Veszélyben a félvezető gyártás? Tajvanon nagy a baj
Ilyen lesz például az elektromos autók 7.500 dolláros adókedvezménye. Az Obamacare-re 98 milliárd dollárt költenek. Ugyanakkor a bevételi oldalon a Medicare 10 év alatt 322 milliárd dollárt takarít meg a gyógyszerárakon, pl. az árak újratárgyalásával. A bevételi oldalt még növeli az is, hogy elfogadták a 15 százalékos minimum adót, vagy az 1 százalékos részvény visszavásárlási adót.
Ez 322 milliárd dollárt hozhat a konyhára, s első körben 150 vállalatot érinthet. Például az Alphabet-et vagy a Meta-t. A törvény összeségében 485 milliárdos kiadással és 790 milliárd dollár bevétellel jár. A kongresszus költségvetési bizottsága szerint a törvény az első évben 20 milliárd, míg 2031-re 80 milliárd dollárral csökkenti a költségvetési hiányt, viszont 20 év távlatában összesen 2.000 milliárd dollár megtakarítást eredményez. Még a képviselőháznak is meg kell szavaznia a törvényt, ahol egyértelmű demokrata többség van, és Bidennek is alá kell írnia. Ezek viszont már csak formális lépésnek számítanak.
Nem csillapodik a feszültség Tajvan és Kína közt. A hétvégén tajvani és kínai hadihajók néztek egymással farkasszemet. Ez azért is kellemetlen, mert azon túl, hogy a konfliktus egy harmadik világháború esélyét hordozza magában, Tajvan a világ legnagyobb félvezetőlapka gyártója.
A világ termelésének több mint fele innen származik (TSMC 57 milliárd dollár bevétel, UMC 9 milliárd, Powerchip 2 milliárd, stb.), miközben más nagy cégek félvezető gyártás bevétele a következő: Samsung 19 milliárd (Dél-Korea), SMIC 5 milliárd dollár (Kína), stb.