Védtelenül állnak a következő online betöréssel szemben a cégek
A koronavírus-járvány hatására megnőtt az igény a bárhonnan könnyen elérhető, digitális megoldásokra. Az átalakuló piaci elvárások arra késztették a társaságokat, hogy fejlesszék IT-rendszereiket, viszont azok biztonságos működésével már nem foglalkoznak megfelelően. A felmérésben megkérdezett szakemberek háromnegyede (77%) egyre több, például zsarolóvírusos támadásról számolt be az elmúlt egy évben, ennek ellenére tízből nyolc (81%) vállalat vezetősége még csak nem is egyeztet a kiberbiztonsági osztállyal vagy külső tanácsadóval amikor új üzleti tevékenységbe kezd.
„Az online vállalati működés napról napra növeli a kockázatát annak, hogy bármely cég a hackerek és adathalászok áldozatává váljon. Tapasztalataim szerint Magyarországon akár több tízmilliós kárt szenvedhet az a szervezet, amelyik nem rendelkezik megfelelő kiberbiztonsági eszközökkel és folyamatokkal” - hangsúlyozza Zala Mihály, az EY információbiztonsággal foglalkozó vezetője. „Nagyon fontos, hogy az informatikai vezetők hangsúlyozzák az adatvédelem szerepét és forrásokat szerezzenek be a hatékony technológiai megoldások kialakítására. Szintén megkerülhetetlen, hogy egy tapasztalt külsős szakértő még időben ellenőrizze, hogy megfelelően biztonságosak-e a rendszerek, hiszen egy hacker pillanatok alatt kihasználja a sérülékenységeket” – tette hozzá Zala Mihály.
A kialakult helyzetben az informatikai vezetők mintegy fele (43%) úgy látja, egyszerűen nincs elég eszközük ahhoz, hogy a közeljövőben felmerülő veszélyek ellen hatékonyan tudjanak védekezni. Harmaduk (36%) szerint a cégük bármikor elszenvedhet egy pusztító online betörést, ami megakadályozható lenne, ha kellő figyelmet és erőforrást biztosítanának a szervezetek kibervédelemre.