Változott a Cégtörvény - itt az online alapított cég

A Cégtörvény 2022. augusztus 1-től hatályos módosítása új fogalmat vezet be a magyar cégjogba, ez az „online alapított cég”. A változás hátterében egy uniós irányelv áll, amely alapján minden EU-tagállamnak lehetővé kell tennie, hogy kizárólag online módon, személyes megjelenés és papíron készült iratok nélkül is céget alapíthassunk. Az irányelv azt is előírja, hogy az ilyen módon alapított cégek bejegyzési kérelmét az illetékes hatóságoknak rövidebb határidő alatt kell elbírálni, ezzel is ösztönözve a cégalapítókat a tisztán digitális ügymenetre.

Változott a Cégtörvény - itt az online alapított cég

15 éve, 2007-ben Magyarország az elsők között vezette be az unión belül az elektronikus cégeljárást, azóta van meg a jogszabályi lehetőség, hogy kizárólag elektronikusan aláírt okiratok alapján történjen meg egy cég bejegyzése. Az új szabályozás most annyiban egészíti ki az eddigieket, hogy amennyiben az ügyvéd előtti azonosítás is online módon történik, a cégbejegyzéshez eljárási kedvezmények (rövidebb határidők) kapcsolódnak és a teljes folyamat „papírmentesen”, a digitális térben marad. Mindez azt jelenti, hogy személyes találkozók nélkül alapíthatunk céget. Így például azokon településeken élők is könnyedén alapíthatnak céget, ahol például nincs ügyvédi iroda, hiszen az interneten keresztül a cégalapításhoz szükséges minden ügyintézést el tudnak végezni. Mindez természetesen kényelmesebbé, gyorsabbá, rugalmasabbá és olcsóbbá teszi a nagyvárosi környezetben is az ügymenetet, mert nincs szükség utazásra, személyes érintkezésre vagy papír használatára, nyomtatásra, postázásra sem.

E-aláírással minden elintézhető egyszerűen online

„Ha online szeretnénk céget alapítani, a legegyszerűbb megoldás elektronikus aláíró tanúsítvány igénylése lehet. Ez szintén megoldható már személyesen megjelenés nélkül, hiszen videoazonosítás útján, teljesen online igénylési folyamat keretében igényelhető az e-aláíráshoz szükséges tanúsítvány, melynek segítségével bárhol és bármikor, akár mobiltelefonon is tudunk majd e-aláírni. Így például az új cégünk alapító okiratát is hitelesíthetjük. Természetesen az elektronikus aláírást nem csak a cégeljárások során, hanem az üzleti élet számos területén alkalmazhatjuk, akár szerződések, teljesítési igazolások, munkaügyi dokumentumok aláírásakor, de ugyanígy digitális folyamatok hitelesítésében, jóváhagyásában, gyakorlatilag bármikor, amikor egyébként papíron írnánk alá.” - foglalta össze Hegedüs Márton a digitális hitelesítésre és e-aláírásokra specializálódott Microsec igazgatósági tagja.

Így alapíthatunk kft-t online

A Cégtörvény új 9/G. paragrafusa alapján, ezen feltételek mentén alapíthatunk korlátolt felelősségű társaságot online:

1.    A cégalapításhoz szükséges dokumentumok aláíróinak (tehát elsősorban az alapítóknak) rendelkezniük kell elektronikus aláírási képességgel (pl. minősített e-aláíró tanúsítvánnyal), így nem szükséges az eljáró ügyvéd személyesen megjelenni az alapításhoz.
2.    Az alapítókat az eljáró ügyvéd online azonosítja (cégalapításkor az alapítók személyazonosságát az eljáró ügyvéd ellenőrizni köteles a pénzmosás megakadályozása érdekében, ez azonban történhet a Magyar Ügyvédi Kamara által engedélyezett elektronikus csatornákon keresztül is például Skype-on vagy Zoom-on).
3.    A cégbejegyzési kérelemhez csatolt összes irat eleve elektronikus formában jön létre, azokat például minősített elektronikus aláírással láthatják el a felek, nem nyomtatnak ki semmit.
4.    A kft. jegyzett tőkéje kizárólag pénzbeli vagyoni hozzájárulásból állhat
5.    Mindez gyorsított eljárásban kerül a cégbíróság elé.

„Az online cégalapítás fő feltétele, hogy minden aláírásra kerülő dokumentum elektronikus okiratként jöjjön létre. Azaz nem lehetséges, hogy az ügyvéd a papíron létrejött dokumentumot később átalakítja elektronikussá, tehát beszkenneli és az így keletkezett pdf-et utólag hitelesíti, elektronikusan aláírja. Ha egyetlen ilyen iratot is csatol a cégbejegyzési kérelemhez, az már nem minősül online alapított cégnek. Utóbbi feltételből nyilvánvalóan következik, hogy az online alapított cég létesítő okirata - társasági szerződése, egyszemélyes kft. esetén alapító okirata - elektronikus ellenjegyzéssel kell, hogy létrejöjjön, amelyet az alapítók és az ügyvéd is elektronikusan írnak alá.” - emelte ki Hegedüs Márton. „Nagyon örülünk annak, hogy ebben az digitális előre lépésben a Microsec is aktív szerepet játszhatott és segíthettünk a cégbíróságok munkáját az informatikai rendszerének felkészítésével, melynek üzemeltetésért és folyamatos fejlesztéséért is mi felelünk.” - tette hozzá a szakember.

Napokkal lerövidülő határidők

Amennyiben az online cégalapítás fenti feltételei teljesülnek és a cégalapítási kérelem benyújtásakor erről az ügyvéd nyilatkozik (erre tekintettel a cégbejegyzési formanyomtatvány is módosításra került), akkor az alábbi rövidebb eljárási határidők irányadók:

1.    Ha a cégbíróság a kérelmet valamilyen formai hiba miatt hiánypótlás nélkül elutasítaná, normál esetben 3 munkanapon belül küld értesítést az eljáró ügyvédnek, míg az online alapított cég esetén ezt a végzést a cégbíróság már a kérelem beérkezését követő munkanapon kiadja.
2.    A hiánypótlásra felhívó végzéseket a cégbíróság normál esetben 8 munkanapon belül adja ki, online alapított cég esetén legkésőbb már a kérelem beérkezését követő 5. munkanapon.
3.    Az általános elbírálási határidő (ami alatt be kell jegyezni a céget, ha nincs hiánypótlás vagy azonnali elutasítás) pedig 15 munkanapról 10 munkanapra csökken online alapított cégek esetén.

Kezdődik a digitális országos kompetenciamérés A 2025/2026-os tanévi digitális országos kompet

A 2025/2026-os tanévi digitális országos kompetenciamérést március 23. és május 29. között bonyolítják le - közölte az Oktatási Hivatal (OH) az MTI-vel.
2026. 03. 23. 13:00
Megosztás:

Lassul a globális pénzkínálat növekedése – Fordulópont előtt a Bitcoin?

A globális likviditás alakulása ismét reflektorfénybe került, miután egy kulcsfontosságú makrogazdasági mutató lassulást jelez. A fejlemény különösen fontos lehet a kriptobefektetők számára, hiszen történelmileg szoros kapcsolat figyelhető meg a pénzbőség és a Bitcoin árfolyama között.
2026. 03. 23. 12:30
Megosztás:

Tovább emelkedtek a fejlett kötvénypiaci hozamok, a hazai hozamgörbe laposabbá vált

Az elmúlt héten is a közel-keleti konfliktus eseményei alakították a hangulatot a fejlett kötvénypiacokon. A szárnyaló energiaárak miatt emelkednek az inflációs kockázatok és egyre feljebb tolódott a hozamgörbe a fejlett és a fejlődő országokban egyaránt.
2026. 03. 23. 12:00
Megosztás:

Tovább estek a Wall Street-i indexek, elolvadtak az idei amerikai kamatcsökkentési várakozások

A Wall Street-i indexek pénteken nagyot estek az olajárak további emelkedése közepette, a Dow 1%-kal; az S&P500 1,5%-kal, a NASDAQ 2%-kal került lejjebb, szektor szinten a technológia volt a nap legnagyobb vesztese. A vezető indexek negyedik egymást követő hete esnek, az elmúlt héten nagyjából 2%-kal.
2026. 03. 23. 11:30
Megosztás:

Stabilcoin tőkekiáramlás Dél-Koreában: tömeges tőkekivonás rázza meg a kriptotőzsdéket

Az elmúlt hónapokban látványos fordulat zajlott le a dél-koreai kriptopiacon: a stabilcoin-állomány drámai csökkenése mögött makrogazdasági tényezők és befektetői stratégiaváltás áll. A kérdés most az, hogy ez csak átmeneti átrendeződés, vagy egy mélyebb piaci trend kezdete.
2026. 03. 23. 11:00
Megosztás:

Harmadik hete esnek az európai részvénypiacok

Az európai részvénypiacok már harmadik hete esnek. A múlt hét második felében a közel-keleti energetikai létesítmények elleni támadások miatt emelkedő olajárak gyorsan eloszlatták a hét eleji nyugalmat.
2026. 03. 23. 10:30
Megosztás:

Bankok kontra új építményi jog – ki nyer?

A március elején hatályba lépett, társasházi építményi jogot bevezető szabályozás jelentősen bővíthetné az új lakások megvásárlásának lehetőségeit, a hitelezési gyakorlat azonban egyelőre nem követi ezt az irányt – derül ki a money.hu friss elemzéséből. Az új jogi megoldás lehetővé tenné, hogy a vásárlók már az építkezés korai szakaszában tulajdont szerezzenek jövőbeni lakásukban, ami elvileg a hitel korábbi folyósítását is lehetővé tenné.
2026. 03. 23. 10:00
Megosztás:

Nem enyhül a feszültség a Közel-Keleten, tovább emelkedett a nyersolaj jegyzése

Továbbra is a közel-keleti konfliktus diktálja az ütemet a piacokon; a február 28-a óta tartó összecsapás földrajzilag folyamatosan szélesedik és a Hormuzi-szoros körül egyre izzik a levegő.
2026. 03. 23. 09:30
Megosztás:

Lakásbiztosítási kampány: még 200 ezer szerződés frissülhet a finisben

Alig egy hete maradt a hazai lakástulajdonosoknak arra, hogy eldöntsék, váltanak-e lakásbiztosítást a márciusi lakásbiztosítási kampány során. Az Insura.hu biztosításközvetítő adatai szerint 10-ből 9 ügyfél találhat a jelenleginél kedvezőbb feltételű biztosítást. A korábbi tapasztalatok azt valószínűsítik, hogy a tavalyinál kissé élénkebb lakásbiztosítási kampány utolsó hetében még mintegy 200 ezer lakástulajdonos dönt biztosítása megváltoztatásáról: ezek egy részét lecserélik, másik részét a biztosítóval együttműködve kedvezőbb feltételekkel módosítják majd.
2026. 03. 23. 09:00
Megosztás:

Annyira olcsók a személyi kölcsönök, hogy egyre többször éri meg a hitelkiváltás

A személyi kölcsönök kamatainak folyamatos csökkenése nyomán egyre többször éri meg kiváltani a 3-4 évvel ezelőtt felvett kölcsönöket, hiszen sok esetben újabb hitel felvétele mellett is a jelenlegihez hasonló törlesztőrészleteket lehet elérni – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A kiváltásnál ugyanakkor – teszi hozzá – érdemes figyelni egyebek mellett arra is, hogy teljesen új bírálati folyamatra van szükség.
2026. 03. 23. 08:30
Megosztás:

A legjobb kriptovaluta hosszú távú befektetőknek jelenleg

Bár a kriptovaluták piaca mára több ezermilliárd dolláros eszközosztállyá nőtte ki magát, az iparág még mindig igyekszik bizonyítani, hogy valóban alkalmas a hosszú távú tőkebefektetésre. Az árfolyamok jelentős ingadozása továbbra is komoly kihívást jelent, és a kritikusok szerint sok digitális eszköznek nincs valódi gazdasági haszna. Mindezek ellenére sok befektető úgy véli, hogy érdemes kisebb arányban kriptovalutákat is tartani a portfólióban a hozamlehetőségek növelése érdekében.
2026. 03. 23. 08:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő reggelre

Gyengült a forint árfolyama hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 23. 07:15
Megosztás:

Milyen várost szeretnének a bringázók? Több ezer ember teker Budapest jövőjéért április 18-án

2026-ban új helyszínről, Óbudáról indul az ország legnagyobb kerékpáros felvonulása, az I Bike Budapest. Április 18-án több ezer bringázó foglalja el a főváros utcáit, hogy közösen mutassák meg, milyen Budapestet szeretnének: egy biztonságosabb, élhetőbb, kerékpározható várost.
2026. 03. 23. 06:00
Megosztás:

Az Agrárminisztérium megkezdte egy új állami eredettanúsító védjegy elkészítését

Az Agrárminisztérium a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) bevonásával megkezdte egy új állami eredettanúsító védjegy elkészítését - jelentette be az agrárminiszter szombaton Gelejen, az első Dél-Borsodi Agrárkiállítás és Vásár megnyitóján.
2026. 03. 23. 05:00
Megosztás:

A Barion alapítóinak új startupja megmenti a Bubi bringákat

A sikeres II. kerületi teszt után a napokban elindul a Manfred szolgáltatása Budapesten. Néhány helyen már megjelentek a kerékpárok, ami annak köszönhető, hogy a Manfred partnerséget kötött a Csepel Zrt.-vel, amely franchise partnerként csatlakozott a szolgáltatáshoz. Ennek eredményeként a Csepel tulajdonában lévő 2000 felújított kerékpár és további 500 vadonatúj e-bike napokon belül elérhető lesz Budapest szinte teljes területén. Ez a lefedettség többszöröse a korábbi Bubi-rendszerének, de még az új Bubi-tender által érintett területnél is nagyobb.
2026. 03. 23. 04:00
Megosztás:

Gombatermesztőket ellenőrzött a Nébih

Gombatermesztőket ellenőriztek a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei az év elején. A hideg időjárás nem teszi lehetővé a szabadtéri növénytermesztést, ám a fűthető termesztőberendezésekben a munka ilyenkor sem áll meg. A magyar gombatermesztési ágazat élelmiszerbiztonsági szempontokból néhány csekély hiányosság kivételével szabályosan működik. Biztonságos a hazai termesztésű gomba.
2026. 03. 23. 03:00
Megosztás:

Veszélyes a savlekötők szedése – ezt okozzák

A gyomorégés és reflux ma már szinte népbetegségnek számít, ezért sokan automatikusan nyúlnak savlekötőkhöz. Bár ezek a készítmények gyors enyhülést hozhatnak, hosszabb távú vagy nem megfelelő használatuk komoly egészségügyi kockázatokat is rejthet. A háttérben gyakran olyan folyamatok zajlanak, amelyek elsőre nem nyilvánvalók, mégis jelentős hatással lehetnek a szervezet működésére.
2026. 03. 23. 02:00
Megosztás:

Idősotthon vagy otthonápolás? Megmutatjuk, milyen költségekkel kell számolni

Az idősotthon és az otthoni gondozás kérdésében számos érv és ellenérv merül fel, és amikor eljön a döntés ideje, az anyagi szempontokat sem lehet figyelmen kívül hagyni.
2026. 03. 23. 01:00
Megosztás:

NATO-főtitkár: több mint húsz ország csatlakozott a Hormuzi-szoros biztonságáról szóló tervhez

Már több mint húsz ország, többségében NATO-tagországok csatlakoztak a Hormuzi-szoros hajózási biztonságának érdekében szükséges lépések kidolgozásához Donald Trump amerikai elnök sürgetésének hatására - közölte Mark Rutte, a NATO-főtitkára vasárnap amerikai médiumoknak adott interjúkban.
2026. 03. 22. 23:00
Megosztás:

NATO-főtitkár: több mint húsz ország csatlakozott a Hormuzi-szoros biztonságáról szóló tervhez

Már több mint húsz ország, többségében NATO-tagországok csatlakoztak a Hormuzi-szoros hajózási biztonságának érdekében szükséges lépések kidolgozásához Donald Trump amerikai elnök sürgetésének hatására - közölte Mark Rutte, a NATO-főtitkára vasárnap amerikai médiumoknak adott interjúkban.
2026. 03. 22. 23:00
Megosztás: