Továbbra is stabil a Bosch magyarországi teljesítménye

A magyarországi Bosch csoport teljes árbevétele 2058 milliárd forint, a magyar piacon elért forgalma 313 milliárd forint volt 2024-ben. A vállalatcsoport 135 milliárd forintot fordított kutatás-fejlesztésre az országban, és ugyanennyit költött beruházásokra is. Kiemelt fókuszban a mesterséges intelligencia. Szoftverfejlesztő céggel bővült a hazai cégcsoport.

Továbbra is stabil a Bosch magyarországi teljesítménye

A Bosch, a technológiák és szolgáltatások nemzetközi szállítója, 2024-ben 2058 milliárd forintos árbevételt ért el Magyarországon, beleértve a nem konszolidált vállalatok árbevételét és a saját vállalatok közötti kereskedelmet is. A vállalatcsoport továbbra is elkötelezett a jövőbe mutató technológiák, a mesterséges intelligencia, valamint a fenntartható megoldások mellett, még a globálisan változékony gazdasági környezetben is. A 2024-re jellemző kihívások – mint az energia- és nyersanyagárak emelkedése, valamint az autóipari szektor átalakulása – érezhető hatással voltak az iparágra. Ezek ellenére a Bosch magyarországi leányvállalatai, köszönhetően a stratégiai beruházásoknak és a munkavállalók példaértékű elkötelezettségének, 2024-ben is stabilan működtek. A vállalatcsoport 313 milliárd forintos magyar piacon elért forgalma – a csoporton kívüli értékesítésből származó árbevétele – is a változó keresleti környezet tükrében alakult, teljes árbevétele 7 százalékkal mérséklődött az előző évi eredményekhez képest.

A Bosch 2024-ben 135 milliárd forintot fordított kutatás-fejlesztésre Magyarországon, fenntartva a technológiai innováció iránti elkötelezettségét; a beruházási volumen pedig a legkorszerűbb gyártási megoldások bevezetését támogatta az országban. 2024. december 31-én a Bosch csoport 17 400 munkavállalót foglalkoztatott Magyarországon, közülük 3800-an kizárólag K+F területeken dolgoznak.

„2024-ben rendkívül összetett gazdasági környezetben kellett helytállnunk, amelyben az energia- és anyagárak emelkedése, a globális autóipar és a világgazdaság stagnálása egyaránt kihívás elé állította a Bosch csoportot. A növekvő kereskedelmi korlátozások és bizonytalanságok ellenére munkavállalóink kiemelkedő teljesítményének köszönhetően a magyarországi Bosch csoport megőrizte stabil működését. Köszönöm kollégáink elhivatottságát és rugalmasságát, hiszen még az automatizálás korában is az emberi tudás, kreativitás és csapatmunka a fejlődésünk motorja” – mondta Szászi István, a Bosch csoport vezetője Magyarországon és az Adria régióban. A mesterséges intelligencia (MI) alapú technológiák és a digitalizáció még inkább előtérbe helyezi az alkotó, stratégiai gondolkodást igénylő feladatokat. A Bosch munkavállalók képzése és szakmai fejlődése továbbra is stratégiai fontosságú. Nem véletlen, hogy a vállalatcsoportot 2024-ben is Magyarország egyik legvágyottabb munkahelyének választották – a PWC 2024 Legvonzóbb munkahelye díj „Gyártó” kategóriájában az első helyen végzett.

Mesterséges intelligencia: a jövő kulcsa

A mesterséges intelligencia adta lehetőségek kiaknázása 2024-ben is a Bosch stratégiájának fókuszában állt. A globális Bosch Tech Compass felmérés eredménye szerint a technológiai fejlődés és az MI alkalmazása nemcsak a gyártási folyamatok hatékonyságát növeli, hanem kulcsfontosságú a társadalmi és gazdasági kihívások megoldásához is. 2024-ben a Bosch és a Richter Ipari Innovációs Díjat alapított, amely a felsőoktatási hallgatókat ösztönzi az MI-alapú megoldások kidolgozására az egészségügy és a mobilitás területén. Az MI szerepe a Bosch magyarországi telephelyein is egyre hangsúlyosabb: a gyártási folyamatok optimalizálásától a fenntarthatósági célok eléréséig terjedő alkalmazások bizonyítják a technológia sokoldalúságát.

Stabilitás és előrelépés 2024-ben

A Bosch Budapest Innovációs Kampusz továbbra is a kutatás-fejlesztés és az adminisztratív funkciók bázisa. Az autóipari trendekhez igazodva az innováció és az oktatás volt a fő irány 2024-ben is, a hangsúly továbbra is az MI-alapú fejlesztéseken és a jövőorientált technológiákon volt. Mindezek mellett a magyarországi Bosch csoport a fenntarthatóságra és a zöld technológiákra fókuszálva készül a jövő kihívásaira. A Bosch Magyarországon teljes egészében zöld energiát használ minden telephelyén, igazodva a vállalat fenntarthatósági stratégiájához.

A Robert Bosch Elektronika Kft. 2024-ben bővítette az elektromos hajtástechnikai alkalmazásokhoz szükséges inverterek, teljesítménymodulok és töltőátalakítók gyártását, amelyek kulcsfontosságúak a hálózatról tölthető hibrid és tisztán elektromos járművek piacán. A hatvani gyárban olyan digitális megoldást fejlesztettek, amely lehetővé teszi a gyártási folyamatok, az állásidők, a ciklusidők és a készletek valós idejű, automatizált nyomon követését. Ezt az alkalmazást a Bosch csoport más gyáraiban is alkalmazzák majd, további optimalizálási lehetőségeket teremtve. A fenntarthatóság jegyében egy napelempark létesítését is megkezdték, amely zöldárammal látja el az üzemet, csökkentve ezzel a hálózati energiafüggőséget.

2024 decemberében átadták a maklári Robert Bosch Automotive Steering Kft. multifunkcionális csarnokát. Az új csarnokban egy helyre összpontosítják a személyautókba és a haszongépjárművekbe szánt kormányrendszerek logisztikai folyamatait, az alkatrészek tárolását és kiszerelését, a csomagolóanyagok tárolását és mosását, valamint a logisztikát kiszolgáló további tevékenységeket, valamint a minőségbiztosítási tevékenységeket is. A digitális elrendezés- és anyagáram-szimulációs technológia optimalizálja a teljes raktározási folyamatot. A fenntarthatóság jegyében a maklári gyár számos programot szervezett, 2024-ben 963 MWh energiát, 265 m³ vizet és 197 tonna hulladékot takarítottak meg.

A miskolci Robert Bosch Energy and Body Systems Kft.-nél nagy kereslet mutatkozott a motorhűtő ventilátor motorok új generációja iránt, a vállalat emellett megkezdte a mágnesszelepek sorozatgyártását, melyek a járművek hőkezelési rendszereiben játszanak fontos szerepet. Az MI-alapú gyártási megoldások, ilyen például az eBike-meghajtás gyártósorok hibaelemzése, jelentős előrelépést hoztak. A telephely az oktatás terén is aktív volt: képzést indított a generatív MI mindennapi használatára. Az elektromos kéziszerszámokat gyártó miskolci Robert Bosch Power Tool Kft.-vel, valamint az ipari és mobil alkalmazások automatizálásával foglalkozó budapesti Bosch Rexroth Kft.-vel közösen megújította a Miskolci Egyetem Bosch Tanszékét. Felújították a tanszék termeit és környezetét, valamint modernizálták az eszközparkot, ezenfelül az aktuális ipari elvárásokhoz igazították az idén 20 éves működését ünneplő tanszék tananyagait.

Az év kiemelkedő eseménye a kéziszerszámokat gyártó Robert Bosch Power Tool Kft. magas digitalizáltságú logisztikai és disztribúciós központjának átadása volt. A növekvő raktározási és disztribúciós igények világszintű kiszolgálására olyan korszerű raktári struktúrát alakítottak ki, amelyben számos digitális megoldást is alkalmaztak. Ezenfelül a Bosch szélesebb körű fenntarthatósági célkitűzéseivel összhangban az energiahatékonyság, a hulladékgazdálkodás és a zöld logisztika szintén prioritást kapott. A vállalat üzleti tevékenységét tekintve tavaly az azt megelőző évek intenzív növekedése után a stabilitás megőrzése, a versenyképesség javítása, valamint a hatékonyság és termelékenység növelése állt a középpontban.

A Bosch kibővítette jelenlétét Magyarországon

A magyarországi Bosch csoporthoz csatlakozott kilencedik vállalatként a svájci központtal rendelkező Elpro Systems Kft. Az ELPRO globális megoldásszolgáltató az innovatív környezeti monitoring területén a gyógyszeripar, élettudományok, biotechnológia és egészségügy iparágaiban. A vállalat magyarországi irodája a szoftverfejlesztésre összpontosít, 16 munkavállalóval járul hozzá a monitoring technológiák folyamatos fejlődéséhez.

Bosch csoport: kilátások és stratégiai irányok 2025-re

A Bosch csoport folytatja ambiciózus 2030-as stratégiáját pozíciójának megerősítésére. Bár a piaci környezet tavaly jelentősen hátráltatta a növekedést, 2024-ben a technológiák és szolgáltatások szállítója 90,3 milliárd eurós árbevételt ért el, ami 1,4 százalékkal – árfolyamhatások nélkül 0,5 százalékkal – marad el az azt megelőző év eredményeitől. Az árbevétel-arányos üzemi eredmény 3,5 százalék volt. „A 2024-es üzleti évben jelentős fejlődést értünk el a költségek, a struktúrák és a portfólió tekintetében” – mondta Stefan Hartung, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának elnöke. 2 és 3 százalék közötti normál inflációs rátával a Bosch átlagosan 6 és 8 százalék közötti éves növekedés elérését tervezi 2030-ig. A Bosch 2025 első negyedévében 4 százalékkal növelte éves szinten az árbevételét. A Bosch csoport továbbra is 7 százalékos árbevétel-arányos eredményt céloz meg 2026-ra, ami nagy kihívást jelentő feladatnak tűnik a jelenlegi kihívások tükrében. Ahhoz, hogy a változó piacok és technológiák közepette is sikeres maradjon, a Bosch továbbra is költségei csökkentésére, a szerkezetátalakításra, és a nyereséges üzleti területekre összpontosít. „Globális technológiai vezetőként kihasználjuk erősségeink adta lehetőségeinket, mint például magas szintű innovációs erőnket” – magyarázta Hartung.

A Bosch a startupokkal való együttműködését is a növekedés egyik fő ösztönzőjének tekinti. Európa egyik legnagyobb vállalati kockázatitőke-befektetőjeként a Bosch csoport új kockázatitőke-alapot jelentett be: mintegy 250 millió eurót biztosít a Bosch Ventures leányvállalat. A mobilitás üzleti szektorban a Bosch arra számít, hogy az elektromobilitás, a hidrogén és a szoftveresen definiált járművek fejlesztése jelentős növekedés-ösztönzést jelentenek majd. A fogyasztási cikkek üzleti területen pedig Bosch arra, hogy a vevői igények jelentős növekedési lehetőségeket teremtenek. Az elektromos kéziszerszámok terén a hangsúly a vezeték nélküli eszközök választékának bővítésén van; emellett a BSH Hausgeräte idén vezet be egy hűtő-fagyasztót, amely az első Matter-szabványnak megfelelő háztartási gép lesz a piacon.

Az ipari technika üzleti szektorban a Bosch a megrendelések stabilizálódására számít, és továbbra is az a célja, hogy a következő évtized elejére csak a szoftverek és a szoftveralapú szolgáltatások terén, mint például a Hydraulic Hub (Hidraulikus központ), körülbelül 1 milliárd eurós árbevételt érjen el. Ezenkívül a jövőben további fókuszterületté válik a gyárautomatizálás olyan növekedési területeken, mint az akkumulátorok, a félvezetők és a fogyasztási cikkek gyártása. Az energia- és épülettechnika szektorban a Bosch számításai szerint a Johnson Controls és a Hitachi fűtési, szellőzési és légkondicionáló (HVAC) üzletágának tervezett akvizíciója jelentős növekedést eredményez. A kihívások ellenére a klímavédelmi fellépés továbbra is kulcsfontosságú a Bosch számára. A cégcsoport új, 3. hatókörű célja (Scope 3.), hogy még tovább csökkentsék a Bosch közvetlen befolyásán kívül eső, például a termékek használatából eredő szén-dioxid-kibocsátását 2030-ra. Növekedési céljaitól függetlenül a Bosch a 2018-as szinthez képest meg szeretné duplázni a vonatkozó CO2 csökkentési célkitűzését, 15-ről 30 százalékra. „A klímaváltozás nem fog eltűnni csak azért, mert a világgazdaságnak jelenleg más kihívásokkal kell megküzdenie” – mutatott rá Hartung. „A fenntarthatóság továbbra is prioritás a Bosch számára.”

Szárnyalnak a lakásárak: nagy átrendeződéseket látunk

Kétszer annyi ingatlanérdeklődés volt 2025 harmadik negyedévében, mint az egy évvel ezelőtti hasonló időszakban, ám az idei év második negyedévével összevetve is közel 40 százalékos volt az emelkedés - derül ki a zenga.hu teljes aktív hirdetésállományának adataiból. Az élénkülő kereslet pedig az árakban is meglátszott, a július és szeptember közötti időszakban tovább gyorsult az éves árnövekedés mértéke, ami a települések ár szerinti sorrendjében is hozott változásokat.
2025. 10. 04. 04:00
Megosztás:

A digitális térben előforduló veszélyekre hívja fel a fiatalok figyelmét a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal az elmúlt időszakban egyre nagyobb figyelmet fordít arra, hogy felhívja a fiatal korosztály figyelmét a digitális térben előforduló veszélyekre - közölte a hatóság pénteken az MTI-vel.
2025. 10. 04. 03:00
Megosztás:

Ha Ön 1949-1975 közötti születésű, akkor van oka a félelemre

Az 1949 és 1975 között világra jött nemzedéket gyakran a baby boom korszakhoz, illetve annak későbbi hullámához sorolják. Ez a generáció életútja során jelentős társadalmi és gazdasági változások tanúja volt, most pedig újabb kihívások elé kerül, miközben fokozatosan belép az időskorba. Az alábbiakban bemutatjuk azokat a legfontosabb kockázatokat, amelyek különösen jellemzőek erre a korosztályra.
2025. 10. 04. 02:00
Megosztás:

Itt az időpont! Magyarország így vezeti be az eurót

Magyarország 2004-es EU-csatlakozásával vállalta az euró bevezetését, de 2025. október 3-án még nincs hivatalos céldátum, és a forint nem tagja az ERM II-nek (az euró előszobájának). A 2024–2025-ös konvergenciaértékelések alapján több maastrichti kritérium sem teljesül tartósan (infláció, kamat, költségvetési egyenleg), valamint jogszabályi összeegyeztethetetlenségek is fennállnak.
2025. 10. 04. 01:00
Megosztás:

Felmondani csak az öregek szoktak

Forradalmi szemléletváltást sürget a generációk kezelésében a Magyarország egyik vezető HR-szolgáltatója, a WHC Csoport.
2025. 10. 04. 00:01
Megosztás:

Letette az uralkodói esküt az új luxemburgi nagyherceg

Henrik luxemburgi nagyherceg 25 év uralkodás után lemondott trónjáról, és átadta a nagyhercegi címet fiának, Vilmosnak, aki hivatalosan is letette az uralkodói esküt a luxembourgi parlament előtt - tájékoztatott a Luxembourg Times című, angol nyelvű luxemburgi hírportál pénteken.
2025. 10. 03. 23:00
Megosztás:

Deloitte: 26 kiemelkedő magyar vállalatot díjaztak

A Deloitte Private Best Managed Companies üzleti mentorprogramja 2022-ben indult Magyarországon azzal a céllal, hogy szakmai támogatást adjon a hazai magántulajdonú cégeknek, és elismerje a kiemelkedő teljesítményt; a független zsűri idei döntése alapján 26 társaság nyerte el a Kiválóan Vezetett Vállalatok minősítést - közölte a tanácsadó vállalat pénteken az MTI-vel.
2025. 10. 03. 22:00
Megosztás:

Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkentek a termelői árak

Az euróövezetben és az Európai Unióban havi és éves szinten is csökkentek az ipari termelői árak augusztusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
2025. 10. 03. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint pénteken

Erősödött a forint pénteken a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon. A forint a hetet is nyereséggel fejezte be.
2025. 10. 03. 20:00
Megosztás:

Közösen fejleszti Magyarország és Románia a Berettyó és a Sebes-Körös vízgazdálkodását

Magyarország és Románia uniós forrásból közösen fejleszti a Berettyó és a Sebes-Körös vízgazdálkodását, így javítva a vízhiányos területek vízháztartását - közölte a programban részt vevő Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kövizig) pénteken az MTI-vel.
2025. 10. 03. 19:30
Megosztás:

Felülteljesítő volt a BUX az európai piacokhoz képest

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 812,54 pontos, 0,82 százalékos emelkedéssel, 100 462,96 ponton zárt pénteken.
2025. 10. 03. 19:00
Megosztás:

2 milliárdos állami támogatás a víziszárnyas-tartóknak a madárinfluenza ellen

Már 2,038 milliárd forint állami támogatást folyósított a Magyar Államkincstár a víziszárnyas-ágazat szereplőinek a madárinfluenza elleni védekezés segítése érdekében. A kormány támogatásának köszönhetően az idén júliusban beadott kérelmek alapján első körben 105 érintett baromfitartó juthat forráshoz. Jelentős az érdeklődés a kompenzáció iránt, amelyet minden érintett novemberre kézhez kap - tájékoztatta Nagy István agrárminiszter az MTI-t az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleményében.
2025. 10. 03. 18:30
Megosztás:

Fél Oroszországot már hó borítja

Oroszország területének mintegy ötven százalékát már hó borítja - közölte Roman Vilfand, Oroszország Hidrometeorológiai Központjának tudományos vezetője pénteken az Interfax hírügynökséggel.
2025. 10. 03. 18:00
Megosztás:

Szeptemberben is kedvezőbb üzemanyagárakkal találkozhattak a magyar családok a hazai töltőállomásokon, a szomszédos országok átlagához képest

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2025 szeptemberében Magyarországon a 95-ös benzin havi átlagára 585 forint volt, ami 2 forinttal alacsonyabb, mint a szomszédos országok 587 forintos átlaga.
2025. 10. 03. 17:30
Megosztás:

Rekord bérigények és élményközpontú álláskeresés – jön a Műegyetemi Állásbörze

Október 14–15-én ismét megrendezik a nagymúltú Műegyetemi Állásbörzét, amely nem csupán a munkaadókat és a hallgatókat hozza össze, hanem pontos képet is ad arról, milyen elvárásokkal lép a munkaerőpiacra a jövő műszaki értelmisége.
2025. 10. 03. 17:00
Megosztás:

Megkezdte munkáját az Erdészeti Klímaadaptációs Fórum

"Kidolgoztuk azokat a hosszú távú terveket, feladatokat, amelyek a gyakorlati erdőgazdálkodók számára nyújtanak támpontot a jövőben" - közölte az Agrárminisztérium (AM) pénteki közleménye szerint Mocz András, a tárca erdőkért felelős helyettes államtitkára.
2025. 10. 03. 16:30
Megosztás:

FAO: csökkentek a globális élelmiszerárak szeptemberben

Szeptemberben csökkent az élelmiszerek világpiaci ára az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján pénteken közzétett adatok szerint.
2025. 10. 03. 16:00
Megosztás:

Megkezdődött a képviselőházi választás Csehországban

Megkezdődött a képviselőházi választás péntek délután Csehországban, ahol a voksolás már hagyományosan kétnapos.
2025. 10. 03. 15:30
Megosztás:

A Kormány a Széchenyi Mikrohitel MAX+ keretében magasabb hitelösszeggel és szélesebb felhasználási lehetőségekkel támogatja a hazai kkv-k növekedését

A Kormány mindent megtesz a hazai mikro, kis- és középvállalkozások beruházásainak támogatása, termelékenységük növelése és méretugrásuk elősegítése érdekében. Ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium módosította a Széchenyi Mikrohitel Max+ hiteltermék üzletszabályzatát.
2025. 10. 03. 15:00
Megosztás:

Megérkeztek a fővárosba az első elektromos csuklós autóbuszok

Megérkeztek a fővárosba az elektromos csuklós autóbuszok első példányai, amelyek a már felkészítés és tesztelés alatt álló, harminc szóló elektromos jármű mellé csatlakoznak - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) pénteken az MTI-vel.
2025. 10. 03. 14:30
Megosztás: