Több mint két éve nem teljesített olyan gyengén az euróövezeti feldolgozóipar, mint most szeptemberben
Az euróövezeti feldolgozóipari BMI 48,4 pontra csökkent szeptemberben az előzetes 48,5 pontról az augusztusi 49,6 pont után. A BMI 50 pont alatti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének csökkenését, 50 pont feletti értéke pedig növekedését jelzi. Mind a termelés, mind az új megrendelések terén további visszaesés következett be, ami egyes esetekben a magas energiaárakkal függött össze, miközben számos vállalat az alacsonyabb megrendelésállományhoz igazodva lefelé módosította a termelési tervét.
Az euróövezeti árucikkek iránti globális kereslet meredeken csökkent, mivel a magas infláció és a gazdasági bizonytalanság a gazdaságkutatók felmérései szerint visszavetette a vásárlói kedvet. A beszerzési költségek és az inflációs nyomás felgyorsult az emelkedő energiaárak miatt, az anyaghiányból eredő akadályok viszont a legfrissebb felmérések szerint valamelyest enyhültek. Eközben az üzleti hangulat 2020 májusa óta a legalacsonyabb szintre esett, ami arra késztette a cégeket, hogy a nehezebb körülményekre számítva tovább csökkentsék saját beszerzéseiket is.
"A recesszióban lévő feldolgozóipar és a fokozódó inflációs nyomás kombinációja tovább növeli az euróövezeti gazdaság kilátásaival kapcsolatos aggodalmakat" - foglalta össze a felmérés megállapításait Chris Williamson, az S&P Global Market Intelligence vezető közgazdásza. Rámutatott, hogy a pandémia-korlátozások kezdetén tapasztaltak kivételével az euróövezeti feldolgozóipari még soha nem mutatott ilyen gyenge teljesítményt a 2009-es globális pénzügyi válság óta.