Védekezhetünk az inflációval szemben kriptovalutákkal?
Mi az infláció?
Ahhoz, hogy erre a kérdésre válaszoljunk a bitcoin árfolyam alakulását kell nyomon követnünk. Mielőtt azonban elmélyednénk ebben a kérdésben, először az infláció jelenségét kell megértenünk. Az infláció a pénz elértéktelenedését jelenti egyszerűen megfogalmazva, míg a közgazdászok az árszínvonal emelkedését és a pénz vásárlóértékének csökkenését értik alatta. Az inflációt általában százalékos formában szokás megadni. Egy egészségesen működő gazdaságban az infláció mértéke 0-3% között van, és ha az értéke kétszámjegyűvé válik, akkor jelentős inflációs problémáról beszélünk. Ugyanakkor, ha az infláció negatív tartományba kerül, amit deflációnak is neveznek, akkor az szintén kedvezőtlen hatású és általában a súlyos gazdasági problémákkal küszködő gazdaságok jellemzője. Az infláció mértékén kívül legalább olyan fontos a kiszámíthatósága. Egy magasabb, de kiszámíthatóbb infláció jóval kedvezőbb jelenség, mint egy alacsonyabb, de nagyon kiszámíthatatlan infláció.
Milyen hatása van az életünkre az inflációnak?
Az inflációnak sok összetevője lehet, és egy magas infláció esetén általában nem egy speciális termék okozza az áremelkedést. Továbbá bizonyos termékek áremelkedése kihat a többi termékek árára is. Ez a jelenség jól megfigyelhető a jelenlegi energiaválság által kiváltott infláció esetén is. A magas energiaárak megjelentek a termelők és gyártók költségeiben is, ezért például az élelmiszergyártó cégek az élelmiszereket jóval nagyobb áron tudták csak értékesíteni. Az élelmiszerárak emelkedése kifejezetten súlyos hatással van az alacsonyabb keresetűek pénzügyi helyzetére, mert a keresetük nagy részét élelmiszerekre kell elkölteniük. A tartósan magas infláció a fogyasztás visszaeséséhez vezethet.
Milyen eszközökkel védekezhetünk az infláció ellen?
A magas infláció ellen védenünk kell a vagyonunkat, mert annak értéke gyorsan csökkenhet. Az infláció gyorsan elértékteleníti a készpénzben őrzött vagyont, ezért megfelelő védelmet kell találnunk az infláció ellen. Különböző befektetések állnak rendelkezésre, amelyek különböző tulajdonságokkal rendelkeznek a kockázatot, a kiszámíthatóságot és egyéb szempontokat figyelembe véve. Klasszikus infláció elleni védelemnek számítanak az úgynevezett reáleszközök, mint például a nemesfémek, az ingatlan, a termőföld, a részvények és az árutőzsdei termékek. A tőzsdei termékeket manapság már nagyon egyszerűen egy online felületen keresztül vásárolhatjuk meg. Magyarországon egy további termék, az inflációkövető állampapír is rendelkezésre áll a befektetőknek. Az inflációkövető állampapír egy biztosan működő módszernek számít. A befektetett összeg után a Magyar Államkincstár az inflációkövető állampapír kamatát úgy határozza meg, hogy az előző évi infláció határozza meg az állampapír kamatbázisát és a kamatprémiumot, pedig az Államkincstár adja meg.
Tényleg hatékony eszköz a kriptovaluta befektetés az infláció ellen?
A kriptovaluták jelentős növekedést mutattak bizonyos időszakban, például 2017-ben, ezért egy nagyon vonzó befektetési lehetőségnek ígérkeznek. Más időszakban viszont, például 2022-ben komoly esésen ment keresztül például a Bitcoin, ezért egy befektető nagyon bizonytalan lehet vele kapcsolatban. Azaz a kriptovalutáknak egyik legfontosabb jellemzője a volatilitás, vagy más néven ingadozás. A volatilitás komoly potenciállal rendelkezik, és a profi befektetők ki is tudják használni ezt a lehetőséget. A Bitcoin növekedése nagyon jelentős lehet, és messze meghaladhatja az infláció növekedését. Azaz elméletileg a kriptovaluták értékében bekövetkezett növekedés kompenzálhatja az infláció növekedését. Általában az infláció értéke hosszú időszakon keresztül stabil maradhat. A jegybankok vezetése és pénzügyminiszterek és más pénzügyi döntéshozók abban érdekeltek, hogy az inflációt egy optimális érték közelében tartsák. Azonban időnként bekövetkeznek olyan váratlan események, amelyek felboríthatnak mindenféle előzetes tervezést. A koronavírus-járvány gazdasági következményei és az orosz-ukrán háború által előidézett energiaválság komoly inflációs folyamatokat generált, amelyre a pénzügyi döntéshozók nem tudtak vagy nem is reagálhattak a megfelelő eszközök hiányában.