Új kísérleti statisztikát közöl a KSH
A kiadvány éves adatokon alapul, de a későbbiekben negyedéves adatok elemzését és rendszeres közzétételét is tervezi a KSH.
A kísérleti statisztika egyik újdonsága, hogy a cserearányindex segítségével a termékforgalom mellett a külkereskedelem egésze szempontjából is vizsgálja a cserearányhatást.
A másik újdonság, hogy a GDP volumenindexe mellett számszerűsíti a cserearányhatással korrigált index értékét is. Így kiderül, hogy a GDP volumene 0,9 százalékkal csökkent ugyan 2023-ban, de a cserearányhatást is figyelembe véve reáljövedelmi szemléletben 4,7 százalékos volt a növekedés. Ezzel szemben a 2021-es jelentős GDP-volumennövekedés egy részét, a 2022. évit pedig teljes mértékben "elvitte" a cserearányromlás - ismertette a KSH.
Harmadik újdonságként említik a közleményben, hogy a kiadvány vizsgálja a 2001-2023-as időszakban az energiaár-változás hatását a cserearány-változásra. Minél magasabb az energiahordozók árindexe, annál jelentősebb a cserearányromlás, ebből a vizsgálati szempontból extrémitásaival kiemelkedik az elmúlt négy év - hívta fel a figyelmet a statisztikai hivatal.
A KSH kísérleti statisztikákat közzétevő, folyamatosan frissülő aloldalán olyan kísérletinek tekinthető adatokat mutat be a hivatal, amelyek új, alternatív adatforrások bevonásával, valamint innovatív módszerek és technikák felhasználásával készülnek annak érdekében, hogy hatékonyabban és gyorsabban reagálhassanak a felhasználói elvárásokra - írták a közleményben.