Vegyesen zártak kedden az amerikai indexek

A most tető alá hozott megállapodásban ettől kedvezőbb, 15%-os importvámban sikerült megállapodni, ráadásul ez a tarifa Japán egyik legfontosabb exporttermékére a járművekre és azok alkatrészeire is kiterjed, szemben az Egyesült Királyság kivételével minden országra egységes 25%-os vámszinttel. A megállapodás értelmében Japán 550 milliárd dollárt fektet majd be az Egyesült Államokban részvények és hitelek formájában, támogatva a japán vállalkozások befektetéseit olyan kulcsfontosságú területeken, mint a gyógyszeripar, valamint a félvezető gyártás és a befektetések profitjának 90%-a az Egyesült Államokban marad. A kereskedelmi tárgyalásokat japán képviseletében vezető Akazawa Ryosei, úgy nyilatkozott, hogy a tárgyalások folytatódnak a megállapodásban nem rögzített termékcsoportokról, valamint szeretnének az acélra és alumíniumra kivett általános 50%-os vám esetében is egy kedvezőbb tarifát kialkudni.
Az optimista befektetői hangulatban az S&P 500 és a Nasdaq indexek történelmi csúcson zárták a szerdai kereskedést. A befektetői hangulatot javította az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti, Japánnal kötött megállapodáshoz hasonló kereskedelmi egyezmény kilátása. Az S&P 500 0,8%-ot, a Nasdaq 0,6%-ot, a Dow 1,1%-ot emelkedett. Az S&P 500 index 2025-ben eddig 8%-ot, a Nasdaq közel 9%-ot emelkedett. Az Nvidia 2,3%-kal erősödött, jelentősen hozzájárulva az S&P 500 és a Nasdaq emelkedéséhez.
A GE Vernova energiaipari cég, mely számos adatközpont energiaellátását biztosítja, 14,6%-kal történelmi csúcsra ugrott, miután a vállalat megemelte a bevétel előrejelzéseit, és felülmúlta a Wall Street várakozásait a második negyedéves eredményekkel. A cég részvényei 2025-ben eddig több mint 80%-ot emelkedtek, amit az AI és kriptovaluta adatközpontok növekvő energiaigényével kapcsolatos várakozások hajtottak.
A Tesla 0,1%-kot erősödött a zárás előtt, a befektetők a negyedéves jelentésre fókuszáltak. A vállalat 12%-os visszaesést könyvelt el a második negyedéves árbevételben, ami több mint tíz éve a legnagyobb csökkenés. A gyengébb teljesítmény hátterében az erősödő verseny, valamint Elon Musk vezérigazgató politikai nézetei miatti fogyasztói ellenállás áll. A Tesla részvényei 1%-ot estek a zárás utáni kereskedésben. Az Alphabet (a Google anyavállalata) 0,6%-ot esett, szintén a zárás utáni eredményközlés előtt. A szerdán közzétett második negyedéves eredményei felülmúlták a Wall Street előrejelzéseit, a mesterséges intelligenciával kapcsolatos új fejlesztések és a stabil digitális hirdetési piac révén jelentős növekedést ért el árbevételben és nyereségben.
A piaci volatilitást mérő VIX index öthavi mélypontra süllyedt. Makrogazdasági adatok terén az amerikai használt lakáseladások a vártnál nagyobb mértékben csökkentek júniusban, a magasabb kamatok és gazdasági bizonytalanság miatt sok vevő inkább kivár.
A WTI és a Brent ára egyaránt mérséklődött szerdán, a kereskedelmi tárgyalások okozta optimizmus csütörtök reggel már az olaj piacán is érződött, kissé emelkedtek az árak négynapi csökkenést követően.
(Forrás: OTP Ébresztő)