Táppénz 2025 és betegszabadság 2025 szabályai
Betegszabadság jogosultág feltételei 2025
A betegség miatti keresőképtelenség első 15 munkanapjára az általánosan használt kifejezéssel ellentétben nem táppénzt, hanem ún. betegszabadságot vehet igénybe az arra jogosult munkavállaló. A betegszabadság kizárólag a munkavállaló saját betegsége esetén jár - áll az Állmakincstár hivatalos oldalán.
Betegszabadság 2025
A munkáltató a munkavállalónak – betegsége miatti – keresőképtelensége esetén naptári évenként 15 munkanap betegszabadságot ad ki 2025-ben is.
Év közben kezdődő munkaviszony esetén a munkavállaló a betegszabadság arányos részére jogosult 2025-ben.
Betegszabadságra azok az alkalmazottak jogosultak, akik munkaviszonya a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozik (azaz például bt., kft., rt. alkalmazottai, stb.), továbbá jogosultak a betegszabadságra a kormánytisztviselői, állami szolgálati, közszolgálati és közalkalmazotti jogviszonyban álló személyek is.
Ki az aki nem kogosult betegszabdságra 2025-ben?
Nem jogosult betegszabadságra az egyéni vállalkozó, társas vállalkozás tagja (kivéve, ha munkaviszony keretében munkát végez), megbízás alapján munkát végző személy. Nem jár betegszabadság 2025-ben az üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenség, valamint a veszélyeztetett várandósság miatti keresőképtelenség tartamára sem. Ezekben az esetekben a keresőképtelenség első napjától táppénz illeti meg a biztosítottat.
A betegszabadság alatt folyósított juttatás nem az egészségbiztosítás ellátása, hanem azt a munkáltató fizeti. A betegszabadság idejére a távolléti díj 70 %‐a jár, oly módon, hogy ez az összeg adó‐ és járulékköteles is.
Betegszabadság igénybevételéhez a keresőképtelenséget – a keresőképtelenség orvosi elbírálása általános szabályainak megfelelően – a kezelőorvos igazolja, kórházi ápolás esetén pedig kórházi igazolás szükséges. A keresőképtelenség orvosi elbírálása azonos módon történik, függetlenül attól, hogy a keresőképtelenség idejére táppénz vagy betegszabadság illeti‐e meg a beteget.
A betegszabadságra jogosult személy részére a táppénz a betegszabadság lejártát követő naptól járhat.
Táppénz 2025 - a táppénz jogosultság feltételei:
A táppénzre jogosultságnak három alapfeltétele van 2025-ben is:
1. fennálló biztosítási jogviszony,
2.a keresőképtelen személy társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezett,
3.az orvos által megállapított és igazolt keresőképtelenség
Nézzük ezt meg részletesebben is!
1. biztosítási jogviszony
A táppénzre jogosultsághoz alapvető feltétel a beteg fennálló biztosítási jogviszonya, tekintettel arra, hogy a táppénz annak jár, aki a biztosítása fennállása alatt válik keresőképtelenné. (Táppénzre kizárólag a biztosítottak jogosultak.)
2. társadalombiztosítási járulék
A biztosított által fizetendő ún. társadalombiztosítási járulék mértéke 18,5 %.
3. orvos által megállapított és igazolt keresőképtelenség
A fenti feltételek fennállása esetén akkor jogosult táppénzre 2025-ben, ha saját vagy gyermeke betegsége folytán keresőképtelenné válik.
A cikket az alábbi videóban megnézheted, meghallgathatod:
Táppénz kalkulátor 2025
Hazánkban minden társadalombiztosítással rendelkező személy jogosult pénzbeli ellátásokra, úgymint betegszabadságra és táppénzre, amennyiben az orvos megállapította és igazolta keresőképtelenségét a törvényben meghatározott feltételek szerint.
Betegszabadságot azok a munkavállalók igényelhetnek, akik munkaviszonyát a Munka törvénykönyve szabályozza, valamint közalkalmazotti, közszolgálati, kormánytisztviselői, vagy állami szolgálati jogviszonyban állnak.
A keresőképtelenség első 15 napjára a munkáltató által fizetett betegszabadság jár, amely a távolléti díj 70%-a, és adó- valamint járulékköteles juttatásnak minősül. A betegszabadság lejártát követő naptól kezdődően igényelhető a táppénz.
A keresőképtelenség igazolása legfeljebb 5 napra visszamenőleg lehetséges a vizsgálatra jelentkezés időpontjához képest, de indokolt esetekben a szakértő főorvos 30 napra, míg orvosszakértő különösen indokolt helyzetekben legfeljebb 6 hónapra visszamenőleg is igazolhatja.
A táppénz 2025-ben a napi átlagkereset 50-60%-a a táppénzen töltött napokra meghatározott maximális összeg figyelembevételével. Bizonyos esetekben a táppénz kódok alapján akár a teljes jövedelem is járhat a társadalombiztosítással rendelkező személynek, például üzemi baleset esetén. A táppénz összegét elsődlegesen a bér alapján határozzák meg, amely után a társadalombiztosítási járulék megfizetésre kerül.
A táppénz legfeljebb 1 évig igényelhető, azonban ha a személy az előző évben már volt táppénzen, az új keresőképtelenség időtartamát csökkenteni kell az előzőleg igénybe vett táppénz idejével.
A táppénz 2025 kalkulátor segítségével megtudhatja, mennyi táppénzre jogosult 2025-ben!