Tízmilliárdos lépésekkel haladnak az ATM-ezők
Évekkel ezelőtt újdonság volt, hogy az ATM-ek nem csak “kifelé”, hanem “befelé” is működnek. Az akkor új ATM-eket ugyanis készpénzbefizetésére is alkalmassá tette a társaság. A lépés bevált, ugyanis komoly növekedés látható az elmúlt éveket nézve - közölte a K&H.
Milliárdok, százezrek
Az idei év első négy hónapjában az országszerte elérhető 477 darab ATM-be összesen több mint 64 milliárd forintot fizettek be. Ez az egy évvel korábbi 54 milliárd forintos szinthez képest 18 százalékos növekedésnek felel meg. 2020 azonos időszakában 44 milliárdos összegről volt szó, 2019-ben pedig kevesebb mint 34 milliárdról, azaz három év alatt lényegében megduplázódott a négy hónap alatt befizetett összeg, egyben évente 10 milliárdokkal léptek feljebb az ATM-ek.
A teljes összeg növekedésével párhuzamosan a tranzakciók átlagértéke is emelkedett. 2019 első négy hónapjában 116 ezer forintra, 2020-ban 128 ezerre, majd 2021-ben 145 ezerre rúgott az átlag, idén pedig már több mint 158 ezer forint jutott egy automatás befizetésre a K&H-nál.
Segíti a készpénz elleni harcot
“Érthető, hogy tempós növekedés látható az ATM-es befizetéseknél: a készpénzbefizetés ugyanis az egyik legegyszerűbb banki ügylet, az automaták mindig elérhetőek, így nem kell a bankfiókok utódjának tekinthető ügyfélpontokat személyesen felkeresni emiatt. Így mindenkinek több ideje marad” – mondta Árva András, a K&H lakossági szegmensért felelős marketingvezetője.
A K&H szakértői szerint az ATM-es készpénzbefizetések felfutása áttételesen hozzájárul a készpénzhasználat visszaszorításához, ez pedig azért is kedvező, mert a készpénzállomány fenntartása jelentős kiadást jelent nemzetgazdasági szinten.