Tisztázzuk a vagyonadó terveket: ma egymilliárdosnak lenni már nem akkora szó, mint tíz éve

Ha a felreppent tervek szerinti 1 milliárd forintnál húznák meg a vagyonadó határát, az egyértelmű üzenet lenne a feltörekvő középosztály számára: rossz helyen gyarapodtál – figyelmeztet Karagich István, a Blochamps Capital vezetője. A cég friss elemzése szerint a milliárdosok száma öt év alatt 25%-kal emelkedett, miközben az infláció drasztikusan leértékelte egy ekkora vagyon reálértékét.

Tisztázzuk a vagyonadó terveket: ma egymilliárdosnak lenni már nem akkora szó, mint tíz éve

A Blochamps Capital friss elemzése szerint ma már nagyjából 7000-10.000 magyar rendelkezik legalább 1 milliárd forintos klasszikus pénzügyi vagyonnal, 30.000 fő rendelkezik egymilliárdot meghaladó teljes vagyonnal, számuk pedig 2030-ra ötödével nőhet.

Karagich István, Magyarország piacvezető privátbanki tanácsadó cégének ügyvezetője figyelmeztet: ha bevezetnék a vagyonadót és azt 1 milliárd forintnál húznák meg, az jó eséllyel a most keringő tervekhez képest jóval szerényebb mértékben növelné az állam bevételeit, miközben egyes vagyonhányadok gyors külföldre települését, a vállalkozások profit visszafogását indítaná el.

A több tíz, esetleg százmilliárd forintos vagyonnal bíró szupergazdagoknak szinte biztos lesz pénzük arra, hogy jogászokkal és konstrukciókkal megkerüljék a szabályokat. Ha 1 milliárdnál húzunk vonalat, az üzenet a feltörekvő középosztálynak szól: rossz helyen gyarapodtál – ebből pedig nem pluszbevétel, hanem vagyonexport lesz – mondta a Blochamps ügyvezetője. Karagich István szerint ráadásul nehéz reálisan értékelni a céges vagyonelemeket – jó példa erre, hogy a Magyar Nemzeti Bank háztartások pénzügyi vagyonáról szóló jelentésében szereplő „részesedések nem pénzügyi vállalatokban” soron tartott nagyjából 30 százaléknyi, 37.000 milliárd forintos vagyonelem állandóan a kritikák össztűzében áll, mondván: a cégek értékét a piac alakíthatja csak ki. Minden érintett esetében az összes vagyonelemet transzparensen beértékelni, felmérhetetlen állami feladat- és kapacitásigénnyel jár.

A szakértő szerint ráadásul látni kell, hogy a milliárdos státusz értéke az inflációs években erősen átértékelődött. „Ahogy ma legyintünk arra, hogy valaki milliomos – hiszen alig több, mint két havi átlagbér és 2,5 hónapnyi medián nettó bér elég hozzá –, ugyanígy ma a vállalkozói szférában milliárdosnak lenni sem jelent akkora különlegességet, mint tíz éve – mondta Karagich István.

A Blochamps adatai szerint a 400 millió forint feletti klasszikus pénzügyi vagyonnal bíró gazdagok köre 2020 és 2025 között nagyjából 10.000 fővel bővült, nagyobbat ugorva, mint a megelőző 15 évben együttvéve.

A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy a 2020–tól visszatérő infláció több mint 30 százalékkal, 681 millió akkori forintra csökkentette a mai 1 milliárd forint reálértékét, míg 2010-hez képest gyakorlatilag feleződött egy ekkora vagyon a vásárlóereje, 2010-es bázison számolva a mai 1 milliárd forint mindössze 542 millió forintot ér.

A politika természetesen népszerű szlogenekkel operálhat, de látni kell, hogy a vagyonadó most köztudatba került koncepciója és főleg annak többször igazított mértéke épp a nagyon hiányzó felső-középosztálytól veszi el megerősödés vágyát – minek törjék magukat, fejlesszék cégeiket, ha ezzel különadót kapnak a nyakukba? A Blochamps szakértője szerint a jelen körülmények közül 1 milliárd forint környéki pénzügyi erővel bírók esetében nem szankcionálni, hanem maradásra csábítani kell a vagyont. 

Ha ez nem így lesz, menthetetlenül tovább erősödik a magyar társadalom legfelső decilisének a polarizálódása: lesz egy néhány ezer fős, olyan jogi, adózási apparátust megmozgatni tudó elitünk, amely érdemben mérsékelni tudja az adóterheiket, illetve a néhány tízezres érintett másik oldal, tele adóelkerülésre ösztönzött középvállalkozókkal – vélekedett Karagich István.

A Blochamps szakembere szerint nem véletlen, hogy nemzetközi példák sora bizonyítja, a könnyen kijátszható általános vagyonadó, s így messze nem a legalkalmasabb – éppen ezért nemzetközileg is ritkán bevetett – eszköz az érintettek megadóztatására. „Álláspontunk szerint a fő ellenérv az általános vagyonadó koncepcióval szemben nem feltétlenül az, hogy kellő céges és adóstruktúrákkal számos módon elkerülhető, hanem, hogy önmagában gazdaságilag destruktív, demagóg, adófilozófiailag káros, értelmetlen. 

Ráadásul nemzetközi példák sora bizonyítja, hogy ahol bevezették a remélt céljait tartósan soha, sehol nem érte el. A tőkeadóztatás, az örökösödési adó, a tőkejövedelmek adói, és a progresszív jövedelemadó kombinációja sokkal értelmesebb és igazságosabb kombináció, ám ennek mértékét is jól kell belőni, hogy a valóban dúsgazdagokat és ne a feltörekvő középosztályt tántorítsa el a magyarországi befektetésektől.” – összegezte Karagich.

A rendszerváltással egyidőben világszerte tucatnyi fejlett ország vezetett be vagyonadót: Latin-Amerikában különösen nagy reneszánsza volt az adónemnek, Argentínában, Bolíviában, Chilében és Kolumbiában is bevezették valamilyen formáját. Ám a vagyonosok reakcióinak gazdasági hatásai, a vagyonfeltárásban és az adóbeszedésben érintett állami apparátus költségigénye és vártnál szerényebb bevételek okán rövid regnálást követően kiábrándultan vezette ki számos ország. Ez történt Ausztriában 1994-ben, Németországban 1997-ben, Svédországban pedig 2007-ben. Franciaországban a rövid időre bevezetett, csak a legvagyonosabbakat célzó különadó is lavinaszerű reakciókat váltott ki, 2018-ban ki is vezették, mára Norvégia, Spanyolország és Svájc vet ki még mindig részleges adót a nettó vagyonra, Spanyolországban például a 3 millió euró feletti vagyonokra 1,7%-os; a 10 millió euró felettiekre pedig 3,5 százalékos adókulcs vonatkozik.

 


Ismét meghosszabbították az orosz-szerb gázmegállapodást

Oroszország három hónappal meghosszabbította a Szerbiával kötött gázmegállapodást, és várhatóan hamarosan az év végéig is kiterjesztik annak hatályát - közölte Dusan Bajatovic, a Szerbiai Gázszolgáltató (Srbijagas) vezérigazgatója szerdán a szerbiai parlament ülésén, a Srbijagasnak adott állami garanciákat ért ellenzéki bírálatokra reagálva.
2026. 06. 25. 05:30
Megosztás:

ING: egynyári románc vagy tartós elköteleződés lesz a gazdasági lendület?

Az új politikai ciklus jelentős gazdasági fordulatot hozhat Magyarország számára, azonban a kormányváltás önmagában nem oldja meg a magyar gazdaság strukturális problémáit – hangsúlyozta az ING Bank elemzői sajtótájékoztatóján Virovácz Péter vezető elemző. A szakember szerint miközben a javuló bizalom, az uniós források érkezése és az ipari beruházások új növekedési pályára állíthatják a gazdaságot, továbbra is komoly kihívást jelent az infláció, a munkaerőhiány, az energiaellátási bizonytalanság és az euróbevezetés feltételeinek teljesítése.
2026. 06. 25. 05:00
Megosztás:

A budai panel már lassabban kel el, mint a vidéki – de van mód a gyorsabb eladásra

Az eladók egyik legfontosabb kérdése, hogy mennyi idő alatt találnak vevőt – és erre jelenleg nincs egységes válasz, mert az értékesítési idő régiónként és ingatlantípusonként jelentősen eltér. Sőt, a Duna House elemzése alapján néhány szegmensben alapvetően megváltozott a megszokott sorrend. A legbeszédesebb fordulat a fővárosi panelpiacon zajlik: a budai panellakások eladása az elmúlt egy évben érzékelhetően lelassult, és ezek a lakások már lassabban kelnek el, mint a hasonló vidéki ingatlanok.
2026. 06. 25. 04:30
Megosztás:

Ismét megerősítette az AutoWallis hitelminősítését a Scope Ratings

Idén is elvégezte a Scope Ratings az AutoWallis Nyrt. hitelminősítésének felülvizsgálatát, mely alapján a független intézet a magyar tőzsde autós vállalatának és adósságának besorolásán nem változtatott, azt stabil kilátások mellett erősítette meg.
2026. 06. 25. 04:00
Megosztás:

Lezárult egy több mint 1,6 milliárd forintos fejlesztési program a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetemen

Lezárult a Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem (BGE) eddigi legnagyobb összegű uniós vissza nem térítendő támogatásból megvalósult fejlesztési programja 1,603 milliárd forint támogatásból. A fejlesztések az oktatási infrastruktúrát, a digitális tananyagokat, a hallgatói készségfejlesztést, a nemzetközi lehetőségeket és az egyetemi szolgáltatásokat is érintették - közölte az egyetem az MTI-vel szerdán.
2026. 06. 25. 03:30
Megosztás:

Nőhet a hírek iránti közbizalom, javulhat az újságírók megbecsültsége

A független online sajtó erősödésére számít és a NER-közeliek puszta túlélését is bravúrnak tartaná az iparági konszenzus egy most publikált, átfogó felmérés alapján. A hazánk meghatározó médiumainál dolgozó szakemberek megkérdezésén alapuló jelentés szerint a Facebook rovására nőhet az AI által generált hírösszefoglalók szerepe, de javulhat az újságírók társadalmi megbecsültsége is, az eddig óvatos hirdetők pedig visszatérhetnek a korábban kormánykritikusként számontartott felületekhez.
2026. 06. 25. 03:00
Megosztás:

Az oktatási bizottság támogatta a teljesítményértékelési rendszer felfüggesztését

Az Országgyűlés oktatási bizottsága szerdai ülésén támogatta azt a törvényjavaslatot, amely azt tartalmazza, hogy ebben a tanévben nem folytatják le a pedagógusok teljesítményének értékelését. Müller Anna, a bizottság tiszás elnöke kiemelte: a jelenlegi rendszer nem alkalmas valós teljesítmény mérésére.
2026. 06. 25. 02:30
Megosztás:

Szigorúbb jogszabály! A Nők40 nyugdíjat sokan elveszítik így

Fontos módosítások lépnek életbe a Nők 40 nyugdíjprogramban: 2026-tól az egyik legismertebb, korhatár előtti nyugdíjazási lehetőséget már nem minden érintett nő veheti igénybe.
2026. 06. 25. 02:00
Megosztás:

Harminc év alatt alapjaiban változott meg az európai közúti fuvarozás: több kamion, nagyobb nyomás a résztvevőkön, új kihívások

Az európai közúti fuvarozás és logisztika az elmúlt három évtizedben alapvető átalakuláson ment keresztül. Folyamatosan nő a tehergépjárművek száma és a szállított árumennyiség, miközben a közúti árufuvarozás ma már az európai GDP akár 5 százalékát is adja. Európa útjaira jóval nagyobb terhelés nehezedik, mint harminc évvel ezelőtt: egyre több jármű közlekedik, nő a forgalomsűrűség és a szállított áruk volumene is. Az Európai Unió útjain összesen több mint 36 millió teherautó és haszongépjármű közlekedik. Ebben a dinamikusan változó környezetben működik immár harminc éve az Eurowag, amely a hatékonyság, a digitalizáció és a fenntarthatóság iránti növekvő igények kezelésében támogatja a fuvarozó vállalatokat.
2026. 06. 25. 01:30
Megosztás:

Búcsút inthetünk a jelenlegi Otthon Start Hitelnek?

Nagy port kavart a napokban a kormány által bejelentett, Széchenyi Kártya Program likviditási elemére vonatkozó szigorítás. Azon érvelés nyomán, miszerint a konstrukció felhasználási módja eltávolodott az eredeti céljától, felveti ezt a kérdést egyéb támogatási konstrukciók esetében is, mint például az Otthon Start Program.
2026. 06. 25. 01:00
Megosztás:

Nagy-Britanniában is megdőlt a júniusi hőségrekord

Megdőlt szerdán a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában.
2026. 06. 25. 00:30
Megosztás:

Méret alapján adóztatnák az autókat

Méret alapján is adóztatni kell az autókat, mert egy nemzetközi felmérés szerint az egyre nagyobb gépjárművek miatt jelentősen csökkenhet a parkolóhelyek száma az európai nagyvárosokban - közölte a Levegő Munkacsoport szerdán az MTI-vel.
2026. 06. 24. 23:30
Megosztás:

Japánban is elérhetővé vált a Ripple RLUSD stabilcoinja

Újabb fontos piacra lépett be a Ripple amerikai dollárhoz kötött stabilcoinja, az RLUSD. A japán megjelenés azért különösen jelentős, mert az ország Ázsia egyik legszigorúbban szabályozott digitáliseszköz-piacával rendelkezik. A bevezetés erősítheti az RLUSD hitelességét, és új lehetőségeket teremthet a japán kereskedők, intézmények és határokon átnyúló fizetési szolgáltatók számára.
2026. 06. 24. 23:00
Megosztás:

Spanyolországban megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord

Spanyolországban megdőlt a júniusi átlaghőmérsékleti rekord a hét első két napján - közölte szerdán a spanyol meteorológiai szolgálat (Aemet).
2026. 06. 24. 22:30
Megosztás:

Felfüggeszti a Kormányhivatal a debreceni Semcorp tevékenységét

Felfüggeszti a Hajdú- Bihar Vármegyei Kormányhivatal környezetvédelmi hatósága, a lítiumion-akkumulátor-elválasztófilmet gyártó kínai vállalat, a Semcorp tevékenységét környezetszennyezés miatt - tudatta szerdán az MTI-vel a hivatal.
2026. 06. 24. 22:00
Megosztás:

2026-ban 30 százalékkal bővülhet az új lakások száma

Idén az év egészében az új lakások száma 30 százalékkal 15 700-ra nőhet - mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) elnökségi ülésén szerdán Budapesten.
2026. 06. 24. 21:30
Megosztás:

Minden harmadik magyar már befektet, de a pénzügyi magabiztosság továbbra is törékeny

Az XTB befektetési alkalmazás magyar felnőttek körében végzett új felmérése ellentmondásos képet mutat a hazai pénzügyi hozzáállásról: miközben a magyarok közel harmada, 32%-a már rendelkezik valamilyen befektetéssel, sokan továbbra is bizonytalanul tekintenek hosszú távú pénzügyi jövőjükre.
2026. 06. 24. 21:00
Megosztás:

Kicsit gyengült a forint szerdán

Gyengült kissé szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 06. 24. 20:30
Megosztás:

A saját honlap valódi értéke a modern piacon

A mai üzleti világban egy vállalkozás sikere és megítélése szorosan összefügg azzal, hogy milyen digitális lábnyomot hagy maga után. Sokan még mindig csupán egy kötelezően letudandó feladatként tekintenek a saját weboldalra, pedig egy igényes honlap ennél jóval többet jelent. Valójában ezt nevezetjük a cég első számú digitális névjegykártyájának, amely szünet nélkül, a nap huszonnégy órájában dolgozik a bizalomépítésen és az ügyfélszerzésen. A jól strukturált és vizuálisan is vonzó felületek azonnal professzionális hatást keltenek, és ezáltal képesek megerősíteni a vállalkozás piaci pozícióját.
2026. 06. 24. 20:00
Megosztás:

Mekkora TV-t vegyek meccsnézéshez?

A labdarúgó-világbajnokság igazi közösségi élmény, de a nappalid csak akkor válik valódi lelátóvá, ha a képernyőd is felnő a feladathoz. Ahhoz, hogy a gólöröm és a taktikai harc minden pillanatát tökéletesen át tudd élni, egy átlagos kijelző édeskevés lesz. A labda íve, a fűszálak textúrája és a játékosok minden rezdülése akkor kel életre, ha a tévé mérete és a technológia is a legmagasabb szintet hozza.
2026. 06. 24. 19:30
Megosztás: