Trump lett az Egyesült Államok következő elnöke, kitörő lelkesedéssel fogadták a piacok
Az amerikai piacok kifejezetten pozitívan fogadták a választás eredményét: az S&P500 2,5%-kal, a Nasdaq 3,0%-kal, a Dow pedig 3,6%-kal emelkedett, így mindhárom index rekordszintre került. A szektorok szintjén a 11-ből csupán három csökkent. Kiemelkedő teljesítményt nyújtott a pénzügyi szektor, mivel Trump korábban említette a szektor szabályozási rendszerének lazítását: visszafogottabb trösztellenes szabályozás, ami például több fúziót eredményezhet, alacsonyabb tőkekorlátozás, és a Fogyasztóvédelmi Hivatal (CFPB) visszafogása, ezáltal a fogyasztói díjakra gyakorolt nyomást csökkentve. Mindemellett a várhatóan megemelkedő inflációs környezet következtében az emberek tudatosabb és tartósabb eszközkezelést igényelhetnek, ami szintén a bankok malmára hajtja a vizet. A Goldman Sachs és a Wells Fargo 13,1%-kal, a JP Morgan 11,5%-kal, az American Express 7,0%-kal emelkedett, de számtalan egyéb pénzügyi cég ért el kiemelkedő növekedést. A várható protekcionista gazdaságpolitika mellett az ipari szektor 3,9%-kal is emelkedett (Caterpillar +8,7%, 3M +5,9%).
Erőteljes volt továbbá az energiaszektor, mely 3,8%-kal növekedett – természetesen nem a zöld átállásra kell gondolni: a földgáztermelő EQT és az olaj- és energiaipari szolgáltatásokat nyújtó Baker Hughes részvényárfolyama mintegy 8%-kal ugrott, mivel Trump várhatóan olyan intézkedéseket fog előnyben részesíteni, amelyek az amerikai olaj- és földgáztermelő vállalatoknak kedveznek. Emellett kiemelkedő volt még a Tesla 14,8%-os szárnyalása: miután a cégvezető Elon Musk aktív szerepet játszott Trump kampányában, várhatóan a céget övező szabályozások és jogi akadályok leomlanak, zöld utat adva a cég terveinek. Emellett olyan techóriások papírjait is vették, mint az Nvidia (+4,1%), Intel (+7,4%), vagy a Palantir (+8,6%). Az AI szerver gyártó SMC részvényei ugyanakkor 18%-ot zuhantak, miután a cég negyedéves számai elmaradtak az előrejelzéstől és könyvvizsgálója is lemondott múlt héten, így részvényeseik könnyen találtak kedvezőbb befektetési lehetőséget.
Szektorok szintjén visszaesett az ingatlanszektor (-2,7%), az alapvető fogyasztási cikkek (-1,6%) és a közművek (-1,0%). Egyéni részvények szintjén főként olyan részvényeket ütöttek meg, melyek a megújuló energiatermeléshez kapcsolódnak (Enphase -16,8%, First Solar -10,1%, NextEra -5,3%). Emellett a tervezett védővámok olyan multinacionális vállalatokat érintettek negatívan, mint a Nike (-3,4%), P&G (-2,8%), Coca-Cola (-2,6%), illetve kismértékben esett az Apple is, kilógva „káprázatos hetesből”.
Emelkedtek az olajjegyzések, mivel a befektetők továbbra is Donald Trump választási győzelmének lehetséges hatását vizsgálták az olajpiacokon, így a Brent 75 dollárra hízott. A Trump-kormányzat várhatóan a költségvetési kiadások és adócsökkentések révén ösztönzi majd az amerikai gazdasági növekedést és növeli a fogyasztást, ugyanakkor úgy tekintik, hogy az amerikai olajtermelőknek kedvez, ami növeli a kínálatot, és esetleg felülvizsgálja a fő termelő Iránnal szembeni szankciókat. Ám továbbra is aggályok merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy Trump kereskedelmi vámjai milyen terhet róhatnak a kínai gazdaságra, ami potenciálisan csökkentheti a világ legnagyobb importőrének olajkeresletét. A rally közepette a menedékeszköznek számító arany jelentősen, 3,1%-kal csökkent, míg a Bitcoin történelmi csúcsot döntött szerda reggel, mivel Trump itt is a szabályozások lazítását vetítette előre korábban.
(Forrás: OTP Ébresztő)