Vakarjuk a fejünket - a tőzsde emelkedik, a hírek rosszak

A jó hír az, hogy enyhülhetnek az autó alkatrészekre kivetett vámszabályok. A rossz pedig az, hogy a gazdasági hangulatindikátorok egyre mélyebre csökkenek. Pl. tegnap a dallasi Fed ipari kilátásokat mérő indexe olyan mélyre esett, amire 2020-ban, 2016-ban és 2008-ban volt csak példa az elmúlt 20 évben.
Ez azért elég félelmetes, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a felmérések szerint egyre több amerikai állampolgár érzi úgy, hogy rosszabbak a gazdasági kilátások, mint Trump beiktatásakor voltak.
Úgy érzik, hogy egy elég félelmetes hullámvasútra ültek fel. A Gallup felméréseben választ adók 53 százalék szerint romlani fog a pénzügyi helyzete, míg 2020-ben a járvány idején a válaszadók 50 százaléka mondta ugyanezt. Különben 2020-ban volt eddig a legmagasabb ez az érték, és akkor is csak rövid időre.
S az is igaz, hogy 2023 áprilisában is már 50 százalékon állt ez a mutató. A piacok mégis emelkedni tudtak. Szóval ez a romlás sem feltétlenül mérvadó, de azért figyelemre méltó.
S akkor nézzük, hogy állunk a gyorsjelentésekkel. Eddig a cégek 40 százaléka, körülbelül 200 cég jelentett. A profitok közel 17 százalékkal emelkedtek, ami közel 10 százalékpontos meglepetés. A romló gazdasági kilátások ellenére a következő negyedévben cirka 3, az után pedig nagyobb mértékben növekvő eredményeket vár a piac, amely az év végére elérheti a 10 százalékot is.
A helyzet az, hogy a hangulatindikátorok a gyors reagálást mutatják a gazdaság teljesítményét illetően. Az eredményelőrejelzések pedig természetes okokból kifolyólag sokkal lassabban reagálnak a mélyben zajló folyamtokra. Szóval nem szabad az előrejelzésekre tapadnunk, mert azok megtéveszthetnek. Ugyanakkor a múltban számos magasabb frekvenciájú indikátor, ami előrejelezte (volna) a gazdasági folyamatokat, szintén megtévesztett bennünket.
Viszont az már biztos, hogy a befektetők viselkedése megváltozott. A piacok más milyen üzemben vannak, mint az elmúlt években. Például a dollár nem erősödik a kockázatok növekedésére, hanem gyengül. Hiszen a baj forrása, az USA. Szóval már nem működik menedékként. S az is igaz, hogy az amerikai piac olyan nagy, hogy nincs hova menekülni.
Szóval marad a fedezés, ami a dollár árfolyamát sem segíti (dollár eladási pozíciók kiépülése). Ebben az új világban is azért az biztos, hogy történelmi összehasonlításban az amerikai részvénypiacok drágának mondhatók. Mindeközben pedig a kilátások romlanak. Ez pedig az álmoskönyvek szerint nem árfelhajtó tényező szokott lenni a piacon. (forrás: ERSTE)