Törvényi rendelet! Ki kapja a nyugdíjat, ha meghal a nyugdíjas?

A nyugdíjellátások utalása havi rendszerességgel, az adott hónapban (tárgyhónapban) történik. A kifizetések kizárólag a magyar hivatalos fizetőeszközben, azaz forintban történhetnek. A nyugdíjas rendelkezésének megfelelően a nyugellátás kézbesítése történhet postai úton, készpénzes formában vagy bankszámlára történő átutalással.
A nyugdíjat minden hónapban, forintban kell folyósítani, kezdve attól a naptól, amelytől azt megállapították, egészen a jogosultság megszűnésének (megszüntetésének) napjáig. Ha más jogszabály nem rendelkezik eltérően, legkésőbb a jogosult halálának hónapját magában foglaló naptári hónap utolsó napjáig folyósítható.
Meddig jár a nyugdíj, és mi történik a jogosult halála után?
A folyósítás kezdő időpontját a nyugdíjmegállapító határozat rögzíti, a befejezés pedig a jogosultság megszűnésének vagy megszüntetésének napja, legkésőbb a nyugdíjas halála hónapjának végéig történik meg. A saját jogú és hozzátartozói nyugellátásokat a nyugdíjfolyósítási törzsszám alapján kezelik.
A törzsszámról szóló igazolást a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága küldi meg a jogosultnak a folyósítás megkezdésekor.
Mi a teendő a nyugdíjas halála esetén?
A nyugellátásban részesülő személy halálát, illetve annak időpontját tizenöt napon belül köteles bejelenteni a nyugdíjfolyósító szervnek az, aki vele közös háztartásban élt, az alábbi sorrendben:
- házastárs,
- gyermek,
- unoka,
- szülő,
- nagyszülő,
- testvér.
Amennyiben ilyen hozzátartozó nincs, a bejelentési kötelezettség az örököst vagy más, a nyugellátás felvételére jogosult személyt terheli.
Aki a jogosult halála után jogtalanul veszi fel a kiutalt nyugdíjat, annak vissza kell fizetnie azt.
A halál hónapja végéig járó, de fel nem vett nyugellátás szintén a fenti sorrend szerint jogosult hozzátartozókat illeti meg. A felvételre egy éven belül van lehetőség: ha az örökös a jogosult, akkor a hagyatéki végzés jogerőre emelkedésétől számított egy éven belül kell igényelni az összeget.
Mikor és hogyan kell változást bejelenteni?
Ha a nyugellátás folyósításával összefüggő adatokban változás történik, azt a nyugdíjasnak tizenöt napon belül kell jeleznie a nyugdíjfolyósító szerv felé.
A bejelentésnek tartalmaznia kell a folyósítási törzsszámot. A folyósítás során a korábban megadott adatok módosíthatók, így például:
- a készpénzes kifizetés bankszámlára történő utalásra változtatható, vagy fordítva,
- ideiglenes címváltoztatás is kérhető (például hosszabb távú más címen tartózkodás esetén).
Ilyen esetekben – például nyaraló címére történő kifizetésnél – célszerű időben jelezni a módosítási kérelmet, hogy a kívánt időpontra megtörténjen az átállítás.