Visszaeső tranzakciós aktivitás a régió biztosítási piacán

A biztosítási szektor tranzakciós aktivitása régen látott mélységekbe esett vissza 2024-ben. Az orosz-ukrán háborús konfliktus nyomán kialakuló bizonytalan geopolitikai és gazdasági környezet még a legaktívabb piaci szereplőket is óvatosságra intette, felfüggesztve ezzel a korábban megkezdett terjeszkedésüket a régióban.

Visszaeső tranzakciós aktivitás a régió biztosítási piacán

A közép-kelet-európai biztosítási piac 2023-ban folytatta a korábbi évek növekedését. Az üzletágak növekedési üteme azonban eltért egymástól. Míg a nem-élet ág díjbevételei jelentős mértékekben, 14%-kal emelkedtek az előző évhez képest, addig a kisebb, a nem-élet üzletághoz képest harmadakkora életbiztosítási piac csak 5%-kal bővült. – derül ki a Deloitte CEE Insurance M&A Study legfrissebb kiadásából.

A nem-élet üzletágban a növekvő díjbevételek tükrözik a biztosítók törekvését az infláció miatt megugró kárráfordítások és működési költségek ellentételezésére. A kárinfláció hatását általában csak késleltetve tudják a biztosítók a díjakban érvényesíteni, ez a régiós adatokon is megfigyelhető. Az országok többségében az inflációs nyomás már enyhült valamelyest 2023-ra, a díjak viszont még a korábbi időszak rekordmagas inflációját tükrözték vissza, jelentős növekedést eredményezve a nem-élet üzletág bevételeiben. A magas díjakkal a biztosítók részben ellentételezni tudták az infláció és a természeti katasztrófák miatt megemelkedett kárráfordításaikat. Az életbiztosítási piac növekedése mögött elsősorban Lengyelország állt, köszönhetően annak, hogy a pandémiát követően a lengyelek körében felértékelődni látszik az öngondoskodás fontossága.

„A magyar életbiztosítási piac 3 százalékot esett vissza 2022-höz képest. A szektor teljesítményét rontotta a csökkenő reálbér miatt visszaeső megtakarítási kedv, a szektorra kivetett különadó, valamint az állampapírokon elérhető kirívóan magas hozam, amely egy vonzóbb alternatívaként jelent meg a megtakarításra hajlandó rétegnek” – összegezte a biztosítási piac változásait Mérth Balázs, a Deloitte Pénzügyi Tanácsadás üzletágának partnere.

TOP10 biztosító a régióban

Az előző évhez képest 2023-ban nem történt jelentős változás a régió legnagyobb biztosítóinak sorrendjében. A VIG megőrizte első helyét az élet és nem-élet szegmensben egyaránt. A Posta Biztosítókban lévő részesedésének értékesítésével a Talanx Csoport a régiós országok közül már csak Lengyelországban van jelen, ami a listán elfoglalt pozíciójára is kihatott. A tranzakcióval az életbiztosítók listáján egy helyet lejjebb csúszva már csak nyolcadik, köszönhetően annak, hogy a Posta Életbiztosító eladásával jelentős szereplő, Magyarország piacvezető életbiztosítója került ki a portfoliójából. A nem-élet üzletágban a KBC az új szereplő a top 10-es listán, a román Euroins helyét vette át, melynek engedélyét a román felügyelet bevonta. A 2023. év végi állapothoz képest már tudható, hogy az Uniqa elhagyta Albániát, ahol piacvezető volt az élet és nem-élet üzletágban egyaránt. Az albán piac relatív kis mérete miatt ugyanakkor az eladás várhatóan nem változtatja meg az Uniqa listán elfoglalt helyét.

Tovább csökkenő tranzakciós aktivitás

A szűken értelmezett biztosítói szektor tranzakciós aktivitása 2024-ben az előző évhez képest is tovább mérséklődött. Az év egyetlen lezárt ügylete során a magyar állam nevében eljáró Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. értékesítette a Posta Biztosítóban lévő többségi részvénycsomagját. Az egy évvel korábban a Talanx Csoporttól megszerzett 66,9%-os részesedés a Gránit Biztosító tulajdonába került. Ha a Posta Biztosító eladásához hozzávesszük a 2024-ben aláírt, de még nem záródott négy, biztosítót érintő tranzakciót a régióban, a teljes tranzakciós volumen akkor is elmarad a már önmagában alacsonynak számító 2023-as darabszámtól (7 lezárt biztosítói tranzakció). A visszaeső tranzakciós kedv okai elsősorban turbulens gazdasági környezet nyomán kialakuló bizonytalanságban keresendőek. Egy biztosítói M&A tranzakcióban kiemelten fontos tényező a stabilitás, ennek hiánya még az M&A-ben a legaktívabb piaci konszolidátorokat, valamint a régiós exit-et már megkezdő nemzetközi biztosítótársaságokat is fokozott óvatosságra készteti.

„Jól szemlélteti a helyzetet, hogy az inorganikus terjeszkedést egy időre felfüggesztve a régiós piacvezető VIG is inkább arra használta fel ezt az időszakot, hogy a lengyelországi operációját konszolidálja, illetve eladói oldalon a MetLife is megállt a lengyelországi leányvállalatának eladásánál, és az időről időre felerősödő piaci pletykák ellenére nem folyatta régiós érdekeltségeinek értékesítését” – magyarázta a biztosítói M&A trendek főbb mozgatóit Pámer Balázs, a Deloitte Pénzügyi Tanácsadás üzletágának igazgatóhelyettese.

Kárinfláció a nem-élet üzletágban, a magas kamatok miatt leértékelődő kötvényportfoliók az életbiztosítóknál, a vonzó állampapír-hozamok nyomán élesedő konkurencia a lakossági megtakarítások piacán, a szektort sújtó esetleges különadók – a teljesség igénye nélkül mind olyan tényező, amelyek növelik a bizonytalanságot ezáltal megnehezítve a potenciális céltársaságok megbízható értékelését, ezáltal visszavetve az általános tranzakciós kedvet.

Bár szűken értelmezett biztosítási szektorban a tranzakciószám csökkent, ha a biztosításközvetítőkkel, alkuszcégekkel és online biztosítás-összehasonlító portálokkal kibővített iparágat nézzük, akkor egy jóval pezsgőbb M&A piac képe bontakozik ki. A befektetők érdeklődése az utóbbiak iránt 2023-hoz képest is tovább nőtt, 12 lezárt és egy folyamatban lévő tranzakciót eredményezve. A vevők között továbbra is nagy arányban találunk kockázatitőke-befektetőket: a lazább szabályozás miatti alacsonyabb belépési korlátok, a gyors és stabil megtérülés lehetősége különösen vonzó célponttá teszi az alkusz és brókercégeket a private equity-k szemében. Emellett jól integrálhatóak insurtech cégek által fejlesztett megoldásokkal, ahol szintén magas a kockázati tőke tulajdoni hányada. A régiós bróker-disztribútor-biztosításközvetítési szegmensben korábban is aktív befektetőnek számító, szintén PE tulajdonban lévő, PIB Group 2024-ben egy akvizíción keresztül belépett a román piacra, de tovább bővítette a lengyelországi érdekeltségeit is. A magyar piacon az osztrák GrECo Holding vásárolta fel szállítás és logisztika szektorra specializálód Modesto Insurance Kft.-t.

Várható-e elmozdulás a piacon?

Enyhülő infláció és alacsonyabb kamatszintek mellett, egy általánosan stabilabb gazdasági környezetben visszatérhetnek a tranzakciók a régió biztosítási piacán. A kiszámíthatóbb környezetben mind eladói, mind pedig vevői oldalon magabiztosabb tud lenni a potenciális céltársaságok értékelése, közelítve ezzel a két oldal árat illető elvárásait. Az iparági szereplők várakozásai alapján a korábbi évek emelkedő trendje a díjbevételekben lassan a végéhez közelít, köszönhetően a biztosítási piac ciklikus természetének. Alacsonyabb díjbevételek mellett az organikus növekedés korlátozott, felértékelve ezzel az M&A szerepét a növekedni vágyók körében. Emellett a szektor előtt álló, szabályozói oldalról támasztott kihívások is elősegíthetik a tranzakciós piac megindulását. Lépést tartani a sokrétű és egyre szigorodó szabályozással jelentős költségekkel jár, különösen a sok országban jelenlévő biztosítótársaságok számára, ami a nemzetközi portfoliójuk felülvizsgálatához késztetheti őket.

A szektor előtt álló szabályozási kihívások

„Több évet felölelő előkészítő munkát követően a biztosítóknak a 2023-as évet záró beszámolójukban kellett először alkalmaznia az IFRS 17-et, a biztosítási szerződéseket szabályozó új nemzetközi számviteli standard-et. Az implementáció befejezésével azonban a biztosítótársaságok nem dőlhetnek hátra, ugyanis számos területet érintően jelennek meg új szabályozások, amelyeknek való megfelelés várhatóan jelentős erőforrásokat igényel majd a biztosítók részéről” – emelte ki a szektor előtt álló kihívásokat Hauer Judit, a Deloitte Aktuárius és Biztosítási Megoldások területének partnere.

Value for Money, Etikus 2.0

Erősödnek a „Value for Money”, vagyis az ügyfélérték növelésére irányuló kezdeményezések az EU biztosítási piacán. A szabályozói oldal elvárja, hogy a biztosítók az ügyfelek számára kedvező ár-érték arányú termékek piacra bocsátásával, valamint az ügyféltájékoztatás erősítésével növeljék az ügyfelek elégedettségét és biztosítások iránti általános bizalmat. Annak monitorozására, hogy a biztosító terméke megfelel-e a Value for Money irányelveknek, egységes referenciaértékek kerültek kidolgozásra.

A Value for Money kezdeményezéssel összhangban az MNB Magyarországon bevezette az Etikus 2.0 szabályozói csomagot. A csomag fő részei a teljes költségmutató (TKM) rendelet módosítása, a unit-linked termékhez kapcsolódó ajánlás, valamint a termékfelügyeleti és -irányítási intézkedések alkalmazásáról szóló POG (Product Oversight & Governance)-ajánlás. A csomag kiegészül még a minőségbiztosítási telefonhívásokra vonatkozó Welcome call ajánlással, illetve az érdekkonfliktusok, összeférhetetlenség, ösztönzési rendszer területeket szabályozó Összeférhetetlenségi ajánlással.

IRRD és DORA

Bár a pénzügyi szektorban tevékenykedő szervezetek (bankok, biztosító társaságok, brókercégek) egy erősen integrált és kölcsönös függőségeken alapuló rendszerben működnek, az informatikai kockázatok kezelésére vonatkozó tagállami szabályozás korábban még nem volt harmonizálva. Ezt változtatja meg a frissen hatályosult DORA (Digital Operational Resilience Act), amely már közösségi szinten szabályozza, hogy hogyan kell kezelni a biztosítóknak az informatikai kockázatok és fenyegetettségeket.

A biztosítók helyreállításáról és szanálásáról szóló új irányelv (Insurance Recovery and Resolution Directive, IRRD) ugyan csak 2027-től lesz hatályos, és egyelőre nehéz megbecsülni, hogy mekkora hatása lehet a régió biztosítóra, de a felkészülést a bevezetésre időben el kell kezdeni. Az irányelvvel a szabályozó célja, hogy felkészültebbé tegye az EU-ban a biztosítókat és az érintett hatóságokat a jelentős pénzügyi nehézségekre, hogy a hatóságok idejekorán és gyorsan, akár határokon átnyúlóan is beavatkozhassanak.

Fenntarthatóság

A klímaváltozás hatása egyre gyakoribb és súlyosabb természeti katasztrófákban megnyilvánulva éreztette hatását a közép-kelet-európai régióban. Az extrém időjárás, árvizek, földrengések és egyéb természeti katasztrófák okozta káresemények már 2023-ban is gyarapodtak, de hatásuk igazán 2024 őszén, a Boris elnevezésű ciklon heves esőzései nyomán kialakuló pusztító erejű árvizekben csúcsosodott ki, több milliárd eurós kárt okozva a régióban.

A klímaváltozásból fakadóan jelentkezhetnek fizikai, átállási és felelősségi kockázatok egyaránt, melyekkel szemben a biztosítóknak ellenállónak kell lenni. A CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) rendelet elvárja, hogy a biztosítók részletesen beszámoljanak többek között a klímakockázataikról és az azok mérséklésére hozott konkrét lepéseikről, stratégiáikról.

Magyarországon a fenntarthatósági szempontok és környezeti tényezők fokozott figyelembevételét célozza meg az MNB a biztosítókra vonatkozó Zöld Ajánlásában, ezzel is felkészítve a szektort az éghajlatváltozással kapcsolatos és környezeti kockázatok szempontjából releváns jogszabályi változásokra.

6 dolog, amit tudnod kell, ha figyelmen kívül hagyod a tartozásodat

Sokan próbálják elkerülni a szembenézést a tartozásaikkal. Halogatnak, nem veszik át a leveleket, nem reagálnak a bank vagy a követeléskezelő megkeresésére. Általában az adós már csak akkor kér segítséget, amikor a végrehajtás már elindult, és jelentős anyagi és jogi hátrányban van. dr. Nagy Rudolf ügyvéd írása.
2025. 07. 23. 02:00
Megosztás:

Súlyos nyugdíjtévedésben vannak a magyarok és ez sokba kerül

Egy új, országos felmérés szerint a magyar felnőttek túlnyomó többsége az időskori anyagi biztonságát fenyegető tévedésben van, ugyanis a valóságoshoz képest sokkal rosszabbnak gondolják az önkéntes nyugdíjpénztárak által elért hozamokat. Ez a tévhit azt is gátolhatja, hogy időben elkezdjék a rendszeres nyugdíjcélú takarékoskodást.
2025. 07. 23. 01:00
Megosztás:

A Binance lázba hozta a Toshi követőtáborát

A Toshi és a Binance.US interakciója az X közösségi hálón ismét felkeltette a kereskedők érdeklődését a projekt iránt. Ez volt az első alkalom, hogy a Binance.US nyilvánosan tudomásul vette a Toshi létezését, ami bőven elég volt ahhoz, hogy a Toshi közössége spekulációba kezdjen.
2025. 07. 23. 00:01
Megosztás:

Befejeződött az aratás Békés vármegyében

Befejeződött az aratás Békésben, a termésátlagok jóval elmaradnak az előző évekétől. A vihar a napraforgót, az aszály a kukoricát károsítja.
2025. 07. 22. 23:00
Megosztás:

Kijöttek az Otthon Start lakáshitel részletei

Megjelent hétfőn este a kormany.hu oldalon az Otthon Start hitelprogram jogszabálytervezete. Az alapfeltételek nem változtak: az állam 50 millió forintos, legfeljebb 3 százalékos, fix kamatozású kölcsönt biztosít legfeljebb 25 évre, de számos, eddig nyitott kérdésre ad választ a tervezet - írja közleményében a Bank360.
2025. 07. 22. 22:00
Megosztás:

Európa mentette meg a Coca-Cola második negyedévét

Az üdítőitalairól ismert vállalat az idei második negyedévben 12,54 milliárd dollár árbevételt ért el, ami 1%-kal magasabb, mint az előző év azonos időszakában. Az egy részvényre jutó nyereség 87 cent lett.
2025. 07. 22. 21:00
Megosztás:

Milliárdos kiesést jelentenek a vámok a General Motors-nak

A General Motors az idei második negyedévben 47,1 milliárd dollár bevételt ért el, ami 1,8%-os visszaesés az előző év azonos időszakához képest. A nyereség 35%-kal, 1,9 milliárd dollárra csökkent. A gyenge teljesítmény ellenére a vállalatnak sikerült felülmúlnia az elemzői várakozásokat.
2025. 07. 22. 20:00
Megosztás:

Pesszimistábbá váltak az amerikai fogyasztók

A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe júniusban 5,4 ponttal romlott, és a májusi 98,4-ről 93,0-ra esett vissza.
2025. 07. 22. 19:00
Megosztás:

A világ legnagyobb vízerőműve épül Tibeten

Li Csiang kínai miniszterelnök 2025. július közepén ünnepélyesen bejelentette, hogy Kína megkezdi a világ eddigi legnagyobb vízerőművének építését Tibetben, a Yarlung Tsangpo folyón. A projekt hivatalos engedélyét még 2024 decemberében kapta meg, de a kivitelezés konkrét elindítására csak most került sor. A beruházás célja, hogy Kína újabb lépést tegyen a karbonsemleges gazdaság felé, valamint megerősítse stratégiai pozícióját a megújuló energiaforrások piacán.
2025. 07. 22. 18:00
Megosztás:

Lazítanának az amerikai bankok szabályozásán

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter hétfőn mélyrehatóbb reformokat szorgalmazott az általa elavultnak nevezett pénzügyi szabályozási rendszerben.
2025. 07. 22. 17:00
Megosztás:

Trump nagyszabású törvénye miatt bedől az USA?

Donald Trump elnök nemrégiben elfogadott adó- és kiadási törvénye tíz év alatt 3400 milliárd dollárral növeli az Egyesült Államok költségvetési hiányát, és több millió embert hagy egészségügyi ellátás nélkül – derül ki a független Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO) új becsléséből.
2025. 07. 22. 16:00
Megosztás:

Az európai tőzsde készülődik...

Ma este 22:05-kor érkezik az SAP második negyedéves eredménye, amivel Németországban is kezdetét veszi a gyorsjelentési szezon és egyúttal besűrűsödik az európai vállalati naptár is.
2025. 07. 22. 15:00
Megosztás:

A gyártástól az üzletekig az SAP megoldására fűzi fel ékszereit a Pandora

A technológia által kínált legjobb lehetőségeket szeretné használni üzlete fellendítésére és növekedése felgyorsítására a Pandora. A világ legnagyobb ékszermárkája a fogyasztói élmény fejlesztését helyezte digitális stratégiájának középpontjába, támogatásul pedig az SAP-t választotta – a jövőben az SAP S/4HANA Cloud-ot, illetve a RISE with SAP megoldást alkalmazza.
2025. 07. 22. 14:00
Megosztás:

Trump médiacége a TMTG meglepő húzással lett az egyik legnagyobb Bitcoin-befektető

Donald Trump neve eddig is erősen összefonódott a kriptovaluták világával, de most új szintre emelte a részvételét: médiavállalata, a Trump Media & Technology Group (TMTG) több mint 2 milliárd dollár értékű Bitcoint vásárolt. Ezzel a lépéssel a TMTG belépett a világ legnagyobb Bitcoin-tartalékkal rendelkező tőzsdén jegyzett vállalatai közé — és ez komoly hullámokat keltett a piacon és a politikában egyaránt.
2025. 07. 22. 13:00
Megosztás:

Egy felmérés szerint nagyobb pénzügyi tartalékokkal rendelkeznek a csehek, mint korábban

Nagyobb pénzügyi tartalékkal rendelkeznek és jobban spórolnak a csehek, mint korábban - derült ki abból az országos felmérésből, amelyet az Ipsos közvélemény-kutató intézet készített júniusban a Home Credit pénzügyi csoport megrendelésére.
2025. 07. 22. 12:00
Megosztás:

Az Ethereum új korszakba lép: egyre több cég veszi fel a mérlegébe a második legnagyobb kriptót

A vállalati szektorban eddig főként a bitcoin számított mérlegre vehető digitális eszköznek. Most azonban egyre több cég ismeri fel az Ethereum – vagyis az ether (ETH) – valódi értékét, és tesz vele komoly fogadásokat. Már nem csak a decentralizált pénzügyek jövőjére, hanem az Ethereum-alapú tokenizációra is építenek. A trend nem véletlen, és komoly pénzeket mozgat meg.
2025. 07. 22. 11:00
Megosztás:

Nagy Márton a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara újonnan kinevezett elnökével egyeztetett

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a mai napon hivatalában fogadta Dr. Keszte Róbertet a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) újonnan kinevezett elnökét, Barbara Zollmannt a DUIHK ügyvezető elnökségi tagját, valamint Dirk Wölfert a DUIHK kommunikációs osztályvezetőjét.
2025. 07. 22. 10:00
Megosztás:

Rekordszámú felvételiző, bővülő kínálat, lassuló drágulás, több vevő és kevesebb bérlő – ilyen lesz az idei a 2025-ös albérletszezon

Július 23-án, szerda este a felsőoktatási ponthatárok kihirdetésével hivatalosan is elindul az idei albérletszezon. Az ingatlan.com legfrissebb adatai alapján a bérleti díjak emelkedése továbbra is mérsékeltebb, mint a lakásáraké, ráadásul a kínálat bővülése tovább fékezheti az albérlet-drágulást.
2025. 07. 22. 09:00
Megosztás:

Saját épületeit már kizárólag zöldárammal látja el az E.ON

Tavaly a vállalatcsoport 70 telephelyét üzemeltette teljes mértékben megújuló elektromos árammal . Az E.ON teljes szén-dioxid-kibocsátása 2019-hez képest 84 százalékkal csökkent. 2024-ben összesen több mint 160 milliárd forintot fordított energiahálózatainak fejlesztésére a vállalat. A nemek közötti bérkülönbség az E.ON-nál sokkal kisebb, mint a magyarországi átlag és az Európai Uniós elvárás.
2025. 07. 22. 08:00
Megosztás:

Albérletek biztosítása: a bérbeadó vagy a bérlő köti a lakásbiztosítást?

Két nap múlva, szerdán hirdetik ki a felvételi ponthatárokat, az ezt követő hetekben pedig ismét felpörög az albérletpiac: több ezer diák próbál majd az új tanintézménye közelében számára kedvező feltételekkel albérletet találni. E feltételek között gyakran elsikkad az ingatlan megfelelő biztosítottságának kérdése, sok esetben csak a károk bekövetkezte nyomán derül ki, hogy kötöttek-e megfelelő biztosítás a bérleményre.
2025. 07. 22. 06:00
Megosztás: