
Megosztás:

Számos magyar vállalkozás vett részt az Egyesült Államok legnagyobb külföldi befektetői fórumán

Csaknem tucatnyi, amerikai terjeszkedésre készülő magyar vállalkozás képviselője vett részt az Egyesült Államok legnagyobb külföldi befektetői fórumán és konferenciáján, a kedden zárult SelectUSA rendezvényen Washingtonban.
2026. 05. 06. 08:00
Megosztás:

Bankszövetség-elnök: a hibás, drága, bizonytalan gazdaságpolitikának magas ára van

Több szakmai párbeszédet sürgetett a Magyar Bankszövetség elnöke a Portfolio Hitelezés 2026 konferencián tartott előadásában kedden Budapesten, ahol kijelentette: a hibás, drága, bizonytalan gazdaságpolitikának nagy ára van.
2026. 05. 06. 07:30
Megosztás:

Nőtt a Baromfi-Coop bevétele és nyeresége 2025-ben

A Baromfi-Coop Kft. nettó árbevétele 67,07 milliárd forintról 78,15 milliárd forintra, adózott eredménye 181,1 millió forintról 7,36 milliárd forintra nőtt 2025-ben - olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján közzétett éves jelentésben.
2026. 05. 06. 06:30
Megosztás:

Rekordot döntöttek a spanyol strandok – idén már 677 partszakasz kapott kék zászlót

Spanyolországban az idén 677 szabadvízi strand nyerte el a kiválóságot jelző kék zászlós minősítést, 35-tel több, mint tavaly - ismertette a Környezetvédelmi Nevelési és Fogyasztóvédelmi Egyesület (Adeac) a felmérésének eredménye alapján kedden.
2026. 05. 06. 06:00
Megosztás:

Tovább erősödik az újautó-piac, 10% közeli növekedés látható áprilisban

2026-ban tovább nőtt az új autók iránti kereslet Magyarországon: a Carinfo adatai szerint áprilisban 9,7%-kal emelkedett a forgalomba helyezett járművek száma, és az év első négy hónapjában is hasonló ütemű bővülés látható. A növekedés elsősorban a személyautókhoz köthető, miközben a vásárlói preferenciák is egyre markánsabban kirajzolódnak. A Használtautó.hu adatai alapján a 6000 kilométer alatti, gyakorlatilag új modellek piacán továbbra is a SUV-k dominálnak, a Suzuki modellek vezetik a mezőnyt, de már a kínai gyártók is látványosan megjelentek a legnépszerűbb típusok között.
2026. 05. 06. 05:30
Megosztás:

A családok egyre inkább Törökországba vagy Egyiptomba mennek nyaralni

A nyaralás tervezésekor a családok egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a kényelemre, a biztonságra és az ár-érték arányra, amit jól tükröznek a 2026-os foglalási adatok is. Az INVIA adatai szerint a törökországi és egyiptomi foglalásokon belül a családi utazások aránya egyaránt 3 százalékponttal nőtt az előző évhez képest, megerősítve, hogy ezek az úti célok továbbra is erős pozíciót töltenek be a gyermekes utazók körében. A legnépszerűbb családi nyaralóhelyek rangsora évről évre változatlan: 2026-ban a családok leggyakrabban Törökországot választják, őt követi Görögország, Egyiptom és Spanyolország.
2026. 05. 06. 05:00
Megosztás:

Nem állt meg a lejtmenet az építőiparban

Az építőipar 2026 elején továbbra sem mutat élénkülést: a termelés volumene csökkent, miközben a vállalkozói bázis is tovább szűkült. A rövid távú adatok alapján a piac nem lépett új pályára, a kereslet gyenge maradt, és az új belépők száma sem ellensúlyozza a megszűnéseket.
2026. 05. 06. 04:30
Megosztás:

A Pensum Group Nyrt. álláspontja a vendégmunkás engedélyek esetleges/várható felfüggesztésével kapcsolatban:

Figyelemmel a közelmúltban érkezett részvényesi megkeresésekre a Társaság az alábbiak szerint tájékoztatja befektetőit és az érdeklődőket.
2026. 05. 06. 04:00
Megosztás:

Hamarosan megszülethet a megállapodás a Mollal a NIS megvásárlásáról

Jól haladnak a tárgyalások a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) orosz többségi tulajdonosa és a Mol magyar olajipari vállalat között, és a megbeszélések május 16. körül lezárulhatnak - jelentette ki Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter kedden.
2026. 05. 06. 03:30
Megosztás:

Kik azok a Z-generációs műgyűjtők?

A műtárgypiac látványos átalakuláson megy keresztül: a BÁV ART Aukciósház és Galéria legfrissebb adatai szerint egyre meghatározóbbá válik a 25-40 év közötti korosztály jelenléte. A fiatal gyűjtők nemcsak esztétikai élményt, hanem diverzifikált befektetést és fenntartható luxust keresnek, s ezzel alapjaiban írják át az aukciós világ évszázados hagyományait.
2026. 05. 06. 03:00
Megosztás:

Túl sok készpénzt tartasz otthon? Baj lesz most belőle!

A magyar családok pénzügyi vagyona az elmúlt öt évben közel a kétszeresére nőtt, ennek ellenére ez a pénz alig áramlik vissza a gazdaságba. A Blochamps elemzése arra mutat rá, hogy nem csupán a tőkehiány jelent gondot, hanem az is, hogy a megtakarítások nagy része nem válik valódi befektetéssé – még azokban az esetekben sem, amikor erre lenne lehetőség. A megtakarításokból származó hozamok előnyei ráadásul főként egy viszonylag szűk társadalmi rétegnél összpontosulnak.
2026. 05. 06. 02:00
Megosztás: