Új törvény korlátozhatja a jegybankot

A Pénzügyminisztérium jegybanktörvényt módosító tervezete a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint jelenlegi formájában lehetőséget ad a jegybanki függetlenség korlátozására.

Új törvény korlátozhatja a jegybankot

Az MNB keddi közleményében jelezte, a Pénzügyminisztérium által az Európai Központi Banknak (EKB) véleményezésre megküldött tervezet kiterjesztené az MNB felügyelőbizottság hatáskörét, így az alapító okiratban meghatározott mértéket meghaladó kiadással járó döntéseknél a tulajdonosi ellenőrzést gyakorló felügyelőbizottság engedélyére lenne szükség.

Az MNB szerint ezzel irányítási jogkörrel ruháznák fel a felügyelőbizottságot, amely korlátozná az igazgatóság hatáskörét és akadályozná a döntéshozatalt.

Az előzetes engedélyhez kötött döntések esetében az értékhatárnak a részvényes által az alapító okiratban való meghatározása akár korlátlanná is teheti a felügyelőbizottság egyéb feladatokkal kapcsolatos előzetes véleményének kikérését megkövetelő kérdések körét - írták.

A módosítás alapján a felügyelőbizottság arra is kifejezett felhatalmazást kapna, hogy közvetlenül vagy közvetve ellenőrizhesse a jegybank többségi tulajdonában lévő leányvállalatokat, az MNB alapítványait, valamint az MNB által létrehozott alapítvány többségi tulajdonában álló gazdasági társaságok gazdálkodását - írták.

Emlékeztetnek arra, hogy az EKB állásfoglalása szerint a felügyelőbizottság nem ellenőrizheti az MNB alapvető feladataihoz kapcsolódó tevékenységeket, így nem lesz joga ellenőrizni az MNB többségi tulajdonában álló olyan gazdasági társaságok tevékenységét, amelyek tevékenysége közvetlenül vagy közvetve érinti a jegybank alapvető feladatait, vagy azoknak az eredményére gyakorolt hatását.

Az MNB többségi tulajdonában álló gazdasági társaságok már rendelkeznek felügyelőbizottsággal, illetve az Állami Számvevőszék is rendszeres ellenőrzéseket hajt végre ezeknél a társaságoknál, ezért nemcsak indokolatlannak, hanem aggályosnak tartják a felügyelőbizottság jogkörének kiterjesztését.

A jegybank szerint a pénzügyi tárca tervezete kizárólag arra alkalmas, hogy az MNB igazgatóságának az alapvető feladatokkal kapcsolatos, vagy az MNB függetlensége körébe tartozó egyéb döntéshozatalát befolyásolja, valamint a felügyelőbizottság az eddigi ellenőrzési jogkör mellett akár irányítási jogot is szerezzen.

Hozzátették: az új törvény elfogadása esetén alkalmas lehet a magyar gazdasággal szembeni narratívák építésére és pénzügyi stabilitása rontására.


Durvul a verseny: nullás díjakat és százezer forintnál is többet ér egy új céges ügyfél a bankoknak

Egyre magasabb összegű egyszeri jóváírásokkal próbálják magukhoz csábítani a bankot kereső vagy éppen váltó vállalkozásokat a pénzintézetek. A BiztosDöntés.hu elemzése szerint a céges ügyfelek számlavezetéséért folyó harcban a leszorított vagy akár nullás havi díjak és átutalási költségek is nagy vonzerőt jelentenek. A versenybe már itt beszálltak a fintech szolgáltatók.
2026. 08. 06. 15:00
Megosztás:

A Duna Paksnál az elmúlt 24 órában négy centimétert emelkedett

A Duna Paksnál az elmúlt 24 órában négy centimétert emelkedett, az emelkedő tendencia tovább folytatódott - olvasható a kormany.hu oldalon a hőségriasztásról csütörtök délelőtt közzétett jelentésében.
2026. 08. 06. 14:00
Megosztás:

Fizetésképtelenséget jelentett a Robinson Tours

Fizetésképtelenséget jelentett az elsősorban bulgáriai üdüléseket kínáló, bolgár bejegyzésű Robinson Tours utazási iroda, a károsult magyar utasok az ügyben a cég bolgár biztosítójához fordulhatnak - írta meg szerdán a Turizmus.com utazási szakportál a Robinson levele alapján, amelyben utasait tájékoztatta.
2026. 08. 06. 13:00
Megosztás:

A nyári melótól a karrierépítésig: így alakult át a magyar diákmunkapiac az elmúlt másfél évtizedben

A 15 éves Prodiák Iskolaszövetkezet tapasztalatai alapján a vállalatok már nem kiegészítő munkaerőt, hanem jövőbeli munkatársat keresnek a fiatalokban.
2026. 08. 06. 12:30
Megosztás:

Még Paks kiesését is áthidalhatná a megfelelő energiatárolás

A paksi atomerőmű teljes leállása nem a megújuló energia korlátait, hanem a hazai energiatárolás hiányát teszi látványossá. Miközben a napelemek napközben Paks kiesése mellett is nagy mennyiségű áramot termeltek a nyári kánikulában, estére a tárolók hiánya miatt megnőtt az importigény. Szilva Attila fizikus, a BME és az Uppsalai Egyetem korábbi kutatója, a Furik blog szerzője szerint megfelelő elektromos tárolókapacitással még egy ilyen válsághelyzet hatásai is jelentősen enyhíthetők lennének.
2026. 08. 06. 12:00
Megosztás:

Új csúcson a Dow, a SpaceX és a chipgyártó AMD húzta le a Nasdaq-ot

Vegyesen alakult a szerdai kereskedés a tengerentúlon: a Dow új csúcson zárt, az S&P500 0,2%-ot csúszott vissza, noha napközben rekordszintre ért, miközben a Nasdaq Composite négy pluszos nap után először gyengült, és 0,8%-ot csökkent.
2026. 08. 06. 11:00
Megosztás:

Kitart az optimizmus az európai tőzsdéken

Szerdán is kitartott a vállalati eredményjelentések táplálta optimizmus Európában, ellensúlyozva a közel-keleti események miatti aggodalmakat. Rekordszinten zárt a Stoxx600, a DAX és a CAC40 is, miközben a FTSE szintén csúcsközelbe került. A szektorindexek közül a bányavállalatok vezették a nyertesek sorát, amihez a lendületet a gyengülő dollár nyomán szárnyaló arany biztosította.
2026. 08. 06. 10:00
Megosztás:

Zuhan a BIRS kamatráta: mikor csökkenhetnek végre a lakáshitelkamatok?

Látványosan, mintegy 2 százalékponttal estek a hosszú bankközi referenciakamatok, a piaci lakáshitelek átlagkamata azonban továbbra is 6,4 százalék körül mozog. Jogosan merül fel a kérdés: mikor jelenik meg a kedvező változás a bankok ajánlataiban, és mekkora kamatcsökkentésre számíthatnak a hitelfelvevők?
2026. 08. 06. 09:00
Megosztás:

Csekély mértékben nőtt a Magyar Telekom bevétele és nyeresége a második negyedévben

A Magyar Telekom összes bevétele 0,8 százalékkal, adózott eredménye 0,5 százalékkal nőtt a második negyedévben 2025 azonos időszakához képest – olvasható a társaság szerdán közzétett jelentésében.
2026. 08. 06. 07:00
Megosztás:

Személycseréket jelentette be a katonai vezetésben az orosz elnök

Személycseréket jelentett be az orosz fegyveres erők parancsnoki állományában szerdán Vlagyimir Putyin elnök.
2026. 08. 06. 06:00
Megosztás:

Friss kutatás: rossz sztereotípia, hogy a magyarok csak az ár alapján döntenek

A márkák értékét elsősorban a minőség és a bizalom határozza meg, a hűség pedig leginkább a vásárlási gyakoriságban és az ajánlási hajlandóságban nyilvánul meg – derül ki a Nitro legfrissebb kutatásából, amely átfogó képet nyújt a magyar fogyasztók márkapreferenciáiról, a márkákhoz fűződő viszonyáról és a lojalitás mögött álló motivációkról.
2026. 08. 06. 05:00
Megosztás:

Változás a használtautó-piacon: meredeken esik a dízel, miközben 30%-kal nőtt a zöld autók iránti kereslet

Tovább gyorsul a hajtásláncok szerkezeti átalakulása a hazai használtautó-piacon a Használtautó.hu legfrissebb, júliusi statisztikái szerint. Egyetlen év alatt több mint 12,5 ezer érdeklődőt* veszítettek a dízelüzemű autók, miközben a villamosított hajtásláncok (tisztán elektromos és hibrid modellek) iránti vásárlói kereslet több mint 30%-os ugrással megközelítette a havi 49 ezres határt. A piac alapját jelentő benzines szegmens változatlanul szilárd bázist mutat.
2026. 08. 06. 04:00
Megosztás:

Átalakítja ügynökségi modelljét a Szerencsejáték Zrt.

Az átláthatóság, a szakmai minőség és a verseny erősítése érdekében új marketing és kommunikációs ügynökségi struktúrát alakít ki a Szerencsejáték Zrt. A társaság a következő időszakban több lépcsőben meghirdetett pályázatokon keresztül választja ki a marketing-, a média-, a nyomdai, a PR, a social, valamint a rendezvényszervező ügynökségeit. Az új rendszer kialakítása a szakmai ajánlások és piaci visszajelzések figyelembevételével, független szakértők támogatásával történik.
2026. 08. 06. 03:00
Megosztás:

Így kaphat egy magyar nyugdíjas olcsóbban gyógyszert - 7 lehetőség

Sok magyar nyugdíjas havonta többféle gyógyszert szed, ezért a patikában hagyott összeg könnyen elérheti a több ezer vagy akár több tízezer forintot. Kevesen tudják azonban, hogy a társadalombiztosítási támogatás mellett közgyógyellátás, önkormányzati segítség, egyedi méltányosság és olcsóbb helyettesítő készítmény is csökkentheti a kiadásokat.
2026. 08. 06. 02:00
Megosztás:

Ki rendelhet el vízkorlátozást ma Magyarországon?

Nyári hőhullámok és tartós aszály idején gyakran jelennek meg olyan közlemények, amelyek megtiltják a vezetékes ivóvízzel történő locsolást, autómosást vagy medencetöltést. A köznyelv ezeket egyszerűen „vízkorlátozásnak” nevezi, jogilag azonban több, egymástól eltérő intézkedésről lehet szó. Nem mindegy, hogy vízhiány miatti települési korlátozásról, műszaki üzemzavarról, ivóvízminőségi problémáról vagy mezőgazdasági vízhasználat korlátozásáról beszélünk.
2026. 08. 06. 01:00
Megosztás:

A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy jövő kedden legyen az államfőválasztás

A Tisza-frakció kezdeményezte, hogy a parlament jövő kedden válassza meg az új köztársasági elnököt.
2026. 08. 06. 00:05
Megosztás:

Csökkenti a reaktor teljesítményét a krskói atomerőmű

Szerda éjszakától fokozatosan csökkenti reaktorának teljesítményét a szlovén-horvát tulajdonú Krsko Atomerőmű (NEK) a Száva alacsony vízhozama és magas vízhőmérséklete miatt - közölte az erőmű vezetése.
2026. 08. 05. 23:00
Megosztás:

MNB: egyhangúlag támogatta a monetáris tanács az alapkamat csökkentését júliusban

Enyhangúlag szavaztak a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának tagjai a július 21-i ülésen az alapkamat csökkentéséről - olvasható az MNB honlapján szerdán közzétett rövidített jegyzőkönyvben.
2026. 08. 05. 22:00
Megosztás:

Jóval olcsóbb lett a villanyautók és a hibridek kötelezője

Már a százezres nagyságrend felett van a magyar villanyautó-flotta, ami bő 40 százalékos bővülést jelent éves szinten. A Netrisknél kötött kgfb-szerződéseken belül az elektromos személyautók aránya júniusra 3,6 százalékra, a hibrideké pedig több mint 5 százalékra emelkedett. Az elektromos autók kötelező biztosításának féléves átlagdíja éves összevetésben 8 százalékkal, a hibrideké 12 százalékkal csökkent, miközben a többi személyautónál mindössze 2 százalékos mérséklődés történt. A cascónál ugyanakkor jelentős a különbség: az elektromos autók éves átlagdíja meghaladta a 263 ezer forintot.
2026. 08. 05. 21:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: lassítja a vonatokat és festéssel is védi a síneket a hőségtől a MÁV

Lassítja a vonatokat a MÁV és festéssel is védi a síneket a hőségtől - írta Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter szerdán Facebook-bejegyzésében.
2026. 08. 05. 20:00
Megosztás: