Micsoda?! A nyugdíjasnak kell bizonyítania, hogy él! Ha nem bizonyítja, nem kap nyugdíjat!
Valószínűtlen helyzet, mégis igaz
Sokan gondolhatják, hogy hasonló abszurd helyzetek csak Kelet-Európában fordulnak elő, azonban a brit nyugdíjfolyósító is bebizonyította, hogy ez máshol is megtörténhet. Ők mindenáron el akarják kerülni, hogy olyanoknak fizessenek, akik már nem élnek.
Felmerült a kérdés: vajon kinek kell igazolnia, hogy egy nyugdíjas életben van? A folyósítónak vagy magának a nyugdíjasnak?
Barbara Reynolds, aki a kanadai Thunder Bay-ben született, két évtizeden át az Egyesült Királyságban élt és dolgozott, miközben rendesen fizette a nyugdíjjárulékokat a brit államkasszába. Később visszatért hideg szülőföldjére, és még egy összeggel kiegészítette korábbi befizetéseit.
Jogosan gondolhatta, hogy jogosult lesz havi nyugdíjra a brit nyugdíjfolyósítótól. Majdnem igaza is lett – derül ki a kanadai CBC cikkéből.
Augusztusban ugyanis váratlan és kellemetlen meglepetés érte: egyik napról a másikra felfüggesztették brit nyugdíjának folyósítását. Az indoklás, amelyet a hivataltól kapott, meglehetősen furcsa volt: nem igazolta hitelt érdemlően, hogy életben van.
Micsoda? A nyugdíjasnak kell bizonyítania, hogy él?
Aki nem él, az valóban nem jogosult…
Reynolds elmondta a CBC riporterének, hogy megdöbbent, amikor elolvasta a brit Department of Works and Pensions (DWP) levelét. Eszerint mivel a hivatal nem kapta vissza az életben léti igazolást, felfüggesztették a nyugdíj folyósítását. A dokumentumot állítólag már márciusban postázták, de Reynolds szerint nem érkezett meg.
Az idős nő hirtelen nem tudta, mihez kezdjen, mivel magas bérleti díjat kell fizetnie halifaxi lakására, és bár van némi megtakarítása, gyorsan az utcára kerülhetett volna, ha a nyugdíját nem kapja meg.
Amikor az ügy kirobbant, a DWP először a kanadai postát hibáztatta, de az ottani brit nyugdíjasok érdekvédelmi szervezete arról számolt be, hogy több ezer tagjuk járt hasonlóan, miután a DWP nem kapott visszaigazolást az életben létről. Ennyi levelet egyetlen feladótól aligha veszíthetett el a posta.
Szerencsés befejezés…
Szerencsére a történet nem végződött tragédiával. Reynolds számos levelet váltott a DWP-vel, és telefonon is igyekezett bizonyítani, hogy él, végül a hivatal elismerte ezt a tényt, és visszaállította nyugdíjának folyósítását.
Mások határidő-hosszabbítást kaptak az életben létük igazolására, míg néhányuk továbbra is halottnak minősül a hivatal szerint, és nem kap nyugdíjat. Talán komolyan vették az egyik levélen szereplő szöveget, amely szerint "nincs helye fellebbezésnek" a DWP nyugdíjmegvonó döntése ellen.
Az érintetteknek időben kellett volna eldönteniük, hogy életben vannak-e vagy sem.