Újabb áremelkedésekre kell felkészülni Magyarországon
Júniusban az éves infláció 11,7 százalékos volt, havi szinten 1,5 százalékkal nőttek az árak. “Az éves inflációs adat hangyányival magasabb a 11,5 százalékos piaci várakozásoknak” - mondta Németh Dávid, K&H vezető elemzője. Hozzátette: Az élelmiszerárak jelentősen növekedtek. A piaci szolgáltatások éves áremelkedése elmarad az átlagos 11,7 százalékos mutatótól, de a 9 százalékos drágulás ebben a körben jelentősnek mondható.” Németh Dávid szerint erős infláció nyomásra utal az, hogy a változékony energia- és élelmiszerárak, valamint a hatásági árak nélkül számolt maginfláció 13,8 százalékos növekedést mutatott júniusban.
A kilátásokról szólva azt mondta: Magyarországon a szárazság miatt a kedvezőtlenül alakulhatnak a nyári és őszi betakarítások, ez pedig az élelmiszerpiacon további árnyomást eredményezhet a következő hónapokban. Továbbá a folyamatosan gyengülő forintárfolyam az importtermékeken keresztül felfelé hajtja az árindexet. Szintén kedvezőtlen folyamat, hogy a földgáz világpiaci ára is emelkedő pályán van és ezzel a drága gázzal lesznek feltöltve a tározók, ami a termelési költségeket növeli, így a fogyasztói árakban is megjelenhet ez a hatás.
“A felsorolt tényezők az infláció gyorsulását vetítik előre, ezért 14 százalék közelében tetőzhet az idén az fogyasztói árindex. Némi lassulásra csak a jövő év elején lehet számítani. Az idei éves átlagos 11-11,5 százalék lehet, jövőre pedig picit 8 százalékot meghaladó mutató várható” - mondta Németh Dávid. Ez az infláció pálya tartósan szigorú monetáris politikát követel, azaz további kamatemelések várhatóak az idei évben. A piaci várakozások szerint 13 százalékos szintig emelkedhet az alapkamat.