Tovább repülnek az árak: már 8,3% az infláció Magyarországon
Míg a szeszes italok, a dohányáruk és a tartós fogyasztási cikkek az átlagos inflációs érték környékén emelkedtek, addig az élelmiszerárak e fölött, 11,3 százalékkal. Az üzemanyagok és egyéb cikkek is hasonló mértékben lettek drágábbak. A maginfláció pedig meghaladta az inflációs növekedést mind havi, mind éves alapon, hiszen már 8,4 százaléknál járunk, ami igazán aggasztó.
De nem csak mi vagyunk így vele. Egyesek már az USA-ban is 10 százalék fölötti inflációt prognosztizálnak, miközben a lengyel jegybank az idei évre vonatkozó átlagos inflációs előrejelzését 10,8 százalékra emelte a még novemberben prognosztizált 5,2 százalékról. Igaz, ott már januárban 9,2 százalék volt az év per év inflációs adat. Ehhez képest „le vannak maradva” a kamatemeléssel, hiszen a tegnapi 75 bázisponttal is csak 3,5 százalék lett náluk az alapkamat.
Az is sokkoló, hogy 2023-ra is 9 százalékos áremelkedést várnak, ami csak 2024-ben csökkenne 4,3 százalékra. Nem lepődnénk meg, ha a következő inflációs jelentésben az MNB is megemelné várakozásait.
Apropó MNB! A tegnapi tájékoztatóban az azért megnyugtató volt, hogy a gyengülő forint elsősorban szimpla spekulációs nyomásnak tudható be, amit nem érdemes a forint elleni támadásnak beállítani, mert nagy valószínűséggel „természetes” folyamatok voltak mögötte.
Az állampapír állományokban nem látszik kiáramlás, és a magas frekvenciás adatok azt sugallják, hogy az év első hónapjaiban a GDP erőteljesen bővült. Persze ebben a háború negatív hatása még nem igazán jelenik meg.