Túlszárnyalta a várakozásokat az Eximbank - Új csúcsra emelkedett a bank hitelkihelyezése 2022-ben
Az Eximbank 2022-ben elsősorban kereskedelmi banki partnerein keresztül, refinanszírozási konstrukcióban állt az ügyfelei rendelkezésére. A Bank legkeresettebb pénzügyi terméke a Fordulat hitelkonstrukció volt, amelyet 102 milliárd forint értékben folyósított. 2022-ben az EXIM tovább erősítette és szélesítette a hazai vállalatokat támogató tevékenységét: a portfólióját zöld hiteltermékekkel egészítette ki, ezzel a fenntarthatósági szempontokat is erőteljesebben beépítve a termékportfóliója fejlesztésébe.
A dinamikus bővülés elsősorban a Baross Gábor Hitelprogram elindításának eredményeképpen 2023-ban is folytatódik, ezzel támogatva a hazai vállalati szektor kedvező feltételek melletti finanszírozását.
Az Eximbank 2022-ben kiemelt figyelmet fordított a volatilis gazdasági környezetben működő hazai vállalatok kedvezményes finanszírozási termékekkel történő támogatására, valamint a Kormány anticiklikus gazdaságpolitikájának erősítésére, hiszen egészséges hitelezés nélkül nincs fenntartható gazdasági növekedés sem. A megfelelő finanszírozási források elérhetősége az elhúzódó háború és a szankciók sújtotta nehéz gazdasági helyzetben és az így kialakult magas kamatkörnyezetben felértékelődött. Ennek köszönhetően az intézmény 567 milliárd forintos, rekordösszegű hitelkihelyezéssel zárta az évet. A refinanszírozási hitelek 480 milliárd forintot tettek ki az összes hitelkihelyezésből. Az Eximbank teljes hitel- és leszámítolás állománya az év végén 1 629 milliárd forintot ért el 17,7%-kal meghaladva az előző évi értéket. A Bank mérlegfőösszege 29,4%-kal bővült elérve a 2 091 milliárd forintot. Az Eximbank 2022. évi adózás utáni eredménye szintén javulást mutatott a megelőző évhez képest, a 2,25 milliárd forintos eredmény 0,8 milliárd forinttal haladta meg a 2021-es értéket. A dinamikus üzleti bővülés stabil pénzügyi háttér mellett valósult meg. Az Eximbank az év folyamán mindvégig érdemi likviditási tartalékokkal rendelkezett, a tőkemegfelelési mutató értéke pedig magasan az elvárt szabályozói limit felett alakult, év végén 24% feletti szintet elérve. Ez a pénzügyi stabilitás jó alapot biztosít az Eximbank számára az idei évben is a hazai vállalkozásokat támogató tevékenysége folytatásához.
Az Eximbank forrásállománya 2022-ben ugyancsak rendkívül dinamikusan, 27%-kal növekedett, ennek összértéke 1 694 milliárd forintot tett ki. A gyarapodás hátterében egyrészt a jelentős piaci érdeklődés mellett lebonyolított kötvénykibocsátási aukciók – ezek során a Bank 322,5 milliárd forintnyi forrást vont be –, másrészt egyéb hosszú és rövid lejáratú hitelek állnak. A bank teljes forrásállománya továbbra is nagymértékben diverzifikált a főbb hazai és nemzetközi forrásbevonási csatornák és eszközök között.
„Az elmúlt egy év kihívásai ellenére is jelentős növekedést értünk el 2022-ben az Eximbanknál. Célunk, hogy a magyar gazdaság működését széles körben elérhető, a vállalkozások igényeire reflektáló finanszírozási termékekkel támogassuk. A hazai vállalati hitelezési piacon tavaly már meghaladta a 10%-ot a részesedésünk, az idei évben pedig – köszönhetően elsősorban az útjára indult Baross Gábor Hitelprogramnak – várhatóan ezt is túlszárnyaljuk összhangban a hosszú távú törekvéseinkkel” – fogalmazott Hoffmann Mihály, az EXIM Magyarország Pénzügyi Vezérigazgató-helyettese.
Az EXIM által kínált pénzügyi termékek közül 2022-ben – a szerződések mennyiségét tekintve – a legkeresettebbek a Fordulat program konstrukciói voltak, melynek célja az aktuális kedvezőtlen hatások ellensúlyozása és az újrainduláshoz szükséges fejlesztések támogatása volt. A Fordulat programban – annak lezárásáig – közel 180 milliárd forint összegű szerződéskötés történt meg. A 2021-ben lezárt, a pandémia kedvezőtlen gazdasági hatásai miatt súlyos átmeneti likviditási nehézséggel küzdő vállalatoknak nyújtott Kárenyhítő hitelkonstrukció folyósítása is folytatódott a tavalyi évben összesen 42,6 milliárd forint összegben.
Az Eximbank stratégiájában a zöldfinanszírozás hangsúlyos szerepet kap, 2022 utolsó negyedévében az energiahatékonysági és energiatermelő beruházások támogatására jött létre a Gyármentő program, amelyet már 2023-ban a kedvezőtlen gazdasági hatásoknak kitett vállalatok részére indított Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram elindítása követett, és amely keretében további fenntarthatóságot és energiahatékonyságot támogató projektek finanszírozása várható.