Szombaton kezdődik a 10. Átlátszó Hang Újzenei Fesztivál
A február 5-ig tartó jubileumi esemény a Budapest Sound Collective Ligeti elágazások című koncertjével veszi kezdetét a Zeneakadémián, Dubóczky Gergely vezényletével - tájékoztatták a szervezők az MTI-t hétfőn. Mint írták, a Ligeti Györgynek szentelt koncertműsor gerincét a zeneszerzőnek ajánlott hommage-darabok adják.
A közlemény szerint az emberi hang kulturális és intonációs sokszínűsége áll a középpontban Gabriel Dharmoo kanadai zeneszerző és énekes estjén, január 19-én a Magyar Zene Házában, ahol egy képzeletbeli törzs vokális rituáléit mutatja be a művész Anthropologies Imaginaires (A képzelet antropológiája) című interaktív szólódarabja.
A BMC ad otthont január 14-én Miroslav Tóth Black Angels Songs című produkciójának, amely a holokauszt névtelen áldozatainak állít emléket. A darabot George Crumb 1971-ben, a vietnámi háború idején írt Black Angels című műve ihlette.
A bécsi Studio Dan az újzene mellett otthonosan mozog a jazz, az improvizált zene és a hangszeres színház műfajában is. Vendégszólistájuk, Ladik Katalin költő, performer, a magyar hangköltészet úttörője idén ünnepelte 80. születésnapját. A Studio Dan és Ladik Katalin közös produkciója január 17-én lesz látható a Fonóban, ahol Gryllus Samu számukra komponált darab-párja, a Demilitarizációs tanulmányok hangzik majd el.
A Trafóban január 21-én lép fel az sydney-i MN´Jam Experience ének-elektronika duója valamint a Gyárfás Attila és Bolcsó Bálint alkotta dob-elektronika páros, amely külön-külön és együtt is játszik majd.
A francia Braz Bazar duó Abraz'ouverts című előadása a családoknak is szórakozást nyújthat a Francia Intézetben. A produkcióban együtt szerepel zene, tánc és humor.
A 10. fesztivál mindezek mellett kiállítással, filmvetítéssel és a koncertekhez kapcsolódó beavató foglalkozásokkal is várja az érdeklődőket, betekintést engedve az újzene sokszínű és innovatív világába - olvasható az ajánlóban.
Az Átlátszó Hang Újzenei Fesztivált Horváth Balázs és Gryllus Samu zeneszerzők indították útjára 2014-ban a BMC-vel, a Fugával, a Trafóval és a Zeneakadémiával együttműködésben. A fesztivál célja korunk újító szellemű zenei irányzatainak minél szélesebb spektrumon való bemutatása.
Az idei fesztivál a BMC-ben, a Zeneakadémián, a Magyar Zene Házában, a Trafóban, a Fonóban, a Fugában, a Francia Intézetben, a MAMŰ Galériában, a Nádor Teremben, a MáraiKult és a CEU helyszínein várja programokkal az érdeklődőket - áll a közleményben.