Újratervezésben élik mindennapjaikat a vezérigazgatók

A világ vezérigazgatóinak közel 60%-a arra számít a következő 12 hónapban, hogy a globális gazdasági növekedés felgyorsul, 42% pedig a dolgozói létszám 5%-os növekedésével is kalkulál – áll a PwC 28. Globális Vezérigazgatói Felmérésében, melynek eredményeit tegnap hozták nyilvánosságra a davosi Világgazdasági Fórumon.

Újratervezésben élik mindennapjaikat a vezérigazgatók

Csak optimistán! - a fokozódó kockázatok ellenére

A vezérigazgatók csaknem háromötöde (60%) optimista rövidtávon a globális gazdasági kilátásokat illetően, ami jelentősen meghaladja a tavalyi 38, és a két évvel ezelőtti 18%-os arányt. A vállalatvezetők 42%-a a dolgozói létszám növelését is tervezi a következő 12 hónapban - a legmagasabb arány a technológia (61%), ingatlan (61%), magántőke (52%), valamint gyógyszeripar és élettudomány (51%) szektorokban figyelhető meg -, míg a létszám csökkentését kevesebb mint feleannyian (17%). Úgy vélik, hogy a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) inkább a dolgozói létszám bővüléséhez, semmint fogyatkozásához vezetett.

A bizakodás ellenére nem enyhültek a kockázatok, hiszen a makrogazdasági volatilitás (29%) és az infláció (27%) továbbra is a vezérigazgatók által világszerte legtöbbször említett fenyegetések, ezt követik a kiberkockázatok (24%) és a szakképzett munkaerő hiánya (23%). Az egyes régiók között viszont szembetűnő különbségek vannak: a geopolitikai konfliktus miatt a Közel-Keleten (41%), illetve Közép- és Kelet-Európában (34%) aggódnak legtöbben, Afrikában pedig az infláció a fő probléma (39%).

„Az idei felmérés megállapításai éles ellentétre mutatnak rá” - hívta fel a figyelmet Mohamed Kande, a PwC globális vezetője. „Bár a vezérigazgatók világszerte optimisták az előttünk álló évet illetően, azt is tudják, hogy az értékteremtés megújulás nélkül nem megy. A feltörekvő technológiák, mint a GenAI, valamint a geopolitikai átrendeződések és az éghajlatváltozás által olyan új üzleti ökoszisztémák alakulnak ki, amelyek új versenyhelyzetet is teremtenek. Akik készek bátor döntéseket hozni a stratégiájukról – a munkavállalóktól kezdve az ökológiai lábnyomon és az ellátási láncon át egészen az üzleti modelljük újragondolásáig - azok lesznek sikeresek” - tette hozzá.

A többség nem elég agilis

Az elmúlt két évhez hasonlóan tízből négy vezérigazgató (42%) úgy véli, hogy vállalata egy évtized múlva nem lesz életképes - mindenekelőtt a szabályozási környezet változásai miatt -, ha a jelenlegi úton halad tovább. A vezetők azonban nem tétlenek: az összes ágazatban csaknem kétharmaduk (63%) legalább egy jelentős intézkedést tett az elmúlt öt évben annak érdekében, hogy átalakítsa vállalata értékteremtésének módját. Azok, akik több reformot is végrehajtottak, nagyobb nyereségnek örülhettek, hiszen 38% legalább egy új ágazatban versenybe szállt, és egyharmaduk bevétele több mint 20%-kal bővült ebben az időszakban.

A megújulás üteme azonban lassú, és a vállalatok nagy többsége nem elég agilis. A megkérdezettek körülbelül fele mondta azt, hogy a pénzügyi és emberi erőforrásaik legfeljebb 10%-át csoportosítják át évente, és több mint kétharmaduk 20%-nál kevesebbet.

A kézzelfogható technológiai előnyök még nem hoznak jobb eredményeket

A vezérigazgatók a GenAI bevezetésének köszönhetően kézzelfogható előnyöket tapasztalnak: 56%-uk hatékonyságnövekedésről számolt be, míg egyharmaduk a jövedelmezőség (34%) és a bevételek (32%) emelkedését tapasztalta. A teljesítmény azonban némileg elmarad a tavalyi reményektől, amikor 46% várt jövedelmezőség-javulást, de egy évvel később csak 34% válaszolt úgy, hogy ezek valóra is váltak. A mesterséges intelligenciába vetett bizalom hiánya továbbra is akadályt jelent a szélesebb körű alkalmazás előtt, hiszen mindössze egyharmaduk van nagyfokú bizalommal aziránt, hogy a technológiát a vállalat kulcsfontosságú folyamataiba beépítsék.

Ennek ellenére a GenAI jövedelmezőségre gyakorolt hatásaival kapcsolatos optimizmus kissé magasabb a tavalyinál – 49% vár növekedést a következő 12 hónapban. A megkérdezettek nagyjából fele (47%) számít arra, hogy a következő három évben integrálja az MI-t (beleértve a GenAI-t is) a technológiai platformjaiba, 41%-uk tervezi az MI integrálását az alapvető üzleti folyamatokba, 30%-uk pedig új termékek és szolgáltatások fejlesztését tervezi.

Bár még a korai szakaszban járunk, semmilyen adat nem utal arra, hogy a GenAI a munkalehetőségek széles körű csökkenéséhez vezetne a globális gazdaságban. Több vezető állítja, hogy a GenAI inkább növelte, mint csökkentette a dolgozói létszámot (17% szemben 13%-kal).

„Az idei felmérés érettebb képet mutat a generatív mesterséges intelligencia használatáról a vállalaton belül. A vezérigazgatók meg vannak győződve arról, hogy a GenAI képes új távlatokat teremteni, ugyanakkor jobban tisztában vannak azzal, hogy milyen kihívásokkal kell megbirkózniuk ahhoz, hogy realizálják ezeket a lehetőségeket” - mutatott rá Mezei Szabolcs, a PwC Magyarország cégtársa.

Az éghajlattal kapcsolatos beruházások megtérülnek

Az éghajlatváltozás szintén cselekvésre sarkallja a vezérigazgatókat. Az elmúlt öt év klímaberuházásainak pénzügyi hatásáról úgy nyilatkoztak, hogy ezek a lépések hatszor nagyobb valószínűséggel eredményeztek bevételnövekedést (33%), mint -csökkenést (5%). Emellett közel kétharmaduk arról számolt be, hogy az éghajlattal kapcsolatos beruházások - melyek elindítása igencsak nehézkes - csökkentették a költségeket, vagy legalábbis nem gyakoroltak jelentős hatást azokra.

Az ilyen befektetéseket végrehajtó vezérigazgatók a szabályozás összetettségére (24%) hivatkoznak, mint a legfontosabb gátló tényezőre, szemben az alacsonyabb megtérüléssel (18%) vagy a vezetőség támogatásának hiányával (6%).


Nyugdíj emelés módszertana Németországban

A német nyugdíjemelési rendszer egyik legfontosabb sajátossága, hogy az ellátások éves korrekcióját nem közvetlenül az inflációhoz, hanem elsősorban a munkabérek változásához köti. A szabályozás célja, hogy a nyugdíjasok részesedjenek a gazdaság és a munkajövedelmek növekedéséből, miközben a rendszer pénzügyi fenntarthatósága és a járulékfizetők teherbíró képessége is megjelenik a számításban.
2026. 08. 02. 07:00
Megosztás:

Lejárt a NAV-elnöki pályázat jelentkezési határideje, csaknem ötvenen pályáztak

Lejárt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöki tisztségének betöltésére kiírt pályázat jelentkezési határideje - közölte Kármán András pénzügyminiszter Facebook-oldalán szombaton, hozzátéve, hogy csaknem ötvenen jelentkeztek a feladatra.
2026. 08. 02. 06:00
Megosztás:

Megéri most XRP-t venni? Íme az érvek mellette és ellene

Az XRP árfolyama az elmúlt egy évben több mint 60%-ot esett, így sok befektetőben felmerült a kérdés: jó beszállási lehetőséget kínál-e a token, vagy további gyengülés várható?
2026. 08. 02. 05:00
Megosztás:

Soha nem látott szintre pörögtek a hitelek: júniusban is rekordot döntött a lakossági piac

Júniusban újabb történelmi csúcs született a személyi hitelek piacán – az új szerződések összege 156,51 milliárd forint volt, ami még a korábbi csúcstartó májusi eredményt is 19%-kal múlta felül. Emellett a lakáshitelek kihelyezése is történelmi csúcsot produkált, elvégre a konstrukció új szerződéseinek összege 282,06 milliárd forint volt júniusban. A lakáshitelpiac így az év első felében megközelítette az 1 577 milliárd forintos kihelyezést, elérve a teljes tavalyi év eredményének a 80%-át - írja a Bank360.
2026. 08. 02. 04:00
Megosztás:

SkyNomad: megnövelt hatótávolságú elektromos SUV-kat mutatott be a Xiaomi

A Xiaomi egy Európában kevéssé ismert, Kínában viszont népszerű autópiaci szegmensbe, az EREV-ek, vagyis a megnövelt hatótávolságú elektromos járművek piacára lépett be – egyelőre még csak Kínában. A vállalat július 30-án Pekingben mutatta be a vadonatúj Kunlun platformra épülő új SkyNomad
2026. 08. 02. 03:00
Megosztás:

A Szerencsejáték Zrt. csökkenti telephelyein az energiafelhasználást

A Szerencsejáték Zrt. vezetése a kormányzati energiatakarékossági intézkedésekhez csatlakozva átfogó intézkedéscsomagot vezetett be, hogy érdemben csökkentse energiafelhasználását, eközben továbbra is biztosítja szolgáltatásainak zavartalan működését - tájékoztatta a nemzeti lottótársaság közleményben az MTI-t szombaton.
2026. 08. 02. 02:00
Megosztás:

Hétfőn és kedden zárva tart a Pannon Egyetem

Zárva tartanak hétfőn és kedden a Pannon Egyetem épületei, a dolgozókat mentesítik a munkavégzési kötelezettségek alól - közölte a felsőoktatási intézmény szombaton az MTI-vel.
2026. 08. 02. 00:05
Megosztás:

A 4iG Csoport fogyasztáscsökkentő intézkedésekkel segíti a villamosenergia-rendszer stabilitását

A 4iG Csoport fogyasztáscsökkentő intézkedésekkel segíti Magyarország villamosenergia-rendszerének stabilitását - közölte a vállalat szombaton az MTI-vel.
2026. 08. 01. 23:00
Megosztás:

Hőség és torlódások nehezítik a közlekedést Horvátországban

Rendkívüli hőség és több kilométeres torlódások nehezítik a közlekedést szombaton Horvátországban: az ország több térségében vörös riasztás van érvényben, az Adria felé vezető utakon pedig hosszú kocsisorok alakultak ki délelőtt.
2026. 08. 01. 22:00
Megosztás:

A miniszterelnök továbbra is az áram- és vízfogyasztás visszafogását kéri

Továbbra is az áram- és vízfelhasználás visszafogását kéri a miniszterelnök. Magyar Péter erről Facebook-oldalán tett közzé felhívást szombat kora délután.
2026. 08. 01. 21:00
Megosztás:

Mától drágább taxival utazni Budapesten

Mától drágább taxival utazni Budapesten, miután hatályba lépett a taxirendelet legutóbbi módosítása.
2026. 08. 01. 20:00
Megosztás:

Beruházások, új munkahelyek, magyar beszállítók támogatása - Közzétette üzleti eredményeit a Lidl Magyarország

A Lidl Magyarország a 2025-ös gazdasági évben is folytatta a beruházásait, tovább bővítette munkavállalói létszámát, növelte a magyar beszállítók exportlehetőségeit, miközben továbbra is elkötelezetten dolgozott azon, hogy vásárlóinak kiváló minőségű termékeket kínáljon kedvező áron. Az áruházlánc a kihívásokkal teli kiskereskedelmi piacon fegyelmezett gazdálkodással és hatékony működéssel őrizte meg stabilitását és piacvezető szerepét. A vállalat ma megjelent pénzügyi mérlege alapján az árbevétele 1 485,8 milliárd forintra emelkedett, adózott eredménye pedig 34,6 milliárd forintot tett ki, miközben a cég kiskereskedelmi különadóra és társasági adóra összesen több mint 64 milliárd forintot fizetett be, ami csaknem a duplája a vállalat adózott eredményének.
2026. 08. 01. 19:00
Megosztás:

Megkezdődnek az élőhelyvédelmi beavatkozások a Velencei-tónál

Megkezdődnek a Velencei-tó vízterei közötti kapcsolat fenntartását szolgáló élőhelyvédelmi beavatkozások; elsőként szombaton a Dinnyés térségében található Névtelen-tisztás és a Kis Mihály-tisztás közötti átjárót mélyítik - jelentette be az élő környezetért felelős miniszter Facebook-oldalán szombaton.
2026. 08. 01. 18:00
Megosztás:

Csökkenti energiafogyasztását a Vajda-Papír Csoport

A Vajda-Papír Csoport a biztonságos termelés és a folyamatos lakossági ellátás fenntartása mellett a kritikus időszakban visszafogja energiafelhasználását - tájékoztatta az MTI-t Vajda Attila, a társaság alapító ügyvezetője.
2026. 08. 01. 17:00
Megosztás:

Megalakult az Országos Közlekedésszervező és a Magyar Vonatflotta Zrt.

Megalakult az Országos Közlekedésszervező és a Magyar Vonatflotta Zrt., így még az idén kiírhatják a HÉV-járművek cseréjét és új InterCity-kocsik beszerzését célzó közbeszerzéseket - közölte a közlekedési és beruházási miniszter a Facebook-oldalán.
2026. 08. 01. 16:00
Megosztás:

A Mol megkapta az újabb amerikai jóváhagyást a NIS-tárgyalások folytatására

A Mol megkapta az újabb amerikai jóváhagyást a NIS-tárgyalások folytatására - tájékoztatott az olajtársaság a Budapesti Értéktőzsde honlapján pénteken este.
2026. 08. 01. 15:00
Megosztás:

A bizalmi vagyonkezelési struktúrák új szabályozása és adóellenőrzése

A bizalmi vagyonkezelés (BVK) és a vagyonkezelő alapítvány (VKA) az elmúlt években a magyar családi vagyontervezés egyik meghatározó eszközévé vált generációváltási, vagyonvédelmi vagy hosszú távú vagyonkezelési céllal. A 2026. július 17-én benyújtott és a köztársasági elnök feladat- és hatásköreit gyakorlóházelnök által 2026 július 29-én már aláírt törvénymódosítási javaslat ugyanakkor jelentős változásokat hoz a BVK és VKA személyi jövedelemadózási szabályaiban. „Megnyugtató azonban, hogy nem kell újragondolni minden bizalmi vagyonkezelést, de a dokumentáltság és a vagyonkövetés szerepe jelentősen felértékelődik.” – hangsúlyozta Elek Diána, a LeitnerLeitner tanácsadója.
2026. 08. 01. 14:00
Megosztás:

Egy hét kötelező otthoni munkavégzésről döntött a Yettel Magyarország

Hétfőtől egy hétig, vagyis 2026. augusztus 3-tól 10-ig kötelező otthoni munkavégzést rendelt el a Yettel valamennyi olyan munkavállalójának, akinek a munkaköre ezt lehetővé teszi; az energiatakarékossági intézkedés érinti a teljes ügyfélszolgálatot is.
2026. 08. 01. 13:00
Megosztás:

100 millió eurót meghaladó lengyel ingatlanpiaci tranzakciót zárt az Appeninn

Az Appeninn Nyrt. bejelentette, hogy a mai napon lezárta a lengyel Dekada S.A. 11 városban működő, összesen mintegy 53 ezer négyzetméter bérbeadható területtel rendelkező kiskereskedelmi portfóliójának megvásárlását. A hét retail parkot és négy bevásárlóközpontot magában foglaló, lengyel ingatlanpiaci léptékben is jelentős, 100 millió euró feletti tranzakció az Appeninn 2022-ben meghirdetett stratégiájának újabb mérföldköve.
2026. 08. 01. 12:00
Megosztás:

Az E.ON megerősített készenléttel biztosítja az energiaellátást a rendkívüli hőség okozta hálózati terhelés idején

Az E.ON a Dunántúl, Pest vármegye és Budapest villamosenergia-hálózatának üzemeltetőjeként csaknem 3,5 millió ügyfél ellátásáért felel. A vállalat elsődleges célja a kialakult helyzetben is változatlan: ügyfelei számára a lehető legstabilabb és legbiztonságosabb energiaellátás biztosítása. A tartós hőség idejére a cég megerősített készenlétet rendelt el, hogy a villamosenergia-rendszert érő kihívásokra a lehető leggyorsabban és leghatékonyabban tudjon reagálni.
2026. 08. 01. 11:00
Megosztás: